Technologia Wyświetlania

Sklep internetowy z narzędziami dla artystów

Czyszczenie projektora

Poniższe wskazówki mają charakter ogólny. Szczegółową instrukcję czyszczenia i konserwacji swojego projektora znajdziesz w instrukcji obsługi.

Aby móc cieszyć się długą i bezproblemową eksploatacją projektora, należy go okresowo czyścić z kurzu i osadów.

Ostrzeżenia

Koniecznie wyłącz projektor i odłącz go od gniazdka zasilającego co najmniej na 30 minut przed przystąpieniem do czyszczenia. Zignorowanie tego zalecenia grozi odniesieniem poważnych poparzeń. Do usunięcia kurzu z powierzchni projektora użyj odkurzacza. Uważaj przy tym koniecznie, aby nie porysować dyszą obudowy projektora. Do jej czyszczenia używaj wyłącznie lekko wilgotnej ściereczki. W żadnym wypadku nie dopuść do dostania się wody do wnętrza projektora, na przykład przez otwory wentylacyjne. Jeżeli w trakcie czyszczenia projektora do jego wnętrza dostanie niewielka ilość wody, przed jego włączeniem pozostaw go na kilka godzin w przewiewnym pomieszczeniu, niepodłączając go przez ten czas do gniazda zasilającego.

Jeżeli w trakcie czyszczenia do wnętrza projektora dostanie się większa ilość wody, koniecznie oddaj urządzenie do serwisu. UWAGA: spowoduje to niestety unieważnienie gwarancji i wiązać się będzie z opłatą za usługę serwisową.

Czyszczenie obiektywu

Środki do czyszczenia obiektywów można zakupić w większości sklepów ze sprzętem fotograficznym. Poniższa procedura opisuje prawidłowy sposób czyszczenia obiektywu projektora.

Nanieś niewielką ilość środka do czyszczenia obiektywów na czystą, miękką ściereczkę (nie wolno nanosić środka bezpośrednio na soczewkę obiektywu.

Delikatnie przetrzyj obiektyw okrężnymi ruchami.

Uwaga:

Nie wolno używać środków ściernych ani rozpuszczalników. Aby uniknąć odbarwienia i wyblaknięcia obudowy projektora, należy chronić ją przed kontaktem ze środkiem do czyszczenia obiektywu.

Czyszczenie futerału transportowego na projektor

Poniższa procedura opisuje prawidłowy sposób czyszczenia futerału projektora.

Zetrzyj kurz czystą, wilgotną ścierką. Zwilż ścierkę ciepłą wodą z łagodnym detergentem (np. płynem do mycia naczyń) i wyżmij ją, po czym przetrzyj nią powierzchnię futerału. Następnie wypłucz ścierkę w czystej wodzie, spłukując z niej detergent i ponownie przetrzyj futerał .

Uwaga! Aby uniknąć odbarwienia lub wyblaknięcia futerału, nie używaj ściernych środków czyszczących ani środków zawierających alkohol.

Specjalne zalecenia dotyczące czyszczenia zwierciadła w projektorach ultrakrótkoogniskowych.

Zwierciadła projektorów ultrakrótkoogniskowych (ang. ultra short-throw, UST) to delikatne elementy optyczne, powleczone srebrem napylonym w formie pary. Bezpośrednie dotknięcie zwierciadła może je uszkodzić, dlatego wymaga ono niezwykle ostrożnej pielęgnacji. POD ŻADNYM POZOREM nie wolno czyścić zwierciadła przy użyciu detergentów ani jakiegokolwiek rodzaju ściereczki. Dopuszczalne jest wyłącznie odkurzanie go za pomocą mieszka lub sprężonego powietrza.

Jeżeli na powierzchni zwierciadła znajdują się odciski palców lub przywarły do nich dowolne substancje, których nie da się usunąć strumieniem powietrza, projektor należy oddać do autoryzowanego serwisu, gdzie czyszczenie wykona wykwalifikowany technik. Naprawa zwierciadła zarysowanego lub trwale uszkodzonego w wyniku dotknięcia lub kontaktu z dowolną substancją obcą jest usługą odpłatną.

Jak projektory działają w domu. Rzutnik. Zalecenia dotyczące doboru i instalacji projektora i ekranu. Ile kosztuje projektor

Obecnie projektory są szeroko stosowane w domach i różnych organizacjach, urządzenia wyjściowe informacji służą do nadawania obrazów na specjalnym płótnie używanym jako ekran. Dzięki temu wyświetlany obraz jest duży i przyjemny dla oka. Pod względem jakości obrazu są nieco gorsze od telewizorów. Rynek jest teraz zalany projektorami dla wszystkich gustów. Wybierając taką elektronikę, musisz dokładnie wiedzieć, jakie zadania zostaną ustawione dla urządzenia. W końcu nowoczesne modele różnią się od siebie nie tylko klasą i zakresem, ale także technologiami wyświetlania obrazu. W doborze mogą pomóc informacje o konstrukcji projektorów i ich działaniu.

Rodzaje projektorów

Najczęściej, gdy słyszymy o projektorach, wyobrażamy sobie gadżet, który jest zainstalowany w określonym miejscu. Ten typ urządzenia do wyświetlania informacji na płaszczyźnie pionowej jest bardzo poszukiwany, choć bynajmniej nie jedyny. Urządzenia stacjonarne są z reguły maksymalnie wyposażone, ponieważ producenci nie są ograniczeni rozmiarem obudowy. Trudno zabrać je ze sobą, ale użytkownik dostaje potężne techniczne nadzienie. Istnieje również przenośny typ urządzenia, te projektory są łatwe do przenoszenia podczas prezentacji w różnych miejscach. Łączą dobrą wydajność z kompaktowością. Funkcjonalny zestaw również jest tutaj na dobrym poziomie.

Ale producenci nie poprzestają na tym, starając się, aby rozmiary urządzeń były jeszcze mniejsze. Rezultatem było pojawienie się urządzeń kieszonkowych i projektorów dla urządzenia mobilne o najmniejszych wymiarach. Waga pierwszego nie przekracza 300 gramów. Dla tych, którzy są w ruchu, kieszonkowy model to prawdziwy dar niebios. Jednak, aby zapewnić wysoką przenośność, komponent techniczny jest lekko przycięty. Najmniejsze modele mogą łączyć się ze smartfonami, co umożliwia wyświetlanie obrazu z ekranu telefonu. Wyróżniają się łatwością i łatwością obsługi, ale ich użyteczne funkcje są mocno ograniczone.

Obszary zastosowania

Projektory dzielą się również na biurowe i domowe. Urządzenia domowe wyświetlają obraz panoramiczny o wysokim kontraście i realizmie, a także mają wysokiej jakości dźwięk, dzięki czemu można cieszyć się oglądaniem filmów, które mogą całkowicie zanurzyć widza w gąszczu wydarzeń. Wielkość strumienia świetlnego ma w tym przypadku znaczenie drugorzędne. Jeśli chodzi o gadżety do pracy w środowisku biurowym, są one bardziej wszechstronne.

Jaka jest różnica między projektorami domowymi i biurowymi?

Projektory domowe różnią się pod pewnymi względami od projektorów biurowych, z których należy podkreślić:

format ekranu;

złącza i ich przeznaczenie;

wydajność;

masy ciała;

Renderowanie kolorów;

poziom hałasu i żywotność lampy;

wbudowane głośniki.

Urządzenie i zasada działania

Większość projektorów nie różni się zbytnio. Arsenał techniczny urządzenia multimedialnego składa się z układu optycznego, modulatora obrazu, lampy, systemów czyszczenia i chłodzenia oraz elektronicznego napełniania. Urządzenie oświetleniowe, które w rzeczywistości jest projektorem, przekierowuje światło z lampy o skoncentrowanym strumieniu na pożądaną płaszczyznę. Są to dość złożone urządzenia, umownie podzielone na dwie kategorie. Pierwsza obejmuje modele z technologią obrazowania CRT, wyposażone w trzy lampy elektronopromieniowe, a druga – urządzenia DLP, LCD i LCoS, pracujące z wykorzystaniem stałej struktury matrycy. Te ostatnie są bardziej popularne, ponieważ zapewniają wyższą jakość. Urządzenie rzutników multimedialnych z reguły zawiera obiektywy ZOOM, dzięki którym wielkość obrazu zmienia się bez konieczności przesuwania samego urządzenia. W niektórych modelach ogniskową zmienia się za pomocą pilota, a w innych - poprzez ręczną regulację obiektywu. Ta ostatnia metoda nie jest tak wygodna, ale umożliwia dokładniejsze regulacje.

W większości przypadków stosuje się lampy metalohalogenkowe, które mogą emitować więcej światła niż lampy halogenowe o tej samej mocy. Ale pod koniec ich żywotności ich skuteczność spada o połowę. W urządzeniu projektorów stosowane są również lampy projekcyjne o niskim zużyciu energii i wysokim strumieniu świetlnym, mają one bardziej naturalne widmo. Nowoczesne projektory wykorzystują bardzo trwałe źródła światła, które mogą trwać od 1000 do 4000 godzin. Aby na czas wymienić ten element, w każdym urządzeniu znajduje się licznik.

Optyka odpowiada za przekierowanie światła na panel wyświetlacza. Zawiera elementy takie jak lustra, pryzmaty i soczewki projekcyjne. Za poziom jasności, rozdzielczości i szybkości odpowiadają modulatory obrazu, dziś stosowane są systemy DLP, LCD, LCoS i CRT, zostaną one szczegółowo omówione poniżej. Chłodzenie odgrywa ważną rolę w projektowaniu projektora, wentylator jest bardzo ważny dla normalizacji temperatury lampy i płytek elektronicznych. Do interakcji ze źródłami mają na obudowie niezbędne złącza - VGA, DVI, HDMI i inne. Wiele modeli jest również wyposażonych w port USB i obsługę Wi-Fi.

Projektory DLP

W takich urządzeniach rolę rdzenia pełni specjalna matryca, która tworzy obraz. Każde lustro z łatwością reaguje na przychodzący sygnał, obracając je pod niewielkim kątem. Tworzy to piksele obrazu. Projektory DLP pozwalają im wyświetlać obrazy o wysokim kontraście i bardziej szczegółowych cieniach, co jest główną zaletą technologii. Modele wyposażone w podobny system, prezentują się z jak najlepszej strony pod względem trwałości i niezawodności, zwłaszcza w porównaniu z urządzeniami poprzedniej generacji. Minusem jest wysoki koszt tego typu projektorów.

Systemy LCD

W większości sytuacji używane są urządzenia wyposażone w potrójne matryce ciekłokrystaliczne w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym. Przebija się przez nie potężny strumień światła emanujący z lampy. W ten sposób pojawia się obraz wyświetlany na ekranie. Technologia ta ma wiele zalet, do których zaliczyć można lekkość konstrukcji oraz łatwość użytkowania poszczególnych elementów. Projektory LCD generują wysokiej jakości obrazy, które są realistyczne, bogate w kolory i stabilne. Ale właściciele takich urządzeń mogą również napotkać wady, w niektórych przypadkach pojawia się nieprzyjemny efekt wizualny przypominający drucianą siatkę.

Projektory LCoS

Tego typu projektory pojawiły się nie tak dawno temu. Mocne strony tej technologii to przede wszystkim wysoka rozdzielczość bez efektu „siatki”. Na uwagę zasługują również inne cechy. Takie urządzenia bazują na matrycy LCoS, czyli ciekłych kryształów na krzemie. Pod względem rozpowszechnienia ta technologia jest gorsza od LCD i DLP. Ale ze względu na swoje unikalne cechy ma dobre perspektywy. Dzięki zastosowaniu kryształów LCoS obraz uzyskiwany jest na zasadzie refleksyjnej, a nie transmisyjnej, jak to ma miejsce w urządzeniach LCD. Matryca refleksyjna reaguje na ekspozycję szybciej, trzy razy szybciej niż technologia transmisyjna. Dodatkowo cechy konstrukcyjne paneli LCoS pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni kryształu, co umożliwia zwiększenie liczby pikseli bez konieczności powiększania panelu. A to bezpośrednio wpływa na jakość obrazu. Konstrukcja projektorów LCoS nie jest bardzo skomplikowana, co oznacza, że ​​są tańsze w produkcji, ponieważ nie zawierają elementów mechanicznych.

Projektory CRT

Ta technologia jest pionierem w dziedzinie projektorów. Pierwsza kopia z tym systemem wyświetlania obrazu pojawiła się w 1970 roku. Takie urządzenia oparte są na trzech lampach katodowych z filtrami światła czerwonego, zielonego i niebieskiego. Odpowiadają za tworzenie strumienia światła przechodzącego przez soczewkę ogniskującą, która trafia na ekran w postaci pełnokolorowego obrazu. Obecnie urządzeń CRT znajduje się coraz mniej, ustępując miejsca bardziej nowoczesnym odpowiednikom. Szczyt popularności tej technologii minął. Jednak pod wieloma względami przewyższa nowsze technologie, takie jak oddawanie barw, rozdzielczość, żywotność lampy i szum akustyczny. Jego słabościami są złożoność dostosowywania i nieporęczność modeli, w których jest używany. Ponadto ma niski poziom jasności, więc musisz wyłączyć światła, aby zobaczyć.

Plusy i minusy projektorów

Projektory oferują duży ekran, co jest mocnym argumentem przemawiającym za zakupem to urządzenie... Możesz przekazać informacje większej liczbie osób. Wszystko zależy tylko od preferencji i wielkości pomieszczenia. Im większy obraz, tym jaśniejsze wrażenia. Jeśli monitor może mieć czarne paski z powodu różnych formatów wideo, projektor nie będzie miał takich problemów. Łatwo jest dostosować ekran do dowolnego formatu. Projektory cyfrowe często obsługują obrazy 3D bez utraty jakości. Jeśli stworzysz odpowiednie środowisko poprzez zaciemnienie pomieszczenia, możesz uzyskać lepszy obraz niż monitor LED.

Są też wady. Najdroższym elementem projektora jest lampa, która zużywa się mniej więcej co 4 lata. Jego wymiana pociągnie za sobą znaczne koszty finansowe. Projektor wydaje zauważalny hałas z powodu aktywnego chłodzenia lampy. Podczas oglądania wideo lub pokazu slajdów musisz znosić odgłos biegnących fanów.

Kryteria wyboru

Jest wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego projektora: urządzenie wyjściowe obrazu zawsze wymaga dobrego poziomu jasności. Chociaż warunki pracy mają duży wpływ na ten wskaźnik, dobrze jest, jeśli istnieje wybór trybów, często są trzy z nich - „Prezentacja”, „Film” i „Dynamika”. Warto też przyjrzeć się nasyceniu kolorów. Projektory z trzema matrycami dają bardziej naturalny obraz, przewyższając pod tym względem urządzenia z jedną matrycą. Musisz również spojrzeć na poziom kontrastu. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli potrzebujesz kina domowego. Wreszcie rozdzielczość obrazu ma wpływ na czystość obrazu.

Wyjście

Nowoczesne projektory to dość skomplikowane urządzenia, ale jednocześnie mogą stać się nieodzowną rzeczą zarówno w biznesie, jak i do użytku domowego. Są w stanie dostarczyć widzom żywych emocji z oglądania dzięki cechom, których nie mają telewizory lub monitory. Najważniejsze to mądrze wybierać.

Obraz, na którym jest wyświetlany na ekranie transmisyjnym (dla telewizorów projekcyjnych) lub odblaskowym (dla projektorów), którego limit rozmiaru dla telewizorów projekcyjnych wynosi około 110 cali, a do kilku metrów dla projektorów.

Zgodnie z zasadą działania, wśród projektorów wideo i telewizorów projekcyjnych wyróżnia się następujące odmiany: na kineskopach (CRT), na matrycach LCD (LCD), na matrycach LCD na podłożu krzemowym (LCOS) oraz z urządzeniem mikrolustra ( .

Telewizory projekcyjne i projektory na matrycach LCD (LCD) mają 3 główne matryce

Telewizory projekcyjne z mikromirrorami są częściej określane jako DLP. Sercem technologii DLP jest półprzewodnik optyczny, cyfrowe urządzenie mikrolustra lub DMD, wynalezione w 1987 roku przez Larry'ego Hornbecka z Texas Instruments. Kryształ DMD to wysoce precyzyjna matryca, która cyfrowo przetwarza światło, innymi słowy szybki mikroukład, którego powierzchnia składa się z wielu mikroskopijnych luster odbijających światło. Za pomocą milionów mikroskopijnych luster powstaje wiązka. Każde takie lustro odpowiada jednemu pikselowi w wyświetlanym obrazie. Gdy cyfrowy sygnał wideo lub graficzny wchodzi do systemu DLP, aktywowana jest mikroskopijna elektroda znajdująca się pod każdym lustrem DMD, powodując przechylenie lustra w kierunku źródła światła lub w przeciwnym kierunku. Gdy lustro jest przechylone w kierunku źródła światła, odbija jeden piksel światła przez obiektyw projekcyjny na ekran. Po przechyleniu w przeciwnym kierunku światło nie pada na lustro, a odpowiednia przestrzeń pikseli pozostaje ciemna. Każde lustro DMD może przechylać się pod kątem tysiące razy na sekundę. Zmieniając czas, przez jaki światło pada na lustro, można uzyskać wyświetlanie różnych odcieni szarości. Jeśli lustro jest nachylone w kierunku światła dłużej niż w przeciwnym kierunku, wyświetla jasnoszary piksel, a gdy czas odchylania od źródła jest dłuższy, wyświetla ciemnoszary piksel. W ten sposób lustra DMD mogą wyświetlać do 1024 odcieni szarości, tworząc ultraprecyzyjne czarno-białe obrazy. Ostatnim etapem cyfrowego przetwarzania światła jest konwersja powstałego obrazu monochromatycznego na kolorowy. Większość systemów DLP dodaje kolor za pomocą filtra światła zwanego „kołem kolorów”, które jest umieszczane między źródłem światła a panelem lustrzanym DMD. Gdy koło kolorów się obraca, na mikrolusterka DMD kolejno pada czerwone, zielone i niebieskie światło. Koordynując kąt nachylenia każdego lustra z tymi błyskami światła system standardowy DLP może odtworzyć ponad 16 milionów różnych kolorów.

Telewizory LCD na silikonowym podłożu są ułożone w następujący sposób. Wyświetlacz LCD jest umieszczony na pojedynczym podłożu lustrzanym. Światło z lampy pada przez matrycę LCD na powierzchnię lustra. W ten sposób na ekranie odbija się gotowy „obraz”. Aby skutecznie dodać kolor do czarno-białego obrazu, użyj różne sposoby... Technologia została pierwotnie oparta na zasadzie jednego chipa. Światło zostało dodane przez podział czasu wysokiej częstotliwości - na ekran naprzemiennie wyświetlany był obraz czerwony, zielony lub niebieski (jako opcja konkurencyjna - koło kolorów w telewizorach DLP). Dziś stosowana jest technologia trójchipowa – podobnie jak zwykły LCD, LCOS wykorzystuje osobną matrycę dla każdego z trzech kolorów. Pozwala to na wyświetlanie kolorów o wiele dokładniej i bardziej realistycznie.

Fundacja Wikimedia. 2010.

Zobacz, co „Projektor wideo” znajduje się w innych słownikach:

112. Projektor wideo E. Projektor wideo F. Projecteur vidéo Urządzenie do odtwarzania kolorowego lub czarno-białego obrazu telewizyjnego za pomocą projekcji optycznej na ekran

To urządzenie, które łączy się z komputerem lub laptopem, tabletem, kamerą itp. aby uzyskać obraz na ekranie projekcyjnym.

Do obsługi projektora nie jest wymagane żadne specjalne oprogramowanie. Obsługa projektora jest podobna do obsługi komputera lub monitora wideo. Na pilocie zdalne sterowanie projektor posiada regulację jasności i kontrastu.

Projektory biurowe do prezentacji nie wymagają skomplikowanych i częstych regulacji. Projektory te można włączać i obsługiwać bez czytania instrukcji. Wewnątrz obudowy projektora znajduje się źródło światła, lampa lub laserowa dioda LED oraz konwerter sygnału wejściowego na obraz. Zazwyczaj projektor ma wejście do podłączenia sygnału z komputera oraz jedno lub dwa wejścia do przełączania sygnałów wideo. Projektory posiadają również wejścia audio do odtwarzania dźwięku na wbudowanych głośnikach. Projektory są wielosystemowe i działają we wszystkich standardach wideo (PAL / SECAM / NTSC). Oznacza to, że możesz odtwarzać dowolny program telewizyjny i nagrania z taśm wideo i dysków laserowych.

Jasność i rozdzielczość obrazu to najważniejsze właściwości projektorów prezentacyjnych. Kiedy mówimy o jasności projektorów, mamy na myśli strumień świetlny projektora, czyli ilość światła emitowanego przez projektor. Strumień świetlny nie zależy ani od rozmiaru ekranu, ani od odległości od obiektywu projektora do płaszczyzny ekranu i jest mierzony w lumenach ANSI. Strumień świetlny nowoczesnych projektorów biurowych przekracza 1000 ANSI lumenów, co pozwala na prezentacje przy normalnym sztucznym oświetleniu.

Do odtwarzania wideo zaleca się używanie projektorów o rozdzielczości graficznej co najmniej 800x600 pikseli SVGA... Aby uzyskać wysokiej jakości reprodukcję obrazów komputerowych z drobnymi szczegółami, wybierz projektor o rozdzielczości graficznej co najmniej 1024x768 pikseli XGA... Do zastosowań komputerowych o podwyższonych wymaganiach dotyczących kontrastu i rozdzielczości obrazu graficznego należy używać projektorów o rozdzielczości graficznej 1400x1050 pikseli SXGA +.

Konstrukcja optyczna projektorów ze standardowymi obiektywami została zaprojektowana tak, aby dolna krawędź obrazu znajdowała się na poziomie soczewki projektora. Większość modeli projektorów została zaprojektowana tak, aby korygować pionowe zniekształcenia trapezowe, które występują, gdy projektor jest umieszczony znacznie wyżej lub niżej niż w normalnej pozycji podczas pracy. Projektory renderują obraz w określonym rozmiarze. Przy użyciu standardowych obiektywów o proporcjach 2:1 odległość od obiektywu projektora do płaszczyzny ekranu jest dwukrotnie większa niż szerokość ekranu. Długość standardowego kabla komputerowego zwykle nie przekracza 3 m, co wystarcza do pracy biurowej. W razie potrzeby dozwolone jest użycie kabli komputerowych o długości do 15 m. Długość standardowego kabla wideo również nie jest duża, jednak w razie potrzeby do transmisji sygnału wideo można użyć profesjonalnych kabli wideo o długości do 100 m .

Projektory wykorzystują jako źródła światła niezawodne metalohalogenkowe lub metalohalogenkowe źródła światła. Lampy o żywotności co najmniej 2000 godzin. Wszystkie te lampy są zasadniczo lampami rtęciowymi z dodatkiem soli jodu i bromu. Lampy te są bardzo mocne i są dostarczane w specjalnym module lampy, który zawiera lampę, odbłyśnik i sam moduł ze stykami i prowadnicami do instalacji w konkretnym projektorze. W przypadku awarii lampy projektora wymieniany jest cały zespół modułu lampy. Żywotność lampy ulegnie znacznemu skróceniu, jeśli warunki chłodzenia i wentylacji będą nieodpowiednie, dlatego należy prawidłowo wyłączać projektor i utrzymywać filtry powietrza w czystości.

W przypadku używania projektora w trybie biurowym przez 2 godziny dziennie, także w weekendy i święta, jedna lampa wystarczy na co najmniej dwa i pół roku.

Projektory multimedialne: podstawowe technologie

Wśród dotychczas opracowanych technologii wyświetlania obrazu na ekranie projekcyjnym można wyróżnić cztery główne, które są najbardziej rozpowszechnione w produktach komercyjnych wiodących producentów i różnią się przede wszystkim rodzajem elementu użytego do tworzenia obrazu:

W każdym przypadku właściwości frezarki decydują o głównych zaletach i wadach technologii, a co za tym idzie o zakresie zastosowania tworzonych na jej podstawie urządzeń projekcyjnych.

Technologia CRT.

Projektory multimedialne z lampą katodową (CRT) istnieją od dziesięcioleci. Ale pomimo pojawienia się więcej nowoczesne technologie Nadal nie mają sobie równych pod względem jakości reprodukcji obrazu (rozdzielczość, klarowność, dokładność kolorów), poziomu hałasu akustycznego (mniej niż 20 dB) i nieprzerwanego czasu pracy (10 000 godzin lub więcej). Żadna inna technologia nie zapewnia jeszcze takich samych poziomów głębokiej czerni i tak szerokiego zakresu dynamiki jasności obrazu, jakich projektory kineskopowe mogą wykorzystać do rozróżniania szczegółów nawet w ciemnych scenach. Właściwości fizyczne powłoki fluorescencyjnej ekranu lampy (patrz projektor CRT) wykluczają utratę informacji podczas odtwarzania sygnałów wideo o różnych standardach (NTSC, PAL, HDTV, SVGA, XGA itp.) oraz podobieństwa technologia produkcji lamp stosowanych w projektorach z telewizyjnym wiernym odwzorowaniem kolorów bez użycia algorytmów korekcji gamma.

Projektory CRT posiadają niewątpliwe zalety, zwłaszcza podczas demonstracji wideo, mają również szereg istotnych wad, które ograniczają ich zakres. Przy znacznych wymiarach i wadze kilkudziesięciu kilogramów ustępują jasnością nowoczesnym przenośnym projektorom multimedialnym. Dzięki charakterystycznemu strumieniowi świetlnemu od 100 do 300 ANSI-lumenów oglądanie programów jest możliwe tylko przy braku oświetlenia zewnętrznego. Aby uzyskać najlepszą jakość obrazu podczas instalacji projektora CRT, należy dokonać wielu precyzyjnych regulacji (zbieżność wiązki, balans bieli itp.), co wymaga zaangażowania wykwalifikowanego personelu. Tymczasem po przeniesieniu urządzenia w nowe miejsce, wymianie uszkodzonego podzespołu lub naturalnym odejściu parametrów w czasie, wszystkie procedury należy powtórzyć od nowa. W ten sposób do dość wysokiej ceny samego urządzenia można dodać znaczne koszty eksploatacji.

Projektor CRT

Najbardziej zaawansowane projektory CRT oparte są na trzech lampach katodowych o przekątnej ekranu od 7 do 9 cali. Każda tuba odtwarza jeden z podstawowych kolorów przestrzeni RGB - czerwony, zielony lub niebieski.

Wyekstrahowane z sygnału wejściowego składowe koloru sterują pracą modulatorów odpowiednich lamp, zmieniając natężenie wiązki elektronów, która pod wpływem pole magnetyczne Deflektor skanuje wnętrze ekranu rury pokrytej luminoforem. W ten sposób na ekranie tuby powstaje obraz jednego koloru. Za pomocą obiektywu jest wyświetlany na zewnętrznym ekranie, gdzie jest mieszany z projekcjami z dwóch innych tub, aby uzyskać obraz w pełnym kolorze.

Korzyści z CRT:

Wysoka jakość obrazu

Długi czas nieprzerwanej pracy

Poziom głębokiej czerni (kontrast)

Praktycznie nieograniczona rozdzielczość

Niski poziom hałasu, wystarczające chłodzenie pasywne

Sprawdzona technologia (ponad pół wieku)

Niska jasność

Wymagana okresowa kalibracja

Rozmyta geometria

Niezalecane dla obrazów statycznych

Technologia LCD

W projektorach multimedialnych wykonanych w technologii LCD (Liquid Crystal Display) funkcję urządzenia obrazującego pełni transmisyjna matryca LCD. Zgodnie z zasadą działania takie urządzenia przypominają zwykłe rzutniki (patrz. Projektor LCD) z tą różnicą, że obraz wyświetlany na ekranie zewnętrznym powstaje, gdy strumień światła emitowany przez lampę przechodzi nie przez slajd, ale przez panel ciekłokrystaliczny składający się z wielu elementów sterowanych elektrycznie - pikseli... W zależności od wielkości napięcia przemiennego przyłożonego do każdego takiego elementu zmienia się jego przezroczystość, a w konsekwencji poziom oświetlenia obszaru ekranu, na który rzutowany jest ten piksel.

Technologia LCD umożliwiła znaczne obniżenie kosztów urządzeń projekcyjnych, zmniejszenie ich gabarytów, a jednocześnie zwiększenie emitowanego przez nie strumienia świetlnego (w najmocniejszych modelach sięga 10 000 ANSI-lumenów). Jest naturalnie przystosowany do odtwarzania sygnałów wideo ze źródeł komputerowych oraz plików wideo zapisanych cyfrowo. Projektory LCD są łatwe w obsłudze i konfiguracji oraz zachowują swoją wydajność po wysyłce. Dlatego są szeroko stosowane w sferze biznesowej do prezentacji i demonstracji programów pokazowych.

Projektor LCD

Jednocześnie, ze względu na ograniczoną natywną rozdzielczość optyczną, określoną przez liczbę pikseli w matrycy ciekłokrystalicznej urządzenia do przetwarzania obrazu, projektory LCD odtwarzają bez zniekształceń sygnały tylko jednego, z reguły, standardu komputerowego SVGA, XGA itp. Do odtwarzania sygnałów innych standardów, w tym telewizji, używane są specjalne algorytmy do konwersji informacji graficznej do formatu cyfrowego naturalnego dla tego projektora. Obecność nieprzezroczystych przerw między poszczególnymi pikselami w matrycach ciekłokrystalicznych prowadzi do pojawienia się na ekranie siatki widocznej z bliskiej odległości. Wraz z przejściem na matryce polisilikonowe o gęstszej strukturze pikseli i rozdzielczości XGA i wyższej ta wada staje się prawie niewidoczna, a ciągłe doskonalenie algorytmów tworzenia obrazu kolorowego znacznie poprawia jego jakość w porównaniu do wcześniejszych modeli.

Zasada działania matryc ciekłokrystalicznych stosowanych w projektorach LCD jako urządzenia do przetwarzania obrazu opiera się na właściwości cząsteczek substancji ciekłokrystalicznej do zmiany orientacji przestrzennej pod wpływem pola elektrycznego oraz działania polaryzującego na promienie świetlne. W wielowarstwowej strukturze matrycy, która jest prostokątnym układem wielu oddzielnie sterowanych elementów (pikseli), warstwa ciekłych kryształów jest umieszczona pomiędzy płytami szklanymi, na których powierzchni naniesione są rowki. Dzięki nim we wszystkich elementach matrycy możliwe jest zorientowanie cząsteczek w identyczny sposób, a dzięki wzajemnie prostopadłemu układowi rowków obu płytek orientacja cząsteczek zmienia się w miarę oddalania się od jednej z nich i zbliż się do siebie o 90 stopni.

Spolaryzowane światło przepuszczane przez taką warstwę substancji ciekłokrystalicznej (patrz rys.) Również zmienia płaszczyznę polaryzacji o 90 stopni. W związku z tym konstrukcja, do której dodawane są filtry polaryzacyjne wejściowe i wyjściowe o wzajemnie prostopadłych osiach polaryzacji (a i b), okazuje się przezroczysta dla strumienia światła zewnętrznego, który jest częściowo tłumiony przy przechodzeniu przez polaryzator wejściowy.

Pod wpływem pola elektrycznego cząsteczki warstwy ciekłokrystalicznej zmieniają swoją orientację, a kąt obrotu płaszczyzny polaryzacji strumienia świetlnego zauważalnie maleje. W takim przypadku większość strumienia świetlnego jest pochłaniana przez polaryzator wyjściowy. W ten sposób kontrolując poziom pola elektrycznego można zmienić przezroczystość elementów matrycy.

W panelach LCD z aktywnym adresowaniem pikseli, wykonanych przy użyciu amorficznych podłoży krzemowych, każdy element jest kontrolowany przez oddzielny tranzystor cienkowarstwowy (TFT).

Sam tranzystor i przewody połączeniowe, zajmując znaczną część powierzchni matrycy, zmniejszają jego skuteczność świetlną, uniemożliwiając wzrost rozdzielczości określonej liczbą pikseli.

Przejście na technologię polisilikonową (p-Si), szeroko stosowaną w nowoczesnych projektorach LCD, umożliwiło przeniesienie elementów obwodu sterującego na warstwę krzemu polikrystalicznego i znaczne zmniejszenie rozmiaru przewodników i tranzystorów sterujących. Dzięki temu udało się zwiększyć skuteczność świetlną matryc i stworzyć warunki do zwiększenia ich rozdzielczości. Dodatkowy przyrost strumienia świetlnego w niektórych matrycach LCD zapewnia raster mikrosoczewkowy - każdy element matrycy jest wyposażony we własną mikrosoczewkę, kierującą strumień świetlny przez przezroczysty obszar... Takie matryce są dziś używane w wielu projektorach LCD.

Nowoczesne projektory LCD są wykonane w oparciu o trzy polisilikonowe matryce ciekłokrystaliczne o przekątnej od 0,7 do 1,8 cala. Schemat blokowy takiego projektora pokazano na rysunku.

Promieniowanie świetlne lampy jest przekształcane przez kondensator w jednolity strumień świetlny, z którego dichroiczne zwierciadła-filtry emitują trzy kolorowe składniki (czerwony, niebieski i zielony) i kierują je na odpowiednią matrycę LCD. Tworzone przez nie kolorowe obrazy są łączone w pryzmacie mieszającym kolory w jeden pełnokolorowy obraz, który jest następnie rzutowany przez obiektyw na zewnętrzny ekran.

Obiektyw z blokiem matryc LCD. Do każdej matrycy trafia pętla kontaktowa.

Technologia D-ILA

Technologia D-ILA (Direct Drive Image Light Amplifier), opracowana stosunkowo niedawno przez Huges-JVC, jest właściwie pierwszym komercyjnym wcieleniem tzw. technologii LCOS, która według większości ekspertów jest jedną z najbardziej obiecujących kierunki z zakresu sprzętu projekcyjnego. Podobnie jak technologia LCD, opiera się na właściwościach ciekłych kryształów, jednak zamiast konwencjonalnych matryc transmisyjnych na bazie krzemu amorficznego lub polikrystalicznego, zakłada zastosowanie urządzeń odblaskowych jako urządzeń obrazujących (patrz: projektory D-ILA). W matrycy D-ILA modulująca światło warstwa ciekłokrystaliczna jest umieszczona na wierzchu monokrystalicznego podłoża krzemowego, na którym uformowane są fotolitograficzne piksele kontrolne elektrod, które jednocześnie służą jako elementy odbijające. Prawie cały obwód napędowy matrycy znajduje się bezpośrednio w podłożu, co zapewnia tej technologii szereg istotnych zalet w porównaniu z panelami LCD. Matryce D-ILA są prostsze w produkcji i przy mniejszych rozmiarach mogą mieć znacznie wyższą rozdzielczość. Skuteczność wykorzystania w nich powierzchni kryształu sięga 93%, co praktycznie wyklucza przejawy struktury siatki na ekranie.

Większość dotychczas wypuszczonych projektorów D-ILA opiera się na matrycach o rozdzielczości SXGA (1365x1024 pikseli) i posiadają strumień świetlny od 1000 do 7000 ANSI Lumenów, charakteryzują się stosunkowo dużą wagą i wysoką ceną. Ponadto istnieją matryce QXGA o wysokiej rozdzielczości (2048x1536 pikseli) o przekątnej 1,3 cala. Te ostatnie zapewniają pełne (bez użycia algorytmów kompresji) odtwarzanie sygnałów wideo w standardzie HDTV (1080i).

Projektor D-ILA

W projektorach D-ILA jako urządzenia obrazujące służą matryce ciekłokrystaliczne typu refleksyjnego o wysokiej rozdzielczości i skuteczności świetlnej.

Struktura macierzy D-ILA

Matryca D-ILA to wielowarstwowa struktura umieszczona na monokrystalicznym podłożu krzemowym. Wszystkie elementy obwodu sterującego wykonane są zgodnie z komplementarną technologią CMOS i znajdują się za modulującą światło warstwą ciekłych kryształów. Pozwala to na znaczne zwiększenie gęstości układu pikseli, których wymiary mogą sięgać nawet kilku mikronów oraz zapewnienie wysokiej efektywności wykorzystania powierzchni kryształu (uzyskiwany poziom to 93%).

Zaletą technologii jest również możliwość wytworzenia warstwy modulującej światło i obwodu sterującego w trakcie jednego procesu technologicznego. Właściwości odblaskowe matrycy są określone przez stan warstwy ciekłokrystalicznej, która zmienia się pod wpływem zmiennego napięcia elektrycznego, które powstaje między odblaskowymi elektrodami pikseli a przezroczystą elektrodą wspólną dla wszystkich pikseli.

Matryce D-ILA wytrzymują znaczny wzrost temperatury, co umożliwia zastosowanie potężnych źródeł światła w opartych na nich projektorach.

Projektory D-ILA zbudowane są na schemacie trzech matryc (każda matryca tworzy obraz jednego z podstawowych kolorów przestrzeni RGB) i prezentują wspaniały obraz, w którym struktura pikseli jest prawie niewidoczna. Równie dobrze można je wykorzystać do odtwarzania sygnałów komputerowych i wideo, jednak ze względu na nowatorstwo technologii gama produkowanych dziś urządzeń jest stosunkowo niewielka.

Technologia DLP

Technologia cyfrowego przetwarzania światła (DLP), która leży u podstaw każdego projektora DLP, opiera się na osiągnięciach firmy Texas Instruments Corporation, która stworzyła nowy typ urządzenia do przetwarzania obrazu – Digital Micromirror Device (DMD). Shaper DMD to wafel krzemowy, na powierzchni którego umieszczone są setki tysięcy kontrolowanych mikroluster. Jego główną przewagą nad innymi typami frezarek jest wysoka skuteczność świetlna wynikająca z dwóch czynników: bardziej efektywnego wykorzystania powierzchni roboczej frezarki (współczynnik wykorzystania - do 90%) oraz mniejszego pochłaniania energii świetlnej przez „odbijające” mikrolustra, które ponadto nie wymagają użycia polaryzatorów. Z tych powodów, a także stosunkowo proste rozwiązanie problemy z rozpraszaniem ciepła, technologia DLP pozwala na tworzenie zarówno potężnych urządzeń projekcyjnych o wysokim strumieniu świetlnym (obecnie osiągającym poziom 18 000 ANSI-lumenów), jak i projektorów subminiaturowych (ultraprzenośnych, mikroprzenośnych) użytkownicy mobilni... To właśnie w tych klasach produktów dominuje dziś technologia DLP.

Nowoczesne projektory DLP są budowane zgodnie ze schematem z jednym, dwoma i trzema kryształami DMD (patrz urządzenie projektora DLP). Podobnie jak urządzenia LCD charakteryzują się własną rozdzielczością optyczną, określaną przez liczbę mikrozwierciadeł w matrycy DMD i najlepiej nadają się do odtwarzania informacji graficznych i wideo zapisanych w formacie cyfrowym (pliki komputerowe, obrazy).

Zastosowana w nich zasada kształtowania półtonów (a także pełnokolorowego obrazu w urządzeniach z jedną matrycą DMD) opiera się na właściwości ludzkiego oka do uśredniania informacji wizualnej w krótkim okresie czasu i wymaga użycia skomplikowanych algorytmów do przeliczania danych wejściowych na sekwencje PWM sterujące mikrozwierciadłami (sygnały z modulacją impulsową szerokości geograficznej). Jakość algorytmów w dużej mierze determinuje osiągniętą dokładność kolorów.

Projektor DLP

DMD to zasadniczo statyczny układ półprzewodnikowy pamięć o dostępie swobodnym (SRAM), której każda komórka, a raczej jej zawartość, określa położenie jednego z wielu (od kilkuset tysięcy do miliona lub więcej) mikroluster o wymiarach 16x16 mikronów umieszczonych na powierzchni podłoża.

Podobnie jak komórka pamięci kontrolnej, mikrolusterko ma dwa stany, które różnią się kierunkiem obrotu płaszczyzny lustra wokół osi przechodzącej po przekątnej lustra. W każdym stanie kąt między płaszczyzną lustra a powierzchnią mikroukładu wynosi 10 stopni. Zatem podstawową cechą każdego kryształu DMD jest obecność w jego strukturze ruchomych elementów mechanicznych.

W projektorach DLP kryształ DMD działa jako urządzenie obrazujące. W zależności od położenia mikrozwierciadła odbity przez nie strumień światła kierowany jest albo na soczewkę, następnie na ekranie tworzy się jasna plama, albo na pochłaniacz światła, wtedy odpowiednia część ekranu pozostaje zaciemniona.

Zasada tworzenia obrazu za pomocą matrycy DMD (Digital Micromirror Device)

Aby odtworzyć półtony, stosuje się metodę modulacji szerokości impulsu (PWM) sygnałów sterujących przełączaniem zwierciadeł. Im więcej czasu mikrolusterko spędza w stanie „włączonym” w interwale uśrednionym przez oko 1/60 sekundy, tym jaśniejszy piksel na ekranie.

Przykład formowania obszaru obrazu za pomocą matryc LCD i DLP Nowoczesne projektory DLP budowane są według schematu z jedną, dwiema i trzema macierzami DMD.

Konstrukcja optyczna projektora DLP z pojedynczą matrycą

Projekt optyczny dwumacierzowego projektora DLP

W jednomacierzowym projektorze DLP strumień świetlny lampy jest przepuszczany przez obrotowy filtr z trzema sektorami pokolorowanymi w kolorach komponentów przestrzeni RGB (w nowoczesnych modelach do trzech kolorowych sektorów dodawana jest czwarta - przezroczysty, który pozwala zwiększyć strumień świetlny projektor multimedialny podczas wyświetlania obrazów z przeważnie jasnym tłem).W zależności od kąta obrotu filtra (a co za tym idzie barwy padającego światła) kryształ DMD tworzy na ekranie obrazy w kolorze niebieskim, czerwonym lub zielonym, które sukcesywnie zastępują się w krótkim odstępie czasu. Uśredniając strumień świetlny odbijany przez ekran, ludzkie oko odbiera obraz jako pełnokolorowy. Najmniejsze projektory DLP są obecnie budowane według schematu z jednym kryształem DMD. Służą do mobilnych prezentacji biznesowych, a także do demonstracji kolorowego wideo. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku strumień świetlny projektora z czterosektorowym filtrem kolorów okazuje się niższy niż wskazany w paszporcie technicznym, ponieważ w tym trybie przezroczysty sektor nie działa , a efektywność wykorzystania strumienia świetlnego lampy spada.

W projektorach z podwójną matrycą DLP obrotowy filtr kolorów ma dwa sektory koloru magenta (mieszanka czerwonego i niebieskiego) oraz żółtego (mieszanka czerwonego i zielonego). Pryzmaty dichroiczne rozdzielają strumień świetlny na składowe, natomiast strumień czerwony jest każdorazowo kierowany na jedną z matryc DMD. Na drugim, w zależności od położenia filtra, strumień kierowany jest na kolor niebieski lub zielony. Tak więc projektory dwumacierzowe, w przeciwieństwie do projektorów jednomacierzowych, stale wyświetlają na ekranie czerwony obraz, co umożliwia skompensowanie niewystarczającej intensywności czerwonej części widma promieniowania niektórych lamp.

Konstrukcja optyczna trzymacierzowego projektora DLP

W projektorach DLP z trzema matrycami strumień świetlny lampy jest dzielony na trzy składowe (RGB) za pomocą pryzmatów dichroicznych, z których każdy kierowany jest na własną matrycę DMD, która tworzy obraz jednego koloru. Soczewka urządzenia wyświetla jednocześnie na ekranie trzy kolorowe obrazy, tworząc w ten sposób pełnokolorowy obraz.

Ze względu na wysoką wydajność wykorzystania promieniowania świetlnego lampy projektory z trzema matrycami DLP z reguły charakteryzują się zwiększonym strumieniem świetlnym, sięgającym 18 000 ANSI-lumenów najmocniejszych urządzeń.

Nowe kierunki

Projektory laserowe

W pewnym stopniu następcą lamp katodowych są projektory laserowe, w których obraz tworzony jest przez promieniowanie trzech (czasem więcej) laserów. Spadkobiercy - bo matryca laserów tworzy trzy wiązki o tych samych kolorach, które następnie mieszają się i obraz tworzony jest przez bardzo skomplikowany system ogniskowania i skanowania, w którym znajduje się specjalny system luster. Zasadniczo tworzenie obrazu przez taki projektor jest podobne do obrazu na ekranie telewizora CRT - wiązka laserowa „obiega” ekran projekcyjny od góry do dołu do 50 razy na sekundę, a ludzkie oko postrzega wynikowy obraz jako całość.

Zdemontowana głowica emitująca projektora laserowego

Jednocześnie realistyczny obraz powstaje na prawie każdej powierzchni, również nierównej, a jego charakterystyka jest dość wysoka. Od 2000 roku, kiedy rozpoczęła się seryjna produkcja takich projektorów, zaczęły one dawać lepszy obraz, ale nadal występują problemy z reprodukcją kolorów, chociaż obraz ma imponujące wskaźniki kontrastu i jasności. Takie projektory to nadal w większości drogie profesjonalne narzędzia - są niepotrzebnie duże i zużywają dużo energii. Są one jednak zaprojektowane tak, aby oddzielić baterię emitującą wysokotemperaturowe lasery od części projekcyjnej. Ponadto żywotność lasera znacznie przekracza żywotność lampy tradycyjnych projektorów, a przy porównywalnych parametrach jasności zużywa się mniej energii.

Otóż ​​najważniejszym parametrem projektorów laserowych jest ich zdolność do tworzenia obrazów na ogromnych przekątnych – ekrany mogą mieć nawet kilkadziesiąt metrów wielkości.

A potem nadeszła chwila prawdy. Wątpiłeś przez długi czas i nadal zdecydowałeś się kupić rzutnik dla bardziej efektywnych wykładów i seminariów na Twojej uczelni. A może nawet dwa projektory: jeden do pracy, a drugi do domu, aby w sobotni wieczór zebrać się z rodziną i obejrzeć na dużym ekranie swój ulubiony filmowy epos Jamesa Camerona.

Pozostaje znacząca drobiazg: idź do sklepu, poproś konsultanta o radę i kup zalecany model. Ale tutaj również musisz być bardzo ostrożny: po otrzymaniu niepełnej konsultacji lub zapytaniu o niewłaściwą rzecz możesz kupić projektor, który będzie zbierał kurz w odległym kącie. Niewątpliwie profesjonalizm kierownika sklepu nie pozwoli na takie przeoczenie, ale lepiej, abyś był ogólnie sprytny w tej kwestii.

Rozważmy główne punkty, na których należy się skupić, oraz kryteria, na podstawie których warto wybrać taki lub inny model sprzętu do projekcji wideo. W rzeczywistości będą to pytania, którymi będziesz próbował zbombardować sprzedawcę:

Przewaga projektora wideo nad konwencjonalnym telewizorem

Rozmiar obrazu. Nie będziesz w stanie stworzyć obrazu tego rozmiaru za pomocą telewizora ani zmienić jego rozmiaru na wymagane parametry.

Cena obrazu. Dla miłośników zdjęć o imponujących rozmiarach i rozmiarach jest to zbawienie. Cena projektora może być o rząd wielkości niższa niż telewizora o tym samym rozmiarze.

Ruchliwość. Rozmiar to jedna z głównych przewag nad telewizorem. Projektor może być z Tobą wszędzie i zawsze, nie będąc przytłaczającym ciężarem.

Atmosfera kina. Bez względu na to, jak duży jest telewizor (zwłaszcza jeśli jest to antyczny model z kineskopem), tylko projektor lub samo kino stworzy klimat kina.

Typ projektora wideo

Oczywiście pierwszą rzeczą, na którą musisz zdecydować się na zakup, jest rodzaj projektora. Istnieją cztery główne typy projektorów:

Dom (do oglądania filmów). Jeden z najpopularniejszych, a co za tym idzie, przedstawicieli rynku masowego. Mają doskonałe właściwości wyświetlania obrazu i są często używane do oglądania ulubionego filmu lub animacji dla dorastającego dziecka.

Biuro. Średniej klasy projektory do prezentacji wideo i pokazów slajdów, które nie mają poważnych wymagań co do jakości obrazu, ale jasność i kontrast obrazu musi być na poziomie zapewniającym dobrą percepcję widzów z różnych punktów widzenia.

Kino. Zdecydowanie najlepszy typ projektorów, bo kupując, to mieszkasz w pałacu lub ogromnej wiejskiej chacie.Funkcjonalnie najpoważniejsze urządzenia są w stanie odtworzyć sygnał wideo najwyższej jakości bez pomocy z zewnątrz.

Projektor piko. Małe przenośne projektory, które pozwalają stać się ludzkim kinem. Posiadać Użytkownicy Samsunga, pikoprojektor może trafić bezpośrednio do telefonu.

Format obrazu

4:3. Dziś jest to już historyczny format wyświetlania obrazu, ale nie stracił na aktualności.

16:9 (16:10). Projektory są w stanie wyświetlać obraz panoramiczny na ekranie, co pozwala rozszerzyć możliwości informacyjne obrazu i sprawić, że oglądanie stanie się przyjemniejsze. Uniwersalny typ projektorów, ponieważ może służyć do wyświetlania materiałów wideo w dowolnym formacie.

3D. Nowa generacja projektorów, która pozwala dotknąć świata „na żywo” przestrzennego kina w 3D, nawet w domu.

Technologia wyjścia obrazu

CRT. Możesz zobaczyć, jak takie urządzenia działają w każdym historycznym muzeum technologii projektorów wideo.

Możesz zobaczyć, jak takie urządzenia działają w każdym historycznym muzeum technologii projektorów wideo. DLP. Do tej pory typ projektorów najbardziej znany zwykłemu użytkownikowi. Technologia, lata 80., ale wciąż najbardziej rozpowszechniona. Projektor oparty jest na wielu małych lusterkach, które zmieniając swoje położenie w stosunku do specjalnej lampy świecącej, tworzą obraz.

Do tej pory typ projektorów najbardziej znany zwykłemu użytkownikowi. Technologia, lata 80., ale wciąż najbardziej rozpowszechniona. Projektor oparty jest na wielu małych lusterkach, które zmieniając swoje położenie w stosunku do specjalnej lampy świecącej, tworzą obraz. LCD ... Jeden z najpopularniejszych typów projektorów, oparty na matrycy LCD z drogim podświetleniem.

... Jeden z najpopularniejszych typów projektorów, oparty na matrycy LCD z drogim podświetleniem. LC0S. Augea mediocritas (z łac. „złoty środek”) między starożytnymi projektorami DLT i LCD. Wiele luster zostało zastąpionych jednym, a ponadto ciekłym kryształem, którego część odbija światło, a część nie. W efekcie otrzymujemy obraz bez widocznych przerw międzypikselowych, które często można zaobserwować w modelach LCD tego typu

(z łac. „złoty środek”) między starożytnymi projektorami DLT i LCD. Wiele luster zostało zastąpionych jednym, a ponadto ciekłym kryształem, którego część odbija światło, a część nie. W efekcie otrzymujemy obraz bez widocznych przerw międzypikselowych, które często można zaobserwować w modelach LCD tego typu Laser. Technologia przyszłości, która nie jest jeszcze dostępna dla nas dotykiem. W projektorach tego typu planowane jest wyświetlanie obrazu za pomocą wiązek laserowych. Nigdy więcej dodatkowych „świateł”.

Producent

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest „Który producent jest najlepszy?” Oczywiście nie trzeba określać najlepszych, ponieważ każdy producent ma swoje zalety, na których się skupia. Ktoś ma taką jakość materiałów wykonawczych, ktoś jakość reprodukowanego obrazu, a ktoś ma 10% rabatu przy zakupie 4 projektorów wideo jednocześnie. Wybór należy do Ciebie. Do doświadczonych i dojrzałych przedstawicieli rynku sprzętu do projekcji wideo należą: Panasonic, Epson, Optoma, NEC, Acer, BenQ i inni zwykli wojownicy.

Typ optyki

soczewki stałe

Podczas korzystania z tych obiektywów nie będziesz w stanie znacząco zmienić odległości od ekranu do ekranu projekcyjnego.

Podczas korzystania z tych obiektywów nie będziesz w stanie znacząco zmienić odległości od ekranu do ekranu projekcyjnego. wymienne soczewki

Bardziej wszechstronne modele projektorów z wymiennymi obiektywami, które pomogą Ci ustawić projektor w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

Dodatkowe wyposażenie do oglądania

W skład tego typu wyposażenia wchodzi krzesło z uchwytem na popcorn, uchwyty na ekran projekcyjny, wsporniki, zmotoryzowane zawieszenia, mocowania do samego projektora (jeśli chcesz go podwiesić pod sufitem) i wiele innych. Po zakupie telewizora „zastępczego” będziesz mógł określić potrzebę takiego.

Po naszej konsultacji to nie sprzedawca zaatakuje Cię pytaniami i nie czekając na odpowiedź sam na nie odpowie, a Ty pytanie po pytaniu dojdziesz do prawdy. W ten sposób ty i personel firmy sprawdzicie umiejętności i nie dacie się oszukać. Rezultatem będzie idealnie dopasowany model.

- nie wahaj się zapytać sprzedawcę o wymienność projektora. Możliwe, że domowy projektor będzie w stanie pokryć potrzeby zarówno oglądania filmów, jak i prowadzenia seminariów w pracy. Podczas gdy projektor biurowy będzie miał pewne ograniczenia funkcjonalne.

- sprawdź dostępność tańszych modeli lub analogów w tym samym przedziale cenowym. Jeśli jakość oferowanych modeli jest podobna, będziesz miał możliwość wyboru bardziej uduchowionego i ergonomicznego projektu;

- nie wahaj się wypróbować proponowanego modelu bezpośrednio w sklepie w warunkach jak najbardziej zbliżonych do walki;

- Przed zakupem projektora należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty dodatkowego wyposażenia oraz okresowej wymiany lamp projektora i filtrów. Być może budżet wciąż wystarcza tylko na ekran, a projektor trzeba przełożyć.

p.s. Miłego oglądania.

Dziś coraz więcej osób interesuje się wyborem projektorów kina domowego. Aby wiedzieć, który projektor najlepiej wybrać, zwróć uwagę na poniższe informacje.

To urządzenie multimedialne jest samodzielnym mechanizmem, który umożliwia projekcję na dużym ekranie informacji pochodzących z różnych źródeł – kamery wideo, komputera, odtwarzacza DVD, tunera TV itp.

Nowoczesne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia: w kinach domowych, w szkołach i na uczelniach do zajęć, w biurach do prezentacji biznesowych, w muzeach do tworzenia instalacji multimedialnych, w galeriach handlowych i miejscach publicznych do emisji treści reklamowych oraz wszędzie tam, gdzie obraz jest wymagane. duży rozmiar, gdzie korzystanie z telewizorów i paneli jest niepraktyczne ze względu na niewystarczający rozmiar obrazu lub zbyt wysoką cenę.

W jaki sposób dzieli się typy projektorów według celu?

Większość to urządzenia przeznaczone do pracy w biurach, salach lekcyjnych i klasowych oraz innych pomieszczeniach - prezentacja w którym zwykle występuje światło. Zadaniem takich projektorów jest uzyskanie dobrego obrazu niezależnie od sztucznego oświetlenia. Oczywiście światła można wyłączyć, ale zdolność projektorów biurowych i edukacyjnych do zapewniania wysokiej jasności stała się koniecznością. Projektory te są często określane jako projektory „mobilne”, ponieważ można je stosunkowo łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Do podobnych celów oferowane są również urządzenia klasyfikowane jako projektory edukacyjne lub biznesowe.

Drugim rodzajem projektorów są projektory do kino domowe przeznaczony do pracy przy wyłączonym świetle. W takich warunkach projektory nie wymagają dużej jasności, ale są dobrze widoczne i wysoko cenione za dokładne odwzorowanie kolorów i wysoki poziom kontrastu.

Trzecia klasa to instalacja, profesjonalny projektory o bardzo dużej jasności oraz dużych gabarytach i wadze. Projektory te znajdują zastosowanie w dużych przestrzeniach, takich jak sale konferencyjne, aule montażowe i koncertowe, a także do instalacji zewnętrznych. Ten typ projektora jest w stanie zapewnić jasność obrazu znacznie przekraczającą możliwości konwencjonalnych projektorów „biurowych”.

Jakie są główne typy projektorów?

Wszystkie niezliczone modele projektorów można podzielić na trzy grupy – biorąc pod uwagę technologię, według której są wykonane. Dziś masz do wyboru LCD, DLP i LCoS.

Zasada działania wszystkich projektorów jest zasadniczo taka sama. W odległym rogu „pudełka” znajduje się lampa, która emituje silne światło. Zadaniem tego strumienia świetlnego jest „dotarcie” do ekranu i pokazanie nam ciekawego filmu. Ale dopiero ten bieg na pewno będzie z przeszkodami – po drodze światło musi pokonać układ soczewek, filtry świetlne, lustra i inne elementy. Technologie projektorów różnią się w zależności od rodzaju przeszkód stojących na drodze strumienia świetlnego.

W wyświetlaczach LCD światło z lampy jest najpierw wychwytywane przez filtry kolorów, które dzielą je na niebieski, czerwony i zielony. Ponadto każdy z trzech strumieni biegnie do własnej matrycy ciekłokrystalicznej i tworzy na niej obraz o odpowiednim kolorze. Ale ponieważ czerwoni ludzie czy niebieskie drzewa nie odpowiadają idei dobrego kina, bezpośrednio za matrycami w projektorze znajduje się pryzmat. Łączy trzy monochromatyczne obrazy w jeden pełnokolorowy, a ten znany naszym oczom obraz jest wyświetlany na ekranie. Projektory z technologią LCD zapewniają dobrą jasność obrazu i szeroką gamę kolorów. Projektory te bardzo mało się nagrzewają i są bardzo ciche. Ale bądź przygotowany na spokojne reagowanie na wyróżniające się piksele i regularne czyszczenie filtrów instrumentu. Ponadto projektory LCD nie mogą pochwalić się wysokim kontrastem.

Technologia DLP stawia przeszkodę na drodze strumienia świetlnego w postaci lustrzanego mikroczipa. Składa się z wielu maleńkich lusterek, które nieustannie się obracają. Gdy światło pada na odbijającą powierzchnię, na ekranie pojawia się biały punkt, gdy na powierzchni pochłaniającej nasze oko rozróżnia czarny punkt. Obrotowy dysk z wielokolorowymi sektorami, który znajduje się między lampą a lustrami, pomaga nadać obrazowi kolor. Strumień świetlny, „docierając” do obracającego się dysku, „malowany” jest na różne kolory i już w tej postaci pada na taflę lustra. W ten sposób na ekran są kolejno wyświetlane ramki zielone, niebieskie i czerwone. Ale ich zmiana następuje tak szybko, że nasze oko odbiera obraz jako wielokolorowy obraz.

DLP to projektor kina domowego o wysokiej rozdzielczości bez denerwujących pikseli. Tworzy obraz o wysokim kontraście i podkreśla czerń. Ten model jest lekki i kompaktowy, dzięki czemu uniesie go nawet dziecko. Obraz z projektora DLP ma specyficzne cechy: można go rozwarstwiać na poszczególne kolory, tworząc „efekt tęczy”. Nie lubisz takiej tęczy? Alternatywnie możesz wybrać projektor do kina domowego, w którym zamiast jednego chipa lustrzanego będą trzy naraz - rozwiąże to problem "tęczy", ale cena projektora wzrośnie.

Technologia LCoS łączy w sobie cechy LCD i DLP. W tego typu projektorach światło pada na matrycę ciekłokrystaliczną, ale zamiast przez nią przechodzić, odbija się i tworzy obraz.

Ze wszystkich trzech ta technologia jest najnowocześniejsza - bezbłędnie odwzorowują kolory, tworzą jasny obraz o wysokim kontraście. Przy takim projektorze nie denerwują Cię pojedyncze piksele czy „efekt tęczy”, bo urządzenie pozbawione jest takich wad. Obecnie istnieją dwaj główni producenci projektorów LCoS - Sony i JVC. Sony nazywa swoją technologię LCoS SXRD, a JVC D-ILA.

Co wpływa na siłę strumienia świetlnego

Strumień świetlny lub jasność mierzy się w lumenach ANSI. Im wyższy poziom lumenów ANSI, tym jaśniejszy projektor. Najlepsze rezultaty, niezależnie od jasności projektora, uzyskuje się w ciemnym pomieszczeniu; jednak nie zawsze jest to możliwe lub konieczne. Jeśli zamierzasz używać projektora w pomieszczeniu, w którym będzie światło słoneczne i nie ma zasłon zaciemniających światło naturalne, musisz użyć jasnego projektora. W domu zaleca się używanie projektora w ciemnym miejscu i mniej jasnym, aby w pełni cieszyć się jakością obrazu.

Im więcej osób w pomieszczeniu, tym większy obraz musi być wyświetlany, aby każda osoba mogła go zobaczyć. Aby zwiększyć rozmiar obrazu, zwykle konieczne jest ustawienie projektora dalej od ekranu, co wpływa na jasność obrazu, ponieważ światło będzie rzucane na dużą powierzchnię ekranu.

Wyświetlanie tekstu, wykresów czy materiałów edukacyjnych z komputera będzie wymagało jaśniejszego projektora ze względu na konieczność działania w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, ponieważ wydarzenia edukacyjne czy biznesowe nie odbywają się w ciemności. Do użytku domowego (wideo, telewizor) nie potrzebujesz tak jasnego, ponieważ są one mniej wymagające wizualnie i są zwykle używane w ciemnych pomieszczeniach. Wybór zbyt jasnego projektora kina domowego może spowodować zmniejszenie kontrastu obrazu i utratę jakości.

Dlaczego kontrast jest ważny

Jest to różnica w jasności między obrazami czarno-białymi. Na przykład: kontrast 3000:1 oznacza, że ​​biały obraz jest 3000 razy jaśniejszy niż czarny. Ta cecha jest szczególnie ważna w przypadku oglądania filmów w domu, a nie prezentacji. Niemniej jednak wielu producentów zwraca uwagę kupujących na wysoki poziom kontrastu, ale ten wskaźnik jest bardziej chwytem marketingowym. W końcu kontrast charakteryzuje, jak głęboki poziom czerni może wyświetlać projektor w absolutnie czarnym pomieszczeniu, w którym wykluczone jest nawet odbicie światła od powierzchni. Ale ponieważ osiągnięcie absolutnego przyciemnienia w prawdziwym życiu jest prawie niemożliwe, trudno jest uzyskać deklarowany kontrast.

Kontrast ma kluczowe znaczenie przy wyborze do zastosowań kina domowego. Im lepiej pomieszczenie spełnia wymagania dla kina domowego, tym mniej nadmiaru światła pada na ekran i tym bardziej kontrast obrazu zbliża się do deklarowanego przez producenta współczynnika kontrastu samego projektora (uzyskanego w warunkach laboratoryjnych).

W efekcie w kinie domowym maksymalna jasność jest ograniczona do poziomu komfortowego dla oczu i nie powinna być zbyt wysoka. W tych warunkach, gdy górny pasek jest ograniczony, kontrast projektora pozwala na większy zakres dynamiki lub liczbę gradacji jasności, jaką projektor może wyświetlić. Ponadto im wyższy kontrast, tym bardziej czerń bardziej przypomina czerń niż szarość.

Jakie rozdzielczości są używane w projektorach

Wreszcie jednym z głównych wskaźników jakości obrazu jest jego rozdzielczość (liczba pikseli, które tworzy obraz). Rozdzielczość można porównać do zwykłej mozaiki wielokolorowych kawałków: im mniejsze kawałki i im większa ich liczba, tym wyraźniejszy i piękniejszy będzie obraz.

Istnieje wiele modeli projektorów o różnych rozdzielczościach, od SVGA (800x600) do 4K (4096x2160). Ważne jest, aby zrozumieć, że im wyższa rozdzielczość, tym wyższa cena projektora. Aby nie „strzelać do wróbli z armaty” i uzyskać optymalne urządzenie, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów łącznie.

Rozdzielczość źródła obrazu. Do oglądania telewizji i nagrywania programów telewizyjnych, seriali o niskiej jakości, starych płyt DVD i amatorskich filmów wystarczy mała rozdzielczość XGA (1024x768). W przypadku prezentacji biurowych i oglądania treści z komputera, a także budżetowych kin domowych, odpowiednie są środkowe segmenty WXGA (1280x800) i HD-Ready 720p (1280x720). Do oglądania płyt Blu-ray i grania w gry na nowoczesnych dekoderach najlepiej używać projektora Full HD 1080p (1920x1080).

Rozmiar ekranu. Rozdzielczość bezpośrednio wpływa na czystość obrazu. Dlatego przy przekątnej ekranu 3 m lub większej zaleca się używanie projektorów o rozdzielczości Full HD i wyższej, ponieważ tylko one są w stanie zapewnić szczegółowy obraz na dużym obszarze ekranu.

Jak działa obsługa 3D w takich urządzeniach

Podczas wyświetlania obrazu 3D z komputera należy upewnić się, że projektor obsługuje przesyłany do niego format pary stereo. Przykładami formatów są „top-bottom”, „side-by-side”, „framepacking”. Do wyświetlania dysków Blu-ray 3D wymagane jest złącze HDMI w wersji 1.4 lub nowszej.

3D jest w pewnym stopniu obsługiwane przez wiele projektorów, chociaż najwyższa jakość zapewnić urządzenia specjalnie zaprojektowane do tego zadania. Każda technologia 3D działa dzięki temu, że obraz, który nie jest do tego przeznaczony, jest ukryty przed każdym okiem. Na przykład aktywne okulary z kolei zasłaniają lewe lub prawe oko ekranem LCD. Prowadzi to do wielokrotnego spadku jasności obrazu 3D, co jest głównym problemem każdego takiego systemu.

Jakie złącza i interfejsy są używane w projektorach

Większość projektorów jest standardowo wyposażona w złącza HDMI i VGA. Oba pozwalają bez problemu odbierać sygnały do ​​1080p. Jeśli jednak chcesz wyświetlać 3D w formacie Blu-ray 3D, wymagane jest HDMI w wersji 1.4 lub nowszej.

Większość projektorów, poza projektorami instalacyjnymi premium i projektorami domowymi, ma wbudowany dźwięk. W większości przypadków mówimy o jednym głośniku o mocy od 2 do 16 watów (im więcej - tym głośniej). Jeśli nie masz pod ręką zewnętrznego systemu dźwiękowego, możesz przesyłać dźwięk zarówno wraz z wideo przez HDMI, jak i osobno, do czego potrzebne będzie złącze Audio In. Z kolei wejście audio może być albo RCA (tulipan) albo minijack 3,5 mm, jak słuchawkowe. Projektory edukacyjne mogą być również wyposażone w wejście mikrofonowe.

Wiele projektorów posiada złącza wyjściowe VGA i audio (VGA Out, Audio Out), które umożliwiają przesyłanie sygnału dalej do innych urządzeń, dzięki czemu projektor może działać jako rozdzielacz. Złącza USB mogą pełnić różne role:

podłączanie kamery dokumentacyjnej

Pamięć USB

transfer obrazu i dźwięku z komputera

transmisja sygnałów myszy do komputera (z przycisków na pilocie lub z projektorów interaktywnych)

Ogólnie rzecz biorąc, często nie można zrozumieć funkcji USB bez przeczytania instrukcji. Na przykład, jeśli połączenie jest obsługiwane media zewnętrzne, jakie formaty plików może odtwarzać projektor? Wejścia USB mogą być również różnych formatów - Type A (jak w pendrive'ach), Type B (jak w drukarkach), mini-USB. W edukacji mogą być potrzebne stare złącza, takie jak RCA (Tulip) i S-Video.

Popularny interfejs HDBaseT do projektorów instalacyjnych umożliwia przesyłanie wideo i innych informacji na duże odległości za pomocą taniego kabla sieciowego cat5/6.

Jak długo wytrzymują lampy do projektora?

Mało kto wie, ale wymiana to jedna z ukrytych pozycji kosztowych, która często powoduje niemiłe zaskoczenie wśród użytkowników po pewnym okresie pracy urządzenia. Przedmioty te mogą kosztować kilkaset dolarów i nie są łatwe do zdobycia. Dlatego kupując projektor, koniecznie zapytaj o cenę lampy, żywotność i gdzie można ją kupić w przyszłości.

Zazwyczaj średnia żywotność wynosi dwa tysiące godzin. Wskaźniki te można oznaczyć na oryginalnym opakowaniu producenta. Jednak haczyk polega na tym, że po kilkuset godzinach jasność lampy może znacznie spaść w stosunku do oryginalnego zasobu.

Jeśli lampa nie jest w stanie zapewnić maksymalnej wydajności przez długi czas, wymiana produktu stanie się znaczącym kosztem. W takim przypadku sensowny jest zakup drogiego odtwarzacza multimedialnego z wysokiej jakości komponentami, a nie taniego z szybko wypalającymi się lampami.

Sklep internetowy z narzędziami dla artystów

Projektory

Jak dobrać projektor?

Projektory są dostępne w wielu typach, kształtach, markach i cenach.

Dopasowanie odpowiedniego modelu do potrzeb i możliwości jest, jak w przypadku innych narzędzi pracy i zabawy, bardzo istotny dla uzyskania satysfakcji z zakupu.

Odpowiedni projektor może w znacznym stopniu poprawić produktywność i pozytywnie wpłynąć na kreatywność.

Aby wybrać projektor odpowiedni dla siebie, należy określić swoje potrzeby i ograniczenia.

Poniżej znajdą Państwo kilka pytań, na które należy sobie odpowiedzieć żeby dobrać odpowiedni sprzęt:

Dlaczego projektor?

Projektor jest stworzony w jednym celu – ma rzucać (odwzorowywać) określony obraz/rysunek na powierzchni roboczej, aby go odrysować, wyskalować i sprawdzić jak będzie się komponował w docelowym miejscu. To pozwala artyście lub projektantowi niezwykle szybko i dokładnie sprawdzić, dopasować i nanieść określoną kompozycję przy zachowaniu pełnej kontroli i swobody wprowadzania zmian.

Rzucany obraz może być odwzorowany dokładnie, lub być wykorzystany jedynie do dobrania proporcji czy tła ostatecznej kompozycji. Projektory są wykorzystywane już od tysiąca lat pozwalając artystom być bardziej produktywnymi, efektywnymi i kreatywnymi.

Jak dużo chcę/mogę wydać na projektor?

Czy chcę rzucać obraz na powierzchnie poziome (blat stołu/biurka, sufit, podłoga), na powierzchnie pionowe (ściana, sztaluga itp.) czy jedno i drugie?

Jakie będą najczęściej wymiary oryginalnych obrazów, które chcę odwzorowywać?

Czy chcę mieć możliwość powiększania, pomniejszania czy jedno i drugie?

Do jakich wymiarów chcę zmniejszać i/lub powiększać?

Czy potrzebuję stacjonarnego (do użytku w domu, pracowni), czy przenośnego sprzętu (praca w różnych miejscach – np. u klientów)?

Jakie warunki oświetleniowe są w miejscach, w których chcę korzystać z projektora?

Jeśli nie będzie można wyłączyć świateł lub pomieszczenie ma okna, to czy będę w stanie je zaciemnić?

Jakie są najmniejsze wymiary pomieszczenia/pomieszczeń, w których będę używać projektora? (powiększenie zależy od odległości projektora od powierzchni na którą rzucany jest obraz)

Dzięki odpowiedziom na powyższe pytania, będziemy mogli bardziej świadomie przeglądać oferty dostępnych projektorów i dopasować wybór do własnych potrzeb i możliwości.

Jeśli na naszej stronie nie znajdą Państwo modelu, którego szukacie, prosimy o zapoznanie się z pełną ofertą Atograph na stronie i skontaktowanie się z nami w tej sprawie.

Dodatkowe informacje, które powinniśmy wziąć pod uwagę:

Wielkość wzoru/obrazu, który chcielibyśmy rzucać – radzimy dobrać sprzęt tak, aby pozwalał na swobodną pracę z najszczęśniejszej stosowaną przez nas wielkością oryginalnego obrazu, a nie starać się za wszelką cenę znaleźć taki, który pozwoli nam na pracę z największymi, ponieważ im większa powierzchnia czytnika, tym projektor będzie większy i droższy, a ze zbyt dużym oryginałem można poradzić sobie w inny sposób. Często najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze pomniejszenie oryginalnego obrazu (np. przez zeskanowanie i wydrukowanie w mniejszej skali czy też wykonanie pomniejszonej kserokopii), lub praca osobno nad poszczególnymi sekcjami oryginału. Największe dostępne na rynku projektory mają powierzchnie czytnika wielkości ok 25x25 cm.

Lampa.

Projektory mogą mieć różne typy lamp, w tym żarowe, fluorescencyjne i halogenowe.

- Lampy żarowe są podobne do tych domowego użytku, ale mają większą moc i dostarczają dobrej jakości światło. Nie są tak jasne jak halogenowe, ale rzucają doskonale obraz, są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne w specjalistycznych sklepach.

Projektory Artograph, w których użyte są lampy żarowe: Designer, DesignMaster, Prism i Super Prism. (wszystkie wymienione, ale w wersji innej niż na 220V)

- Lampy fluorescencyjne są często stosowane wymiennie z żarowymi. Dostarczają zimniejsze światło, są trwalsze i bardziej energooszczędne. Są idealne do mniejszych projektorów, ale zwykle nie dają jasności wystarczającej większym projektorom.

W ofercie Arograph lampy fluorescencyjne występują w Tracer i Tracer Jr.

- Lampy Halogenowe oferują bardzo jasne białe światło, pozwalające doskonale odwzorować fotografie i/lub złożone obrazy. Mają świetne parametry, ale są dość drogie i najczęściej dostępne tylko w sieci dystrybucyjnej producenta. Przy zakupie projektora z lampą halogenową, powinniśmy zapytać o dostępność i koszt zapasowej żarówki. Jeśli chcemy używać projektora w celach zawodowych, najlepiej jest zakupić od razu jedną zapasową lampę ze względu na czas jaki może upłynąć od zużycia się starej, do zakupu nowej. Dwie ważne uwagi dotyczące lamp halogenowych: NIE NALEŻY potrząsać projektorem, kiedy jest używany, lub lampa wciąż jest gorąca i NIE NALEŻY dotykać lampy rękoma. To może spowodować wybuch żarówki lub znacznie skrócić jej żywotność.

W ofercie Arograph lampy halogenowe występują w MC 250 Professional Projector, a także wszystkie oprócz Tracer, Tracer Jr i LED300, w wersji na 220V.

Obiektyw.

Obiektyw to najważniejsza z podstawowych części projektora. Ogólnie mówiąc, z im większej ilości elementów się składa, tym daje lepszy obraz i więcej kosztuje. Jeśli mamy wybór, lepiej jest kupić projektor z obiektywem złożonym z większej ilości elementów, ale najważniejsze jest to, aby obiektyw był szlifowany i zaprojektowana specjalnie dla danego typu projektora. Wszystkie projektory Artograph mają szlifowane obiektywy zaprojektowane specjalnie dla poszczególnych modeli.

Lustro.

Zaleca się, aby wybierać projektory, które mają lustra z powłoką lustrzaną od frontu (w przeciwieństwie do tej umieszczanej po przeciwnej stronie tafli szkła). Powłoka od frontu daje ostrzejsze i jaśniejsze odbicie.

Wszystkie projektory Artograph mają lustra z powłokami od frontu.

Powyższe informacje w znacznym stopniu powinny ułatwić Państwu poszukiwania, dzięki temu, że będą Państwo wiedzieć na co zwracać uwagę i jakie pytania zadawać sprzedawcom.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w razie wątpliwości prosimy o kontakt.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW