Technologia Wyświetlania

Test Epson EH-LS500W - dekadencja, na którą nas nie stać

Projektory krótkoogniskowe, a ultra krótkoogniskowe.

Tradycyjne projektory mają pewne wady, które wręcz wykluczają możliwość ich wykorzystania w niektórych sytuacjach. Dlatego właśnie powstały konstrukcje, które doskonale sprawdzają się tam, gdzie klasyczne rozwiązania osiągają swoje granice. Dowiedz się więcej o rzutnikach krótkoogniskowych oraz modelach do zadań specjalnych, czyli projektorach ultrakrótkoogniskowych.

Omawiana technologia wyświetlania obrazów o dużych (ponad 100 cali) przekątnych rozwijana jest od kilku dekad. Współczesne projektory laserowe doskonale radzą sobie z rozdzielczościami full HD oraz 4k, a montowane w nich nowoczesne źródła światła są coraz długowieczne i energooszczędne. Nadal jednak najczęściej spotykane modele rzutników nie wszędzie się sprawdzają.

Jakie ograniczenia mają klasyczne projektory?

Niezależnie od zastosowanych technologii przetwarzania sygnału wejściowego, podstawowe modele rzutników wymagają określonych warunków instalacyjnych. Chodzi głównie o minimalną odległość montażu od ekranu projekcyjnego. Zazwyczaj jest to co najmniej kilkaset centymetrów (od 1,5 do 2-3 m) w zależności od:

możliwości lokalowych,

pożądanych rozmiarów obrazu (im bardziej oddalony rzutnik od ekranu, tym większy obraz)

rozdzielczości projektora (do wielkoformatowych rzutów nadają się wyłącznie wysokiej jakości projektory 4k).

Stosunkowo duża odległość urządzenia od ekranu powoduje, że pomiędzy tymi dwoma elementami może znaleźć się np. człowiek, który zakłóci wyświetlany obraz. Wbrew pozorom taka sytuacja zdarza się bardzo często w trakcie prezentacji, do których projektory są przecież stworzone. Z drugiej strony zapewnienie pomieszczenia o odpowiednio dużych wymiarach też nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w przypadku domowych salek kinowych.

Projektor krótkoogniskowy - co to znaczy?

W sytuacjach, w których wykorzystanie klasycznych konstrukcji jest niemożliwe, swoje zalety ukazują projektory krótkoogniskowe. Są to urządzenia, które wyświetlają obraz o przekątnej 100 cali i rozdzielczości czterokrotnie większej od HD (projektor krótkoogniskowy 4k) z odległości niewiele przekraczających 1 metr. Mogą zatem być stosowane w małych pomieszczeniach, a sposób ich instalacji praktycznie wyklucza możliwość zakłócenia projekcji przez prowadzącego prezentację.

Wśród tych urządzeń wyróżnia się jeszcze podział na projektory krótkiego rzutu oraz ultrakrótkoogniskowe. Niektóre wchodzą w skład nowoczesnych zestawów wykorzystujących możliwości interaktywnych tablic.

Projektory krótkiego rzutu

Ich konstrukcja umożliwia wyświetlenie obrazu o przekątnej około 2,5 metra przy oddaleniu urządzenia od ekranu na około 100 cm. Najczęściej podwieszane są pod sufitem, choć mogą pracować również w dolnej pozycji, ustawione na podstawce czy nawet krześle.

Projektory krótkoogniskowe szeroko stosowane są w firmowych pomieszczeniach szkoleniowych, biurach, salach wykładowych oraz klasach lekcyjnych. W standardowym wyposażeniu znajdziemy wewnętrzne głośniki dużej mocy, dzięki którym możliwe jest odtwarzanie dźwięków podczas prezentacji. Projektor multimedialny krótkoogniskowy absorbuje zatem zmysł wzroku uczestników szkolenia, co pozwala skupić jego uwagę i podnosi atrakcyjność wykładu.

Projektory ultra short throw

Projektory ultrakrótkoogniskowe swoimi możliwościami przewyższają urządzenia z poprzedniej kategorii. Zaawansowana konstrukcja umożliwia wyświetlenie nasyconego barwami, doskonale ostrego obrazu o przekątnej ponad 1 metra z odległości zaledwie 8 cm! Przekątna 100 cali (ok. 2,5 metra) osiągana jest po oddaleniu urządzenia od ekranu na odległość około 40 cm.

Rewelacyjne parametry projektorów ultrakrótkoogniskowych wzbogacono o możliwość wyświetlania obrazu w jakości full hd lub 4k z obsługą technologii hdr, która zapewnia wyjątkowo realistyczne odwzorowanie barw. Dzięki temu wysokiej klasy projektory ultrakrótkoogniskowe mogą być z powodzeniem stosowane także w niewielkich salach domowych kin. Urządzenia te polecane są komputerowym graczom, ponieważ dzięki niewielkim wymaganiom instalacyjnym mogą być wykorzystywane nawet w małych pomieszczeniach.

Test Optoma CinemaX P2 - Laserowy projektor 4K z ultrakrótkim rzutem

Gdy zastanawiamy się nad wyborem dużego ekranu, często nasze myśli krążą pomiędzy wyborem dużego telewizora lub projektora. Telewizor ma ograniczoną wielkość ekranu (zazwyczaj w normalnych pieniądzach można kupić maksymalnie 85 cali), cechuje go prostota ustawienia oraz funkcjonalność.

Projektory zapewniają znacznie większy obraz, z łatwością uzyskujemy z nich 90 - 100 lub 120 cali. Ciągle jednak kojarzą się z urządzeniami, które trzeba specjalnie instalować, prowadzić przez cały pokój okablowanie, a jakość obrazu nie pozwala na oglądanie w dzień lub przy zapalonym świetle.

Optoma CinemaX P2 to projektor 4K, który eliminuje wiele wad większości projektorów. Poznaj mój test, aby przekonać się, co potrafi!

Sprawdź cenę Optoma CinemaX P2:

Czym jest projektor Ultra Short Throw?

Ci, którzy znają nieco rynek projektorów, po pierwszym rzucie oka na Optomę CinemaX P2 mogą powiedzieć, że jest to zwykły projektor Ultra Short Throw, jakich mnóstwo na rynku od kilku ładnych lat.

Faktycznie, jest to częściowa prawda, należy jednak pamiętać, że ten rodzaj projektorów został pierwotnie wymyślony do zastosowań biznesowych i edukacyjnych. Najczęściej takie urządzenia zestawiane były z tablicami interaktywnymi lub ramowymi ekranami, na których wyświetlało się szkoleniowe slajdy czy dokumenty.

Głównym ich plusem była znikoma odległość projekcyjna, dzięki której nie trzeba było prowadzić okablowania przez połowę sali konferencyjnej, a osoba stojąca przed ekranem i prowadząca prezentację nie rzucała cienia na wyświetlany obraz.

Daleko im było jednak do wysokiej rozdzielczości, obrazu o jakości HDR czy jasności, jakie dziś osiągają takie konstrukcje.

Zaczęto jednak dostrzegać korzyści krótkiej projekcji, które można wykorzystać również w domu. Początkowo było to świetne rozwiązanie na wyświetlanie dużego obrazu do gier typu Kinect. Nikt nie zasłaniał już sobie obrazu. Zaczęto więc rozwijać takie urządzenia w kierunku zastosowań domowych, rozbudowując ich funkcjonalność oraz poprawiając jakość obrazu.

Mimo wszystko przez lata byłem daleki od polecania takich konstrukcji w rankingu projektorów. Strasznie trudno było ustawić geometrię obrazu, brakowało precyzyjnej regulacji ostrości, wysokiej jakości kolorów czy wielu funkcji niezbędnych w użytku domowym.

Optoma wyszła tym problemom naprzeciw, pokazała kompletny produkt, który łatwo można ustawić, który oferuje świetną jakość i bogatą funkcjonalność.

Optoma CinemaX P2 - Cechy zewnętrzne

Optomę należy pochwalić za niebanalny wygląd urządzenia. Projektor wygląda nowocześnie, świeżo i lekko. Nie straszy wyglądem jak większość tego typu konstrukcji, spokojnie można ustawić go na szafce RTV w głównej części salonu.

Front, który widzimy, pokryty jest dźwiękoprzepuszczalnym materiałem, są za nim oczywiście głośniki. Na białej obudowie - po bokach - znajdują się otwory wentylacyjne, a na górze w głębi umieszczony jest obiektyw.

Wszelkie złącza powędrowały tam, gdzie oczy nie sięgają, czyli od strony ściany; jedynie jedno wejście HDMI oraz USB znalazły się na bocznej ściance, aby w razie potrzeby pozostał do nich łatwy dostęp.

Pomimo tego, że CinemaX P2 jest projektorem Smart i można sterować nim za pomocą aplikacji, to w zestawie znajdziemy również pilota. Ten jest nieduży, wykonany z dobrych materiałów, z delikatnym podświetleniem przycisków, aby było je widać nawet w zupełnej ciemni.

Optoma CinemaX P2 - Główne funkcje i dane techniczne

Optoma, chcąc cały czas być jednym z potentatów branży, musiała skorzystać z najlepszych możliwych rozwiązań. CinemaX P2 jest zatem projektorem wyposażonym w laserowe źródło światła, którego żywotność przewidziana jest na około 30 000 h. Koniec z dodatkowymi kosztami eksploatacji czy martwieniem się o wymianę żarówki na czas.

Projektor zapewnia rozdzielczość 4K i współpracuje z obrazami nagranymi w technologii HDR. Jasność źródła światła to 3000 ANSI Lumenów, co w połączeniu z technologią DLP oraz bardzo małą odległością od ekranu powoduje, że obraz jest bardzo mocny i dobrze nasycony.

Dużym plusem są też autorskie technologie Optomy, które zarządzają jakością obrazu.

Amazing Colou r - zajmuje się podwyższeniem nasycenia kolorów . Jak wiadomo, technologia DLP zawsze szczyciła się wysokim natężeniem bieli oraz świetną czernią. Te cechy były przewagą nad konkurencją. Pozostało jeszcze dopracować resztę barw i właśnie Amazing Colour za to odpowiada. Paleta barw jest mocna, precyzyjna, z dużą ilością kolorów . Zdecydowanie potrafi zaskoczyć natężeniem barw w animacjach czy podczas oglądania sportu. Przy filmach pozostawia jednak fantastyczny, kinowy charakter.

r - . Jak wiadomo, technologia DLP zawsze szczyciła się wysokim natężeniem bieli oraz świetną czernią. Te cechy były przewagą nad konkurencją. Pozostało jeszcze dopracować resztę barw i właśnie Amazing Colour za to odpowiada. . Zdecydowanie potrafi zaskoczyć natężeniem barw w animacjach czy podczas oglądania sportu. Przy filmach pozostawia jednak fantastyczny, kinowy charakter. Pure Motion - druga z technologii, odpowiada za wyświetlanie ruchomych scen. Dzięki niej obraz jest gładki, bez przeskoków czy denerwujących zacięć. Optoma świetnie sobie radzi nawet z szybkim ruchem i potrafi sprostać trudnym do odwzorowania scenom.

Optoma CinemaX P2 - Czy może zastąpić telewizor?

Zaczynając ten artykuł, odniosłem się właśnie do pewnego porównania naszego dzisiejszego bohatera z telewizorami. Wspomniałem, że Optoma posiada wiele cech, które wykluczają niedogodności klasycznych projektorów i rzeczywiście mogą być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy oczekują dużego ekranu, jednak nie zamierzają iść na kompromisy.

Co sprawia, że CinemaX P2 zadowoli nawet wybrednych kinomaniaków ?

Precyzyjne ustawienie geometrii obrazu Optoma nie wymaga idealnie prostego ekranu do działania . Wystarczy zwykła ściana lub rozwijany ekran. Technologia korekcji geometrii obrazu oparta na siatce i wielu punktach regulacji sprawia, że jesteśmy w stanie zniwelować zagniecenia powierzchni lub nierówności ściany, aby osiągnąć idealnie dopasowany obraz .

. Wystarczy zwykła ściana lub rozwijany ekran. Technologia korekcji geometrii obrazu oparta na siatce i wielu punktach regulacji sprawia, że jesteśmy w stanie zniwelować zagniecenia powierzchni lub nierówności ściany, aby osiągnąć . Dokładna regulacja ostrości jest to kolejny punkt, który był dotychczas udręką tego typu urządzeń. Elektryczna i bardzo precyzyjna regulacja ostrości odbywa się za pomocą pilota. Projektor ma bardzo dobrze przemyślane algorytmy, dzięki czemu ostrość jest bardzo dokładna zarówno po środku obrazu, jak i na jego brzegach .

. Wysoka jasność 3000 ANSI Lumenów wyświetlana z odległości kilkunastu centymetrów zapewnia obraz bardzo wyrazisty. Dodatkowo jeśli połączymy go z dobrym ekranem typu CLR, jesteśmy w stanie otrzymać mocny i dobrze nasycony obraz bez względu na warunki otoczenia. Ani światło dzienne, ani zapalony żyrandol nie są nam już straszne.

wyświetlana z odległości kilkunastu centymetrów zapewnia obraz bardzo wyrazisty. Dodatkowo jeśli połączymy go z dobrym ekranem typu CLR, jesteśmy w stanie otrzymać mocny i dobrze nasycony obraz bez względu na warunki otoczenia. Ani światło dzienne, ani zapalony żyrandol nie są nam już straszne. Wysoka rozdzielczość 4K oraz zgodność z obrazami HDR to cechy standardowe dla nowoczesnych telewizorów, niestety nie każdy projektor jest w stanie dobrze odwzorować tak wymagające obrazu. Optoma dzięki wysokiej jasności oraz mocnemu nasyceniu kolorów potrafi zapewnić wysoką rozpiętość tonalną bez kompromisów.

to cechy standardowe dla nowoczesnych telewizorów, niestety nie każdy projektor jest w stanie dobrze odwzorować tak wymagające obrazu. Optoma dzięki wysokiej jasności oraz mocnemu nasyceniu kolorów potrafi zapewnić wysoką rozpiętość tonalną bez kompromisów. Projektorowi smart wystarczy dostęp do Internetu i można korzystać. Nie jest wymagane podłączanie jakichkolwiek dodatkowych urządzeń. Dzięki dostępowi do sklepu z aplikacjami i prostej obsłudze już chwilę po zakupie można oglądać filmy, seriale czy programy informacyjne dostępne za pośrednictwem serwisów VOD. Brakuje niestety sklepu Play i całego pakietu aplikacji Google, jednak te najważniejsze są i działają bezproblemo.

Poza cechami, które konkurują z telewizorami, jest jeszcze jeden element znacznie przewyższający większość z nich. Chodzi tu o dźwięk.

Optoma posiada wbudowany cały system audio, któremu nie dorównuje żaden telewizor. Można go bardziej porównać z soundbarami. Dźwięk jest czysty, dynamiczny i świetnie skalibrowany do filmów czy gier. Dodatkowo Cinemax P2 może służyć jako odtwarzacz audio Bluetooth, dając możliwość słuchania muzyki bez potrzeby włączania obrazu. Świetna funkcja, która dopełnia moją pozytywną opinię o tym projektorze!

Sprawdź też inne testy projektorów:

Test Epson EH-LS500W - dekadencja, na którą nas nie stać

Podsumowanie

Gdy bierzesz pod lupę sprzęt za 13 tys. zł, masz prawo wymagać więcej niż zwykle, a coś, na co byś nie zwrócił uwagi w tanim odpowiedniku irytuje tutaj bardziej. Epson EH-LS500W przeprowadził mnie przez frustracje związane z ręcznym ustawianiem ostrości i jej nierównomiernym rozmieszczeniem, ale i wprowadził w euforię związaną z doskonałym kontrastem, obłędnymi kolorami laserowej projekcji i olbrzymią swobodą konfiguracji.

Ultrakrótka projekcja okazała się rozwiązaniem idealnym dla mnie - wreszcie projektor nie dominuje w całym pomieszczeniu i nie szumi mi nad głową, tylko siedzi sobie grzecznie tam gdzie jego miejsce - przy samym ekranie. Oczami wyobraźni widziałem już instalację sprzętu pod sufitem i zupełną niemal niewidzialność urządzenia, gdy jest ono wyłączone. Ot wisi sobie coś przy ścianie, nie zwracając niczyjej uwagi, aż do wciśnięcia ON i co tu dużo mówić - szoku dekadencko olbrzymiego ekranu.

Zwrot projektora bardzo mnie bolał. Znów na ścianie pojawiły się wypalone biele, od których Epson był wolny, zabrakło też kolorów i kurczowo zacząłem szukać dodatkowych ustawień w moim tanim, domowym projektorku. Było domowe maksimum i doznania lepsze niż w niejednym kinie, została proza życia. Szczerze zazdroszczę osobom, które mogą sobie pozwolić na EH-LS500W. Ta konstrukcja to niewątpliwie podróż do przyszłości rozwoju projektorów. Właśnie tak będą wyglądały projektory, które za kilka lat będziemy montować w swoich domach... gdy już stanieją.

Czas na ocenę końcową. Projektorowy perfekcjonizm zmusza mnie do odjęcia 2 punktów za problemy z idealną ostrością. Może to i dobrze, bo już bym odkładał na ten drogi przecież sprzęt, a tak mam w głowie jakiś kontrargument dla niemal idealnego sprzętu. Finalnie 7/10.

Wady:

brak funkcji autofokus,

nierównomierna ostrość obrazu zmusza do kompromisów,

drobne uchybienia geometrii obrazu,

złącze USB (zasilanie) niekompatybilne z trybem 4K Chromecasta Ultra,

brak złącza optycznego, do ominięcia dzięki HDMI z funkcją ARC,

cena projektora i akcesoriów dodatkowych.

Zalety:

genialne kolory i kontrast obrazu,

wysoka jasność projekcji,

natywna rozdzielczość 4K, bez interpolacji i innych tricków,

HDR i HLG,

wysoka kultura pracy,

aż 3 złącza HDMI, w tym jedno z przodu, ze schowkiem np. na Chromecasta,

ultrakrótka projekcja pozwala na instalację nawet w niewielkich pomieszczeniach, z uzyskaniem kilkumetrowego obrazu,

olbrzymie możliwości personalizacji ustawień obrazu,

łatwy dostęp do wymienialnego filtra powietrza,

długa żywotność lasera i 5 lat gwarancji.

Google News Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na

Źródło zdjęć: wł

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW