Telefon Komórkowy

Telefony dla seniora. Jaki smartfon dla seniora wybrać?

Jak wybrać telefon komórkowy dla seniora? Który model wybrać?

Wybór odpowiedniego telefonu dla seniora może się okazać trudnym zadaniem. Wszystko zależy od tego w jakiej kondycji jest starsza osoba. Niektórzy nie mają żadnych kłopotów z opanowaniem dotykowego telefonu, a nawet używają go do przeglądania Internetu. Jednak większość osób w sędziwym wieku ma już pewne problemy zdrowotne, czy to z poruszaniem się, czy nawet z opanowaniem podstawowych czynności, a co tu dopiero mówić o używaniu telefonu. Jak wybrać aparat, który nie będzie dla starszej osoby problemem? Który model będzie najlepszy?

Na co zwrócić uwagę wybierając telefon dla seniora?

Najważniejsza dla seniora będzie funkcjonalność telefonu. Trzeba wziąć pod uwagę, że starsi ludzie mają już problemy z koordynacją ruchową, a co dopiero mówić, żeby trafić w klawisz na małym aparacie. Dlatego telefon powinien być przede wszystkim duży i mieć wyraźny wyświetlacz.

Do tego przyciski powinny być pokaźnych rozmiarów. Warto też zwrócić uwagę na menu, im prostsze tym lepsze. Zdarza się, że seniorzy nie korzystają z wbudowanych książek telefonicznych czy innych opcji, dlatego trzeba sprawdzić, w którym aparacie będzie można polegać na intuicyjnej obsłudze, która ułatwi podstawowe korzystanie z telefonu. Co jeszcze jest ważne? Oczywiście żywotność baterii i konstrukcja wykonania aparatu.

Starsi ludzie mogą nie pamiętać o regularnym ładowaniu telefonu. Ponadto, trzeba się liczyć z tym, że aparat może wypaść z ręki, dlatego lepiej wybrać modele o solidnej obudowie.

Lider wśród telefonów dla osób starszych

MyPhone to firma, która produkuje najwięcej modeli telefonów dla osób w podeszłym wieku. Zawsze są one duże, mają wielkie klawisze, solidne obudowy i intuicyjne oprogramowanie. Do tego często mają pewne ułatwienia dla seniorów. Jakie modele są najlepsze dla osób starszych?

To model, który oprócz funkcjonalności, wygląda również dobrze wizualnie. Nie jest toporny, chociaż producent zadbał o właściwy rozmiar urządzenia. Telefon ten ma wyświetlacz 1,8" 1128x60, który będzie wystarczający do wykonywania podstawowych funkcji w aparacie. Bateria potrafi wytrzymać nawet 11 dni w stanie czuwania i 5 godzin nieprzerwanej rozmowy.

Zaletą tego urządzenia jest boczny klawisz blokujący, który będzie łatwy do zapamiętania i uśpienia telefonu. Do tego, starsze osoby mogą skorzystać z funkcji latarki, a także specjalnego przycisku SOS, który w razie potrzeby, powiadomi bliskich, że dzieje się coś niepokojącego. Producenci pomyśleli też o wygodnym sposobie ładowania, wyposażając urządzenie w bazę-ładowarkę, na którą wystarczy odłożyć telefon, żeby ten znów się naładował i był gotowy do rozmowy w każdej chwili.

MyPhone 1045 Simply

To klasyczny przykład telefonu dla seniora. Duży, prosty w obsłudze, z wyświetlaczem o dużym kontraście, czytelnym menu, funkcji głośnomówiącej, podpowiedziach głosowych itp. Ten model ma jeszcze lepszą baterię niż MyPhone 1082 Elegant, bo potrafi wytrzymać aż 21 dni w stanie czuwania. Zadbano w nim też o dobre głośniki i mikrofon, żeby ułatwić korzystanie osobom, które mają problemy ze słuchem. Producent w tym przypadku również wyposażył telefon w stację dokującą, co powinno być standardem w tego typu aparatach dedykowanych, podobnie zresztą jak latarka czy pomocna funkcja SOS.

Alcatel 20.04C

Producent tego telefonu również pamiętał o funkcjonalnym wyposażeniu dla seniora, ale dodał także kilka nowoczesnych funkcji. Model ten, tak samo jak pozostałe, ma duży wyświetlacz i proste menu. Również ma stację dokującą, więc znika problem rozładowanego telefonu. Po bokach Alcatel 20.04C wyposażony jest w przycisk latarki i blokady telefonu. Ale oprócz tego, telefon ten został wyposażony w aparat do robienia zdjęć. Jest to więc urządzenie dla osób, które nie tylko będą używały telefonu do dzwonienia, ale także np. do fotografowania czy kręcenia krótkich filmów. Za tym modelem przemawia również nowoczesny design, o który trudno w przypadku telefonów dla seniorów.

Ekspert: Jak wybrać telefon dla osoby starszej. Czym się kierować przy jego wyborze?

Gdy stajemy przed decyzją o wyborze telefonu dla osoby starszej, warto uwzględnić szereg parametrów takiego telefonu jak również okoliczności, etap życia i potrzeby osoby starszej, której ma być on przeznaczony.

Społeczeństwo starzeje się, a wśród nas jest coraz więcej osób już nie tyle w starszym wieku, ale wręcz w wieku sędziwym, a to właśnie w późniejszych fazach starości szczególnie często pojawiają się ograniczenia zdrowotne i sprawnościowe człowieka. Należy mieć to na uwadze, stając przed wyborem telefonu dla dojrzałego wiekiem rodzica czy dziadka lub cioci. Fakt, że odpowiednio dobrany telefon z przydatnymi funkcjami może być ważnym elementem codziennego funkcjonowania jest bezsprzeczny, a w okresie naznaczonym pandemią nabiera dodatkowego znaczenia. Potrzeba komunikacji zdalnej, a także możliwości szybkiego reagowania, gdy pojawią się nagłe trudności związane ze zdrowiem, sprawia, że rola telefonu w życiu starszej osoby może być dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Choć można założyć, że nie ma jednego idealnego modelu dla każdego seniora, to z pewnością da się wskazać jego cechy i funkcje, które mogą odpowiadać na potrzeby wielu z nich. Jedno jest więc pewne – telefon dla osoby starszej powinien być dobrze dopasowany do potrzeb seniora, aczkolwiek te też nie są niezmienne i mogą się pojawić – niekiedy nagle i niespodziewanie – w kolejnych latach czy miesiącach, a nie w chwili zakupu.

Potrzeby związane ze spadkiem sprawności w starszym wieku

Z wiekiem pogarsza się choćby wzrok. Problemy z widzeniem, mimo stosowania sprzętu wspomagającego, w badaniu GUS deklarowała co 6 osoba starsza, a w grupie wiekowej 80+ tego typu problemy zgłaszało aż 2/3 badanych (w tym 20% deklaruje, iż ma ze wzrokiem poważne problemy bądź nie widzi wcale)[1]. Odpowiedzią na to w kontekście budowy telefonu mogą być odpowiednio duże przyciski, a także duży i czytelny wyświetlacz. W tym sprawdzi się chociażby taki telefon jak myPhone Halo Q (ekran 2,8”, duże przyciski) czy np. myPhone S1 LTE (ekran 2,8”, duże klawisze).

Wiele osób starszych wskazuje też na problemy ze słuchem. Jak czytamy w raporcie Starość po polsku „ W rozmowie z jedną osobą w cichym pomieszczeniu słabo słyszał co czwarty badany w grupie 60+, a w grupie 80+ — już co drugi, przy czym 10% osób w tym wieku deklaruje bardzo poważne kłopoty ze słuchem lub nawet głuchotę.”[2]

Dlatego ważna jest odpowiednia regulacja głośności i zadbanie o to by dźwięk był na tyle głośny, by osoba mogła faktycznie go usłyszeć. Ponadto, część osób – np. w związku z chorobą Parkinsona, ale nie tylko – może mieć trudności z utrzymaniem telefonu w dłoni, a także z poruszaniem się. W efekcie telefon może im wypaść z dłoni. Ważne zatem by obudowa telefonu była ergonomiczna, a w razie upadków, żeby telefon łatwo się nie uszkadzał i nie tracił możliwość sprawnego działania. Osoby starsze cenią sobie też wygodę. Zatem ważny będzie również dugi czas pracy telefonu w ramach jednego cyklu ładowania (co zapewniają choćby telefony dla seniora marki myPhone). Ważnym atutem może okazać się także stacja ładująca, która ułatwi ładowanie telefonu i umożliwi odkładanie go w jedno, wiadome miejsce.

Zdrowie, bezpieczeństwo i sprawna komunikacja

Starszemu wiekowi towarzyszyć mogą nie tylko ograniczenia motoryczne czy sensoryczne (wzrok, słuch), lecz także problemy z pamięcią. Dobrze jeśli w telefonie będą więc opcje przypominania np. o wzięciu leków, wizytach lekarskich czy o spotkaniach. I choć ważne jest by osoba starsza możliwie długo mogła ćwiczyć własną pamięć, zdarza się, że ustalanie przypomnień staje się konieczne dla jej sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania społecznego, a nawet dla jej zdrowia i życia. Innym problemem wieku starszego może być nagłe pogorszenie stanu zdrowia i konieczność wezwania szybkiej pomocy. Dobrym pomysłem i wsparciem jest funkcja S.O.S., która pozwala przy pomocy jednego przycisku wysłać alert – tj. powiadomienie z prośbą o pomoc.

Nawet jeśli w momencie wyboru telefonu część tych funkcji nie wydaje się niezbędna, a osoba której go przekażemy, jest zdrowa i sprawna, warto myśleć na zapas, przyszłościowo i brać pod uwagę różne okoliczności, które mogą się pojawić za jakiś czas.

Indywidualne preferencje, wspólne korzyści

Poza tym, trzeba respektować indywidualność danej osoby, jej preferencje, upodobania i przyzwyczajenia, także te estetyczne… Dlatego dobrze jest wcześniej skonsultować z nim zakup, wypytać co jest dla tej osoby ważne, a także też opisać różne możliwości jakie dają dostępne na rynku rozwiązania dostosowane do profilu starszego odbiorcy, tak telefony jak i działające w nich aplikacje (np. stworzona przez mPTech aplikacja 4family).

Dla części osób starszych w pełni samodzielna obsługa telefonu i różnych jego funkcji może być trudna. Pamiętajmy, że nadal w obecnym pokoleniu seniorów (a zwłaszcza w najstarszej części tej generacji) mamy rozległą sferę wykluczenia cyfrowego. Stąd też warto zwrócić uwagę na istnienie funkcji – jaką daje wspomniana aplikacja 4family – stanowiąca zdalną pomoc w zarządzaniu telefonem seniora przez osoby bliskie. Myśląc o telefonie dla osoby starszej warto go dobrać tak by był zarówno dogodny dla samej osoby starszej, jak i skutecznie wspierał komunikację oraz relację z bliskimi. Jeśli są nimi kupujący, warto też zastanowić się do jakich form wsparcia czy opieki wobec osoby starszej może się im przydać taki a nie inny model telefonu oraz czy zainstalowane w nim aplikacje są zrozumiałe. Swoje preferencje warto wyartykułować w rozmowie z samą osobą starszą, ale bez narzucania swojej woli. Kluczowym kryterium powinny być jednak potrzeby, możliwości seniora, który ma zostać użytkownikiem tego telefonu.

dr Rafał Bakalarczyk

Ekspert Instytutu Polityki Senioralnej

[1] GUS, Ludność w wieku 60+. Struktura demograficzna i zdrowie, Warszawa 2016.

[2] Starość po polsku. Propozycje reformy systemu opieki nad osobami starszymi, Raport Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Polityki Senioralnej Senior Hub, Warszawa 2021, s.24,

https://seniorhub.pl/wp-content/uploads/2021/04/Starosc-po-polsku-—-wersja-online.pdf

Telefony dla seniora. Jaki smartfon dla seniora wybrać?

Osoby starsze często mają problemy z korzystaniem z możliwości, jakie dają nam nowe technologie. Znalezienie odpowiedniego telefonu dla seniora może znacznie ułatwić mu wiele codziennych czynności.

Nowoczesna technika jest nieodłącznie związana ze zwiększaniem funkcjonalności i jednoczesnym zmniejszaniem rozmiarów urządzeń. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika są to niekwestionowane zalety. Dla wielu seniorów oznacza to jednak olbrzymie utrudnienia w korzystaniu chociażby z praktycznie niezbędnych w dzisiejszym życiu telefonów komórkowych. Jest to także jeden z podstawowych czynników odpowiadających za cyfrowe wykluczenie, a na tym lista technologii niedostępnych dla starszych klientów wcale się nie kończy. Producenci wiedzą jednak doskonale o problemach tej grupy odbiorców i adresują do nich bogatą ofertę telefonów komórkowych dla seniorów. Te wbrew pozorom nie zawsze muszą oznaczać nieporęczne obudowy i obecność klawiszy. Znajdziemy również sporo smartfonów dla seniora, które łączą w sobie cechy nowoczesnych urządzeń, ale jednocześnie wprowadzają sporo ułatwień cennych z punktu widzenia osób mniej biegłych w obsłudze dotykowych ekranów czy współczesnych systemów operacyjnych. Nie oznacza to przy tym wysokich kosztów.

Telefon komórkowy dla seniora: nie zawsze oznacza to samo

Propozycji telefonów dla seniora jest naprawdę sporo. Są przy tym bardzo różnorodne, więc każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Można wybierać zarówno spośród różnych półek cenowych, jak i technologii. Obok smartfonów w tej kategorii mieszczą się również telefony z klapką albo klasyczne telefony z przyciskami. Będzie to także znakomity pomysł na prezent dla starszej osoby. Właściwie dobrany model urządzenia umożliwi nie tylko uzyskanie nieograniczonego kontaktu, ale może stać się również atrakcyjną formą zachęcenia go do korzystania z innych rozwiązań oferowanych przez nowoczesne technologie, w tym bankowości mobilnej. Zakup powinien być jednak odpowiednio przemyślany. Nie warto również oszczędzać za wszelką cenę. Dobrym sposobem na sfinansowanie urządzenia będzie np. kredyt gotówkowy.

Czym charakteryzują się telefony dla seniorów?

Niezależnie od konkretnego typu urządzenia, telefon komórkowy dla seniora wyróżnia się przede wszystkim zestawem stałych cech. Do najważniejszych z nich należą:

Poręczność : każdy użytkownik nowoczesnego smartfona wie, że ze względu na małe gabaryty bardzo łatwo o jego upuszczenie czy przypadkowe wyślizgnięcie się. Telefony dla seniorów zwykle są większe, co być może obniża komfort użytkowania z punktu widzenia fana nowych technologii, ale jednocześnie znacznie ułatwia codzienne życie starszym osobom.

: każdy użytkownik nowoczesnego smartfona wie, że ze względu na małe gabaryty bardzo łatwo o jego upuszczenie czy przypadkowe wyślizgnięcie się. Telefony dla seniorów zwykle są większe, co być może obniża komfort użytkowania z punktu widzenia fana nowych technologii, ale jednocześnie znacznie ułatwia codzienne życie starszym osobom. Wytrzymałość : delikatny smartfon jest niezwykle wyczulony na uderzenia czy upadek nawet z niezbyt dużej wysokości. Telefon dla seniorów najczęściej jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, wobec czego można korzystać z niego bez strachu.

: delikatny smartfon jest niezwykle wyczulony na uderzenia czy upadek nawet z niezbyt dużej wysokości. Telefon dla seniorów najczęściej jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, wobec czego można korzystać z niego bez strachu. Czytelność : starsze osoby często mają problemy ze wzrokiem, co przekłada się na utrudnione odczytywanie małych napisów lub grafik wyróżniających się słabym kontrastem. Telefon komórkowy dla seniora dba również o ten aspekt, zapewniając odpowiednią czytelność treści.

: starsze osoby często mają problemy ze wzrokiem, co przekłada się na utrudnione odczytywanie małych napisów lub grafik wyróżniających się słabym kontrastem. Telefon komórkowy dla seniora dba również o ten aspekt, zapewniając odpowiednią czytelność treści. Dobry głośnik: w przypadku bardziej doświadczonych użytkowników kluczową rolę odgrywa również głośność. Telefony i smartfony dla seniorów muszą oferować zdecydowanie większą liczbę decybeli.

Smartfon dla seniora: czy taki istnieje?

W opinii wielu osób nowoczesnych telefonów nie da się powiązać ze starszymi użytkownikami. Nie jest to jednak prawda. Smartfony dla seniorów uwzględniają wymienione wyżej potrzeby. Mogą przy tym stać się pełnowartościową przepustką do świata internetu i nowych technologii, zapewniając seniorowi zarówno dostęp do najpotrzebniejszych funkcji, jak i znakomitej rozrywki.

Maxcom Smart MS457 LTE Strong | 599 zł

Polska firma Maxcom ma w swojej ofercie sporo urządzeń, które doceniają m.in. użytkownicy korzystający z telefonu w bardzo trudnych warunkach. Sprawdzą się także znakomicie jako smartfony dla seniorów. Wyróżnia je przede wszystkim niemal pancerna, pyłoszczelna oraz wodoodporna obudowa. Nawet krótka kąpiel w wannie nie powinna więc wpłynąć na funkcjonowanie telefonu. Jest przy tym obudowany gumą, co zapewnia dobry chwyt i ułatwia codzienne użytkowanie. Z drugiej strony Smart MS457 posiada również duży i czytelny ekran oraz mocny głośnik. Senior będzie mógł korzystać z całego potencjału systemu Android oraz wykonywać zdjęcia przy pomocy aparatu.

MyPhone Hammer Energy| 599 zł

Również telefony MyPhone z serii Hammer znakomicie sprawdzą się w roli smartfonów dla seniora. Wyróżnia je niezwykle wytrzymała obudowa oraz kształt, który ułatwi korzystanie z potencjału urządzenia starszym użytkownikom. Uwagę zwraca na siebie również rzadko spotykana pojemność baterii. Według deklaracji producenta pozwoli aż na 23h rozmów lub 19 dni czuwania. Po tym czasie, dzięki technologii express charging, smartfon błyskawicznie uzupełni pokłady energii. Do tego dochodzi bardzo dobry aparat i szybki procesor, dzięki czemu senior nie będzie musiał iść na jakiekolwiek ustępstwa.

Szukasz środków na zakup telefonu? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 4000 zł

Najlepsze telefony dla seniora

Oczywiście na ofercie smartfonów nie kończy się lista idealnych urządzeń dla seniora. Starsi użytkownicy bardzo chętnie korzystają również z klasycznych komórek, w których obudowie znajdują się klawisze. Dzięki temu wielu z nich zdecydowanie łatwiej obsługiwać urządzenie. Nie trzeba się martwić także o delikatny ekran. Z drugiej strony: telefony komórkowe dla seniorów powinny wyróżniać się specjalnymi cechami, takimi jak stosunkowo duży ekran o wysokim kontraście. Same klawisze również powinny być duże, aby ułatwić wprowadzanie numeru czy pisanie wiadomości.

Nokia 800 TA-1186| 469 zł

Chociaż nie jest to smartfon dla seniora, może zaoferować mu wiele możliwości cechujących najbardziej zaawansowane urządzenia. Telefon wykorzystuje system operacyjny KaiOS oraz obsługuje sieć LTE, dzięki czemu użytkownik będzie miał dostęp do internetu. Posiada również aparat umożliwiający robienie zdjęć oraz nagrywanie filmów. Solidna obudowa zagwarantuje także bezpieczeństwo i ułatwi przenoszenie urządzenia.

Panasonic KX-TU456EXWE| 350 zł

Telefony z klapką dla seniora cieszą się także bardzo dużą popularnością. Nic w tym dziwnego: jednocześnie są poręczne, łatwo schować je np. do kieszeni czy torebki, z drugiej: oferują stosunkowo duży ekran i łatwe korzystanie z klawiatury. Nie trzeba rezygnować również z dodatkowych funkcji, takich jak aparat czy dostęp do internetu.

Gotze & Jensen GFE36| 149 zł

Wydajne telefony dla seniorów znajdziemy również w najtańszej półce cenowej. Co prawda trzeba będzie zrezygnować np. z dostępu do internetu, aparatu czy obudowy wyróżniającej się pancerną charakterystyką, jednak takie rozwiązanie również ma wiele plusów. Przede wszystkim należą do nich duże przyciski, długi czas pracy na baterii oraz dodatkowy przycisk SOS, umożliwiający wezwanie pomocy.

Dlaczego warto kupić telefon komórkowy dla seniora?

Utrudniony kontakt z bliskimi nam starszymi osobami może okazać się znacznym problemem. Bez telefonu komórkowego senior może nie być w stanie np. wezwać pomocy. Warto więc zadbać o to, aby urządzenie nie zawiodło w krytycznym momencie i było zawsze do jego dyspozycji. Jeszcze większe możliwości może dać zakup smartfona dla seniora. Wbrew ogólnej opinii starsze osoby fantastycznie radzą sobie z nowymi technologiami, a dobrze dobrany produkt może zachęcić je do samodzielnego zdobywania nowych wiadomości i podjęcia większej aktywności.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW