Kamera

Poradnik: Czym kierować się przy zakupie aparatu cyfrowego?

Zakup aparatu cyfrowego. Na co zwrócić uwagę?

Zakup aparatu cyfrowego. Na co zwrócić uwagę?

Cyfrowy aparat fotograficzny to bardzo przydatne urządzenia, które pozwala nam w łatwy sposób uwieczniać najważniejsze dla nas chwile. Pomimo iż w XXI wieku większość z nas posiada aparat cyfrowy w swoim telefonie komórkowych, aparaty cyfrowe jako oddzielne urządzenia cały czas cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku, ponieważ pozwalają na osiągnięcie dużo lepszej jakości wykonywanych zdjęć. Nie każdy aparat cyfrowy będzie jednak oczywiście tak samo dobry. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy Państwu najważniejsze parametry techniczne, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając najlepszy model aparatu cyfrowego.

Kompaktowy aparat cyfrowy czy lustrzanka?

Zanim zaczniemy zapoznawać się z elementami technicznymi wybranego aparatu fotograficznego, musimy jeszcze podjąć decyzję, czy wolimy kupić zwykły cyfrowy aparat kompaktowy, czy bardziej zaawansowaną lustrzankę cyfrową. Zdecydowanie wygodniejsze do stosowania, ponieważ odznaczające się dużo mniejszym rozmiarem, są oczywiście aparaty kompaktowe, które udając się na rodzinne przyjęcie czy na wycieczkę turystyczną, można po prostu schować do kieszeni i wyjmować, jeżeli akurat chcemy zrobić jakieś zdjęcie. Jeśli jednak bardzo zależy nam na jakości wykonywanych zdjęć i nie będziemy korzystać z aparatu tylko przy okazji jakichś spotkań czy wyjazdów, to możemy się zastanowić nad kupnem lustrzanki cyfrowej. Musimy jednak wiedzieć, że takie aparaty są już dużo cięższe i żeby wykorzystać wszystkie ich możliwości, będziemy musieli najpierw się tego nauczyć.

Najważniejsze parametry techniczne aparatów cyfrowych

Jeżeli już wybraliśmy rodzaj cyfrowego aparatu fotograficznego, teraz trzeba sprawdzić jego najważniejsze parametry, tak aby się nie okazało, że nasz nowy aparat robi gorsze zdjęcia niż nasz smartfon. Jakie parametry techniczne aparatów cyfrowych są najważniejsze?

Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? 10 porad które ułatwią

19.05.2022 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 9 minut Zwiększ rozmiar tekstu

Już od kilku lat dla wielu osób, głównym aparatem fotograficznym jest ten w smartfonie. Mimo to tradycyjne aparaty cyfrowe to nadal urządzenia, których możliwości dalece wyprzedzają te oferowane przez smartfony. To urządzenia, których wybór musi być poprzedzony dokładnym rozeznaniem własnych oczekiwań.

Sprawdź Jaki aparat cyfrowy na wakacje 2022? Poradnik zakupowy

Ich znajomość jest nie mniej ważna, niż specyfikacja aparatu. Nawet najlepsza jakość zdjęć nie zda się na wiele, jeśli okaże się, że aparat, który wybraliśmy obsługuje się niekomfortowo.

Spis treści:

Aparat kompaktowy, czyli czy zakup kompaktu ma jeszcze sens?

W chwili, gdy zewsząd jesteśmy atakowani przez teksty chwalące (niebezpodstawnie zresztą) jakość zdjęć z aparatów w smartfonach, rodzą się wątpliwości, czy kompakt ma jeszcze sens. Odpowiedź jest nadal twierdząca, jednak pod pewnymi warunkami.

Przeczytaj również Czym różnią się aparaty cyfrowe?

Zakup prostego aparatu kompaktowego (czyli z matrycą typu 1/2,3″) należy rozważyć, gdy nie dysponujemy dużym budżetem, a kluczowa dla nas jest przede wszystkim możliwość wykonywania zbliżeń, a nie jakość zdjęć znacząco wyższa niż ta oferowana przez smartfon. Zoom optyczny to coś czego smartfony nadal nie potrafią. Nawet jeśli kompakt ma zoom tylko kilkukrotny, to pozwoli on wykonać zdjęcia portretowe bez przerysowań perspektywy.

Gdy najważniejsza jest niska cena zakupu, prosty kompakt staje się świetnym wyborem. W momencie jednak, gdy oczekujemy najwyższej jakości zdjęć, konieczny jest większy wydatek.

Ma ją za to kompakt zaawansowany (zwykle to kategoria urządzeń z sensorem typu 1″, ale też i większymi, nawet klasy lustrzankowej). Gwarantuje on nie tylko dużo lepszą niż prosty kompakt jakość zdjęć, ale też funkcjonalność podobną jak w aparatach systemowych (z tym wyjątkiem, że mamy jeden obiektyw).

Gdy nie chcemy bawić się w tak zwany system, to zakup zaawansowanego kompaktu będzie dobrą decyzją.

Aparaty kompaktowe w Komputronik.pl

Zobacz aparaty kompaktowe >

Superzoomy i ultrazoomy, czyli zalety aparatów kompaktowych

Kategoria sprzętu foto, w której współczynnik cena/funkcjonalność jest nie do przebicia, to aparaty typu ultrazoom, superzoom. Oferują one spory zakres ogniskowych, który w krotności zoomu wyraża się liczbą 30x, 50x, a nawet 60x i więcej. Oznacza to, że jeden aparat może mieć ogniskową zmienną w zakresie od 24 mm do nawet 2000 mm.

Kompakt nie oferuje co prawda tak dobrej jakości zdjęć jak aparat systemowy, lecz koszt zakupu lustrzanki i odpowiedniego zestawu obiektywów w porównaniu z takim kompaktem jest zaporowy.

Superzoomy i ultrazoomy dostępne są w różnych wariantach. Jako niewielkie, prawie kieszonkowe konstrukcje idealne dla podróżujących, którzy nie chcą przeciążać się sprzętem fotograficznym. Jako aparaty typu bridge (zwykle są to ultrazoomy), które doskonale nadadzą się do podglądania odległych obiektów, przyrody czy Księżyca.

I w końcu jako superzoomy klasy premium, z sensorami klasy 1″, które maja mniejszy zakres zoomu niż aparaty z matrycami 1/2,3″, ale są w stanie zaspokoić potrzeby wymagających pod względem jakości użytkowników, którzy chcą mieć jeden kompletny aparat.

Czy megapiksele w aparacie są jeszcze ważne?

Wyścig na megapiksele nie skończył się i nie wątpimy, że nadal będziemy świadkami premier aparatów z coraz wyższej rozdzielczości matrycami. Jednak dla większości zastosowań wcale nie musimy sięgać po aparaty z sensorami 50 Mpix. Już dziś większość popularnych aparatów ma matryce 12 – 24 Mpix i to rozdzielczości w pełni wystarczające dla uzyskania profesjonalnych rezultatów fotograficznych. A im więcej megapikseli tym większe pliki i tym trudniejsza ich obróbka i przechowywanie zdjęć.

Jeśli myślimy o kadrowaniu zdjęć, to więcej Mpix się przyda, ale jeśli wybrany aparat ma obiektyw zoom, to nim nadrobimy więcej niż poprzez przycinanie zdjęć.

Wysoka rozdzielczość matrycy ma sens przede wszystkim w przypadku aparatów systemowych z matrycami typu 4/3, APS-C czy FF (pełna klatka). W kompakcie nie jest to tak istotne.

Dużo większą uwagę należy zwrócić na zakres dostępnych wartości ISO i zastosowane układy przetwarzania obrazu. Naszą uwagę powinny zwrócić modele z nowymi procesorami obrazu, bo to oznacza poprawę takich parametrów jak – czułość ISO, szybkość w trybie seryjnym, ogólna responsywność aparatu.

Kompakt, który robi zdjęcia jak z lustrzanki – czy warto?

Kompakty to szeroka klasa produktów. Są wśród nich również takie z sensorami typu 4/3, APS-C a nawet pełnoklatkowymi. Jeśli celujesz w konkretnym typie fotografii, zależy ci na wysokiej jakości zdjęć, ale nie myślisz o wymiennej optyce, to może taki kompakt będzie dla ciebie idealny.

Lustrzanka lub bezlusterkowiec – co lepsze?

Lustrzanka czy bezlusterkowiec z dużym sensorem to nie tylko dużo lepsza jakość zdjęć niż w kompakcie (szczególnie w słabym oświetleniu) oraz wymienna optyka (dużo lepszej jakości niż ta w kompaktach). To również dużo większa wygoda fotografowania. Aparaty tego typu są lepiej dostosowane do potrzeb ambitnego fotografa.

Lustrzanki

Lustrzanki to dobry wybór gdy lubimy fotografować z pomocą wizjera optycznego, lubimy wygodny uchwyt i fotografujemy bardzo dużo – pod względem wydajności akumulatorów, te aparaty nadal nie mają sobie równych. Gdy chcemy wejść w pełnoklatkowy system, to lustrzanka będzie mniej kosztowna niż bezlusterkowiec.

Zobacz lustrzanki >

Bezlusterkowce

Bezlusterkowce, czyli aparaty z wymienną optyką sprawdzą się przy fotografii w trybie podglądu na żywo. Ten realizowany jest przez ekran podglądu, co docenią filmujący, albo przez wizjer elektroniczny. Dziś wizjery tego typu w lustrzankach i bezlusterkowcach oferują świetną jakość poglądu (rozdzielczość powinna być wyższa niż 2,36 mln punktów), która może konkurować w wizjerem optycznym.

Bezlusterkowiec to również aparat dyskretniejszy niż lustrzanka, a zarazem podobnie funkcjonalny.

Przeczytaj również: Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać?

Bezlusterkowce w Komputronik.pl

Zobacz bezlusterkowce >

Wygląd aparatu – na co zwrócić uwagę?

Wygląd aparatu to nie tylko kwestia estetyki. Ponieważ jest to urządzenie, które użytkujemy trzymając zazwyczaj w dłoniach (a przynajmniej korzystając z dłoni) bardzo ważna jest wygoda uchwytu i dostęp do potrzebnych nam funkcji za pomocą przycisków i pokręteł.

Dlatego jeśli nie możemy udać się do sklepu i potrzymać aparatów w rękach, warto przyjrzeć się przynajmniej zdjęciom sprzętu. Rozmieszczenie elementów kontrolnych u każdego producenta jest nieco inne. Podobna jakość obrazowania w aparatach z wysokiej półki cenowej sprawia, że to właśnie te drobne różnice mogą zadecydować o tym, że wybierzemy aparat tej, a nie innej marki.

Autofokus w aparacie cyfrowym – co warto wiedzieć?

Wydajność układu automatycznego ustawiania ostrości to cecha, która decyduje nie tylko o komforcie, ale i jakości zdjęć. Szczególnie gdy lubimy fotografię dynamiczną lub reportaż. Oprócz szybkości warto zwrócić uwagę na liczbę punktów AF i ich rozmieszczenie w kadrze.

Im więcej punktów tym wygodniejsze śledzenie ostrości ruchomego motywu. Im większą cześć sensora pokrywają, tym wygodniej ustawiać ostrość gdy motyw znajduje się blisko brzegu kadru.

Na rynku nadal mamy dwa typy AF, detekcję fazy i kontrastu, ale coraz więcej aparatów dysponuje technologią hybrydową, która łączy zalety obu trybów. Specjalne piksele umieszczone na sensorze, działają podobnie szybko jak dedykowany AF fazowy w lustrzance.

Aparat z takim AF będzie sprawniej ustawiał ostrość podczas filmowania (należy upewnić się, że tak faktycznie jest) lub w trybie Live View.

Tryb detekcji kontrastu zwykle jest mniej wydajny niż detekcja fazy, ale są od tego odstępstwa. Panasonic stosuje technologię DFD detekcji kontrastu, która jest bardzo wydajna. Znajdziemy ją dziś nie tylko w bezlusterkowcach, ale także podróżnych kompaktach.

Czy tani aparat jest zawsze gorszy?

To hasło często się sprawdza również w przypadku aparatów. Drogość zaawansowanych konstrukcji wynika często z przystosowania ich do intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach (tutaj istotne są między innymi uszczelnienia). Wiele funkcji, rozbudowane menu służą dostosowaniu obsługi aparatu do niestandardowych sytuacji, ale nie wpływają wprost na jakość zdjęć.

Jeśli zależy nam na dobrym sensorze, wydajnym układzie AF porównajmy specyfikację modeli danego producenta. Czasem te technologie są identyczne niezależnie od tego jaką półkę cenową zajmuje aparat.

Poza tym im nowszy aparat z danej serii tym większe szanse, że producent wykorzystał sensor czy AF stosowany wcześniej w droższych modelach, albo dał jeszcze lepszy.

Zobacz Ranking aparatów cyfrowych do 500 zł

APS-C czy pełna klatka

Kiedyś gdy pełnoklatkowe sensory były domeną jedynie profesjonalnych lustrzanek, utarło się przekonanie, że to naturalny postęp w porównaniu z sensorami APS-C. I owszem, pełnoklatkowe sensory pozwalają wyciągnąć więcej ze zdjęć, lecz wymaga to również sporych umiejętności, a także wyższych nakładów na optykę jeśli aparat jest systemowy.

Dlatego nie stawiajmy pomiędzy tymi sensorami znaku

Najlepsze lustrzanki APS-C są droższe niż podstawowe modele lustrzanek pełnoklatkowych i jest to w pełni uzasadnione. Znajdziemy w nich funkcje zaczerpnięte z topowych pełnoklatkowych aparatów, które mogą być ważniejsze niż rozmiar sensora.

Jaki wyświetlacz w aparacie cyfrowym?

Monitor w aparacie cyfrowym służy do podglądu kadru, przeglądania zdjęć i wyboru opcji z menu. Od jego jakości zależy komfort pracy z aparatem i możliwość oceny ostrości obrazu. Wybierz aparat z wyświetlaczem o dużej przekątnej i rozdzielczości. Warto, by monitor pokryty był powłokami przeciwodblaskowymi i umożliwiał regulację jasności.

Jeśli zależy ci na swobodzie kadrowania i chcesz wygodnie fotografować w różnych pozycjach, kup model z uchylnym lub uchylno-obrotowym monitorem.

W sprzedaży są również aparaty z dotykowymi ekranami. Ich zaletą jest możliwość dotykowego wybrania opcji w menu, albo wskazania palcem na ekranie, gdzie ma być ustawiona ostrość. Pamiętaj jednak, że taki wyświetlacz szybko się brudzi i zmniejsza widoczność obrazu w przypadku ostrego słońca.

Producenci coraz częściej decydują się wprowadzać połączenie tych wszystkich rozwiązań w lustrzankach (w bezlusterkowcach to praktycznie standard), również tych z wyższej półki cenowej.

Dodatkowy ekran LCD – dla kogo?

Dodatkowy ekran pomocniczy LCD służy wyświetlaniu najpotrzebniejszych informacji związanych z ustawieniami ekspozycji i statusem aparatu. Przyda się przede wszystkim zaawansowanym użytkownikom, gdy korzystamy tylko z wizjera optycznego, choć nawet gdy aparat nie ma takiego ekranu, to ustawienia można wyświetlić na ekranie podglądu lub sprawdzić w wizjerze.

W tańszych lustrzankach i bezlusterkowcach brak dodatkowego ekranu pozwala na oszczędność miejsca i miniaturyzację korpusu. Dostępne są również aparaty, które różnią się jedynie tym elementem, wewnątrz oferując te same komponenty.

Aparat cyfrowy z 4K – jak wybrać?

Filmowanie aparatami nadal najczęściej realizowane jest w trybie Full HD. Wydajność 50/60 klatek na sekundę nie jest już rzadkością. Dostępne są już aparaty, które oferują jeszcze wyższy klatkarz -od 120 poprzez 240 do nawet prawie 1000 kl/s zależnie od wybranej rozdzielczości. Gdy chcemy filmować dynamiczne sceny pomyślmy o takim aparacie.

Rozdzielczość 4K również jest coraz popularniejsza, znajdziemy ją nawet we flagowcach. Lecz zanim kupimy aparat ze względu na tę rozdzielczość upewnijmy się jaką część sensora wykorzystuje ten tryb i jakie są dodatkowe ograniczenia.

Niektóre lustrzanki i bezlusterkowce pracują przy 4K jedynie w trybie wycinania obrazu środka kadru, a to oznacza, że efektywna ogniskowa jest dużo większa niż w przypadku zdjęć.

Tryb 4K (a nawet 6K) może być też synonimem funkcji fotograficznych. Takich które pozwalają ustawić ostrość po wykonaniu zdjęcia lub fotografować bardzo szybkimi seriami – wtedy rozdzielczość kadru jest ograniczona do 8 Mpix.

Funkcje Wi-Fi i Bluetooth

Mimo postępu nadal nie każdy aparat dysponuje funkcjami Wi-Fi czy Bluetooth. Za ich pomocą wygodnie przejrzymy zdalnie zdjęcia na ekranie smartfona czy tabletu, a także będziemy sterować działaniem aparatu.

Dlatego jeśli planujemy w ten sposób pokazywać zdjęcia, sprawdźmy czy na pewno aparat ma wbudowaną łączność bezprzewodową. Alternatywą są bezprzewodowe karty pamięci lub zewnętrzne akcesoria Wi-Fi (lecz aparat musi te rozwiązania wspierać).

Jaki aparat z trybami użytkownika?

Jaki aparat cyfrowy zapewni efektowne ujęcia wymagające większej kontroli nad ustawieniami? Każdy oferujący regulację przysłony, czasu naświetlania, czyli innymi słowy wyposażony w tryb manualny fotografowania. Oprócz trybu M (całkowicie ręcznego) dostępne są łatwiejsze w obsłudze tryby priorytetów:

migawki (oznaczone na obudowie piktogramami S lub Tv) lub

przysłony (A lub Av)

Jeśli jesteśmy entuzjastami fotografii zwróćmy uwagę również na tryby użytkownika. To tryby, które możemy samodzielnie zaprogramować na podstawie aktualnej konfiguracji aparatu. Takich niezależnych trybów może być nawet kilka. Dostępnych poprzez menu albo pokrętło trybów.

Różnice pomiędzy aparatami z podobnej półki produktowej

Gdy przyglądamy się specyfikacji aparatów i widzimy podobną rozdzielczość oraz rozmiar sensora, podobne tryby fotografowania i wymiary, zadajemy sobie pytanie, to w czym tkwi różnica.

Menu i przyciski

Różne będzie menu użytkownika, inaczej rozmieszczone elementy kontrolne, inna ich liczba, podobnie jak liczba programowalnych przycisków. W przypadku kompaktów różnice dotyczą parametrów zintegrowanego obiektywu. Najlepiej wybierać te aparaty, które mają optykę o jasności w przedziale od f/1,8 do 2,8, ale im większy zoom, tym trudniej będzie znaleźć aparat, który ma obiektyw o dużej jasności przy maksymalnej ogniskowej.

Czas pracy na akumulatorze

Inny może być także czas pracy na akumulatorze (baterie typu AA lub dedykowany akumulator litowo-jonowy). Najlepiej wypadają tu lustrzanki, potem bezlusterkowce i w końcu kompakty. Im droższy aparat tym lepiej gospodaruje energią.

Liczba funkcji i trybów foto oraz filmowych również będzie odróżniać sprzęty o teoretycznie podobnej jakości obrazowania.

Złącza, sloty

Warto też zwrócić uwagę na dostępne złącza i sloty na karty pamięci. Gdy planujemy wykorzystać zewnętrzny mikrofon aparat powinien mieć odpowiedni port. Gdy chcemy zgrywać materiał nieskompresowany, powinno być stosowne złącze HDMI. Część aparatów z portami USB można ładować nawet z powerbanku.

Zastosowane technologie

Różnice mogą wiązać się też z zastosowaniem oryginalnych technologii przetwarzania obrazu lub konstrukcji. Ta ostatnia może być uszczelniona lub dodatkowo wzmocniona. Sensor może być wyposażony w zintegrowany układ stabilizacji (wtedy nie musimy stosować stabilizowanych obiektywów), dysponować funkcją sprzętowej symulacji filtra AA czy poprawy rozdzielczości przestrzennej (rozmiar w megapikselach) lub barwnej (wymaga to statycznych scen).

Może Cię zainteresować:

Poradnik: Czym kierować się przy zakupie aparatu cyfrowego?

Kupno aparatu cyfrowego wbrew pozorom wcale nie jest prostą sprawą. Kiedy wchodzimy do sklepu i widzimy całą ścianę pełną sprzętu fotograficznego różnych producentów, nie trudno o zawrót głowy. Czym więc kierować się przy wyborze cyfrówki?

Kiedy zapytamy znajomych jaki aparat fotograficzny powinniśmy kupić, jedni odpowiedzą, że taki który ma dużo megapixeli, inni, że taki który ma duży zoom, jeszcze inni, że taki który ma porządną baterię, lampę błyskową czy wyświetlacz. Pojawią się takie pojęcia jak ISO, matryca, migawka, przysłona, które amatorom nie mówią zbyt wiele. Kiedy zapytamy sprzedawcę w sklepie fotograficznym o radę, odpowie zazwyczaj „to zależy co będą Państwo fotografowali”, ale przecież aparat, który chcemy kupić, ma robić zdjęcia wszystkiego co nas zainteresuje. W dziesięciu krokach spróbujemy opowiedzieć o tym, na co warto zwracać uwagę kupując aparat cyfrowy.

KROK 1: USTALENIE MOŻLIWOŚCI I POTRZEB

Pierwszą rzeczą jaką musimy ustalić to kwota, jaką możemy przeznaczyć na sprzęt fotograficzny. Uzasadnienie wyboru najtańszego i najprostszego aparatu "bo ja tylko w wakacje czasem popstrykam" bardzo szybko okazuje się nieaktualne. Po krótkim czasie od obejrzenia pierwszych zrobionych zdjęć zaczniemy żałować, że nie wydaliśmy na lepszy sprzęt o kilkaset złotych więcej.

KROK 2: NIEULEGANIE MAGII MEGAPIXELI

Kiedy ustalimy przedział cenowy oraz rodzaj aparatu, nadchodzi czas zapoznania się z ofertą producentów. W tym celu należy obejrzeć modele, które spełniają nasze warunki. Na co jednak zwracać szczególną uwagę? Najczęściej spotykanym błędem wśród osób zainteresowanych kupowaniem sprzętu fotograficznego jest „wiara w megapixele”. Warto jednak wiedzieć, że dla przeciętnego użytkownika, wykorzystującego aparat cyfrowy do typowych zastosowań, ilość megapixeli praktycznie nie ma znaczenia. Do celów amatorskich w zupełności wystarczą 3-4 megapiksele. Można z takich plików wydrukować zdjęcia o rozmiarze 10x1. cm albo 13x18 cm. Dużo ważniejszą sprawą jest fizyczna wielkość matrycy, czyli przestrzeń, na której te piksele są „poupychane” oraz jakość optyki.

KROK 3: ZOOM I STABILIZACJA OBRAZU

Czy większa krotność zoomu oznacza lepszy aparat? Nie. Zoom decyduje o uniwersalności aparatu, ale nie o jego jakości. Należy też pamiętać, że wartościowy jest dla fotografa zoom optyczny, a nie cyfrowy. Informacja o zoomie ma postać albo krotności np. 10. albo podania zakresu ogniskowych np. 18-51 mm (najlepiej by dolny zakres był jak najmniejszy - wtedy mamy aparat szerokokątny, a górny – jak największy - wtedy mamy największe przybliżenie). Jeśli producent nie pisze nic na ten temat, to niemal na pewno aparat ma stałą ogniskową, czyli jest bez zoomu. Najprostsze aparaty cyfrowe mają zoom 3-krotny. Do aparatów z dużym zoomem niezbędnym dodatkiem jest stabilizator. Powoduje on, że aparat staje się mniej podatny na ruchy ręki go trzymającej. W efekcie mniej zrobimy poruszonych zdjęć.

KROK 4: ISO

Czułość filmów i aparatów cyfrowych wyrażana jest w jednostkach ISO: 50. 100, 200, 400, 800, 1600 lub 3200. Im mniejsza wartość ISO tym matryca jest mniej wrażliwa na światło i potrzeba go więcej do prawidłowego naświetlenia zdjęcia. Wyciśnięcie z matrycy większej czułości oznacza wzmocnienie sygnału, który się na niej pojawia, co z kolei pociąga za sobą szumy, czyli zakłócenia objawiające się widocznymi pikselami sprawiającymi, że zdjęcie jest bardziej ziarniste. Aparat cyfrowy powinien posiadać jak największy zakres czułości przy jak najniższych szumach.

KROK 5: WYŚWIETLACZ I BATERIA

Ważną cechą każdego aparatu jest jasny wyświetlacz LCD. Obecnie standardowym rozmiarem ekranu w aparacie cyfrowym jest ekran o przekątnej 2,5 –. 3,5 cala. Duży wyświetlacz oznacza większe zużycie prądu. Warto więc przy wyborze aparatu z dużym ekranem LCD sprawdzić pojemność baterii. Standardowa liczba wykonania zdjęć na jednym naładowaniu to ok. 300, są jednak na rynku dostępne baterie jonowo-litowe umożliwiające wykonanie do 1000 zdjęć.

KROK 6: LAMPA BŁYSKOWA

Warto zwrócić uwagę na parametry lampy błyskowej, jeśli robimy sporo zdjęć w pomieszczeniach. Musimy też mieć możliwość zarówno włączenia lampy błyskowej, gdy aparat sądzi, że jest ona zbędna, jak i wyłączenia, gdy jest on przekonany, że należy ją użyć. Dobrze, by miał również opcję usuwania efektu czerwonych oczu, bo w wypadku kompaktów, gdzie lampa błyskowa położona jest bardzo blisko osi optycznej obiektywu, jest on szczególnie uciążliwy.

KROK 7: KAMERA W APARACIE

Możliwość rejestrowania filmów wideo jest zazwyczaj lekceważona przez profesjonalistów, którzy do tego celu mają oddzielną kamerę. Jednak dla zwykłego, amatorskiego fotografa jest to często cecha bardzo cenna, bo nie każdy ma ochotę nosić wszędzie aparat i kamerę, nie mówiąc już o kosztach zakupu obu sprzętów. Standardowe wideo w aparacie cyfrowym to zapis 1. klatek w rozdzielczościach 320 x 240 pikseli z limitem czasu zapisu lub VGA (640 x 480) z prędkością 30 klatek na sekundę. Część nowszych aparatów cyfrowych rejestruje filmy w jakości HD (1280 x 720) z prędkością 24 klatek na sekundę.

KROK 8: MENU

Wygodne menu aparatu to element szczególnie ważny dla początkujących. Wszystkie opcje powinny być łatwo dostępne (zwłaszcza te często wykorzystywane np. samowyzwalacz) i logicznie pogrupowane. Użytecznym elementem, na który należy zwrócić uwagę, to oddzielny przycisk nagrywania filmu znajdujący się w obudowie aparatu.

KROK 9: TRYBY APARATU

Jeśli dobieranie parametrów takich jak ogniskowa, przysłona, ekspozycja wydaje się zbyt trudne, warto posiłkować się trybem automatycznym lub programami tematycznymi. Programy zawierają predefiniowane ustawienia aparatu umożliwiające wykonywanie zdjęć różnych obiektów w określonych warunkach. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych:

Program Krajobraz umożliwia uzyskanie ostrych, barwnych zdjęć krajobrazów.

Program Portret służy głównie do wykonywania zdjęć będących portretami. Ze względu na charakterystyczne dla niego ustawienia, jest on przeciwieństwem programu krajobraz.

Program Makro umożliwia wykonywanie zdjęć obiektów, które zostają w taki sposób powiększone, że zapełniają cały kadr.

Program Sport umożliwia wykonywanie zdjęć poruszających się obiektów. Przy tej funkcji aktywne jest ciągłe nastawienie ostrości. Ostateczny efekt na zdjęciu w dużym stopniu zależy od tego, w jakim kierunku porusza się fotografowany obiekt oraz od czasu naświetlania zdjęcia.

Program Zdjęcia Nocne umożliwia wykonywanie głębokich, wyważonych ujęć nocnych, w których naturalne oświetlenie zostaje zrównoważone ze światłem błyskowym. Do wykonania ujęć nocnych potrzebny jest statyw - jest to związane przede wszystkim z długim naświetlaniem.

Niektóre aparaty oferują także dodatkowe funkcje np. zdjęcia w sepii, matowienie cery przy portretach, a nawet fotomontaże polegające na wklejeniu fragmentu zdjęcia do innej fotografii lub nałożeniu sekwencji ruchów na jednym obrazie.

KROK 10: AKCESORIA I OPROGRAMOWNIE

Akcesoria i oprogramowanie dołączone do aparatu - pojemna karta pamięci, dobre sterowniki do różnych systemów operacyjnych, oprogramowanie - to wszystko może nam zaoszczędzić dodatkowych kosztów i starań.

Kiedy już wybierzemy aparat dla siebie, pozostanie nam już tylko go kupić i cieszyć się robieniem zdjęć. Jeśli ktoś jednak nie ma umiejętności ani podstawowej wiedzy, trudno będzie mu robić dobre zdjęcia, a za niepowodzenia będzie obarczał sprzęt. Osoba, która poświęci trochę czasu teorii i posiada choć odrobinę wyobraźni i talentu, nawet z najprostszego aparatu jest w stanie zrobić niesamowity użytek. Dlatego warto interesować się fotografią, by samemu robić jak najciekawsze zdjęcia, bez względu na używany sprzęt.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW