Telefon Komórkowy

Redmi Note 11 - który smartfon z serii będzie najlepszy dla Ciebie? Pokazujemy, czego spodziewać się po wybranych modelach

Najlepsze Telefony komórkowe na VideoTesty.pl

Dla wielu kupno urządzenia mobilnego to ważny element w ich życiu. W końcu wybieramy telefon, który będzie nam towarzyszył przez miesiące i lata. Jeśli coś będzie nas wkurzać, to będzie tak codziennie.

Chyba, że wybierzemy dobrze. Nasz poradnik zakupowy pomoże Ci wybrać dobre i tanie smartfony, ale także i te nieco droższe.

Jak kupić smartfon? Poradnik zakupowy

Większość z nas będzie używać telefonu codziennie. Dlatego ważne jest, by nie przeszkadzał on swoimi ograniczeniami. Kupno telefonu z projektorem może wydawać się świetną opcją, do momentu, gdy rozmiar zacznie nam doskwierać, a projektor nie okaże się zbyt przydatny.

Naszym zdaniem, warto zwracać uwagę na tzw. świętą trójcę:

Ekran (bo będziemy patrzeć na niego często)

(bo będziemy patrzeć na niego często) Aparaty (bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się dobre zdjęcie)

(bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się dobre zdjęcie) System oraz jego wydajność (bo bateria nie może działać zbyt krótko)

Oczywiście niemniej ważne jest wykończenie i obsługa najnowszych rozwiązań, natomiast jeśli urządzenie radzi sobie dobrze z tymi elementami, jesteśmy w stanie się z nim oswoić.

Jaki ekran w smartfonie?

Jak kupić smartfon z dobrym ekranem? Kiedy będziemy mieć na oku smartfon fotograficzny, warto sprawdzić, z jakim ekranem obcujemy, by wykonywać zdjęcia, które nie będą miały później przekłamanych barw. Telefony operują dwoma technologiami: LCD oraz OLED.

LCD to popularny standard wykorzystujący płynne kryształy. Za podświetlenie odpowiada tu ukryty pod pikselami panel, który rozjaśnia go na biało. W ten sposób potrafią one zapewniać intensywne podświetlenie i dobrą czytelność w jasnym słońcu. Wiąże się to jednak ze sporą konsumpcją energii oraz tym, że podświetlenie zawsze musi być włączone, by pokazywał się obraz.

Nieco inaczej jest w przypadku OLED. Tutaj podświetlenie jest generowane przez diody elektroluminescencyjne, które połączone ze sobą nie potrzebują dodatkowego panelu do wyświetlania koloru. Co więcej, mogą one w każdej chwili wyłączyć oświetlenie, przez co czernie są naprawdę czarne. Jeśli ustawimy interfejs na ciemne barwy, nie będzie on pobierał dodatkowej energii. Jednak w rezultacie biel nie jest idealna - jest mieszanką podświetlenia panelu oraz trzech kolorów. Nie zaś czystą bielą jak w LCD.

Tak czy inaczej - OLEDy będą dobre dla fanów naturalnego odwzorowania kolorów, idealnych czerni i lepszej minimalnej jasności oraz tych, którzy nie chcą tracić barw patrząc pod kątem. Dla ludzi ceniących dużą jasność maksymalną oraz biel - lepszy będzie LCD.

Po prawdzie jednak, każdy ekran w topowych urządzeniach powinien być wystarczający. Nasz ranking smartfonów nie ustawia wyżej jednego typu matrycy nad drugą, ponieważ wiele zależy od producentów. Samsung tworzy własne matryce AMOLED, które najczęściej w momencie premiery są bezkonkurencyjne.

Nowe ekrany wykorzystują też technologię HDR 10 - pozwala ona na uzyskanie lepszej rozpiętości tonalnej, co przekłada się na większy kontrast, jaki można zaobserwować między kolorami. Najpopularniejsze smartfony kosztujące ponad 3000 złotych posiadają takie rozwiązanie.

Jaka rozdzielczość i format ekranu telefonu?

Jeszcze nie tak dawno podział był prosty. Najpopularniejsze telefony miały ekrany o rozdzielczości Full HD (1920x1080) albo 2K (2560x1440) o proporcjach 16:9. Teraz nie można być już pewnym niczego. Wszystko za sprawą notcha oraz nowych proporcji.

Notch, czyli charakterystyczne wcięcie w górnej części ekranu na moduły, sprawił że matryce znacznie się wydłużyły. Teraz wypełniają one większą część telefonu. Nawet dobre i tanie smartfony mają teraz proporcje 18:9. Jeżeli u góry występuje wcięcie, także i proporcje ulegają zmianie, na chociażby 18,7:9 - tak mają smartfony xiaomi, czyli Pocophone F1 i Mi 8.

Stąd też ukuto termin Full HD Plus. Oznacza to, że do standardowej rozdzielczości Full HD zostały dodane piksele, i tak ekran Full HD Plus w formacie 18:9 będzie mieć 2160x1080 pikseli albo 2248x1080. Dobre smartfony mają ekrany co najmniej o takiej rozdzielczości.

Przy wyborze urządzeń kierujcie się też wskaźnikiem zagęszczenia pikseli na cal - ppi. Jeśli wynosi on więcej niż 300, ostrość wyświetlanych czcionek będzie wystarczająca. We wszystkich innych aspektach ważne jest subiektywne odczucie - dlatego trzeba samodzielnie porównać możliwości matrycy smartfona oraz to, czy wcięcie u góry urządzenia wam odpowiada.

Jaki procesor i układ graficzny są najlepsze dla smartfona?

Sytuacja na rynku jest prosta. Procesor i układ graficzny są nierozłączną parą i przy kupnie smartfona nie mamy do wyboru różnych konfiguracji. Jeśli wybierzemy procesor Snapdragona, otrzymamy układ graficzny Adreno, jeśli Mediateka - serię Mali. Dlatego też kupując procesory od tych dwóch czołowych producentów, warto zwracać uwagę na numerację (X jest miejscem, gdzie może wystąpić dowolna cyfra, jaką zaproponuje producent):

Snapdragon serii 4XX - tanie procesory do obsługi telefonów z ekranami o mniejszej rozdzielczości. Rdzenie ARM gwarantują przyzwoitą wydajność. Do zestawu dochodzą układy graficzne Adreno.

- tanie procesory do obsługi telefonów z ekranami o mniejszej rozdzielczości. Rdzenie ARM gwarantują przyzwoitą wydajność. Do zestawu dochodzą układy graficzne Adreno. Snapdagon serii 62X,63X - nieco bardziej wydajne, ośmiordzeniowe jednostki z bardziej energooszczędnymi rdzeniami Kryo, które mają służyć działaniu telefonów ze średniej półki. Nie są one demonami wydajności, ale dają zadowalający poziom dla tych, którzy chcieliby pograć. Układy graficzne Adreno 50X pozwolą odpalić wymagające gry przy niskich detalach.

- nieco bardziej wydajne, ośmiordzeniowe jednostki z bardziej energooszczędnymi rdzeniami Kryo, które mają służyć działaniu telefonów ze średniej półki. Nie są one demonami wydajności, ale dają zadowalający poziom dla tych, którzy chcieliby pograć. Układy graficzne Adreno 50X pozwolą odpalić wymagające gry przy niskich detalach. Snapdragon serii 66X-7XX - procesory przeznaczone dla urządzeń z tzw. średniej-wyższej półki. Nie ustępują znacznie temu, co znajdziemy w propozycjach topowych - mają nieco niższe taktowanie oraz mniejsze możliwości działania rdzenia sztucznej inteligencji. Niemniej są już w stanie poradzić sobie z wymagającymi grami i ekranami Full HD Plus.

- procesory przeznaczone dla urządzeń z tzw. średniej-wyższej półki. Nie ustępują znacznie temu, co znajdziemy w propozycjach topowych - mają nieco niższe taktowanie oraz mniejsze możliwości działania rdzenia sztucznej inteligencji. Niemniej są już w stanie poradzić sobie z wymagającymi grami i ekranami Full HD Plus. Snapdragon 821, 835, 845 - topowe jednostki w stajni Qualcomma. Charakteryzują się dużą mocą obliczeniową, ośmioma rdzeniami i najwydajniejszymi na rynku układami graficznymi.

Procesory Mediateka opierają się na podobnej zasadzie - im wyższa liczba, tym lepsza jakość. W swojej klasie cenowej przegrywają one z urządzeniami Qualcomma, głównie ze względu na wyższy pobór energii (wymuszony wykonaniem w wyższym procesie technologicznym - np. 28nm w Helio P23 kontra 14nm w Snapdragonie 636 - oba procesory celują w tę samą półkę cenową).

Poza dwoma producentami procesorów dla wszystkich, warto pamiętać, że część firm tworzy własne jednostki dla telefonów. Samsung produkuje Exynosy, Huawei - serię Kirin (średnia i wyższa półka cenowa), a Apple - procesory A12. Wszystkie prezentują topową wydajność.

Ile pamięci RAM i ROM w smartfonie?

Teoretycznie zasada jest prosta - im więcej pamięci operacyjnej (RAM) i na pliki (ROM), tym lepiej. Jednak nie tyko ilość, ale i jakość się liczy.

W przypadku Random Access Memory potrzebujemy jak najwięcej pamięci, by ta mogła zapisywać aktualny stan aplikacji, do którego dostęp można uzyskać w każdej chwili. Najlepsze aktualnie kości RAM to LPDDR4, które pozwalają przenosić 3200 MB na sekundę pracując z taktowaniem 1600 operacji na sekundę. W tańszych urządzeniach instalowane są pamięci LPDDR3, które wykonują 800 operacji na sekundę i są w stanie przetworzyć 2100 MB danych.

W przypadku Read-Only Memory liczy się prędkość zapisu. Wolniejszymi kośćmi są nadal stosowane eMMC. Od 2015 roku najnowsze smartfony Samsunga oferują kości UFS. Te cechują się niższym poborem energii i większą liczbą operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Jeśli chcemy kupić telefon z dużą pojemnością, koniecznie powinien on posiadać pamięć UFS 2.1, która jest obecnie najszybsza na rynku. W 2019 pojawią się flagowce z pamięciami UFS 3.0.

Którą nakładkę producenta wybrać?

Ranking smartfonów to bardzo subiektywne zestawienie, ponieważ wiele zależy od tego, co w danym urządzeniu zainstaluje producent. Dobre i tanie smartfony często mają dodatkową nakładkę, która zmienia wygląd systemu i dodaje do niego przydatne funkcje. Można wybudzić telefon dwuklikiem, odblokować go twarzą, zapłacić nim zbliżeniowo czy zmniejszyć obszar roboczy tak, by obsługiwać telefon jedną ręką.

Wybór jest kwestią silnie indywidualną, związaną przede wszystkim z wizualiami. Nie będę skupiał się na wszystkim, co oferują dani producenci, skupię się na tym, co może być przydatne.

Szybkie odblokowywanie czytnikiem linii papilarnych bądź przy wykorzystaniu twarzy

Możliwość dopasowania kolorów wyświetlanych na ekranie oraz equalizera, dzięki któremu muzyka będzie grała czysto.

Możliwość skorzystania z motywów

Opcja podzielenia ekranu na dwie części

Dostęp do rozbudowanych aplikacji muzyki oraz galerii

Obsługa gestów w systemie

Dostęp do chmury i szybkiego przeniesienia danych

Jak wybrać telefon z dobrymi głośnikami?

Nie ma telefonów z dobrymi głośnikami. Ze względu na niewielki rozmiar urządzeń, sam głośnik nie może być duży, przez co membrana jest mniejsza. Jest kilku producentów, którzy dbają o jakość audio z głośników. Wśród nich HTC i Sony, którzy od lat instalują systemy stereo do swoich urządzeń.

Czy kupić urządzenie ze sztuczną inteligencją?

Nie dajcie się zwieść chwytom reklamowym. Jest za wcześnie, by można było mówić o sztucznej inteligencji w smartfonie. Oczywiście, AI to ważna dziedzina. Dzięki niej nasze zdjęcia mają być lepsze. Na ten moment nie pomaga jednak na tyle, by móc mówić o rewolucji. Podobnie jak z asystentami głosowymi, których w Polsce nie ma lub ich funkcjonalność jest mocno ograniczona.

Przed kupnem - sprawdź rozmiar i wagę

Minęły bezpowrotnie czasy, w których można było wybrać telefon z małym ekranem albo z dużym. Dzisiaj smartfon 6 cali to całkowicie powszechna rzecz, a czasem nawet zdarzają się niemalże tablety, które mogą dzwonić.

Dlatego jeśli macie taką okazję, to pójdźcie do sklepu stacjonarnego i postarajcie się złapać za telefon. Jeśli poprosicie w salonie u operatora albo w sklepie, powinni odpiąć zabezpieczenia i pozwolić wam dotknąć urządzenia. Jeśli nie możecie znaleźć wymarzonego telefonu, sprawdźcie, czy nie ma czegoś o podobnych wymiarach.

Innym aspektem jest masa urządzenia. Każdy ciężar telefonu będzie odczuwalny, ale warto sprawdzić przed kupnem, czy smartfon z dobrą baterią nie będzie jednocześnie za ciężki. Wszystkie urządzenia powyżej 160 gramów mogą sprawiać dyskomfort. Warto wziąć telefon i wykonać kilka szybkich odchyleń nadgarstka trzymając go - jeśli ciężar daje się mocno we znaki, dobrze byłoby wybrać coś lżejszego.

Wykończenie telefonu

Wyróżniamy kilka rodzajów wykończenia:

Plastik - najtańszy, ale i najłatwiejszy do wyczyszczenia, nie zostaje na nim dużo widocznych odcisków palców. Łatwiej o stworzenie telefonu ze zdejmowaną obudową z tego tworzywa. Jest mocno narażone na rysowanie i przecieranie, ale może lepiej zamortyzować upadek.

- najtańszy, ale i najłatwiejszy do wyczyszczenia, nie zostaje na nim dużo widocznych odcisków palców. Łatwiej o stworzenie telefonu ze zdejmowaną obudową z tego tworzywa. Jest mocno narażone na rysowanie i przecieranie, ale może lepiej zamortyzować upadek. Metal - droższy, ale spotykany najczęściej w średniej klasie urządzeń. Jest podatny na rysowanie, a jeśli podzespoły nagrzewają się mocno - może być nieprzyjemny w dotyku. Również łatwy do wyczyszczenia, nie palcuje się zbytnio. W tańszych modelach może stracić kolor.

- droższy, ale spotykany najczęściej w średniej klasie urządzeń. Jest podatny na rysowanie, a jeśli podzespoły nagrzewają się mocno - może być nieprzyjemny w dotyku. Również łatwy do wyczyszczenia, nie palcuje się zbytnio. W tańszych modelach może stracić kolor. Szkło - najczęstsze wykończenie w najdroższych urządzeniach. Tworzy efekt załamania światła i pozwala twórcom na niecodzienny design. Łatwo ulega stłuczeniu i zbiera sporo odcisków - wymaga częstego przecierania.

Akumulator smartfona

To wszystko potrzebuje dużo energii. Obecnie baterie w smartfonach są nam w stanie dać czasem nawet mniej niż dzień intensywnego ładowania. Smartfon z dobrą baterią powinien, poza dużą pojemnością, wykazać się dobrą optymalizacją systemu. Nie dajcie się zwieść chińskim producentom, pakującym duże baterie, ale nie skupiającym się na oprogramowaniu.

Przykładowo smartfony Apple nie mają największych pojemności, ale dzięki dobrze zaprogramowanemu systemowi są w stanie działać dłużej niż androidowi konkurenci przy tej samej pojemności. Ponadto na zużycie wpływa ekran (OLED jest bardziej energooszczędny).

Najlepsze smartfony posiadają baterie o pojemności powyżej 3600 miliamperogodzin. Można je także naładować dzięki technologiom szybkiego ładowania. Smartfon z dobrą baterią powinien obsługiwać szybkie ładowanie minimum 18W.

Gniazdka i porty

W przypadku urządzeń od Apple sprawa jest prosta - mamy złącze Lightning, które znajdziemy tylko w iPhone’ach. Kupno kabla będzie więc nieco wyższym kosztem niż w przypadku urządzeń z Androidem.

Jak kupić smartfon, to tylko z USB typu C albo Micro USB - nic innego nie powinno skupiać waszej uwagi. Ten drugi standard powoli odchodzi do lamusa, a zastępuje go USB typu C, do którego kabel włożymy górą lub dołem. Warto przy okazji sprawdzić, czy producent zaimplementował szybkie przesyłanie danych w standardzie USB 3.1. Najlepsze smartfony mogą bowiem przesłać nawet 10 GB plików na sekundę między urządzeniami - o wiele szybciej niż urządzenia z USB 2.0 (max 480 MB na sekundę).

Warto upewnić się, że smartfon posiada złącze słuchawkowe - część producentów, jak Apple, Sony czy nawet Xiaomi rezygnuje z niego w swoich telefonach. Wasze dobre słuchawki mogą stracić na jakości przez kompresję dźwięku na dołączonej do zestawu przejściówce.

Przed premierą warto sprawdzić, czy będziecie mieć możliwość skorzystania z dwóch kart SIM i karty pamięci. Większość urządzeń posiada tzw. slot hybrydowy - można do niego włożyć kartę pamięci i Nano SIM, ale można też użyć dwóch kart Nano SIM. Na rynku są urządzenia, które oferują slot zarówno na dodatkowy dysk, jak i dwa sloty na SIM, wśród nich m.in. Motorola Moto G6 Plus czy Samsung Galaxy S9.

Smartfon do grania, czyli jaki? Jak taki kupić?

Od całkiem niedawna na rynku pojawiła się nowa kategoria telefonów przeznaczonych do gier. Nawet najmocniejsze smartfony nie miały tylu możliwości, co te urządzenia. Co odróżnia je od konkurencji?

Chłodzenie cieczą - Przy intensywnej rozgrywce mocniej nagrzewa się procesor oraz bateria. Dzięki specjalnej, miedzianej wkładce z cieczą urządzenie pozbywa się ciepła efektywniej. Mogą też pomóc w tym wywietrzniki zawarte w obudowie.

- Przy intensywnej rozgrywce mocniej nagrzewa się procesor oraz bateria. Dzięki specjalnej, miedzianej wkładce z cieczą urządzenie pozbywa się ciepła efektywniej. Mogą też pomóc w tym wywietrzniki zawarte w obudowie. Ekran o wyższej rozdzielczości odświeżania - Na co dzień nasze urządzenia odświeżają obraz z częstotliwością 60Hz - czyli raz na sekundę. Telefony do grania pozwalają go odświeżać w 90 Hz lub nawet 120 Hz . Dzięki temu jeśli urządzenie może pokazać więcej klatek animacji w grach i szybciej odświeżać pokazywany nam obraz, przez co sprawia wrażenie płynniejszego.

- Na co dzień nasze urządzenia odświeżają obraz z częstotliwością 60Hz - czyli raz na sekundę. Telefony do grania pozwalają go odświeżać w 90 Hz lub nawet . Dzięki temu jeśli urządzenie może pokazać więcej klatek animacji w grach i szybciej odświeżać pokazywany nam obraz, przez co sprawia wrażenie płynniejszego. Wysokiej jakości głośniki - stereo to minimum. Telefony do grania mają dawać niezapomniane wrażenia jeśli chodzi o dźwięki pochodzące z gier. Mają temu pomóc zestawy głośników umieszczone nad ekranem i skierowane ku graczowi, jak i współpraca z producentami sterowników odpowiedzialnych za dźwięk, jak np. Dolby.

- stereo to minimum. Telefony do grania mają dawać niezapomniane wrażenia jeśli chodzi o dźwięki pochodzące z gier. Mają temu pomóc zestawy głośników umieszczone nad ekranem i skierowane ku graczowi, jak i współpraca z producentami sterowników odpowiedzialnych za dźwięk, jak np. Dolby. Specjalny tryb dla zwiększonej wydajności - Dzięki lepszemu zarządzaniu pamięcią, nowe urządzenia nie mają mieć problemu z najbardziej wymagającymi zadaniami. Jednym z takich rozwiązań jest GPU Turbo, które nawet tanie smartfony Huawei mają posiadać.

- Dzięki lepszemu zarządzaniu pamięcią, nowe urządzenia nie mają mieć problemu z najbardziej wymagającymi zadaniami. Jednym z takich rozwiązań jest GPU Turbo, które nawet tanie smartfony Huawei mają posiadać. Dodatkowy tryb rozgrywki - urządzenie nie będzie cię powiadamiać o przychodzących wiadomościach. Pozwoli ci także nagrywać i udostępniać twój gameplay. Pozwoli za to zapisać zrzuty ekranu i podzielić się głośnikami.

- urządzenie nie będzie cię powiadamiać o przychodzących wiadomościach. Pozwoli ci także nagrywać i udostępniać twój gameplay. Pozwoli za to zapisać zrzuty ekranu i podzielić się głośnikami. Wydajna bateria - granie pochłania sporo energii. Aby być na to przygotowanym, producenci wkładają w urządzenia do grania duże akumulatory oraz zapewniają szybkie ładowarki.

- granie pochłania sporo energii. Aby być na to przygotowanym, producenci wkładają w urządzenia do grania duże akumulatory oraz zapewniają szybkie ładowarki. Charakterystyczny design - jednemu będzie się to podobać, innemu nie. Tak czy inaczej, smartfony z gamingowym zacięciem mają nietypowe obudowy. Czasem nawet takie, które pozwalają na podświetlanie ich elementów.

Oczywiście idą z tym w parze pewne ograniczenia - najczęściej są to ogromne urządzenia, które nie są zbyt poręczne. Niejednokrotnie też za smartfon z podobną specyfikacją, ale bez gamingowej metki, przyjdzie nam zapłacić znacznie mniej.

Jak wytrzymały powinien być smartfon?

Obecnie trwa moda na wytrzymałe smartfony. Wodoodporność przydaje się bowiem nie tylko nad morze, ale i podczas dnia codziennego, gdzie jedna chwila nieuwagi może kosztować trwałe uszkodzenie. Dlatego producenci stosują IP - International Protection Ranking. To uniwersalny standard, który informuje nas o odporności danego urządzenia na kontakt z wodą i kurzem.

W tym rozwiązaniu dwie liczby odpowiadają za dwie różne rzeczy. Mając np. IP 67 dowiadujemy się, że:

Mamy całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu - oznaczoną IP 6X

Mamy ochronę przed przeciekaniem przez 30 minut, jeśli tylna część obudowy nie jest poniżej metra głębokości - oznaczoną IP X7

Liczby żyją od siebie niezależnie. Większość urządzeń mobilnych już na starcie spełnia standard IP 5X - czyli ochronę przed wnikaniem pyłu w ilościach niezakłócających pracy urządzenia. Jednak najlepsze smartfony na rynku mają ochronę IP68 - poza tym, że nie przepuści kurzu, to można je zanurzać w wodzie przez 30 minut na głębokości do półtora metra.

Jeśli chcemy mieć odporne urządzenie, nie warto uwzględniać w wyborze smartfonów, których standard odporności jest niższy bądź równy niż IP54. Wytrzymały telefon powinien mieć rating IP 67 lub wyższy. Wtedy przeżyje nie tylko spotkanie z deszczem, ale i zalanie wodą czy przypadkowe upuszczenie nad brzegiem jeziora.

Ponadto na rynek docierają urządzenia spełniające militarny standard MIL-STD 810G. To nagroda dla urządzeń, które przeszły testy amerykańskiego wojska. Wśród nich upadek z 1,2 metra i dwóch metrów na beton oraz 240 godzin w warunkach wysokiej wilgotności przy temperaturze 85 stopni. Takim wyróżnieniem może pochwalić się m.in. LG G6.

Czy szkło gwarantuje niezniszczalność ekranu?

Krótka odpowiedź: nie. Swego czasu pewien smartfon Motorola - Moto X Force - miał być opcją z nietłukącym się ekranem. Rzeczywiście, stłuc było go trudno, ale za to niesamowicie się rysował.

I taki problem dotyka większości przednich paneli. Mamy bowiem do wyboru między szkłem Gorilla oraz szafirowym. To drugie jest znacznie rzadziej spotykane (najczęściej w iPhone’ach) i ma zwiększoną odporność na zarysowania. Niestety, jest także podatniejsze na stłuczenia. Szkło firmy Gorilla to długa droga ewolucji - obecnie pod znakiem piątej generacji. Jest ona dość odporna na upadki. Nie zmienia to faktu, że każdy z nich może powodować uszkodzenia.

W naszych zestawieniach polecane smartfony najczęściej dysponują szkłem Gorilla, które w wersji trzeciej oraz piątej (czwarta jest niemalże niespotykana w telefonach) gwarantują odporność na przypadkowe zarysowania.

Jak wybrać aparat w smartfonie?

Jak kupić smartfon z dobrym aparatem? Najlepiej obejrzeć wykonane nim zdjęcia lub zrobić je w sklepie samodzielnie. Nie brakuje stron, które umieszczają fotograficzne porównania. Jednak odchodząc od osobistych wrażeń, a idąc do specyfikacji:

Megapiksele nie są najważniejsze . Oczywiście, że większa rozdzielczość aparatu pozwoli zrobić zdjęcie, które łatwiej będzie wyciąć i edytować, wybrać z niego kadr. Jednak im większa rozdzielczość matrycy, tym mniejszy rozmiar piksela, przez co do urządzenia dociera mniej informacji o oświetleniu. W rezultacie zdjęcia mogą być zaszumiane i pełne tzw. ziarna, czyli zakłóceń. Najlepsze smartfony do zdjęć będą albo łączyć kilka zdjęć w jedno, albo wykorzystywać większe piksele do przechwytywania światła.

. Oczywiście, że większa rozdzielczość aparatu pozwoli zrobić zdjęcie, które łatwiej będzie wyciąć i edytować, wybrać z niego kadr. Jednak im większa rozdzielczość matrycy, tym mniejszy rozmiar piksela, przez co do urządzenia dociera mniej informacji o oświetleniu. W rezultacie zdjęcia mogą być zaszumiane i pełne tzw. ziarna, czyli zakłóceń. Najlepsze smartfony do zdjęć będą albo łączyć kilka zdjęć w jedno, albo wykorzystywać większe piksele do przechwytywania światła. Przesłona to klucz do dobrego oświetlenia . Polecane telefony powinny mieć jak najlepszą wartość przesłony - im niższa, tym lepsza. Czołowe urządzenia posiadają tę wartość na poziomie f./1.8 i mniejszym. Dzięki temu do matrycy dociera więcej światła, co sprawia, że nocne zdjęcia zyskują na jakości.

. Polecane telefony powinny mieć jak najlepszą wartość przesłony - im niższa, tym lepsza. Czołowe urządzenia posiadają tę wartość na poziomie f./1.8 i mniejszym. Dzięki temu do matrycy dociera więcej światła, co sprawia, że nocne zdjęcia zyskują na jakości. Dodatkowy obiektyw to nie przymus . Najlepsze smartfony zaadoptowały drugi, a nawet trzeci obiektyw do robienia rewelacyjnych zdjęć nocnych lub bezstratnego zoomu. Natomiast w tanich urządzeniach służy on najczęściej jedynie do rozmywania tła na zdjęciu. Lepsze zdjęcia mogą wykonać taniejące urządzenia z jednym, dobrym obiektywem, niż nowe telefony, które posiadają przeciętne matryce w większej liczbie.

. Najlepsze smartfony zaadoptowały drugi, a nawet trzeci obiektyw do robienia rewelacyjnych zdjęć nocnych lub bezstratnego zoomu. Natomiast w tanich urządzeniach służy on najczęściej jedynie do rozmywania tła na zdjęciu. Lepsze zdjęcia mogą wykonać taniejące urządzenia z jednym, dobrym obiektywem, niż nowe telefony, które posiadają przeciętne matryce w większej liczbie. Zrób zdjęcie i przetestuj . Jeśli masz okazję zrobić zdjęcia, to spróbuj wykonać takie, które wyróżni dokładnie bliski i daleki plan. Spróbuj także wycelować obiektyw w zdjęcie z jednym, mocno świecącym punktem. Potem zrób zdjęcie ogólnego kadru. Następnie przybliż je i sprawdź w rogach, czy zachowana jest ostrość. Jeśli są problemy na brzegach kadru - aparat może mieć problem z balansem bieli i ostrzeniem.

. Jeśli masz okazję zrobić zdjęcia, to spróbuj wykonać takie, które wyróżni dokładnie bliski i daleki plan. Spróbuj także wycelować obiektyw w zdjęcie z jednym, mocno świecącym punktem. Potem zrób zdjęcie ogólnego kadru. Następnie przybliż je i sprawdź w rogach, czy zachowana jest ostrość. Jeśli są problemy na brzegach kadru - aparat może mieć problem z balansem bieli i ostrzeniem. Dodatkowe funkcje są ważne, ale dobre zdjęcia są ważniejsze . Najlepiej na własne oczy zobaczyć, jak działa tryb HDR (dobrze, jeśli urządzenie mobilne może włączać go automatycznie). Tryb autoportretu jest przydatną opcją, ale nie niezbędną.

. Najlepiej na własne oczy zobaczyć, jak działa tryb HDR (dobrze, jeśli urządzenie mobilne może włączać go automatycznie). Tryb autoportretu jest przydatną opcją, ale nie niezbędną. Sztuczna inteligencja nie zawsze pomaga . Smartfon fotograficzny powinien przede wszystkim sam robić dobre zdjęcia, a potem korzystać ze sztucznej inteligencji. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, jakie parametry ma aparat, a nie - co AI jest w stanie poprawić.

. Smartfon fotograficzny powinien przede wszystkim sam robić dobre zdjęcia, a potem korzystać ze sztucznej inteligencji. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, jakie parametry ma aparat, a nie - co AI jest w stanie poprawić. Optyczna stabilizacja jest przydatna do zdjęć i filmów. To jeden z częściej pomijanych szczegółów przy wyborze telefonu, a mający niebagatelny wpływ na zdjęcia oraz filmy.

Najważniejsze funkcje smartfonów

Obsługa sieci 4G LTE - szybka transmisja danych komórkowych pozwala na używanie internetu bez opóźnień w, teoretycznie, każdym miejscu. Pozwala także na szybsze kontaktowanie się i wyższą jakość rozmów.

- szybka transmisja danych komórkowych pozwala na używanie internetu bez opóźnień w, teoretycznie, każdym miejscu. Pozwala także na szybsze kontaktowanie się i wyższą jakość rozmów. Wiele aparatów - do wykonywania zdjęć można wykorzystać zarówno przednie, jak i tylne kamerki. Wiele z nich pozwala na tworzenie zdjęć z efektem rozmycia, grupowych selfie dzięki szerokiemu kątowi czy powiększanie obrazu bez utraty jakości. W zależności od wartości przysłony zdjęcia będą jaśniejsze bądź ciemniejsze, natomiast algorytmy zawarte przez producentów w systemie przetworzą zdjęcie, by wyglądało jak najlepiej.

- do wykonywania zdjęć można wykorzystać zarówno przednie, jak i tylne kamerki. Wiele z nich pozwala na tworzenie zdjęć z efektem rozmycia, grupowych selfie dzięki szerokiemu kątowi czy powiększanie obrazu bez utraty jakości. W zależności od wartości przysłony zdjęcia będą jaśniejsze bądź ciemniejsze, natomiast algorytmy zawarte przez producentów w systemie przetworzą zdjęcie, by wyglądało jak najlepiej. Aplikacje rozszerzające funkcjonalność - dzięki dostępowi do internetu i sklepów z aplikacjami możemy sprawić, by nasz telefon zyskał nowe możliwości. Tworzenie filmów, wysyłanie plików i praca nad dokumentami a nawet programowanie - to wszystko jest możliwe. W każdej chwili możemy transmitować materiał na żywo, zamawiać produkty ze sklepów, mierzyć swój stan zdrowia dzięki dodatkowym programom.

- dzięki dostępowi do internetu i sklepów z aplikacjami możemy sprawić, by nasz telefon zyskał nowe możliwości. Tworzenie filmów, wysyłanie plików i praca nad dokumentami a nawet programowanie - to wszystko jest możliwe. W każdej chwili możemy transmitować materiał na żywo, zamawiać produkty ze sklepów, mierzyć swój stan zdrowia dzięki dodatkowym programom. Moduły GPS, Bluetooth i inne - szerokopasmowe łącze w telefonie? Może nie dosłownie, ale dzięki wykorzystaniu najnowszych standardów komunikacji internet w telefonie jest równie szybki, jak na komputerze. Podobnie jak moduły GPS i Bluetooth, które pozwalają korzystać z nawigacji i łączyć się z innymi urządzeniami.

- szerokopasmowe łącze w telefonie? Może nie dosłownie, ale dzięki wykorzystaniu najnowszych standardów komunikacji internet w telefonie jest równie szybki, jak na komputerze. Podobnie jak moduły GPS i Bluetooth, które pozwalają korzystać z nawigacji i łączyć się z innymi urządzeniami. Multimedia - dobre telefony potrafią odtwarzać muzykę na zadowalającym poziomie. Ponadto każdy smartfon posiada odtwarzacz wideo do oglądania filmów, a dzięki specjalnym dodatkom potrafi zrobić to jeszcze lepiej. Na urządzeniach mobilnych możemy też grać w gry.

- dobre telefony potrafią odtwarzać muzykę na zadowalającym poziomie. Ponadto każdy smartfon posiada odtwarzacz wideo do oglądania filmów, a dzięki specjalnym dodatkom potrafi zrobić to jeszcze lepiej. Na urządzeniach mobilnych możemy też grać w gry. Synchronizacja pracy z komputerem - domowe urządzenia tworzą ekosystem i za pomocą aplikacji lub podpięcia do tej samej sieci jesteśmy w stanie dzielić funkcjonalności między komputerem a smartfonem. Pracę można zacząć na jednym urządzeniu i kontynuować na drugim dzięki mobilnym wersjom desktopowych aplikacji.

- domowe urządzenia tworzą ekosystem i za pomocą aplikacji lub podpięcia do tej samej sieci jesteśmy w stanie dzielić funkcjonalności między komputerem a smartfonem. Pracę można zacząć na jednym urządzeniu i kontynuować na drugim dzięki mobilnym wersjom desktopowych aplikacji. Usługi producentów - dostęp do bezpłatnej chmury, map, aplikacji sprawdzających nasze zdrowie czy komunikatorów video to tylko część opcji, jakie dostajemy na start, wybierając urządzenie z jednym z dwóch topowych systemów operacyjnych.

- dostęp do bezpłatnej chmury, map, aplikacji sprawdzających nasze zdrowie czy komunikatorów video to tylko część opcji, jakie dostajemy na start, wybierając urządzenie z jednym z dwóch topowych systemów operacyjnych. Możliwość dopasowania telefonu pod swoje oczekiwania - możliwość zmiany tapety, motywu, układu ikon, czcionek, preferencji dotyczących przechowywania danych - urządzenia mobilne dają wiele możliwości customizacji. Część producentów daje masę narzędzi, które odpowiadają za chociażby sterowanie interfejsem i obsługę gestów.

Zanim kupisz - sprawdź legalność

Jeśli nie kupujesz urządzeń z pierwszej ręki, to dobrze jest móc się upewnić, czy aby na pewno masz do czynienia z legalnie dystrybuowanym smartfonem. Innym razem przyda ci się on mniej niż pager. Na domiar złego, jeśli to skradzione urządzenie, policja ci je skonfiskuje i posądzi o paserstwo.

Tutaj możecie sprawdzić IMEI - indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego. Dzięki temu unikniecie nielegalnego zakupu.

Jak tworzymy rankingi smartfonów?

Najprostsza odpowiedź: używamy ich. Zestawieniami smartfonów zajmują się wyłącznie osoby, które mają doświadczenie związane z ich sprawdzaniem, co potwierdzają testy smartfonów. Nie pozostawiamy niczego przypadkowi.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrecenzować każdego telefonu. Dlatego wsłuchujemy się w głos zarówno czytelników, jak i naszych znajomych. W końcu każdy z nas jest testerem smartfonów i każdy widzi w nich co innego.

Sprawdź również:

Smartfony z najlepszym zasięgiem – którego wybrać?

Smartfon z dobrym zasięgiem to dla wielu z nas absolutna podstawa. Co Ci przyjdzie z wydajnego smartfona z super aparatem i genialnym ekranem, jeżeli nie będziesz mógł się komfortowo za jego pomocą komunikować? A czasem trzeba sięgnąć do korzeni i skupić się na funkcji do której telefon został stworzony – na rozmowie.

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona z dobrym zasięgiem?

Na jakość połączeń i ogólną siłę sygnału tak naprawdę największy wpływ ma sama sieć komórkowa, z której korzystasz. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze sieci, szczególnie jeśli chcesz podpisać długotrwały kontrakt, sprawdzić jej jakość w okolicy w której będziesz z niej najczęściej korzystał. W tym wypadku najlepiej po prostu kupić numer na kartę prepaid i przetestować.

Wpływ na dobry zasięg smartfona mają oczywiście anteny. A dokładnie ich liczba. Problem w tym, że producenci zazwyczaj nie podają w specyfikacji ile anten ma zamontowany dany model smartfona. Można jednak przyjąć, że zazwyczaj flagowe urządzenia są pod tym względem lepsze w stosunku do nieflagowców.

Kolejną rzeczą, która ma wpływ na zasięg smartfona, jest jego obudowa. Rzadko się o tym mówi, gdyż zazwyczaj „kupuje się oczami”. Jednak najmniejszy opór sygnału następuje w przypadku plastikowej obudowy. Najgorsze pod tym względem są obudowy metalowe – mimo, że eleganckie – to tutaj ten opór jest zdecydowanie mocniejszy.

Jeżeli masz możliwość kupna smartfona obsługującego sieci 5G to warto rozważyć taką opcję. Sieci najnowszej generacji są po prostu stabilniejsze jeżeli chodzi o jakość połączenia. I nawet jeśli w tym momencie w Twojej okolicy jeszcze nie ma sieci 5G, to zapewne za jakiś czas się pojawi. Podobnie wcześniej było z LTE. A takie podejście jest po pierwsze przyszłościowe, a po drugie umożliwi lepsza jakość sieci i powinno dać nadzieję na dobry zasięg Twojego smartfona.

Warto również sprawdzić jaki SAR (Specific Absorption Rate) posiada wybrany przez Ciebie telefon. Jest to jednostka ilości energii fal energii radiowych pochłanianej przez ciało użytkownika telefonu komórkowego. Co ciekawe, zazwyczaj im niższy SAR, tym lepsza jakość anten. Producenci nie zawsze podają ten parametr, ale często dostępne są w sieci dane niezależnych firm na temat tej wartości w przypadku popularnych modeli smartfonów. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr. Pamiętaj też o technologiach, które mogą pomóc w przypadku słabego zasięgu GSM, jak np. Wi-Fi Calling.

Jaki smartfon zapewni Ci dobry zasięg? Oto kilka naszych propozycji!

Samsung Galaxy S22

Na początek flagowy produkt od koreańskiego giganta. Samsungi od lat są znane z dobrej jakości anten. Dodatkowo po uśmierceniu serii Note właśnie modele Galaxy S przejęły rolę smartfonów biznesowych. Nie trzeba tłumaczyć, że w ich przypadku zasięg oraz jakość rozmowy musi stać na wysokim poziomie.

SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy S22

I Samsung Galaxy S22 taki właśnie jest. Oczywiście obsługuje najnowsze sieci 5G, ma też zamontowane najnowsze standardy łączności. Oprócz tego zapewnia flagową specyfikację i świetnej jakości fotografie. Nie wspominając o takich elementach jak ekran, który do tej pory jest jednym z najlepszych na rynku. Wybierając flagowego Samsunga możesz być pewien, że nie będziesz miał problemu z zasięgiem.

A jeżeli nie przeszkadza Ci starszy model, to możesz zastanowić się nad Samsungiem Galaxy Note20. Seria tych smartfonów niestety została już (przynajmniej tymczasowo) uśmiercona. A szkoda, bo znane były chociażby z bardzo dobrego zasięgu. Więc jeśli masz okazję go kupić w dobrej cenie – warto rozważyć ten model.

iPhone 13

Apple w tym zestawieniu może trochę zaskakiwać. Swego czasu zaliczyło sławną wpadkę dotyczącą właśnie zasięgu, o której pisaliśmy już jakiś czas temu. Na szczęście od tego czasu znacznie się pod tym względem poprawiło. Niemal każdy model z logo nadgryzionego jabłka cieszy się co najmniej przyzwoitym zasięgiem.

SPRAWDŹ oferty z iPhone 13

Wybierając iPhone’a 13 możesz być spokojny o dobry zasięg smartfona. Zapewne też tak będzie w przypadku najnowszej generacji, ale iPhone 14 jest krócej na rynku i po prostu sporo droższy.

OnePlus Nord 2T

Ta propozycja również nieco nietypowa. Nie jest to flagowy produkt, jednak jest to jeden z najlepszych smartfonów ze średniej wyższej półki cenowej. W dodatku ostatnie generacje OnePlusów również cieszą się dobrymi opiniami jeżeli chodzi o zasięg.

SPRAWDŹ oferty z OnePlus Nord 2T

W OnePlusie Nord 2T nie zabraknie Ci wydajności, najnowszych standardów łączności, oczywiście obsługi sieci 5G i całkiem dobrych możliwości fotograficznych. A przy tym – w przeciwieństwie do innych modeli wcześniej zaprezentowanych – nie zapłacisz za niego fortuny. Warto zastanowić się nad tym modelem.

Xiaomi Mi 11

Byłego eksflagowca od jednego z największych chińskich koncernów również nie mogło w naszym zestawieniu zabraknąć. Mowa oczywiście o Xiaomi Mi 11.

SPRAWDŹ oferty z Xiaomi 11

Jest to flagowiec z krwi i kości. Oferuje oczywiście wszystkie najważniejsze i najnowsze standardy łączności. Nie zabrakło tutaj również sieci 5G. Na wydajność nie będziesz narzekał jeszcze przez wiele lat. Xiaomi znacznie także poprawiło swoje możliwości fotograficzne, czego dowodem jest choćby ten model. Jeżeli tylko lubisz nakładkę MIUI, to jest to urządzenie które zapewni Ci dobry zasięg i świetne parametry.

OPPO Reno6 Pro

A tutaj mamy kolejny smartfon z wyższej półki cenowej. Nie ma co prawda absolutnie topowego procesora, jednak na Snapdragona 870 również nie powinieneś narzekać. Tym bardziej, że oferuje dużo pamięci RAM i sporo przestrzeni dyskowej.

SPRAWDŹ oferty z OPPO Reno6 Pro

Ale co najważniejsze oferuje także dobry zasięg i najnowsze standardy łączności. Oczywiście w OPPO Reno6 Pro nie zabrakło tutaj obsługi sieci 5G. Dodatkowo możesz liczyć na bardzo dobry ekran wykonany w technologii AMOLED i całkiem niezłe możliwości fotograficzne.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Redmi Note 11 - który smartfon z serii będzie najlepszy dla Ciebie? Pokazujemy, czego spodziewać się po wybranych modelach

Podczas gdy smartfony szokują nas coraz wyższymi cenami, seria Redmi Note nieustannie cechuje się cenami przystępnymi, za którymi idą także pożądane funkcjonalności. Mowa m.in. o obsłudze sieci 5G, wysokich częstotliwościach odświeżania ekranu, pojemnych akumulatorach czy wreszcie o zestawach aparatów fotograficznych, dostarczających przyjemnych dla oka zdjęć. Najnowsza linia smartfonów z serii Note, a więc Note 11, klasycznie oferuje kilka modeli o zróżnicowanej specyfikacji oraz funkcjonalności, stąd warto zastanowić się, który z nich będzie najlepszym wyborem dla nas. Nie pozostaje mi więc już nic innego, jak zaprosić do lektury niniejszego poradnika.

Autor: Dominik Wiśniewski

Seria smartfonów Redmi Note 10 cieszyła się w naszym kraju sporą popularnością. Wcale nie gorzej ma się także obecna generacja "notatników" wprost ze stajni Xiaomi. W jej skład wchodzi kilka modeli takich jak Redmi Note 11, Redmi Note 11 Pro, Redmi Note 11 Pro 5G oraz Redmi Note 11 Pro+ 5G. Nic więc dziwnego, że decydując się na zakup jednego z przedstawicieli serii Note 11 można się nieco pogubić. Dzięki niniejszemu poradnikowi szybko powinniście zdać sobie jednak sprawę, czego można oczekiwać po wybranym modelu, który z nich wystarczy do codziennego korzystania z sieci, który zaoferuje najbardziej zaawansowane fotografie, a który będzie najodpowiedniejszy do gier.

Smartfony z serii Redmi Note 11 cieszą się w naszym kraju niemałą popularnością, jednak wybór ostatecznego modelu może nie być zadaniem prostym. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik znacząco je ułatwi.

W naszym poradniku zestawiliśmy przedstawicieli serii Note 11 od najtańszego do najdroższego, a zarazem od najmniejszego do największego. Tak się też składa, że każdy kolejny model jest dodatkowo nieco wydajniejszy, niż ten ze strony go poprzedzającej. Tyle dla maksymalnego uproszczenia jeśli chodzi o budowę poradnika. Zanim zagłębimy się jednak w lekturę kolejnych stron opisujących dokładnie możliwości każdego z modelu, rzućmy jeszcze okiem na poniższą, czytelną tabelę. Szybko uwypukli ona bowiem, że w serii Note 11 znajdziemy m.in. bardzo rozbudowane moduły fotograficzne (Note 11 Pro), jak i bardzo szybkie ładowanie (Note 11 Pro+ 5G), dodatkowo każdy z modeli zagwarantuje pyłoszczelność oraz odporność na zachlapania. Nie zabraknie także łączności NFC oraz kilku wersji pojemnościowych. Jest więc w czym wybierać.

Redmi Note 11 Redmi Note 11 Pro Redmi Note 11 Pro 5G Redmi Note 11 Pro+ 5G Ekran 6,43", AMOLED, 2400 x 1800 px, 90 Hz 6,67", AMOLED, 2400 x 1080 px, 120 Hz Procesor Qualcomm Snapdragon 680 MediaTek Helio G96 Qualcomm Snapdragon 695 MediaTek Dimensity 920 5G Pamięć RAM 4 / 6 GB 6 GB 6 / 8 GB 6 GB Pamięć na dane 64 / 128 GB 64 / 128 GB 128 GB 128 GB Aparat przedni 13 MP 16 MP Aparat główny 50 + 8 + 2 + 2 MP 108 + 8 + 2 + 2 MP 108 + 8 + 2 MP Akumulator 5000 mAh, 33 W 5000 mAh, 67 W 4500 mAh, 120 W Łączność 4G LTE, NFC, WiFi, BT 5G, 4G LTE, NFC, WiFi, BT Realne wymiary i waga 159 x 73 x 9 mm,

181 g 163 x 75 x 9 mm,

202 g 163 x 75 x 9 mm,

205 g 163 x 76 x 10 mm,

207 g Klasa odporności IP53 Cena regularna 4 + 64 GB - 1049 zł

4 + 128 GB - 1149 zł

6 + 128 GB - 1249 zł 6 + 64 GB - 1599 zł

6 + 128 GB - 1699 zł 6 + 128 GB - 1799 zł

8 + 128 GB - 1899 zł 6 + 128 GB - 1999 zł Najniższa znaleziona cena od 899 zł od 1299 zł od 1399 zł od 1599 zł

Materiał powstał przy współpracy z marką Xiaomi.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW