Telefon Komórkowy

Telefon komórkowy dla seniora – jaki wybrać? 5 polecanych modeli

Ranking smartfonów do 3000 zł. Grudzień 2022 – Geex

Co oferuje najlepszy telefon do 3000 zł w 2022 roku?

Procesory, RAM i pamięć wewnętrzna

Wydajność urządzeń na tej półce cenowej zaspokaja największe potrzeby. Większość smartfonów do 3000 zł ma bowiem najnowszy albo prawie najnowszy 8-rdzeniowy procesor Snapdragon, Exynos czy MediaTek Dimensity. Natomiast iPhone’y napędzane są przez bardzo wydajne procesory Apple Bionic.

Telefony zamieszczone w grudniowym rankingu dysponują w większości pamięcią RAM 8 GB, która zapewnia już szybkie i płynne działanie, a wiele modeli oferuje nawet 12 GB RAM. Wyjątek stanowią smartfony Apple, które mimo 3 lub 4 GB RAM, również pracują bardzo sprawnie dzięki odpowiedniej optymalizacji.

Pliki i aplikacje pomieści natomiast pamięć wbudowana, która w telefonach do 3000 zł liczy standardowo 128 lub 256 GB. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, bo dużo fotografujesz lub pobierasz, niektóre modele, choć jest ich coraz mniej, pozwolą na rozbudowę pamięci nawet do 1 TB za pomocą karty microSD, np. Samsung Galaxy S20 FE czy Galaxy A53.

Wyświetlacze. Od 60 do 144 Hz

Smartfony do 3000 zł, umieszczone w rankingu na grydzień 2022 roku, mają w większości matrycę AMOLED albo OLED z rozdzielczością Full HD+. Są to więc wysokiej klasy ekrany, prezentujące ostry obraz z głęboką czernią i wyrazistymi kolorami.

Większość propozycji z naszego zestawienia ma ekran z odświeżaniem obrazu na poziomie 120 Hz. Takie smartfony świetnie sprawdzą się zwłaszcza w grach mobilnych, ale przyjemną płynność przewijania obrazu odczujesz także podczas codziennego użytkowania.

Ekrany małe i duże

W grudniowym rankingu telefonów do 3000 zł najmniejszy ekran i wymiary ma iPhone SE 3gen. Wśród Androidów całkiem kompaktową propozycją wyróżniło się w tym roku Xiaomi ze swoimi flagowcami Xiaomi 12 i 12X. Nadal jednak najmniejszym smartfonem z Androidem w tym przedziale cenowym pozostaje ASUS Zenfone 8 z panelem o przekątnej 5,92”. Wymienione modele to jedne z najlepszych propozycji dla osób poszukujących kompaktowego smartfona.

W pozostałych modelach czekają wyświetlacze znacznie przekraczającej 6”. Są to ekrany o panoramicznych proporcjach, ze zredukowanymi do minimum ramkami, które zapewniają wysoki komfort obsługi i multimedialnej rozrywki. Największą „przestrzeń roboczą” oferują POCO F4 i POCO F4 GT.

Dobre aparaty, czyli piękne zdjęcia i wideo

W tej cenie standardem są minimum trzy oczka i rozdzielczość 64 lub 50 Mpix. Genialne zdjęcia zrobisz jednak nawet 12-megapikselowym aparatem iPhone’a czy Google Pixela 6a. Trzeba bowiem pamiętać, że prawdziwym motorem napędowym fotografii są algorytmy AI, czyli sztuczna inteligencja, która w czasie rzeczywistym dokonuje korekty każdego ujęcia. Jedną z istotniejszych cech będzie także optyczna stabilizacja obrazu.

Gdy są 3 lub 4 obiektywy, każdy ma do spełnienia inną funkcję. Dzięki temu aparat może robić zdjęcia z bardzo bliska (macro), z oddali (teleobiektyw) bądź uchwycić szeroki kadr (ultraszerokokątny). Więcej informacji o specyfikacji aparatów znajdziesz w rankingu smartfonów z najlepszymi aparatami.

Telefony do 3000 zł oferują również zaawansowane funkcje, takie jak tryb nocny, stabilizacja obrazu, możliwość bezstratnego przybliżenia z zoomem optycznym czy nagrywanie wideo w 8K. Nie zawiodą także na polu autoportretów. Przednie aparaty mają wysoką rozdzielczość i specjalne tryby dedykowane autoportretom. Najlepszym aparatem selfie może pochwalić się vivo V23 z dwoma przednimi obiektywami – głównym 50-megapikselowym i 8-megapikselowym szerokokątnym.

ranking najlepszych modeli

Nie wiesz jaki telefon dla seniora wybrać? Wybór telefonu dla starszej osoby to dla Ciebie czarna magia? Chcesz kupić telefon z przyciskiem SOS dla babci lub dla dziadka? W tym poradniku znajduje się wszystko co trzeba wiedzieć na temat takiego urządzenia.

Nowoczesny telefon dla seniora. Przede wszystkim prosty i łatwy w obsłudze

Zdecydowana większość osób sięga obecnie po smartfona. Urządzenia te oferują bardzo dużo, zwłaszcza najlepsze telefony flagowe, ale możliwość korzystania z tak wielu funkcji wiąże się oczywiście ze skomplikowaniem ich obsługi. Nie jest to problem dla młodszych ludzi, którzy w dzisiejszych czasach na co dzień obcują z nowoczesną technologią, ale może to się okazać kłopotliwe dla seniorów.

Próby namówienia babci lub dziadka na korzystanie ze smartfona kończą się zazwyczaj niepowodzeniem. Może to wynikać zarówno z ich obaw i niechęci do nowych technologii lub po prostu ze względów zdrowotnych, na przykład kłopotów ze wzrokiem czy spadkiem sprawności ruchowej dłoni. Takie osoby zdecydowanie chętniej sięgną po prosty telefon dla seniora, czyli taki z dużymi przyciskami i czytelnym ekranem, a nawet z przydatnym przyciskiem SOS.

Warto jednak namówić babcię lub dziadka na to by zgodzili się na korzystanie z jakiegokolwiek telefonu komórkowego. Ważne jest bowiem by mieć możliwość skontaktowania się z nimi w każdej chwili.

Jaki telefon dla seniora? Polecane modele - nasze TOP 5

Bonus:

Samsung Galaxy A13 - telefon dla seniora z Internetem

Prosty telefon dla seniora. Co powinien mieć?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, najważniejszą cechą, którą powinien posiadać telefon dla starszej osoby jest łatwość obsługi. Ważny jest między innymi nieskomplikowany interfejs oraz fizyczna klawiatura z dużymi przyciskami i wyraźnymi oznaczeniami. Zdecydowana większość tego typu telefonów wyposażona jest także w przycisk SOS, po wciśnięciu którego telefon łączy się ze służbami ratunkowymi bądź wcześniej zdefiniowanymi kontaktami.

Rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na komfort obsługi jest także stacja ładująca. Po pierwsze sprawia, że telefon zawsze jest gotowy do pracy, poza tym wyrabia nawyk odkładania go w to samo miejsce. A nie jest tajemnicą, że w podeszłym wieku często pojawiają się także problemy z pamięcią i koncentracją. Niektóre stacje ładujące mają dodatkową funkcję przywoływania słuchawki, gdy ta została odłożona w inne miejsce.

Ponadto warto zwrócić uwagę na:

baterię zapewniającą długi czas pracy (a więc co najmniej kilka dni, w przeciwieństwie do większości smartfonów)

duże i najlepiej podświetlane przyciski fizyczne

czytelny ekran

proste menu

tryb głośnomówiący

opcję szybkiego wybierania najważniejszych kontaktów

Większość takich telefonów oferuje też kilka dodatkowych funkcji, natomiast ich przydatność będzie zależeć przede wszystkim od preferencji seniora. Najbardziej praktyczna wydaje się latarka LED. Pewnie rzadziej wykorzystywane będzie radio FM, Bluetooth czy kalkulator. Większość prostych telefonów komókowych przeznaczonych dla osób starszych posiada także aparat tylny, jednak najczęściej oferują bardzo słabą jakość zdjęć i ich przydatność jest niewielka.

Najlepsze telefony dla seniora - ranking 2022:

MYPHONE Halo 2 - bardzo dobry telefon dla seniora z przyciskiem SOS Ocena benchmark.pl

4,2/5 Klasyczna forma. MYPHONE Halo 2 jest niedrogi, ale posiada wszystko co powinien mieć dobry telefon dla seniora. Warto wspomnieć o czytelnym, kolorowym wyświetlaczu, którego przekątna ma długość 2,2 cala. Wydaje się niewiele, w porównaniu do nowoczesnych smartfonów, ale w zupełności wystarcza. Interfejs dostosowany jest do potrzeb osób starszych – jest duża czcionka oraz możliwość wybierania kontaktów na podstawie zdjęć, a nie przypisanych do nich nazw. Bateria zapewnia kilkunastodniową żywotność, a stacja dokująca eliminuje konieczność podłączania przewodu do telefonu. Ciekawostką jest także wbudowane radio. Najważniejsze cechy: Wyświetlacz (przekątna) 2,2 cale/cali

Wyświetlacz (rozdzielczość) 176x220 px

Aparat (tył) 0.3 Mpx

Waga 85 g

Cechy dodatkowe Przycisk SOS, Stacja ładująca, Radio

MAXCOM MM462 - głośny telefon dla emeryta Ocena benchmark.pl

4/5 Druga propozycja to także klasyczny telefon. To alternatywa dla opisanego wyżej MYPHONE Halo 2. Posiada nieco mniejszy wyświetlacz, a jego obudowa ma wstawki w kolorze aluminium co sprawia, że wygląda nieco inaczej. O gustach się nie dyskutuje, ale warto zadbać by babcia czy dziadek mieli możliwość wyboru, bo w takim przypadku z pewnością chętniej korzystać będą ze swojego telefonu. Nie brakuje tu niczego, co powinien mieć dobry telefon dla seniora. Są między innymi duże, podświetlane klawisze, przycisk SOS, głośny dzwonek czy głosowe podpowiedzi wybieranego numeru. Istotna jest także znajdująca się w zestawie stacja dokująca, a bateria umożliwia działanie telefonu przez około 5-6 dni. Najważniejsze cechy: Wyświetlacz (przekątna) 1,8 cale/cali

Aparat (tył) 0.3 Mpx

Waga 91 g

Cechy dodatkowe Przycisk SOS, Stacja ładująca

MAXCOM MM720 - elegancki telefon komórkowy dla starszej osoby Ocena benchmark.pl

4/5 Ten model nie wygląda jak klasyczny telefon dla starszej osoby. Przypomina bardziej standardowe telefony komórkowe, które królowały na początku bieżącego stulecia. Wygląda elegancko, co z pewnością spodoba się seniorom, którzy zwracają uwagę na stylistykę. To jednak nadal urządzenie, które spełnia wymagania stawiane dobrym telefonom dla emerytów. Ma między innymi duży wyświetlacz o przekątnej 2,2 cala oraz baterię, która umożliwia kilka dni pracy. Producent nie zapomniał o dużych, podświetlanych klawiszach, stacji dokującej oraz o przycisku SOS. Jest także tryb głośnomówiący, radio FM oraz latarka. Najważniejsze cechy: Wyświetlacz (przekątna) 2,2 cale/cali

Wyświetlacz (rozdzielczość) 176x220 px

Aparat (tył) 0.3 Mpx

Waga 83 g

Cechy dodatkowe Przycisk SOS, Stacja ładująca

myPhone Rumba 2 - prosty telefon z klapką Ocena benchmark.pl

4,2/5 Ten model potwierdza, że nie każdy telefon dla seniora musi mieć podobną, nudną dla niektórych stylistykę. Niektóre mamy czy babcie powinny z przyjemnością korzystać z telefonu z klapką, którym jest właśnie myPhone Rumba 2. Co ciekawe, jednocześnie producent zastosował tutaj dwa ekrany - główny 2,4” oraz zewnętrzny 1,4”. Dzięki temu drugiemu nie trzeba za każdym razem rozkładać telefonu, sprawdzenie godziny czy informacji o nieodebranych połączeniach możliwe jest także na mniejszym ekranie. Klawiatura posiada dość duże przyciski, producent nie zapomniał również o przycisku SOS, funkcji latarki, a nawet prostym aparacie. W zestawie znajduje się stacja ładująca, jeśli dla kogoś będzie to wygodniejsze niż korzystanie z przewodu USB. Najważniejsze cechy: Wyświetlacz (przekątna) 2,4 cale/cali

Wyświetlacz (rozdzielczość) 240x320 px

Aparat (tył) 0.3 Mpx

Cechy dodatkowe Przycisk SOS, Stacja ładująca, Radio

ALCATEL 3082 4G - telefon dla seniora z dużym wyświetlaczem Ocena benchmark.pl

4/5 Kolejny telefon z klapką, alternatywa dla myPhone Rumba 2. Poza opisanymi wyżej zaletami, taka konstrukcja zapewnia także między innymi zabezpieczenie ekranu, więc można mieć pewność, że nie uszkodzi się na przykład w torebce babci. Co więcej, wyświetlacz ma rozmiar, który wynosi 2,4 cala, więc to całkiem sporo, a po złożeniu telefon nie zajmuje wiele miejsca, więc bez problemu zmieści się także w kieszeni dziadka. Warto również zwrócić uwagę na aparat, którego rozdzielczość wynosi 1,3 Mpix, co nie powala, ale pozwala zrobić zdjęcie wnukom. Jest również stacja dokująca oraz możliwość korzystania z sieci 4G LTE. Najważniejsze cechy: Wyświetlacz (przekątna) 2,4 cale/cali

Wyświetlacz (rozdzielczość) 240x320 px

Aparat (tył) 1.3 Mpx

Waga 109 g

Cechy dodatkowe Stacja ładująca

Samsung Galaxy A13 - telefon dla seniora z Internetem Ocena benchmark.pl

4/5 Na koniec swego rodzaju niespodzianka. Samsung Galaxy A13 to niedrogi, ale niezwykle popularny i zdecydowanie warty swojej ceny smartfon. Spodoba się raczej mamie lub tacie niż babci czy dziadkowi, ale przecież nikt nie powiedział, że seniorzy nie mogą korzystać ze smartfonów. W porównaniu do wyżej opisanych modeli, ten smartfon ma naprawdę duży ekran, którego przekątna ma aż 6,6 cala. Umożliwia on między innymi komfortowe korzystanie z Internetu, a jego użytkownicy będą mogli z przyjemnością prowadzić wideorozmowy ze swoimi dziećmi czy wnukami. Dobry aparat umożliwi także wykonywanie niezłej jakości zdjęć, co przyda się na przykład podczas wyjazdów czy na rodzinnych imprezach. Najważniejsze cechy: System operacyjny Android 11

Wyświetlacz (przekątna) 6,6 cale/cali

Wyświetlacz (rozdzielczość) 2408x1080 px

Procesor główny (nazwa) Exynos 850

Pamięć masowa 64 GB

Aparat (tył) 50 + 5 + 2 + 2 Mpx

Pamięć RAM 4 GB

Waga 195 g

Najlepszy telefon dla seniora to telefon dopasowany do seniora

O tym, który telefon dla seniora będzie najlepszy decydują nie tylko możliwości samego urządzenia. Bardzo ważne jest tutaj, aby uwzględnić preferencje oraz aktualny stan zdrowia starszej osoby. Niekiedy jedynym słusznym wyborem będzie maksymalnie uproszczony telefon, zwany żartobliwie Babciofonem, a niekiedy coś bardziej zaawansowanego, na przykład tradycyjny telefon komórkowy lub tani smartfon z dotykowym ekranem i Androidem.

Jeśli Wasi dziadkowie lub rodzice dają namówić się na ten ostatni, polecamy nasze zestawienie smartfonów do 1000 zł lub nieco tańszych smartfonów do 700 zł. Znajdziecie tam modele o dobrej relacji ceny do możliwości, płynnie realizujące podstawowe zadania, a przy tym mające już na tyle dobre aparaty, że spokojnie można wykonać nimi cieszące oko zdjęcia, chociażby wnuków.

Telefon komórkowy dla seniora – jaki wybrać? 5 polecanych modeli

Seniorzy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania, by być w kontakcie z rodziną. Niektórzy z pewną dozą ostrożności, inni – z entuzjazmem sięgają po telefony komórkowe. Fakt, że w każdej chwili mogą porozumieć się z bliskimi, jest dla nich dużą wygodą, ale też – gwarantem bezpieczeństwa, by w każdej chwili móc wezwać pomoc.

Szukając sprzętu dla seniora, trzeba mieć świadomość, że należy szukać nieco innych właściwości niż przy telefonach dla młodszych użytkowników. Dobrze ustalić najważniejsze kwestie, które brać pod uwagę, by analizować poszczególne modele. A finalnie – wybrać ten najbardziej odpowiedni!

Co wziąć pod uwagę, wybierając telefon dla seniora?

Zazwyczaj przy wyborze telefonu patrzymy na różnorodność funkcji i mocną specyfikację. Doskonały aparat, wiele zaawansowanych technologii – brzmi świetnie, ale czy sprawdzi się dla seniorów?

Osoby starsze, które nie są dobrze obeznane ze światem nowoczesnych technologii, mogą czuć się zagubione i mieć problem z obsługą zaawansowanych modeli.

Na co więc zwrócić uwagę, szukając telefonu dla seniora?

Łatwa obsługa – to podstawowa cecha, którą warto kierować się przy wyborze telefonu dla seniora. Mnogość funkcji sprawia, że starsze osoby mogą być sceptycznie nastawione do smartfonów z dotykowym ekranem.

– to podstawowa cecha, którą warto kierować się przy wyborze telefonu dla seniora. Mnogość funkcji sprawia, że starsze osoby mogą być sceptycznie nastawione do smartfonów z dotykowym ekranem. Możliwość ustawienia powiększonego fontu lub dużych cyfr – aby bez problemu korzystać z telefonu, senior musi wiedzieć, co wcisnąć. Możliwość ustawienia powiększenia w smartfonie lub telefon z klawiszami o nieco większych cyfrach będzie najlepszym rozwiązaniem.

– aby bez problemu korzystać z telefonu, senior musi wiedzieć, co wcisnąć. Możliwość ustawienia powiększenia w smartfonie lub telefon z klawiszami o nieco większych cyfrach będzie najlepszym rozwiązaniem. Wytrzymała bateria – starsi użytkownicy nie są często na tyle obeznani z technologią, by pamiętać o regularnym ładowaniu telefonu. Dlatego im bardziej wytrzymała bateria, tym lepiej. To mniejsze prawdopodobieństwo, że telefon rozładuje się w najmniej spodziewanej chwili.

– starsi użytkownicy nie są często na tyle obeznani z technologią, by pamiętać o regularnym ładowaniu telefonu. Dlatego im bardziej wytrzymała bateria, tym lepiej. To mniejsze prawdopodobieństwo, że telefon rozładuje się w najmniej spodziewanej chwili. Głośnik i łatwe regulowanie głośności – aby móc rozmawiać, trzeba się dobrze słyszeć. Możliwość łatwego zarządzania dźwiękiem i głośnością jest kluczowa dla starszych osób, które mogą mieć trudności ze zrozumieniem, co mówimy, gdy rozmawiamy na przykład na ruchliwej ulicy.

Telefony dla seniora – co wybrać?

Skoro znamy najważniejsze parametry, którym przyjrzeć się przy wyborze sprzętu, czas zastanowić się, czy postawić na smartfona, czy telefon z przyciskami. Jak w wielu przypadkach – to zależy.

Jeśli senior z naszej rodziny do tej pory korzystał głównie z telefonu stacjonarnego lub od wielu lat nie wymieniał telefonu komórkowego, dobrze wybrać model z przyciskami.

W przypadku, gdy jest bardziej otwarty na zmiany i chętny do nauki, a także obiektywnie nie istnieją żadne przeszkody w obsłudze ekranu dotykowego, można spróbować ze smartfonem! Z tym, że zamiast flagowca, zdecydowanie warto sięgnąć po mniej zaawansowane modele.

Co wybrać? Oto polecane telefony:

Telefon komórkowy MYPHONE Halo Q Czarny – jeśli szukamy telefonu z klawiaturą, ten będzie dobrym wyborem! Pojemna bateria 1400 mah zapewnia długi czas rozmów na jednym ładowaniu. Dzięki prostemu, obrazowemu menu, obsługa telefonu nie powinna sprawiać problemu.

– jeśli szukamy telefonu z klawiaturą, ten będzie dobrym wyborem! Pojemna bateria 1400 mah zapewnia długi czas rozmów na jednym ładowaniu. Dzięki prostemu, obrazowemu menu, obsługa telefonu nie powinna sprawiać problemu. Telefon komórkowy MAXCOM Comfort MM721 – kolejny telefon z klawiaturą i kolorowym wyświetlaczem. Ma duże klawisze, a dzięki ergonomicznemu kształtowi, wygodnie leży w dłoni. Ma wbudowane radio FM, Bluetooth, latarkę.

– kolejny telefon z klawiaturą i kolorowym wyświetlaczem. Ma duże klawisze, a dzięki ergonomicznemu kształtowi, wygodnie leży w dłoni. Ma wbudowane radio FM, Bluetooth, latarkę. Smartfon XIAOMI Redmi 9A 2GB/32GB – smartfon w dobrej cenie, od cenionego w Polsce producenta. Jeśli senior jest gotowy na rozpoczęcie przygody ze smartfonami, telefon ten będzie dobrym wyborem. Duży wyświetlacz i niezwykle pojemna bateria 5000 mAh to gwarancja komfortu korzystania.

– smartfon w dobrej cenie, od cenionego w Polsce producenta. Jeśli senior jest gotowy na rozpoczęcie przygody ze smartfonami, telefon ten będzie dobrym wyborem. Duży wyświetlacz i niezwykle pojemna bateria 5000 mAh to gwarancja komfortu korzystania. Smartfon REALME C11 – kolejny budżetowy smartfon, idealny na start dla seniora. Dopracowany wyświetlacz, system operacyjny Android 11, który gwarantuje szybką pracę urządzenia i pojemna pamięć – to główne zalety telefonu.

– kolejny budżetowy smartfon, idealny na start dla seniora. Dopracowany wyświetlacz, system operacyjny Android 11, który gwarantuje szybką pracę urządzenia i pojemna pamięć – to główne zalety telefonu. Smartfon OPPO – kolejny smartfon, który sprawdzi się u starszych użytkowników. Duży ekran, pojemna bateria, lekki i poręczny kształt, który sprawia, że telefon dobrze leży w dłoni. To wszystko to cenione przez seniora zalety tego sprzętu!

Wybór telefonu dla seniora nie jest prostą sprawą. Dobrze poświęcić na to odpowiednio dużo czasu, przeglądając specyfikację i opisy poszczególnych modeli. Sprawdzając smartfony w sklepie MediaMarkt, z pewnością znajdziemy odpowiedni sprzęt dla starszego użytkownika!

Artykuł sponsorowany

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW