Telefon Komórkowy

Oppo A15 vs Samsung Galaxy A20e: Jaka jest różnica?

Porównanie zdjęć OPPO Find X5 Pro z Samsungiem Galaxy S22 Ultra oraz Xiaomi Mi 11 Ultra

Do redakcji trafił flagowy model OPPO Find X5 Pro. Wyceniony na 5999 zł konkuruje w najwyższej półce cenowej – jego rywalami są najwyższe dostępne na rynku modele. Porównaliśmy jego możliwości robienia zdjęć ze smartfonami Samsung Galaxy S22 Ultra oraz Xiaomi Mi 11 Ultra, aby przekonać się, czy faktycznie dotrzyma kroku najlepszym z najlepszych. Wyniki przedstawiamy poniżej.

Specyfikacja aparatów

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego co znajduje się w zestawie aparatów każdego ze smartfonów.

OPPO Find X5 Pro Xiaomi Mi 11 Ultra Samsung S22 Ultra Aparat główny 50 MP, f/1.7, 25mm multi-directional PDAF, OIS - Optyczna stabilizacja SLR Axis 50 MP, f/2.0, 24mm, 1/1.12", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 108 MP, f/1.8, 23mm PDAF, Laser AF, OIS Aparat ultraszerokokątny 50 MP, f/2.2, 15mm, 110˚, multi-directional PDAF 48 MP, f/2.2, 12mm, 128˚, PDAF 12 MP, f/2.2, 13mm, AF Aparat z teleobiektywem 13 MP, f/2.4, 52mm, PDAF, 2x powiększenie optyczne 48 MP, f/4.1, 120mm, PDAF, OIS, 5x powiększenie optyczne 10 MP, f/2.4, 70mm dual pixel PDAF, OIS, 3x powiększenie optyczne 10 MP, f/4.9, 230mm dual pixel PDAF, OIS, 10x powiększenie optyczne Aparat do selfie 32 MP, f/2.4, 21mm 20 MP, f/2.2, 27mm 40 MP, f/2.2, 26mm, PDAF

Jeśli chodzi o aparat główny wszystkie trzy smartfony trzymają podobny poziom specyfikacji. Samsung wyróżnia się najwyższa rozdzielczością, a OPPO chwali się najbardziej zaawansowaną stabilizacją 5-osiową, na którą składa się 3-osiowa stabilizacja matrycy i 2-osiowa stabilizacja soczewek obiektywu.

Podobnie poziom utrzymują smartfony także w przypadku aparatów ultra-szerokokątnych. Wszystkie trzy oferują ustawianie ostrości. Samsung ma jednak najniższą rozdzielczość, co może ale nie musi mieć wpływ na ostateczny efekt.

Najwięcej różnic widać w przypadku teleobiektywów. OPPO Find X5 Pro oferuje tylko x2 powiększenie optyczne i to bez stabilizacji optycznej. Xiaomi Mi 11 Ultra ma x5 powiększenie optyczne ze stabilizacją. Samsung Galaxy S22 Ultra jako jedyny oferuje aż dwa teleobiektywy, jeden o powiększeniu x3, a drugi aż x10, oba ze stabilizacją optyczną.

W przypadku zdjęć selfie istotne jest, że OPPO Find X5 Pro ma najszerszy kąt widzenia, co pozwoli zmieścić więcej osób w kadrze.

Zdjęcia z głównego aparatu

Główne aparaty w smartfonach osiągnęły bardzo zbliżony poziom jeśli chodzi o możliwości, takie jak rozpiętość tonalna i szczegółowość. Różnice najczęściej wynikają ze sposobu obróbki obrazu i balansu bieli. Zdjęcia z OPPO Find X5 Pro są zdecydowanie najbardziej kontrastowe. Widać to na różnych fakturach, np. na cegłach budynku. Gdy oglądamy zdjęcia na pełnym ekranie mogą przez to sprawiać wrażenie najbardziej szczegółowych, bo detale są dodatkowo podkreślone. Jeśli jednak porównamy czytelność małych napisów, okaże się, że szczegółowość jest na podobnym poziomie. Jeśli ktoś lubi kontrastowe zdjęcia z nasyconymi kolorami, to OPPO Find X5 Pro oferuje je bez dodatkowej obróbki i robi to naprawdę dobrze. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem mniej nasyconych, bardziej przypominających klasyczny aparat zdjęć, to Samsung czy Xiaomi okażą się bliższe Twojemu gustowi. Zdjęcia z OPPO Find X5 Pro mają też często cieplejszą kolorystykę, co najczęściej wychodzi na plus, ale gdy na zdjęciu znajduje się dużo żółtego, np. budynek o takiej elewacji, wówczas tej ciepłoty jest trochę za dużo. Warto też podkreślić, że gdy zaczniemy patrzeć na zdjęcia n powiększeniu 100% to zdjęcia z OPPO będą miału trochę więcej szumu, ze względu na rodzaj obróbki.

Zdjęcia ultra-szerokokątne

Muszę przyznać, że OPPO Find X5 Pro zrobił najlepsze zdjęcia ultra-szerokokątne jakie dotąd widziałem. Szczegółowością w zasadzie nie ustępują głównemu aparatowi. W połączeniu z kontrastowymi kolorami dramatyczna perspektywa ultra-szerokiego kąta wygląda imponująco. To po części zasługą tego samego rodzaju obróbki co z głównego aparatu, która w zdjęciach ultra-szerokokątnych sprawdza się jeszcze lepiej niż w głównym aparacie. Matryca 50 megapikseli też tutaj pomaga. Efekt jest bardzo atrakcyjny dla oka.

Xiaomi Mi 11 Ultra może pochwalić się najszerszym i zauważalnie szerszym od dwóch pozostałych smartfonów kątem widzenia. Ma też kolorystykę najmocniej przypominającą analogowy film. Samsung jest w tym wypadku nie wyróżnił niczym szczególnym – oferuje wystarczając dobre efekty, ale OPPO nie dorównuje.

Zdjęcia z powiększeniem optycznym

Tę funkcję OPPO potraktowało po macoszemu, za to Samsung poszedł na całość i widać to już po specyfikacji. Obecnie nie ma na rynku smartfonu oferującego lepsze przybliżenia, niż Samsung Galaxy S22 Ultra, zarówno jeśli chodzi o elastyczność, maksymalne powiększenie jak i szczegółowość. Na drugim miejscu jest Xiaomi Mi 11 Ultra, którego powiększenie x5 i stabilizacja optyczna to wciąż więcej niż oferuje większość modeli na rynku. OPPO Find X5 Pro oferuje podstawowe minimum w tej kwestii – obraz jest wciąż atrakcyjny, ale stopień powiększenia symboliczny w porównaniu z konkurencją. OPPO to nie jest telefon do fotografowania dzikiej zwierzyny czy księżyca.

Zdjęcia nocne

W przypadku zdjęć nocnych zwycięzcą okazał się OPPO Find X5 Pro – mocna obróbka dobrze pasuje do kontrastowych świateł i neonów. Stabilizacja sprawdza się świetnie, a przewaga szerokiego kąta została zachowana także przy zdjęciach nocnych. Na drugim miejscu jest Samsung, który ma również dobrą jakość HDR, ale szeroki kąt nie ma równie dobrej szczegółowości. Xiaomi jest na 3 miejscu i radzi sobie w miarę dobrze, ale neon baru zdarzyło mu się prześwietlić. Zdjęcia nocne w najsłabszym świetle i z innych aparatów niż główny wypadły w Xiaomi słabiej od dwóch pozostałych konkurentów.

Podsumowanie

OPPO Find X5 Pro okazał się zwycięzcą w kilku kategoriach zdjęć, z których często korzystamy na co dzień, zwłaszcza jeśli lubimy kontrastowe obrazy i zdecydowane kolory. Ma najlepszej jakości zdjęcia ultra-szerokokątne jakie dotąd widziałem. Zdjęcia nocne też wypadły bardzo dobrze. Szkoda, że OPPO nie zdecydowało się dołożyć teleobiektywu z prawdziwego zdarzenia, bo wówczas byłby zwycięzcą przez nokaut. Samsung Galaxy S22 Ultra pozostaje królem zdjęć z teleobiektywów, do fotografii zwierząt czy detali architektury. Jest też najbardziej wszechstronny pod względem dostępnych ogniskowych. Xiaomi Mi 11 Ultra będzie dobrą przeciwwagą jeśli ktoś lubi stonowane kolory i możliwe neutralny, naturalny wygląd zdjęć. Wciąż ma lepszy teleobiektyw od OPPO. Osobiście miałbym duży dylemat czy postawić na teleobiektyw z Samsunga czy ultra-szerokokątne zdjęcia OPPO – oba ekstrema bardzo sobie cenie i nie umiem jednoznacznie powiedzieć co byłoby dla mnie ważniejsze.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Zdjęcie 7

Zdjęcie 8

Ranking smartfonów do 1000 zł. Grudzień 2022 – Geex

Smartfon do 1000 zł – co oferuje?

Smartfony, które plasują się dziś na półce cenowej poniżej tysiąca złotych, naprawdę są w stanie zaimponować możliwościami i specyfikacją. Coraz częściej dorównują droższym konkurentom pod względem designu, parametrów wyświetlacza czy możliwości fotograficznych.

W rankingu smartfonów do 1000 zł na grudzięń 2022 znajdziesz modele z potrójnym, a nawet poczwórnym aparatem, gdzie główny obiektyw może mieć rozdzielczość nawet 50 lub 64 Mpix. Takie parametry, w połączeniu z SI i ciekawymi funkcjami dodatkowymi, pozwalają już na robienie żywych, wyrazistych zdjęć oraz nagrywanie filmów pełnych kolorów i detali. Natomiast podzespoły, napędzające te smartfony do pracy, zapewnią stabilną i satysfakcjonującą jakość użytkowania.

Specyfikacje smartfonów do 1000 zł

Telefony do 1000 zł działają w oparciu o szybkie, 8-rdzeniowe procesory, często wsparte już sporą pamięcią RAM liczącą 6 lub nawet 8 GB. Większość modeli w tym przedziale cenowym ma co prawda 4 GB RAM, ale taka wartość w zupełności wystarczy do płynnego działania urządzenia podczas standardowych, codziennych zastosowań.

W grudniowym zestawieniu znalazły się zatem modele, których podzespoły i konfiguracje spokojnie pozwalają na wielozadaniową pracę, niezakłóconą spowolnieniami rozrywkę w prostych grach czy komfortowe oglądanie filmów, seriali lub programów rozrywkowych podczas wieczornego relaksu.

Bateria i ładowanie

W tym przedziale cenowym znajdziesz też modele z niezwykle mocną baterią, której pojemność sięga aż 5000 mAh. Takie akumulatory pozwalają na dwa dni standardowego użytkowania lub cały dzień multimedialnej rozrywki. A w poniższym zestawieniu największą baterię, którą wystarczy ładować tylko 2 razy w tygodniu, ma Huawei nova Y70.

Niektóre smartfony do 1000 zł są również zaopatrzone w przydatną funkcję szybkiego ładowania, która w zaledwie kilkanaście minut zapewni energię nawet na 8 godzin dalszej pracy. Tutaj warto wyróżnić Xiaomi Redmi Note 11 obsługujące ładowanie o mocy 33 W.

Dobre wyświetlacze

Skoro już o multimedialnej rozrywce mowa, nie sposób pominąć tak istotnego elementu, jak wyświetlacz. W rankingu telefonów do 1000 zł na grudzień 2022 znalazły się modele z przestronnymi ekranami, których przekątna nie schodzi poniżej 6”.

Choć coraz częściej poszukiwane są kompaktowe smartfony, takie pojawiają się dopiero powoli na wyższych półkach. Na mały smartfon do 1000 zł przyjdzie nam jeszcze poczekać, o ile w ogóle producenci podejmą taki krok. Na razie na tej półce cenowej najmniejszą przekątną ekranu równą 6,4” ma Samsung Galaxy A32 i Motorola moto g42.

W tym przedziale dostępne są już smartfony, które dzięki zastosowanej matrycy i gęstości pikseli zaskakują imponującą jakością ostrego obrazu o soczystych kolorach. Spośród zebranych poniżej propozycji bez problemu znajdziesz telefon do 1000 zł z ekranem AMOLED i rozdzielczością Full HD+. Takie parametry pozwalają wkroczyć na nowy poziom wrażeń wizualnych, a przez to, zupełnie inny wymiar rozrywki w grach czy filmach.

W rankingu smartfonów do 1000 zł na grudzień 2022 roku coraz więcej modeli oferuje także wysoką częstotliwość odświeżania ekranu. 90 lub 120 Hz przyda się w grach i filmach, ale także wpłynie na ogólne wrażenia z korzystania z telefonu, upłynniając przewijanie portali społecznościowych czy galerii zdjęć.

Co jeszcze wyróżnia telefony do 1000 zł?

Smartfony do 1000 zł coraz częściej oferują dodatkowe funkcje, które wcześniej zarezerwowane były dla modeli z wyższych półek cenowych. Dobrym przykładem takich zmian jest NFC, które stało się już standardem wśród modeli powyżej 500 zł.

Obecnie taką nowością, wkraczającą powoli na coraz niższe półki cenowe, jest obsługa nowego standardu łączności mobilnej. Smartfon 5G do 1000 zł, który oczywiście znalazł się też w naszym rankingu na grudzień 2022, to m.in. POCO M4 Pro. Z pewnością oferta tanich telefonów z 5G będzie się nadal prężnie powiększać.

Jaki telefon do 1000 zł wybrać?

Wybór smartfona do 1000 zł nie będzie stanowił problemu, jeśli stawiasz na sprzęt, który pomoże Ci w pracy, dostarczy rozrywkę, zapewni dobrą jakość zdjęć oraz filmów i dodatkowo, dzięki dobrej baterii, posłuży swoimi dobrodziejstwami przez cały dzień.

Dostępne obecnie modele smartfonów poniżej 1000 zł oferują już naprawdę wiele i są w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby komunikacyjne i rozrywkowe swoich użytkowników. Co więcej, designem również nie odbiegają od droższej konkurencji, przez co łatwo pomylić je z bardziej kosztownymi modelami.

Czy kupno smartfona do 1000 zł się opłaca?

Odpowiadając zatem na pytanie, czy kupno smartfona do 1000 zł się opłaca, w kontekście oferowanych przez niego funkcji odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak. W zestawieniu na grudzień 2022 znajdziesz bowiem modele, które wyróżniają się najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Jasne, że wymagając rozszerzonych funkcji, takich jak postprodukcja zdjęć czy praca z zaawansowanymi aplikacjami, warto rozejrzeć się za bardziej rozbudowanymi, a co za tym idzie droższymi modelami. Jednak jeśli poszukujesz dobrego smartfona do codziennych zastosowań, to telefon do 1000 zł spokojnie im sprosta.

Najpopularniejsi producenci smartfonów do 1000 zł

W czołówce producentów, którzy mogą pochwalić się dobrymi modelami smartfonów w przedziale cenowym do 1000 zł, znajdziesz znanych i lubianych rynkowych gigantów. Królują tutaj propozycje od Xiaomi, Samsunga i realme, a swoją mocną pozycję na tej półce cenowej zaznaczają: Motorola, Huawei i vivo. Na wyróżnienie zasłużyła także nowość na polskim rynku, marka Infinix.

Oppo A15 vs Samsung Galaxy A20e: Jaka jest różnica?

ma wsparcie 5G ✖ Oppo A15 ✖ Samsung Galaxy A20e ( Samsung Exynos 7884 Wspiera bezprzewodową technologię 5G. Sieć komórkowa piątej generacji zapewnia wyższe prędkości i mniejsze opóźnienia niż poprzednia - sieć czwartej generacji.

prędkość pobierania 300MBits/s (MediaTek Helio P35) 300MBits/s Szybkość pobierania jest miarą przepustowości połączenia internetowego, reprezentującą maksymalną szybkość przesyłania danych, z jaką urządzenie może uzyskać dostęp do treści online.

prędkość przesyłania 150MBits/s (MediaTek Helio P35) 50MBits/s Szybkość przesyłania jest miarą przepustowości połączenia internetowego, reprezentującą maksymalną szybkość przesyłania danych, z jaką urządzenie może wysyłać informacje do serwera lub innego urządzenia.

Posiada USB Typu-C ✖ Oppo A15 ✔ Samsung Galaxy A20e USB Typu-C ma odwracalną orientację wtyczki i kierunku kabla.

wersja USB 2 2 Nowsza wersja USB jest szybsza i lepiej zarządza energią.

posiada NFC ✖ Oppo A15 ✔ Samsung Galaxy A20e NFC (near-field communication), czyli komunikacja bliskiego zasięgu umożliwia urządzeniu wykonywanie prostych transakcji bezprzewodowych, takich jak płatności mobilne. Uwaga: ta funkcja może nie być dostępna na wszystkich rynkach.

wspiera Wi-Fi 6 (802.11ax) ✖ Oppo A15 ✖ Samsung Galaxy A20e Wi-Fi 6, przedstawiony w 2019 roku, jest oparty na standardzie bezprzewodowej sieci LAN IEEE 802.11ax. Zaprojektowany do pracy we wszystkich pasmach częstotliwości od 1 do 6 GHz, oferuje wyższe prędkości transmisji danych i mniejsze opóźnienia w porównaniu do poprzednich technologii Wi-Fi.

obsługuje Wi-Fi 6E ✖ Oppo A15 ✖ Samsung Galaxy A20e Wi-Fi 6E zostało zapowiedziane w 2020 roku i ma kilka zalet w porównaniu do Wi-Fi 6. Oprócz pasm 2,4 GHz i 5 GHz może działać w paśmie 6 GHz, które zapewnia większą szybkość i wyjątkowo małe opóźnienia.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW