Technologia Wyświetlania

Projektory DLP lub LCD: która technologia multimedialna jest lepsza

Lampa, LED czy laser? Co wybrać kupując projektor?

Radzimy, na jakie parametry (jasność, lampa, rzut, rozdzielczość) trzeba zwrócić uwagę przy wyborze projektora i na jaki typ urządzenia (DLP, laser czy LED) najlepiej teraz postawić.

Laserowy projektor 4K to urządzenie z najwyższej półki, ale wbrew pozorom taki zakup nie zawsze jest rzeczywiście niezbędny. W zależności od potrzeb może się okazać, że w pełni wystarczający będzie znacznie tańszy model. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę przy doborze projektora do domu, firmy czy też szkolnej sali.

Lampa, LED czy laser?

laser będzie najlepszym wyborem, jeśli cena nie jest najistotniejszym kryterium wyboru lub jeśli długa, bezserwisowa obsługa jest priorytetem;

klasyczna lampa zapewni satysfakcjonujące parametry, szczególnie jeśli nie chcemy wydać dużo pieniędzy;

klasyczna lampa zapewni satysfakcjonujące parametry, szczególnie jeśli nie chcemy wydać dużo pieniędzy; LED oferuje kompromis między laserem a klasyczną lampą, jednak najczęściej jest stosowany w projektorach mobilnych z małą jasnością.

Źródło światła to jeden z najistotniejszych elementów projektora, wpływający m.in. na jego cenę oraz żywotność. W przypadku projektorów można spotkać się trzema rodzajami, przy czym każdy z nich ma zalety i wady:

Aby ująć kwestię żywotności w namacalną perspektywę, można posłużyć się przykładem przeciętnej klasycznej lampy. Żywotność 3 500 godzin dla pełnej mocy świecenia oznacza prawie 5 lat użytkowania, jeśli codziennie projektor wyświetla obraz przez 2 godziny. Gdyby był to model laserowy o żywotności 30 000 godzin, przekładałoby się to na użytkowanie przez ponad 41 lat.

Warto zauważyć, że źródło światła nie determinuje technologii projektora – np. projektor DLP może w zależności od modelu mieć każdy rodzaj lampy.

Jaki projektor do domu?

Oglądanie w domu filmów czy meczu z wykorzystaniem projektora może sprawić, że zapomnimy o telewizorze. Przykładowo, ekran o przekątnej 92 cale oferuje powierzchnię większą od czterech telewizorów o przekątnych 42 cale. W takim przypadku najczęściej nie trzeba skupiać się na jasności urządzenia, ponieważ pomieszczenie z projektorem będzie raczej zacienione. Około 2500 ANSI lumenów powinno wystarczyć. Za to warto postawić na wysoką rozdzielczość: Full HD (1920 x 1080 px) lub 4K Ultra HD (3840 x 2160 px) oraz kontrast powyżej 20 000:1.

Jeżeli zależy nam na grach, dobrym wyborem będzie projektor typu DLP (Digital Light Processing). Takie urządzenia zapewniają krótki czas reakcji, co bezpośrednio przekłada się na przyjemność płynącą z grania.

W przypadku pomieszczeń o małej ilości miejsca i braku możliwości umieszczenia standardowego projektora, rozwiązaniem będzie model ultrakrótkiego rzutu. Stawia się go bezpośrednio pod ścianą lub ekranem projekcyjnym, a wyświetlany obraz i tak cechuje się dużą przekątną.

Projektor dla biura i szkoły

Projektory to urządzenia, które spotykamy często w salach konferencyjnych, szkolnych czy wykładowych. Priorytety przy zakupie będą tu odwrotne niż w przypadku użytku domowego. Duża rozdzielczość nie jest aż tak istotna. Przy wyświetlaniu np. prezentacji, XGA (1024 x 768 px) lub WXGA (1280 x 800 px) powinny okazać się optymalne.

Kontrast też nie jest kluczowym parametrem. Z kolei wysoka jasność obrazu – 3500 ANSI lumenów lub więcej – jest pożądana, jeśli projekcja będzie się odbywać w jasnych pomieszczeniach.

W biurach lub szkołach projektory często instaluje się pod sufitem, co sprawia, że rzadko się do nich zagląda. I tu ujawnia się kolejna zaleta projektorów DLP. Cechuje je wysoka odporność na kurz, który może być widoczny na wyświetlanym obrazie. Dzięki temu wymagają one rzadszego konserwowania niż inne typy urządzeń – nawet w przypadku użytkowania ich w pomieszczeniach o ponadprzeciętnym zakurzeniu.

To również warto przeczytać!

Poradnik, jaki projektor warto kupić to nie jedyny artykuł, który warto u nas przeczytać. Zachęcam również do lektury innych zestawień TOP-10.

Czy technologia wyświetlania ma znaczenie przy zakupie projektora? DLP kontra 3LCD

DLP ma szereg zalet. Jednak tęcza to poważny problem, którego bym nie bagatelizował (nawet przy wielosegmentowych kołach obracających się z dużą częstotliwością). Można jej nie widzieć (ja widzę, różnica w zależności od modelu to tylko czy mniej czy więcej to przeszkadza) bądź widzieć, natomiast pamiętajmy, że projektor to takie urządzenie, które często służy do oglądania filmów ze znajomymi. I choć jedna osoba może tęczy nie wychwytywać to inni już tak. Wiele razy miałem tak, że znajomi nie potrafili powiedzieć co im przy oglądaniu obrazu z DLP nie pasuje, jednak czuli dyskomfort. Gdy się im opisało zjawisko oczywiście wszystko było już jasne. Zatem podsumowując - najlepiej sprawdzić na własnej skórze przed zakupem. Wybrać się z rodziną i sprawdzić (zawsze to już jakaś eliminacja ryzyka, znajomych ciągnąć do sklepu już nie będziemy ;)

Są też projektory z 3 przetwornikami DLP i wtedy problem nie istnieje. Problemem jest wtedy cena.

Projektory DLP lub LCD: która technologia multimedialna jest lepsza

Porównaj technologię projektorów DLP i LCD

Aby uzyskać wyjście z różnych źródeł informacji graficznych i wideo na duży ekran, pomagają projektory multimedialne. Są szeroko stosowane nie tylko w instytucjach edukacyjnych, ale także w biznesie. Rynek interaktywnych urządzeń multimedialnych jest ogromny. Każda technologia używana przez producentów ma swoje zalety i funkcje. Zastanów się, który sprzęt cyfrowy jest preferowany dla różnych aplikacji - projektor LCD lub DLP, ich zalety i wady.

Technologia projekcji

W zależności od projektora jakość obrazu jest inna. Wynikowy obraz można oszacować według główne parametry:

jasność,

dokładność kolorów,

kontrast

głębia kolorów

szybkość aktualizacji,

jednolitość oświetlenia

wydajność optyczna

rozdzielczość.

Aby obrazy multimedialne wyglądały na wysokiej jakości, technologie projektorów muszą zapewniać wysoki poziom podstawowych parametrów. Jednak nie wszystkie systemy projekcji mogą zapewnić optymalny poziom techniczny.

Następnie rozważamy główne cechy charakterystyczne technologii cyfrowych LCD i DLP.

Funkcje technologii DLP

Technologia DLP (przetłumaczona z języka angielskiego jako „cyfrowa obróbka światła”) jest najbardziej obiecującym rozwiązaniem technicznym, opartym na wynalezieniu amerykańskiego naukowca L. Hornbka, cyfrowego urządzenie micromirror.

Matryca urządzenia składa się z kilku tysięcy luster o wymiarach nie większych niż 16 mikronów. Jeden szczegół odpowiada 1 pikselowi i jest wykonany ze stopu aluminium. Dzięki właściwościom powierzchni lustra materiał ma wysoki współczynnik odbicia. Elementy mikrozwierciadła za pomocą osi przymocowanej do wspornika. Łączy podstawę matrycy ze specjalnym systemem bardzo ruchomych płyt. Tak więc lustra są umieszczone na górze układ scalony.

Pod mikrorurami w 2 przeciwległych rogach znajdują się elektrody, które są połączone z pamięcią statyczną Sram. Z powodu działania pola elektrycznego mikroskopijne zwierciadła zajmują dwie pozycje, odchylając się wyraźnie od osi centralnej w prawo lub w lewo o 10 stopni. W rezultacie, odbijając się od matrycy lcd, światło jest skupiane za pomocą systemu optycznego micromirror i umieszczane na wyświetlaczu.

Zasada działania projektora DLP

Technologia DLP pozwala na stworzenie cyfrowego projektora DLP o wysokim stopniu jasności. Takie urządzenia cyfrowe wykorzystują złożoną strukturę składającą się z trzech mikroukładów.

Zasada technologii:

biały promień światła jest dzielony przez pryzmat na 3 składniki - czerwony, niebieski i zielony;

strumienie światła są wyraźnie przekierowywane na ich oddzielną powierzchnię wiórów;

kolorowe promienie odbite od luster skupiają się na ekranie za pomocą obiektywu projekcyjnego.

Do nadawania w kinach najczęściej używane są obrazy szerokoekranowe.

Projektor DLP wykorzystuje technologię cyfrową, w której piksele są elementami binarnymi, które są w dwóch pozycjach: włączone lub wyłączone. Z tego powodu nie ma wrażliwości koloru szarego na różne czynniki środowiskowe i jest zapewniona wysoki stopień powtarzalności. Dzięki tej gradacji jasności odcienie kolorów są wyświetlane stabilnie i równomiernie na całej powierzchni.

Cechy technologii LCD

Podczas korzystania z technologii LCD projektory multimedialne są wyposażone w 3 ekrany polikrzemowe lcd. Każdy z paneli odpowiada za jego kolor. Macierze składają się z kolekcji pojedynczych pikseli.Pomiędzy nimi znajdują się elementy kontrolne, które regulują ich przezroczystość. Następnie wiązki kolorów przez pryzmat są łączone, a dzięki łączącym soczewkom są wyświetlane na ekranie monitora.

Nowy Projektory cyfrowe 3LCD mają ulepszone specyfikacje. Produkty trój matrycowe wykorzystują chipy marki Texas Instruments. Charakterystyczne cechy produktów grupy 3LCD wynikają z projekcji trzech kolorów widma na wyświetlacz, uzyskuje się jasną przestrzeń barw, nie ma „efektu tęczy”, transmisja szarych odcieni jest tak bliska rzeczywistości, jak to możliwe.

Na tej zasadzie działają projektory z cyfrową technologią LCD:

białe światło lampy kosztem 2 mikrocząstek dichroicznych jest podzielone na kolory podstawowe: zielony, czerwony i niebieski;

następnie każdy kolor przechodzi przez matrycę LCD;

tworzony jest kolorowy obraz.

Charakterystyka porównawcza projektorów DLP lub LCD

Ostatnio obie technologie ewoluowały i poprawiały się, więc różnice między nimi stają się coraz mniej zauważalne. Tabela zawiera główne wady i zalety obu systemów.

DLPprojektory LCDprojektory Korzyści wysoki stopień wymienności sprzętu; optymalna sprawność optyczna; dokładność kolorów; gradacja jasności jest jednolita na całej płaszczyźnie powierzchni; niezawodność sprzętu; możliwość wykonywania projekcji 3D na ekranach panoramicznych; wysoki współczynnik kontrastu; lekki sprzęt; nadaje się do użytku w pomieszczeniach o dużym zapyleniu i zadymieniu nasycone kolory obrazu; niskie zużycie energii; wysoki stopień jasności Wady „Efekt tęczy” pojawiający się na wyświetlanym ekranie konieczne jest okresowe czyszczenie i wymiana filtra; mniej kontrastu; widoczność pikseli; zmniejszona jakość obrazu po operacji; sprzęt jest cięższy i cięższy

Pomimo istnienia niewielkich wad, obie technologie stale się poprawiają, a skład jest okresowo aktualizowany. Producenci projektorów cyfrowych modyfikują urządzenie, aby poprawić jakość obrazów.

Wniosek

Wybór urządzeń cyfrowych, które będą bardziej odpowiednie dla biznesu i spełnią oczekiwania odbiorców - projektory cyfrowe DLP lub LCD, uwzględniają parametry operacyjne, niezawodność i funkcjonalność systemu.

Projektor z technologią DLP będzie odpowiedni do odtwarzania obrazu na ekranie panoramicznym w kinie, nadawania filmów i prezentacji. Do oglądania w domu Bardziej odpowiedni jest także projektor DLP. Ma wysoką charakterystykę koloru, kontrast, stabilność obrazu. Cyfrowe przenośne urządzenia DLP okazały się niezawodnymi i wysokiej jakości nowoczesnymi urządzeniami projekcyjnymi. Do transmisji z dokładnym kolorem i do ekonomicznego wykorzystania energii elektrycznej wybierz projektory LCD.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW