Kamera

Wybieramy aparat cyfrowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Jaki aparat fotograficzny kupić? Jak wybrać? Poradnik 2022

Choć obecnie praktycznie każdy z nas posiada aparat fotograficzny w smartfonie, to jednak całkiem sporo osób nadal preferuje klasyczne kamery. Takie urządzenia posiadają mimo wszystko lepsze obiektywy, zakres podstawowych i zaawansowanych funkcji. Są idealne do amatorskiej fotografii, zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdów. Dla kogoś, kto zastanawia się nad kupnem aparatu cyfrowego, wybór konkretnego modelu może być niezwykle trudny. Producenci oferują tobie zarówno proste, jak i zaawansowane kompakty, lustrzanki czy bezlusterkowce. Warto wobec tego poznać różnice między nimi, wady i zalety.

Ile pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na zakup aparatu?

Pierwszym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę jest nasz budżet. Ile jesteś w stanie przeznaczyć na zakup aparatu? Rozbieżności cenowe są tutaj całkiem spore. Najtańsze kompakty zakupisz już nawet za 200 złotych. Tymczasem zaawansowane lustrzanki dla profesjonalistów kosztować mogą kilkadziesiąt tysięcy! Trudno jest jednoznacznie ocenić, w jakim przedziale powinieneś szukać aparatu dla siebie. Porządne urządzenia zakupisz zarówno poniżej jak i powyżej tysiąca złotych. W przypadku kompaktów będziesz miał do czynienia z jednorazowym zakupem. W lustrzankach i bezlusterkowcach możesz ulepszać swój sprzęt między innymi dzięki bardziej zaawansowanym obiektywom czy lampom błyskowym.

Na co zwrócić uwagę kupując aparat fotograficzny?

Kupując aparat fotograficzny powinieneś zwracać uwagę nie tylko na jego cenę. Już same kompakty znacząco różnią się między sobą. Zetkniesz się z modelami wielkości małego smartfonu, jak i egzemplarzami, które swymi rozmiarami wyglądają niczym lustrzanki. Od rozmiarów zależy też to, jak będziesz transportować aparat. Małe modele w futerale zmieszczą się do kieszeni, torby sportowej, plecaka czy damskiej torebki. Na większe aparaty przyda się dedykowana torba lub plecak fotograficzny.

Istotne dla Ciebie może być także zasilanie. Część aparatów dostępna jest na klasyczne baterie AA lub AAA. Coraz więcej jednak produktów tego typu posiada własny akumulator. Do tego dochodzą oczywiście wszelkie parametry techniczne, o których będzie mowa w dalszej części tekstu. Sprawdź przy okazji, jakie opinie ma wybrany aparat, jak wygląda sprawa z gwarancją i kosztem ewentualnych napraw.

1 Dla kogo ma być przeznaczony aparat?

Aparat fotograficzny to sprzęt, który może zostać zakupiony praktycznie każdej osobie. Proste modele mogą być bez trudu obsługiwane przez dzieci, seniorów, jak i dorosłe osoby. Jeśli myślisz nad takim zakupem w kontekście młodszych oraz o wiele starszych użytkowników, to najlepiej sprawdzą się proste kompakty. Dla dziecka będą one wkroczeniem w świat fotografii, a dla seniorów łatwe w obsłudze.

Dokonując zakupu dla kogoś, kto lubi fotografię, dobrze jest się zastanowić nad czymś bardziej zaawansowanym. Lepsze kompakty, bezlusterkowce czy lustrzanki pozwalają na znacznie więcej: ciekawe eksperymenty fotograficzne czy po prostu lepszej jakości zdjęcia. W cenie między 1000 a 2000 złotych znajdziesz niezwykle bogaty wybór aparatów przeznaczonych dla początkujących, jak i nieco bardziej doświadczonych amatorów.

2 Rodzaje aparatów ze względu na budowę

Przechodzimy do najistotniejszej sprawy, czyli podziału aparatów ze względu na budowę.

Proste kompakty

Najprostsze kompakty zwane powszechnie „małpkami” to urządzenia, które kupimy za kilkaset złotych. Ich ogromną zaletą oprócz ceny są także małe rozmiary czy też uniwersalność. Ponieważ takie urządzenia mają na ogół rozmiary poniżej 5 cali, można je bez trudu schować w kieszeni, plecaku, torebce. Przydają się zwłaszcza na imprezach, wakacjach, podczas jazdy na nartach. To ciekawe rozwiązanie dla tych osób, które lubią dokumentować wydarzenia wokół siebie. Wystarczy jedynie wyciągnąć aparat z kieszeni i zdjęcia gotowe!

Proste kompakty oczywiście znacząco różnią się między sobą. Bez trudu znajdziesz takie egzemplarze za 200-300 złotych, jednak nie oferują one zbyt wiele. Są też takie, których cena 2 lub 3 razy wyższa wiąże się z bardziej zaawansowaną optyką, funkcjami, możliwością nagrywania filmów fullHD.

Niestety w większości przypadków tego typu aparaty mają słabszą optykę. Konkretna kamera poradzi sobie w słoneczny dzień, lecz w ciemności lub przy gorszym świetle uwydatnia swe słabości. Zrobienie dobrego zdjęcia bez lampy błyskowej stanowić będzie dla Ciebie nie lada wyzwanie. Ponadto prosty obiektyw wraz z małą matrycą nie gwarantują jakości, którą można spotkać choćby w najnowszych flagowych smartfonach za 3-4 tysiące złotych.

Wiele takich aparatów zaopatrzonych jest w szereg dodatkowych funkcji, efektów zdjęciowych. Niestety nie od dziś wiadomo, że zapewne co drugi użytkownik nawet nie będzie z nich korzystał. Jeśli myślisz tylko o zrobieniu prostego zdjęcia, to nie warto się nimi sugerować. Z pewnością na plus warto zaliczyć energooszczędność. Baterie alkaliczne czy wbudowane akumulatory powinny pozwolić na wykonanie przynajmniej kilkuset zdjęć.

Gdy szukasz prostego aparatu dla siebie lub dla kogoś w prezencie, a przy tym nie zależy tobie na jakości, funkcjonalności, to prosty kompakt będzie rozsądnym wyjściem.

Zaawansowane kompakty

Na wyższym poziomie stoją zaawansowane kompakty. Pierwszym, co je odróżnia od poprzednio opisywanych, jest budowa, jak i same rozmiary. To urządzenia znacznie większe, które nawiązują stylem do klasycznych modeli. To także sprzęt z niewymienialnym obiektywem, które jednak posiadają o wiele większy zakres ogniskowych. W wyniku tego bez trudu powinieneś wykonać zdjęcia bliskich, jak i oddalonych obiektów. W niektórych przypadkach zbliżenie optyczne może sięgać nawet wartości 80x. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej na maksymalnych przybliżeniach jakość obrazu będzie o wiele słabsza.

Tego typu wersje często określa się mianem aparatów hybrydowych. Proces miniaturyzacji sprawił, że takie modele nie są zbyt ciężkie, a ich ergonomiczna obudowa sprzyja komfortowi użycia. Jeśli zależy ci na wszechstronności aparatu oraz wykorzystaniu go w wielu warunkach, sprawdź koniecznie, jaką posiada jasność obiektywu, zakres ogniskowych czy też ISO.

Zaawansowane kompakty znacząco różnią się między sobą. Również i tutaj zetkniesz się z bardzo prostymi egzemplarzami, jak i takimi, które posiadają dodatkowe moduły, jak Wi-Fi czy nawet GPS. Większość oferuje możliwość kręcenia filmów w jakości 720p, 1080p, a nawet 4K. Cenowo także różnią się między sobą. Znajdziesz aparaty za mniej niż 1000 złotych, jak i takie, których cena może przekraczać dwukrotność tej wartości.

Zaawansowane kompakty przeznaczone są dla osób, którym zależy na lepszej jakości fotografii lub też chcą otrzymać wszechstronne urządzenie. Niektóre funkcjonalnością są porównywalne z lustrzankami. Na minus jednak należy zaliczyć brak wymiennej optyki.

Bezlusterkowce

Bezlusterkowce to stosunkowa nowość na rynku. Stanowią one połączenie lustrzanki i zaawansowanego kompaktu. Producenci w tym wypadku postanowili zrezygnować z charakterystycznego lustra. Choć początkowo sceptycznie podchodzono do tego pomysłu, to jednak obecnie nawet wielu profesjonalistów zdecydowało się porzucić lustrzanki na rzecz nowego wynalazku – mowa tu oczywiście o produktach z najwyższej półki.

Takie rozwiązanie sprawiło, że zyskano podobną jakość fotografii. Rezygnacja z lustra była okazją do miniaturyzacji samego aparatu. W porównaniu do lustrzanek nowe aparaty są lżejsze, mniejsze i bardziej poręczne. Ich zaletą jest także fakt, iż wykorzystują system wymiennej optyki. Dzięki temu możesz rozbudowywać swój aparat o nowe funkcje, możliwości. Tworzone są obiekty do portretów, makrofotografii, pejzaży czy też szkła uniwersalne. Dodatkowo możesz dokupować nowe lampy błyskowe, różne zestawy akcesoriów.

Wadą jest niestety cena. Jako nowe urządzenia, są one w wielu przypadkach o wiele droższe niż najtańsze lustrzanki. Do tego dochodzi niestety problem z wymienną optyką. Również nie należy ona do najtańszych, a przy tym wybór jest bardzo ograniczony – do lustrzanek znajdziesz dedykowane szkła pochodzące nawet sprzed 30 lat. Kompatybilne egzemplarze są dopiero tworzone.

Bezlusterkowce to idealny kompromis dla ciebie, jeśli chcesz coś lepszego niż kompakt, a przy tym nie interesują cię za bardzo lustrzanki. Na przestrzeni najbliższych lat ich cena powinna się nieco obniżyć, a ilość wymiennych obiektywów powiększyć.

Lustrzanki

Dzisiejsze lustrzanki cyfrowe są bezpośrednimi spadkobiercami takich aparatów, jak Zenit, Leica, Konika. To właśnie od nich zaczęła się wspaniała era fotografii. Użytkownicy cenią sobie od lat wysoką jakość aparatów, jak i możliwość wykonywania zdjęć w trybie manualnym. Większość zaawansowanych fotografów rezygnuje z trybu automatycznego, gdyż jedynie własne ustawienia gwarantują im zamierzony efekt.

Mimo wprowadzenia bezlusterkowców większość osób i tak uważa, że lustrzanki zapewniają najlepszą optykę. I to nie tylko pod względem wymiennych obiektywów, lecz samego sposobu uchwycenia obrazu. Jeśli wybierzesz model marki Canon lub Nikon, to zyskasz dostęp do niezwykle bogatej optyki. Owi producenci dominują na rynku. Nie tylko regularnie wprowadzają nowe szkła do swej oferty, lecz także stosują od kilkudziesięciu, kilkunastu lat ten sam typ mocowania obiektywu. W taki oto sposób możesz kupić wiele tańszych, używanych obiektywów, które gwarantują bardzo dobrą jakość. Do tego dochodzą także specjalne adaptery dla starych szkieł produkcji niemieckiej, radzieckiej czy japońskiej.

Lustrzanki nawet w podstawowej wersji dla amatorów to urządzenia niezwykle szybkie, które swym błyskawicznym czasem reakcji nadają się do fotografii reporterskiej. System pokręteł i przycisków sprawia, że bardzo szybko możesz zmieniać ustawienia, bez konieczności wchodzenia do menu. Szeroki zakres opcji, zwłaszcza manualnych, daje okazję do ciekawych eksperymentów. Jeśli połączysz to z wymiennymi obiektywami, filtrami, akcesoriami czy lampami błyskowymi, odkryjesz zupełnie nowy wymiar fotografii.

Lustrzanki dedykowane są osobom, dla których kompakty są niewystarczające. To idealne rozwiązanie dla ciebie, kiedy lubisz robić zdjęcia, a przy tym czujesz, że potrzebujesz czegoś więcej. Najtańsze obecnie modele kupisz w sklepie za niewiele ponad 1000 złotych. Musisz się jednak liczyć z tym, że zakup obiektywów, lampy czy akcesoriów zwiększy twój budżet nawet kilkukrotnie.

3 Rozdzielczość matrycy

Jeszcze dobrych kilka lat temu mogliśmy zaobserwować na rynku walkę matrycową między najważniejszymi producentami. Prześcigali się oni w tym, kto stworzy aparat z jak największą rozdzielczością matrycy. Tymczasem nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Owszem, ilość pikseli będzie miała wpływ na szczegółowość obrazu, jednak musi iść w parze z jakością obiektywu.

Tak naprawdę rozdzielczość matrycy będzie oddziaływała na wielkość odbitki. Kiedy fotografujesz dla siebie i twoje zdjęcia lądują na komputerze, są wywoływane w klasycznym rozmiarze do albumu, to nie ma znaczenia, czy twój aparat ma 8 mpx czy 28 mpx! Duże wartości są przydatne, gdy twoje zdjęcia są tworzone komercyjnie. W takim wypadku przy przybliżeniu na wybrany szczegół obrazu, nadal będzie on doskonale widoczny i ostry. Przy małej rozdzielczości będziesz mieć do czynienia z ‘pikselozą’.

Dla jakości zdjęć większe znaczenie będzie mieć sama matryca. W zaawansowanych kompaktach, bezlusterkowcach i lustrzankach stosowane są większe matryce, które pozwalają uchwycić więcej światła. Dzięki temu o wiele lepiej sprawdzają się w gorszych warunkach lub po zmroku.

4 Obiektyw w zoomem

Jest to aspekt, na który koniecznie powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu. Zakres ogniskowych aparatu wyrażany jest w mm. Im liczba ta jest wyższa, tym masz okazję lepiej uwiecznić oddalone obiekty. Sprawdzaj przede wszystkim wartość wyrażoną w milimetrach. Często niestety producenci mydlą oczy klientom wartością zoomu cyfrowego. Polega to na tym, że procesor aparatu wycina fragment zdjęcia, które jest po prostu powiększane. Niby to ciekawa opcja, jednak możesz tego samego dokonać na ekranie komputera.

W przypadku lustrzanek i bezlusterkowców rozróżnia się dwa typy obiektywów: zmiennoogniskowe i o stałej wartości. Stałoogniskowe szkła zazwyczaj są dedykowane do makrofotografii, portretów lub zawodowych zdjęć reporterskich. Zmiennoogniskowe modele są bardziej uniwersalne. Są one jednak sprzedawane w niezwykle szerokiej rozpiętości. Masz okazję zakupić szkło o ogniskowej 18-55 mm, jak i również 18-125, 28-300, 70-300 mm oraz wielu innych wartościach. W przypadku największego przybliżenia istotna będzie jasność obiektywu.

5 Jasność obiektywu

Dla wielu osób niezwykle ważna jest jasność optyki. Jest ona oznaczana literą f. W tym wypadku im będzie ona niższa, tym lepiej dla ciebie. Oznacza ona ilość światła, które wpada przez obiektyw na matrycę. Dzięki temu nawet w trybie automatycznym skrócony zostanie czas wykonywania zdjęcia, które wyjdzie o wiele lepiej w gorszych warunkach oświetleniowych.

Jeśli obiektyw jest stałoogniskowy, to posiada jedną wartość jasności. W przypadku zoomu może być ona zmienna. Im bardziej postawisz na przybliżenie, tym jasność będzie spadać jakościowo. Parametr ten możesz sprawdzić w specyfikacji obiektywu, gdzie może widnieć choćby informacja: f/3.5-5.6. Oznacza to, że wraz ze zwiększeniem ogniskowej, mniej światła wpada do wnętrza aparatu.

Polecamy wybierać kompakty lub wymienne obiektywy z jak najniższą liczbowo wartością obiektywu. Dzięki temu sprawdzą się one nie tylko za dnia, lecz także w nocy, w gorszym świetle.

6 Dostępne tryby manualne i automatyczne

Jeśli zależy ci na czymś więcej niż tylko naciśnięciu wyzwalacza w aparacie, to dobrym pomysłem dla ciebie będzie przyjrzenie się trybom automatycznym i manulanym. Producenci z reguły stosują podobne rozwiązania. W automatyce masz do czynienia z portretem, zdjęciem bez lampy, trybem sportowym, nocnym, krajobrazami, makrofotografią, fotografią plaży czy śniegu. W takim wypadku aparat sam dobiera za ciebie wartość przysłony oraz czas otwarcia migawki.

Tryby manualne pozwalają z kolei na samodzielny wybór kilku najistotniejszych opcji. Są one przydatne o tyle, że przetworniki i procesor w aparacie nie zawsze reagują prawidłowo na nasze oczekiwania. Zdjęcia wychodzą prześwietlone, zbyt ciemne, tylko z lampą błyskową. Tryby manualne to z reguły M, AV, TV. Z ich pomocą możesz sterować czasem otwarcia migawki, wartością przesłony, poziomem ISO, balansem bieli. Niektóre dotyczą tylko jednej opcji, a i inne całości. Takie rozwiązanie stosowane jest często nawet w tańszych kompaktach.

7 Funkcja makro

Tryb makro jest niezwykle istotny w sytuacji, gdy masz zamiar zająć się fotografią zbliżonych obiektów, zwłaszcza roślin, owadów. W przypadku wbudowanych jak i wymiennych obiektywów producenci zaznaczają minimalną wartość, od której obiektyw jest w stanie skutecznie ustawić ostrość. Im jest ona mniejsza, tym lepiej dla ciebie. Dodatkowo w trybie automatycznym ustawiana jest taka wartość przysłony, aby fotografowany obiekt był wyostrzony na pierwszym planie, a cała reszta rozmyta.

8 Zakres przydatnego ISO

Czułość matrycy ma niezwykle istotne znaczenie, gdy planujesz wykonywać zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Dzięki sukcesywnemu zwiększaniu czułości, twoje zdjęcia będą wychodzić jaśniejsze. Niestety jest to okupione utratą jakości. Im wyższa wartość ISO, tym na zdjęciach możesz mieć do czynienia z szumami. Choć producenci stosują programy do ich redukcji, to jednak mają one na ogół niewystarczającą skuteczność.

Standardowo zakres ISO wynosi od 100 do 3200. Niektórzy producenci stosują nawet ISO 50. W zaawansowanych lustrzankach spotkać można dziś ISO 256000. Z reguły do wartości 1600, 3200 jakość obrazu jest zadowalająca. Potem spotkać się możesz ze zbyt dużą ziarnistością. Największe wartości mogą być stosowane w fotografii nocnego nieba.

9 Stabilizacja obrazu

Również w przypadku samych aparatów, jak i obiektywów stosowane są mechanizmy stabilizacji obrazu. Polegają one na tym, iż w czasie wykonywania zdjęcia korygowane jest położenie matrycy lub soczewek obiektywu. Ma to wpływ na wykonywanie nieporuszonych zdjęć przy dłuższych czasach naświetlania. Niestety na chwilę obecną nie stworzono idealnego systemu, przez co skuteczność stabilizacji jest niemiarodajna.

10 Szybkie ustawianie ostrości

Chyba każdemu użytkownikowi aparatu zależy na jak najszybszym ustawianiu ostrości. Decyduje to o słynnym momencie fotograficznym, który stał się celem badań naukowych w ubiegłym stuleciu. Jeśli aparat jest w stanie błyskawicznie ustawić ostrość, to otrzymasz szansę na wykonanie wielu wyjątkowych zdjęć. Gorzej, jeśli czas ten jest wydłużony.

Nowoczesne aparaty oferują coraz więcej opcji związanych z ustawianiem ostrości. Im masz do czynienia z bardziej zaawansowanym modelem, tym posiadać będzie on o wiele więcej punktów AF. To właśnie one odpowiadają za szybkie nastawianie ostrości na wybrany obiekt, podążanie za nim. Proste lustrzanki, kompakty mogą takich punktów posiadać kilkanaście. Stworzone dla profesjonalistów przekroczyły już barierę 150! Bezlusterkowce z kolei do ustawiania ostrości wykorzystują całą powierzchnię matrycy, co też wiąże się z bardzo szerokim polem.

11 Zdjęcia seryjne

Możliwość wykonywania zdjęć seryjnych ma znaczenie, gdy zależy ci na uchwyceniu ruchu. Kiedy chcesz sfotografować lecącego ptaka, samolot, kroplę wody, pędzący samochód czy kolarzy, to kilka zdjęć na sekundę robi ogromną różnicę. W kompaktach za bardzo nie ma co oczekiwać wysokich prędkości, jednak lustrzanki i bezlusterkowce dzięki zaawansowanym opcjom są w stanie uchwycić nawet do kilkunastu zdjęć na sekundę! W takim wypadku będziesz miał z czego wybierać.

12 Lampa błyskowa i gorąca stopka

O jakości aparatu decydować też może wbudowana lampa błyskowa. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że posiada zbyt małą moc dla lepszej jakości zdjęć. Zetknąć się możesz z dwom typami lampy: w przedniej części obudowy aparatu oraz zamkniętą w środku. W przypadku tej drugiej lampa automatycznie wysuwa się przed momentem wykonania zdjęcia. Częstym problemem z wbudowanymi lampami błyskowymi jest efekt czerwonych oczu. Mimo zastosowania opcji ich redukcji, nie zawsze możesz uniknąć takiego kłopotu.

Jeśli bardziej zależy tobie na zdjęciach z lampą błyskową, to sprawdź, czy konkretny model aparatu zaopatrzony jest w gorącą stopkę. Jest to gniazdo u góry aparatu, które umożliwia przymocowanie dodatkowej, zewnętrznej lampy błyskowej. Oczywiście lampa musi być kompatybilna z typem stopki. Taki element wyposażenia przydaje się wszędzie tam, gdzie wychodzisz poza amatorską pracę z aparatem.

13 Funkcja nagrywania obrazu

Dziś praktycznie każdy aparat cyfrowy zaopatrzony jest w funkcję nagrywania obrazu. Nowe modele bazują na jakości przynajmniej 720p. Coraz częściej jednak widujemy sposobność tworzenia filmów w jakości 1080p lub więcej. To przydatna opcja, jeśli chcesz wykroczyć poza fotografowanie. Wadą jest jednak nie sam obraz, gdyż często robi całkiem dobre wrażenie. Chodzi o mikrofon. Nie zapewni on odpowiedniego dźwięku, dlatego też zmuszony będziesz do zakupu dodatkowego urządzenia rejestrującego dźwięk, które może być podłączone do aparatu.

O wiele lepsze efekty osiągniesz dzięki lustrzankom cyfrowym. Wymienne obiektywy sprawiają, że nawet sporo ciekawych filmów na YouTube zostało nakręconych właśnie tego typu aparatem.

14 Dobrej jakości wyświetlacz

Aparaty cyfrowe dziś wyposażone są w wyświetlacz. Służy on nie tylko do przeglądania zrobionych zdjęć i nakręconych filmów czy wyboru opcji w menu. W większości modeli pozbawionych wizjera ustawianie ostrości, kadrowanie odbywa się właśnie poprzez wyświetlacz. Dobrze, aby był całkiem spory, jasny i gwarantował dobrą widoczność w słoneczny dzień. W droższych kompaktach i lustrzankach stosowany jest często odchylany ekran, który służy między innymi do makrofotografii.

15 Wizjer

Wizjer to domena starszych kompaktów oraz obecnych lustrzanek cyfrowych. Umożliwia on dokładne kadrowanie według klasycznych standardów. Profesjonalni fotografowie nie wyobrażają sobie innego sposobu wykonywania zdjęć. W lustrzankach zauważysz dokładnie to, co widzi obiektyw aparatu. W aparatach stosowany jest wizjer optyczny oraz elektroniczny. Ten drugi to domena bezlusterkowców. Ważne jest to, iż w obu przypadkach wyświetlane są informacje o najważniejszych parametrach zdjęcia, dzięki czemu możesz skorygować ustawienia przed wykonaniem ujęcia.

16 Slot na karty pamięci

Mało który aparat dziś posiada sporo wbudowanej pamięci. Często w ogóle niemożliwe jest zapisywanie zdjęć bez zewnętrznego nośnika. Dlatego w obudowie aparatu znajdziesz slot na karty pamięci. Najczęściej spotkać możesz karty typu Secure Digital (SD) oraz Compact Flash (CF). Te drugie umieszczane były zwykle w lustrzankach, choć dziś większość producentów decyduje się bardziej na gniazda kart SD, zwłaszcza zgodne z SDXC, SDHC. Sprawdź w specyfikacji technicznej aparatu, do jakiej wielkości karty w GB urządzenie jest w stanie odczytywać nośnik.

17 Rodzaj zasilania

Na rynku zetknąć się możesz z dwiema metodami zasilania aparatów. Pierwszą z nich są baterie typu AA lub AAA. To prosta opcja, dzięki której możesz szybko wymieniać zużyte baterie. Przydaje się to na dalekich wyjazdach, gdzie nie będziesz mieć za bardzo możliwości podładowania akumulatora. Baterie stosowane są w prostych lub zaawansowanych kompaktach.

Bezlusterkowce, lustrzanki, lecz także i sporo kompaktów posiada wewnętrzne akumulatory. Takie zasilanie sprawia, że z reguły możesz wykonać na jednym ładowaniu więcej zdjęć niż w przypadku baterii alkalicznych. Wadą jest niestety konieczność dostępu do sieci elektrycznej. Najczęściej producenci oferują w zestawie oddzielną ładowarkę do akumulatora.

18 Dostępne akcesoria dodatkowe

Z aparatami cyfrowymi wiążą się liczne akcesoria, które są kompatybilne z wybranymi modelami. Mowa tutaj o statywie, torbach i plecakach fotograficznych, zestawach do czyszczenia, futerałach. Zdecydowanie więcej akcesoriów możesz zakupić do lustrzanki. Są to różnego typu filtry fotograficzne: kolorowe, polaryzacyjne, UV. Do tego dochodzą także pierścienie redukcyjne, pierścienie do makrofotografii, adaptery, piloty zdalnego sterowania, wężyki spustowe, zaślepki do obiektywów.

19 Polecani producenci aparatów fotograficznych

Rynek aparatów fotograficznych zdominowany został przez kilka wiodących firm. Mowa tutaj przede wszystkim o takich markach, jak Canon, Nikon, Pentax, Olympus, Sony, Kodak, FujiFilm, Panasonic. W swej ofercie posiadają one zarówno urządzenia z dolnej półki, jak i stworzone dla profesjonalistów. Są przy tym gwarantem wysokiej jakości.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz mały poradnik pomoże tobie w wyborze najlepszego aparatu. Pamiętaj, abyś przed zakupem dokładnie się zastanowił nad budżetem oraz tym, do czego będzie potrzebne takie urządzenie. Już te dwa czynniki sporo powiedzą o twoich oczekiwaniach i wymaganiach. Dopiero od tego momentu możesz bliżej przyjrzeć się specyfikacji technicznej. Różnica między zwykłym kompaktem, a nawet lustrzanką z dolnej półki jest kolosalna, więc lepiej dokładnie przemyśl swój wybór.

Gdy w głowie masz plan rozwijania swych umiejętności fotograficznych, to model z wymienną optyką będzie jak najbardziej wskazany dla Ciebie.

Kupujesz aparat? Weź te rzeczy pod uwagę, żeby nie żałować!

Czym się kierować przy wyborze aparatu? Co musi mieć dobry aparat? Jaki aparat wybrać? Lustrzanka czy bezlusterkowiec, a może kompakt? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym obszernym poradniku!

Ostatnio pisaliśmy o tym, czym się kierować kupując aparat do filmowania. Dziś z kolei przyjrzymy się aparatom kupowanym z myślą o robieniu zdjęć. Co powinny posiadać, o czym należy pamiętać przy wyborze? Zapraszam do lektury!

Jeszcze kilka lat temu lustrzanki dominowały rynek, a na bezlusterkowce nikt poważnie nie patrzył. To jednak się zmieniło. Obecnie najbardziej zaawansowane aparaty na rynku to właśnie bezlusterkowce. Lustrzanki wciąż jednak trzymają się mocno. Który zatem aparat wybrać?

Bestsellery 2020: TOP 10 aparatów według klientów Cyfrowe.pl >>

Warto powiedzieć jasno: zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce mogą być używane przez zawodowców. Różnica polega na konstrukcji. Lustrzanki, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z lustra, które pozwala nam korzystać z optycznego wizjera. Bezlusterkowce są go pozbawione, oferują wizjer cyfrowy.

To najważniejsza różnica. Niektórzy nie wiedzą, że bezlusterkowce oferują standardową mechaniczną migawkę. Ten ważny dla zawodowego aparatu element jest więc dostępny. Co więcej, bezlusterkowce mają tę przewagę, że ich matryce najczęściej są mechanicznie stabilizowane – w lustrzankach to rzadkość.

Lustrzanki oferują za to dłuższy czas pracy na baterii, bo gdy korzystamy z wizjera optycznego zużywają bardzo niewiele energii. Jednak wizjer optyczny nie daje podglądu na to, jak będzie wyglądać ostateczne zdjęcie w zależności od ustawionej ekspozycji. Korzystanie z nich jest więc nieco trudniejsze.

Możliwości zdecydowanie przemawiają obecnie na korzyść bezlusterkowców. Są łatwiejsze w obsłudze, oferują często lepszą specyfikację w tej samej cenie. Lustrzanki zwykle mają jednak tańsze obiektywy i ogólnie łatwiej jest skompletować „szklarnię”, szukając używanych modeli. Nie zmienia to jednak faktu, że bardziej przyszłościowym zakupem będzie bezlusterkowiec.

A może kompakt?

Oprócz lustrzanek i bezlusterkowców na rynku znajdziemy jeszcze aparaty kompaktowe. Co jest ich największą zaletą? Bez wątpienia małe rozmiary, które sprawiają, że taki aparat możemy zabrać wszędzie ze sobą. Dodatkowo dostajemy od razu aparat z obiektywem – nie musimy kupować kolejnych szkieł. Kompakty nadają się dobrze do filmowania, cieszą się popularnością wśród vlogerów.

Jaki aparat do vlogowania? Który model wybrać i czym się kierować?

Czy jednak warto kupić kompakt do zdjęć? Niekoniecznie. Kompakty mają małe matryce, a to znacząco ogranicza chociażby robienie zdjęć z płytką głębią ostrości, jak i fotografowanie w słabym oświetleniu. To wszystko sprawia, że często nie osiągniemy z nimi satysfakcjonujących efektów. W obecnych czasach flagowe smartfony oferują tak dobrą jakość zdjęć, że, pomimo znacznie mniejszych matryc, często zagwarantują lepsze efekty.

Jeśli więc szukasz swojego pierwszego aparatu, rekomendowałbym dołożyć nieco do zakupu aparatu z wymienną optyką. Najtańsze można kupić już za nieco ponad 2 tys. zł. Z kolei efekty, jakie dzięki nim uzyskasz będą nieporównywalnie lepsze niż to, co dadzą smartfony czy aparaty kompaktowe.

Co musi mieć aparat – elementy zewnętrzne

Przejdźmy zatem do opisania najważniejszych możliwości i funkcji aparatów. Na początek przyjrzymy się elementom zewnętrznym, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze interesującego modelu.

Dobry wizjer

Jak już napisałem, istnieją dwa główne typy wizjerów – optyczny i cyfrowy. W przypadku tego drugiego należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejszą będzie rozdzielczość – im wyższa, tym lepsza. By odpowiednio oddać szczegóły sceny w podglądzie wizjer powinien mieć rozdzielczość co najmniej 2 mln punktów.

Ważnym elementem będzie również to, jak wizjer radzi sobie w trybie seryjnym. Niektóre mają tendencję do tzw. blackoutów. To oznacza, że przy serii zdjęć nie widzimy niektórych klatek. Dobry wizjer powinien pokazywać wszystkie klatki. Choć jeśli nie korzystasz często z trybu seryjnego, ten problem nie będzie zauważalny.

Ergonomia aparatu

Bardzo ważne jest, żeby z aparatem dobrze się pracowało. Co to oznacza? Przede wszystkim powinien dobrze leżeć w dłoni. Istotne jest, by był dobrze wyważony, żeby np. obiektywy znacząco go nie przeważały.

Ważne jest także, by miał odpowiednio dużo przycisków i pokręteł. Idealny aparat ma kilka przycisków custom, które możemy dowolnie przypisać wybranym funkcjom. To znacząco poprawia wygodę użytkowania. Dobrze, gdy aparat ma przycisk w okolicach obiektywu. Przyda się też przycisk do szybkiego włączenia trybu seryjnego i pokrętło do zmiany ekspozycji.

Gorąca stopka i inne wejścia

Gorąca stopka jest niezbędna, by na aparacie zamontować zewnętrzną lampę błyskową. Przyda się również wejście wężyka spustowego, pozwalającego na obsługę, gdy aparatu nie trzymamy w dłoniach. Wejście USB pozwoli na szybki transfer plików. Dobrze też, gdy dodatkowo daje możliwość ładowania aparatu, co zapewni dłuższą pracę.

Fotografowie sportowi powinni szukać modeli ze złączem Ethernet. Pozwoli ono na najszybszy transfer plików. To niezbędne w sytuacji, gdy jak najszybciej trzeba przesłać zdjęcia do redakcji.

Zewnętrzna lampa błyskowa

Jeśli już mówimy o gorącej stopce należy wspomnieć, że jednym z pierwszych akcesoriów do nowego aparatu powinna być zewnętrzna lampa błyskowa. Co prawda niektóre modele posiadają wbudowaną lampę, jednak największe efekty zapewni ta zewnętrzna.

Korzystanie z lampy pozwala uzyskać niepodrabialne efekty i okazuje się koniecznością w wielu sytuacjach. Dlatego zewnętrzna lampa powinna znaleźć się na szczycie listy zakupów zaraz po aparacie.

Zewnętrzne lampy błyskowe >>

Co musi mieć aparat – elementy wewnętrzne

Gdy już zajęliśmy się zewnętrznymi elementami aparatu, trzeba wziąć się za jego środek. Jakie elementy specyfikacji są najbardziej istotne, by aparat dobrze się sprawował?

Rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej?

Rozdzielczość podajemy w megapikselach. Producenci często prześcigają się na jak największe wartości. Czy jednak wyższa rozdzielczość równa się lepsze zdjęcia? Niekoniecznie. Rozdzielczość mówi o tym, jak duże zdjęcie możemy zrobić. Duże zdjęcie możemy potem wydrukować w wielkim formacie, np. na plakatach, billboardach lub na fotoobrazie.

Jednak na ekranie komputera czy telewizora wystarczająco dobrze będą wyglądać zdjęcia zrobione w mniejszej rozdzielczości. Tak naprawdę w social-mediach już 12 Mpix w zupełności wystarczy. Wyższa rozdzielczość daje jednak możliwość przycinania zdjęcia i jego kadrowania, przy zachowaniu wysokiej jakości. Z tego punktu widzenia wysoka rozdzielczość wpływa na zdjęcia pozytywnie.

Warto też pamiętać, że wyższa rozdzielczość na danej matrycy może skutkować tym, że będzie sobie radziła gorzej z poziomem szumów przy wyższym ISO. Dlatego też warto zadać sobie pytanie, czy zależy nam na wysokiej rozdzielczości i czy ją odpowiednio wykorzystamy. Przeciętny aparat oferuje 24 Mpix rozdzielczości. Zatem wartości rzędu 40-50 Mpix możemy uznać za wysoką rozdzielczość.

RAW i JPEG

Praktycznie każdy aparat oferuje dziś możliwość fotografowania w RAWach. To surowe pliki, w których aparat zapisuje więcej informacji. Mają one zatem wyższą wagę w megabajtach i niektóre programy mogą ich „nie widzieć”. Jednak taki plik daje potężne możliwości w kontekście późniejszej obróbki.

Pliki JPEG to najpopularniejszy format. Mają one mniejsze rozmiary i otworzy je każdy program. Te zdjęcia wyglądają dobrze prosto po wyjściu z aparatu. Jednak możliwości ich późniejszej obróbki są znacznie mniejsze. Chociażby pod kątem odzyskania prześwietlonych partii obrazu. Dobry aparat powinien więc oferować dobrej jakości pliki JPEG, ale też dawać opcję fotografowania w RAWach.

Autofokus

W obecnych czasach to jeden z najważniejszych parametrów. Chcąc robić dobre zdjęcia – ostre i poprawne, musimy mieć aparat z dobrym autofokusem. Na jakość AF składa się między innymi ilość punktów ostrości – im więcej, tym lepiej. Dobre aparaty mają po kilkaset punktów ostrości.

Nie bez znaczenia jest też to, jak działa algorytm AF. Czy ostrzy odpowiednio szybko i dokładnie. Bez wątpienia przyda się funkcja wykrywania oka – ludzkiego i zwierzęcego. Jakość AF można sprawdzić patrząc na specyfikację, ale również czytając recenzje przed zakupem, by przekonać się, jak system pracuje w praktyce.

Testy i recenzje aparatów na blogu >>

Do codziennych zdjęć będziemy korzystali głównie z trybu AF-S, czyli pojedynczego autofokusa. Dobrze, by działał błyskawicznie i trafnie. Z kolei w trybie seryjnym najlepiej sprawdzi się AF-C, czyli autofokus ciągły. Warto sprawdzić, czy interesujący Cię aparat daje opcję fotografowania w trybie ciągłym z pełną rozdzielczością i wsparciem dla serii zdjęć.

Tryb seryjny

Skoro już o trybie seryjnym mowa, czym jest i do czego się przydaje? W trybie seryjnym aparat rejestruje określoną ilość klatek w ciągu sekundy. Dzięki temu możemy zarejestrować na raz kilka lub kilkanaście zdjęć i wybrać to najbardziej interesujące.

Dzisiaj standardem w aparatach jest 10 kl./s w pełnej rozdzielczości. Jednak niektóre modele oferują nawet 20 lub 30 kl./s. Czasami w trybie seryjnym otrzymujemy dużo klatek, ale nie w pełnej rozdzielczości. Warto na to zwrócić uwagę. Podobnie jak na bufor, który mówi o tym, ile zdjęć zarejestrujemy maksymalnie w serii. Może to być 100, ale i 200 klatek.

Stabilizacja matrycy

Jak już na początku wspomniałem, stabilizacja matrycy jest bardzo ważnym elementem. Dzięki niej możemy wykonywać zdjęcia z długim czasem naświetlania bez obaw o poruszenie i rozmazanie kadru. Siła stabilizacji określana jest jako EV, co pokazuje, przy jak słabym świetle możemy możemy fotografować. Dla przykładu przy redukcji na poziomie 3 EV fotografować możemy z migawką 1/8 sekundy w porównaniu do 1/60 s bez włączonej stabilizacji.

Dobre aparaty oferują stabilizację na poziomie około 5EV lub więcej. Generalnie stabilizacja bardzo się przydaje, więc warto sprawdzić, czy aparat, który zamierzasz kupić jest w nią wyposażony. Bez tego będziemy musieli korzystać ze statywu lub monopodu.

Statywy do aparatów >>

Rozmiar matrycy

Jak w przypadku wielu innych parametrów, również tutaj aktualna jest reguła: im większy rozmiar, tym lepiej. Matryca to element światłoczuły, który rejestruje obraz. Im jest większa, tym więcej wpada na nią światła, a więc zapewnia lepszą jakość zdjęć w słabym oświetleniu. Dodatkowo duża matryca gwarantuje możliwość robienia zdjęć z płytką głębią ostrości, a więc z rozmytym tłem. Ponadto zapewnia dużą szczegółowość zdjęć.

Najmniejszy rozmiar matryc montowanych w aparatach to 1/2.3 cala. Takie znajdziemy w aparatach za kilkaset złotych. 1-calowe matryce znajdziemy w nieco droższych kompaktach premium, np. w serii Sony RX100. Matryce Mikro 4/3 (znane z bezlusterkowców Olympus i Panasonic) oraz APS-C (np. bezlusterkowce Canon EOS M i FujiFilm) zapewniają już dobrej klasy obraz. Z kolei zaawansowane aparaty dla zawodowców wyposażone są w pełnoklatkowe matryce. Nie zdziw się, gdy w recenzji lub w sklepie natrafisz na sformułowanie full frame lub format 35 mm – będzie to oznaczać to samo co pełna klatka.

Migawka

Jak już napisałem na początku, mechaniczną migawkę posiadają zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce. Migawka jest elementem eksploatacyjnym. Gdy robimy dużo zdjęć, często korzystamy z trybu seryjnego – po kilku latach możemy mieć na liczniku kilkadziesiąt tysięcy zdjęć a w przypadku reporterów lub fotografów ślubnych nawet 100-200 tysięcy klatek.

Kupując aparat z myślą o dużych przebiegach, warto zwrócić uwagę na żywotność migawki. Oczywiście wielu z nas nigdy nie zrobi tylu zdjęć, by migawka miała szansę paść. Jednak ktoś robiący reportaże kilka razy w tygodniu może do takiej granicy dojść. W takim wypadku warto kupić model, którego deklarowana żywotność migawki jest odpowiednio wysoka.

Jaki aparat wybrać?

Jak widać, parametrów, które należy wziąć pod uwagę jest naprawdę sporo. Nie należy też zapominać o jeszcze jednym ważnym aspekcie: obiektywach. Kupując dany aparat, warto mieć na uwadze, czy da się znaleźć do niego obiektywy w dobrych cenach.

Jak już wspomniałem na początku, łatwiej jest znaleźć obiektywy w dobrych cenach do lustrzanek, niż bezlusterkowców. Natomiast wśród aparatów bez luster największą „szklarnię” oferuje Sony. Z kolei Canon i Nikon pozwalają na podpięcie swoich starych obiektywów od lustrzanek do bezlusterkowców dzięki specjalnym adapterom. Panasonic niestety pod kątem szkieł wypada najgorzej. Olympus natomiast może pochwalić się sprzętem w najmniejszych rozmiarach, dzięki czemu wybierając się w plener, nasz bagaż będzie ważył znacznie mniej niż w przypadku innych marek aparatów.

Bez względu na to, na jaki aparat się zdecydujesz, koniecznie pochwal się wyborem w komentarzu!

Wybieramy aparat cyfrowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Już od kilku lat większość osób, aby zrobić zdjęcie odruchowo sięga po swój telefon. Jednak jeżeli chcemy zrobić naprawdę dobre ujęcie to potrzebujemy aparatu cyfrowego, który swoimi parametrami zdecydowanie wyprzedza smartfony. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy.

Jednoobiektywowa lustrzanka cyfrowa

Lustrzanki jednoobiektywowe są obecnie najpopularniejszym rodzajem aparatów na rynku. Większość profesjonalnych fotografów ma w swoim wyposażeniu tego typu sprzęt. Lustrzanki cyfrowe są wyposażone w odłączany obiektyw. Aparat można indywidualnie regulować w zależności od rodzaju fotografowanych obiektów. Na przykład możemy użyć obiektywu szerokokątnego do fotografowania krajobrazów i teleobiektywu do fotografowania dzikiej przyrody. Większość lustrzanek cyfrowych obecnej generacji może również nagrywać wideo – niektóre nawet w 4K. Warto przeglądnąć gazetki black friday 2021, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Aparaty bezlusterkowe

Aparat bezlusterkowy to zasadniczo lustrzanka cyfrowa z usuniętym wizjerem optycznym. Pozwala to uniknąć stosunkowo dużego ciężaru obudowy aparatu. Jest on lekki i łatwy w obsłudze. Obraz, który dociera do matrycy aparatu, można oglądać bezpośrednio w wizjerze. Modele bez lustra są dostępne z korpusami przyciętymi i pełnoklatkowymi. Aparaty bezlusterkowe są zwykle wyposażone w odłączany obiektyw.

Aparaty typu point and shoot

Urządzenia typu point and shoot zostały zaprojektowane w oparciu o technologię kompaktowych aparatów. Mają stały obiektyw i zmienną ogniskową. Ten typ konstrukcji nie pozwala na ustawienie zasięgu teleobiektywu w jednym punkcie przed wykonaniem zdjęcia. Przechwycony obraz jest zapisywany w formacie JPEG. Podobnie jak wiele modeli kompaktowych, aparat działa na baterie. Tylko kilka modeli może być wyposażonych w akumulatory dostosowane do potrzeb klienta. Są one często cenione za niewielką wagę. Można je łatwo nosić nawet w kieszeni. Modele point and shoot są szczególnie przydatne dla osób, które chcą szybko robić zdjęcia podczas różnych okazji. Mogą to być między innymi rodzinne wakacje lub wycieczka. Jest to również właściwy format nagrań do celów dokumentacyjnych. Modele z rabatem możemy znaleźć na https://gazetka-24.pl/kody-rabatowe.

Aparat mostkowy

Aparat mostkowy jest koncepcją pośrednią między modelami typu point and shoot a konstrukcjami lustrzanek cyfrowych. Są wyposażone w obiektyw stałoogniskowy, który może pokryć zakres ogniskowych teleobiektywu. To sprawia, że są doskonałym wyborem do fotografii przyrodniczej z ograniczonym budżetem. Wiele aparatów mostkowych jest zgodnych z formatem RAW. Ponadto, ze względu na swoją konstrukcję, wydają się być łatwiejsze w transporcie niż standardowe modele cyfrowe.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW