Kamera

Najlepsze aparaty dla początkujących fotografów

Jaki Aparat fotograficzny dla początkujących? Opinie, Cena i Ranking

Aparat fotograficzny dla początkujących to cała grupa różnorodnych sprzętów, które przydadzą nam się w rozpoczęciu magicznej przygody z fotografią. Niezależnie od tego, cyz marzą nam się zdjęcia artystyczne, czy po prostu chcemy dokumentować swoje podróże, ciekawe wydarzenia, po prostu życie – na pewno znajdziemy na rynku coś dla siebie. Co więcej, możliwości jest na tyle dużo, że kupimy odpowiedni aparat na każdą kieszeń.

Z drugiej strony, mnogość możliwości sprawia wrażenie chaosu, w którym niełatwo się zorientować. Przygotowaliśmy więc dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy. Wskazujemy też, na które parametry szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie i jak się one mają do codziennego użytkowania sprzętu.

Jaki Aparat fotograficzny dla początkujących?

Ranking najlepszych >>> Przejdź do rankingu!

Aparat fotograficzny dla początkujących – cyfrowy czy analogowy?

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić, by znaleźć najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących, jest odpowiedź na pytanie, czy lepszy będzie sprzęt cyfrowy, czy może analogowy. Obecnie na rynku dominują nowoczesne aparaty, których matryca zapisuje obraz do postaci cyfrowej, jednak starsi użytkownicy wciąż pewnie pamiętają klisze fotograficzne.

Zdjęcia, które zapisują się na kliszach i które trzeba później wywołać, mają swój niesamowity, niepowtarzalny charakter. Z drugiej strony, takie aparaty są obecnie dość drogie, a i film do aparatu nie należy do najtańszych, różnie też bywa z jego dostępnością. Co więcej, mamy do zrobienia tylko kilkadziesiąt zdjęć, co bywa ciekawym doświadczeniem, gdy mamy już jako-taką wiedzę, ale przeszkadza w nauce. By nauczyć się kadrowania, potrzeba setek prób, dziesiątek zdjęć tej samej rzeczy z różnych perspektyw. Dlatego najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących jest urządzeniem cyfrowym. Możemy nim zrobić tysiące zdjęć, które zapiszą się na karcie pamięci. Otworzymy je potem na komputerze i wybierzemy najlepsze ujęcia.

Zobacz też: Pierwszy aparat fotograficzny

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących wybrać i kupić?

Wiemy już, że najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących to aparat cyfrowy, ale co z pozostałymi parametrami? Zajmiemy się nimi w dalszej kolejności. Przed zakupem powinniśmy rozważyć takie kwestie, jak:

Rozmiary,

Optyka,

Zoom,

Tryby.

Rozmiary aparatu fotograficznego dla początkujących

Jak duży powinien być aparat fotograficzny dla początkujących? Nie ma jednej odpowiedzi, która byłaby dobra w każdym przypadku. Warto sobie zdać sprawę, że – w dużym uproszczeniu – im większy aparat, tym lepsza jakość zdjęć. Posiada on bowiem dużą matrycę, która lepiej rejestruje obraz. Dodatkowo, w największe aparaty łatwiej włożyć zaawansowane mechanizmy, odpowiadające za przydatne funkcje, jak choćby ogniskowa o dużym zakresie i inne. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy typem podróżnika, lepiej sprawdzi się mały i lekki sprzęt do fotografowania, który nie będzie nam ciążył ani na szyi, ani w plecaku.

Sprawdź również: Aparat fotograficzny dla dziewczynki

Optyka w aparacie fotograficznym dla początkujących

Być może obiło Wam się o uszy takie wyrażenie, jak aparat ze zmienną optyką. Oznacza ono, że dany sprzęt ma możliwość szybkiej i łatwej zmiany obiektywu na inny. To daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o efekty możliwe do osiągnięcia – możemy podpinać jasne obiektywy o dużym otworze przysłony, superzoomy, rybie oko (obiektyw zniekształcający obraz) i wiele, wiele innych. Jeśli chcemy się zająć fotografią na poważnie, będzie to najlepszy wybór.

Czy ma on jakieś wady? Przede wszystkim, finansowe. Aparat fotograficzny dla początkujących z wymienną optyką to studnia bez dna, jeśli chodzi o pieniądze. Nie dość, że sam korpus sporo kosztuje, to jeszcze cały czas kusi nas dokupowanie nowych obiektywów. Dodatkowo, sam aparat zajmuje więcej miejsca, dźwigamy ze sobą większy i cięższy sprzęt. Kompakt – bo tak nazywane są aparaty fotograficzne dla początkujących, w których obiektyw jest na stałe przymocowany do korpusu – może być więc całkiem dobrym wyborem.

Jeśli chodzi o aparat fotograficzny dla początkujących z wymienną optyką, do wyboru mamy dwie opcje:

Lustrzanka cyfrowa – jak sama nazwa wskazuje, jej działanie oparte jest na systemie luster. Daje doskonałą jakość obrazu. Bezlusterkowiec – współcześnie niemal nie ustępuje lustrzance, jest jednak od niej znacznie mniejszy i lżejszy, dlatego świetnie sprawdza się w podróży.

Może Cię zainteresować: Tani aparat cyfrowy

Zarówno do pierwszego, jak i drugiego typu aparatu fotograficznego dla początkujących musimy kupować obiektywy zgodne z systemem mocowania, charakterystycznym dla danej firmy. Możemy kupić optykę produkowaną przez tę samą markę, co aparat, lub też marki uniwersalne, produkujące obiektywy na różne mocowania.

Zoom w aparacie fotograficznym dla początkujących

Czasem chcielibyśmy uchwycić jakiś detal, ale nie mamy czasu lub warunków, by podejść bliżej. Wtedy przyda się duży zoom. Unikajmy jednak zoomu cyfrowego, który psuje jakość fotografii. O wiele lepiej korzystać z zoomu optycznego, który co prawda sprawia, że zdjęcie jest ciemniejsze, ale za to wygląda całkiem dobrze. Zoom w lustrzance i bezlusterkowcu zależy od obiektywu. Jeżeli zaś chodzi o aparat fotograficzny dla początkującego typu kompakt, może on mieć niewielki zoom lub być tak zwanym superzoomem, potężnym sprzętem z wysuwanym obiektywem.

Tryby w aparacie fotograficznym dla początkujących

Jako że na początku możemy mieć problem z ustawieniem trójkąta ekspozycji, czyli ISO, przysłony i czasu naświetlania, dobry aparat fotograficzny dla początkujących powinien posiadać sprawny tryb automatyczny. Poza trybem, w którym aparat automatycznie, na podstawie pomiaru światła, ustawia ekspozycję, znajdziemy także tryby półautomatyczne. Możemy więc ustawić przysłonę lub czas naświetlania, a reszta parametrów dobierze się sama. Pozwoli to osiągnąć wymarzony efekt.

Sprawdź też: Aparat fotograficzny do 3000 zł

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy?

Najlepszy aparat fotograficzny dla początkującego może wyróżniać się cechami, które pomogą nam w codziennym użytkowaniu. Jeśli mówimy o kompakcie, dużym atutem będzie jasny obiektyw o dużym otworze przysłony, który pozwoli robić zdjęcia w nieidealnych warunkach oświetleniowych i z ładnym efektem rozmycia tła. W każdym przypadku dobry aparat fotograficzny dla początkujących powinien wygodnie leżeć w dłoni, posiadać powierzchnię antypoślizgową, zabezpieczającą przed przypadkowym upuszczeniem.

Co jeszcze jest ważne? Sprzęt, który wybierzemy, najprawdopodobniej będzie posiadał ekran z podglądem na żywo. Idealnie, jeśli będziemy mogli go odwracać, by robić zdjęcia z różnych perspektyw. Powinien iść w parze z wizjerem, do którego przykładamy oko. Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących może posiadać pamięć wbudowaną, która pozwoli zrobić choć kilka zdjęć, gdy zapomnimy karty pamięci. Niektóre sprzęty tego typu posiadają również GPS do ustalania lokalizacji i zapisywania, gdzie zrobiono daną fotografię, a także Wi-Fi lub Bluetooth. Te ostatnie systemy łączności umożliwiają przesłanie zdjęć na telefon, tablet czy laptop bez użycia kabla.

Gdzie kupić aparat fotograficzny dla początkujących?

Dobry aparat fotograficzny dla początkujących znajdziemy przede wszystkim w sklepach ze sprzętem foto, ale także w marketach z elektroniką oraz sklepach internetowych. Producenci to na przykład Canon, Nikon, FujiFilm, Samsung, Sony, Agfaphoto i inni.

Cena aparatu fotograficznego dla początkujących?

Ile kosztuje dobry aparat fotograficzny dla początkującego? Rozbieżność cenowa jest ogromna. Na początek nie warto kupować najdroższego sprzętu, który kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak również najtańszego, który nie da spodziewanych efektów i tylko nas zirytuje. Rozsądnym jest założenie budżetu od 500 zł na kompakt do 3000 zł na lustrzankę z obiektywem kitowym.

Aparat fotograficzny dla początkujących – opinie

Jesteśmy ciekawi, co Waszym zdaniem powinien posiadać dobry aparat fotograficzny dla początkującego? Jeśli dopiero planujecie zakup, dajcie znać, jaki model do Was najbardziej przemawia. A jeśli macie już jakieś doświadczenie, koniecznie napiszcie, od jakiego sprzętu zaczynaliście. Czekamy na opinie o aparatach fotograficznych dla początkujących.

Aparat fotograficzny dla początkujących / Ranking najlepszych

Czas na konkretne rekomendacje. Wybraliśmy modele cieszące się największym uznaniem i nienagannymi opiniami. Stworzyliśmy ranking najlepszych aparatów fotograficznych dla początkujących, który uwzględnia propozycje każdego typu i na każdą kieszeń.

Jaki dobry aparat fotograficzny kupić? Poradnik dla amatorów i początkujących

Wybór cyfrowego aparatu fotograficznego może się wydawać wyjątkowo skomplikowany początkującym fotografom, którym często brakuje wiedzy i doświadczenia. Ważne jest, żeby dopasować aparat do swoich umiejętności, planowanego wykorzystania sprzętu i możliwości finansowych. Podpowiadamy, jaki aparat fotograficzny kupić.

Jaki aparat dla początkującego: cyfrowy czy klasyczny?

Podstawowa klasyfikacja aparatów fotograficznych, z jaką możemy się zetknąć, to podział na aparaty cyfrowe i aparaty klasyczne. Te drugie często są błędnie określane jako aparaty analogowe, bo w rzeczywistości wcale nie wykorzystują one sygnału analogowego. Który z nich lepiej sprawdzi się, jeśli nie mamy doświadczenia? Jaki aparat dla początkujących sprawdzi się lepiej?

Głównym wyróżnikiem aparatów klasycznych jest wykorzystywanie błony światłoczułej (popularnego filmu czy kliszy) jako materiału do naświetlania. W aparatach cyfrowych stosuje się cyfrową matrycę światłoczułą.

Właśnie dlatego współcześnie podczas zakupu nowego sprzętu fotograficznego sięgamy po najbardziej rozpowszechnione fotograficzne aparaty cyfrowe, do których należą:

Jaki aparat cyfrowy wybrać? Kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Między cyfrowymi aparatami kompaktowymi a lustrzankami najczęściej wybierają początkujący amatorzy fotografii, aczkolwiek ciekawą propozycję stanowią również dające sporo możliwości, a przy tym niewielkie bezlusterkowce.

Najprostszym rozwiązaniem dla większości użytkowników, którzy zdjęcia robią sporadycznie lub nie planują zagłębiać się w tajniki fotografii, będzie aparat kompaktowy. Dobrze on spełni swoje zadanie, jeśli wystarczy nam tryb automatyczny, tryby tematyczny lub dostęp do szeregu prostych w obsłudze funkcji. Część produkowanych współcześnie smartfonów z wyższej półki oferuje możliwości zbliżone do aparatów kompaktowych.

Osoby zainteresowane fotografią oraz zaawansowani amatorzy mogą za to śmiało rozważyć zakup lustrzanki cyfrowej albo bezlusterkowca. W obu tych grupach sprzętu znajdziemy aparaty przeznaczone do zastosowań amatorskich, które pozwalają na zapoznanie się z zaawansowanymi funkcjami i naukę ich wykorzystania w praktyce, a także zapis zdjęć w specjalnych formatach pozwalających na ich profesjonalną obróbkę.

Jaki aparat kompaktowy wybrać?

Podczas wyboru aparatu początkujący fotograf kieruje się głównie ceną. Warto wiedzieć, co możemy otrzymać w przypadku aparatów z niższej półki cenowej oraz droższych modeli, które można już nazwać profesjonalnymi kompaktami.

Aparat komapktowy do 500 zł

Sony Cyber-shot DSC-W810

Aparat Sony Cyber-shot DSC-W810 pojawił się w 2014 roku i zdobył serca wielu amatorów fotografii. W jego wnętrzy znajdziemy matrycę w rozmiarze jeden na dwie trzecie cala typu Super HAD CCD o rozdzielczości 20,1 megapikseli. Ten niewielki kompakt został wyposażony we wbudowany system AF, 6-krotny zoom optyczny oraz możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD 720p. Zakres czułości waha się od ISO 100 do ISO 3200.

Sony Cyber-shot DSC-W830

Premiera kompaktu Sony Cyber-shot DSC-W830 odbyła się w 2014 roku. Aparat oferuje dość standardowe dla aparatów do 500 zł parametry, jednak poza matrycą 20 Mpix, autofocusem pojedynczym i wielopunktowym, a także nagrywaniem w HD, pozwala on na uzyskanie 8-krotnego zoomu optyczne i oferuje elektroniczną stabilizację obrazu. Aparat Sony Cyber-shot DSC-W830 wyposażono w 2,7-calowy ekran, nie ma on jednak wizjera. Na bocznych krawędziach urządzenia zarysowane są uchwyty, które zwiększają wygodę korzystania z aparatu.

Aparat kompaktowy do 2000 zł

Sony DSC-HX99

Sony Cyber-shot DSC-HX99 zagościł na rynku w 2018 roku. Został on wyposażony w obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T* o zakresie ogniskowych 24-720 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm). Za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor BIONZ X. Ten niewielki aparat kompaktowy umożliwia fotografowanie w plikach RAW z prędkością do 10 kl./s. Funkcja Eye AF (wykrywanie oka) z możliwością nagrywania filmów 4K sprawdzi się u miłośników kręcenia. Nie zabrakło również opcji slow motion w jakości HD (do 100 kl./s). Aparat jest wyposażony w łączność Bluetooth.

Canon PowerShot G9X Mark II

Canon PowerShot G9X Mark II powinien kosztować niecałe 2000 złotych. W środku znajdziemy 21,1-megapikselową matrycę CMOS w rozmiarze 1 cala. Elegancka obudowa skrywa w sobie procesor obrazu DIGIC 7, który z powodzeniem przetworzy zdjęcia rejestrowane obiektywem z 3-krotnym zoomem optycznym o ekwiwalencie ogniskowych 24-84 mm (dla formatu 35 mm) i jasności f/2.0. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 8,2 kl./s, natomiast nagrywanie filmów możliwe jest maksymalnie w rozdzielczości Full HD (1080p). Ten aparat kompaktowy został wyposażony w Wi-Fi oraz NFC. Występuje w różnych wersjach kolorystycznych - srebrnej oraz czarnej.

Jaką lustrzankę dla amatora wybrać?

W pełni z możliwości lustrzanki cyfrowej może skorzystać fotograf z doświadczeniem lub profesjonalista, dlatego nie każdy amator decyduje się na zakup takiego sprzętu. Znaczenie mają tu czynniki takie jak cena i złożona obsługa. Zakup nowej lustrzanki to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W tej cenie otrzymujemy aparat fotograficzny oferujący dziesiątki ustawień i wymagający już pewnej wiedzy o fotografii – szansa jest duża, że niedoświadczony użytkownik szybko się pogubi. Jednak od czegoś trzeba zacząć.

Zadowalającą lustrzanką dla amatora może być aparat z segmentu entry-level, a więc sprzęt stosunkowo prosty w obsłudze i przystępny cenowo – taki aparat fotograficzny dostaniemy już za ok. 2000-3000 zł. Jakimi modelami warto się zainteresować? Oto kilka przykładów:

Jaki bezlusterkowiec dla początkującego fotografa?

Wybór odpowiadającego indywidualnym wymaganiom bezlusterkowca powinien ułatwić dedykowany właśnie tym aparatom poradnik. Sporo interesujących aparatów z tej kategorii znajdziemy w cenie do 2000 zł lub do 3000 zł.

Warto zapoznać się ze specyfikacjami sprawdzonych, kilkuletnich modeli, takich jak:

Wśród nowszych bezlusterkowców, które sprawdzą się w ręku zaawansowanego amatora, znajdują się np.:

Najlepsze aparaty dla początkujących fotografów

Nauka fotografii od podstaw i doskonalenie warsztatu wymaga odpowiedniego aparatu, który będzie stosunkowo łatwy w obsłudze. Jednak przy wyborze pierwszego poważnego sprzętu, warto myśleć perspektywicznie – rozważając modele z możliwością wymiany obiektywu.

Zatem: jaki aparat wybrać na początek? Czym się kierować? Postaram się pomóc wam w tym zadaniu.

Wielu osobom wydaje się, że dla amatorów najlepszą opcją jest cyfrowy kompakt lub smartfon, które są lekkie, poręczne i dość intuicyjne w obsłudze. Patrząc na to z tego punktu widzenia, trudno się nie zgodzić, ale te urządzenia kryją w sobie również pewną pułapkę.

Ponieważ nie mają wymiennej optyki, są ograniczone do tego, w co wyposażono je w chwili produkcji. Jeśli przyjdzie wam do głowy próbować swoich sił w fotografii portretowej, sportowej lub makro, może się dość szybko okazać, że kompakt lub smartfon zupełnie nie sprawdzą się w tej roli.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć kilka urządzeń i stosować je w zależności od potrzeb, ale to kolejne wydatki i to niemałe. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup nieco bardziej zaawansowanej lustrzanki albo bezlusterkowca z wymiennymi obiektywami.

Zanim zagłębicie się w odmęty ofert i różnorodnych modeli urządzeń, postarajcie się oszacować swój budżet i zastanówcie się nad tym, jakie są wasze plany związane z fotografią. To pomoże wam wybrać pierwszy obiektyw i ogólnie dobrać najlepszy aparat na początek.

Polecane aparaty dla początkujących fotografów

Oferta aparatów, które będą odpowiednie dla osób początkujących jest szeroka. Poniżej przedstawiam kilka najciekawszych modeli, które będą proste w obsłudze, a jednocześnie zapewnią dobre parametry do działania. Sam wybrałbym jeden z nich, gdybym dopiero zaczynał z fotografią.

Typ aparatu: lustrzanka cyfrowa, Mocowanie obiektywu: Nikon F (DX), Max. rozdzielczość wideo: 1080p, Megapiksele: 24,2 MP.

Wielu początkujących fotografów obawia się lustrzanek cyfrowych, gdyż uchodzą one za urządzenia skomplikowane w obsłudze. Model D3500 marki Nikon dowodzi, że sprzęty tego pokroju jak najbardziej sprawdzą się w rękach amatora.

Urządzenie posiada nawet specjalny tryb „Guide”, który zawiera interaktywne porady i przewodnik po ustawieniach aparatu, co zdecydowanie przyspiesza naukę jego obsługi i poznawanie poszczególnych parametrów.

Jest to urządzenie dedykowane użytkownikom początkującym i średniozaawansowanym, dlatego też nie dysponuje najbardziej zaawansowanymi funkcjami sterowania. Jego atutem jest możliwość zastosowania różnorodnych obiektów, a na początek często polecany jest model Nikon AF-P DX 18–55 mm f/3,5–5,6G VR.

Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Fujifilm X, Max. rozdzielczość wideo: 4K, Megapiksele: 24,2 MP.

Lekki i kompaktowy aparat bezlusterkowy o klasycznym designie. Choć jest tak niepozorny, oferuje możliwość nagrywania wideo w 4K, posiada spory ekran dotykowy o zmiennym kącie widzenia oraz elektroniczny wizjer, jak to bywa w urządzeniach bez luster. Można zakupić do niego różne modele obiektywów, a w zestawie kitowym bywa oferowany w pakiecie z modelem Fujinon XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ.

Typ aparatu: lustrzanka cyfrowa, Mocowanie obiektywu: Canon EF-S, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD przy 25p, Megapiksele: 24,1 MP.

Nie jest to może budżetowa lustrzanka cyfrowa dla amatorów, ale aparat polecany tym, którzy dopiero zaczynają fotografować i mają apetyt na dużo więcej. Urządzenie to ma bowiem bardzo dobre parametry i stwarza świetne możliwości rozwoju umiejętności fotografowania oraz rozbudowy samego aparatu o nowe obiektywy do zadań specjalnych. Uwagę zwraca stosunkowo lekka konstrukcja urządzenia, a także fakt, że aparat ten posiada funkcję Wi-Fi i NFC (Near Field Communication) zapewnia szybką łączność bezprzewodową o małym zasięgu między urządzeniami elektronicznymi, takimi jak telefony). Najczęściej można go znaleźć w zestawie z obiektywem Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM.

Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: MFT, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD, Megapiksele: 20,3 MP.

Kolejny niepozorny aparat w tym zestawieniu. Choć jego rozmiar jest kieszonkowy, jest to urządzenie zdecydowanie godne uwagi. Wyposażono je w odchylany ekran, możliwość nagrywania wideo w jakości 4K i w porządny system stabilizacji. Można go kupić w zestawie z obiektywem Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ.

Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Canon EF-M, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD, Megapiksele: 24,1 MP.

Aparat bezlusterkowy, który wyposażono w elektroniczny wizjer oraz odchylany ekran. Umożliwia rejestrowanie wideo w rozdzielczości 4K, jest dość wszechstronny i łatwy w użytkowaniu. Jego kompaktowe wymiary sprzyjają zabieraniu go na spontaniczne wyprawy i sesje. Bywa oferowany z obiektywem kitowym Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM.

Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: MFT, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD, Megapiksele: 20,3 MP.

Prosty i intuicyjny w obsłudze aparat bezlusterkowy, który można polecić do wykonywania zdjęć i nagrywania wideo w jakości 4K. Urządzenie zostało wyposażone w jasny wizjer elektroniczny oraz w regulowany wyświetlacz LCD. Sprzęt ten jest oferowany w zestawie z kitowym obiektywem Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f/3.5-5.6 ASPH.

Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Z, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD, Megapiksele: 20,9 MP.

Jedna z większych gwiazd w tym zestawieniu. Bezlusterkowiec marki Nikon jest poręczny i niewielki, ale zapewnia doskonały chwyt, intuicyjne sterowanie i chowany obiektyw kitowy NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR. Ponieważ wyposażono go w mocowanie Z, aparat ten będzie kompatybilny z wieloma obiektywami z tym mocowaniem, a nawet z obiektywami o mocowaniu DSLR po zastosowaniu adaptera.

Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Z, Max. rozdzielczość wideo: 4K, Megapiksele: 16,1 MP.

Dwa aparaty marki Olympus są do siebie bardzo podobne, dlatego nie poświęcam im oddzielnych akapitów. Oba sprawdzą się w fotografii codziennej, ulicznej, ale też plenerowej. Będą świetnym narzędziem w rękach blogerów i vlogerów, są poręczne i mają charakterystyczny design. Zazwyczaj można kupić je w zestawie z kompaktowym obiektywem kitowym Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ.

Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Sony E, Max. rozdzielczość wideo: Full HD, Megapiksele: 24,3 MP.

Nie jest to aparat, który miał swoją premierę w tym lub poprzednim roku, gdyż jest obecny w sprzedaży już od ładnych kilku lat, ale jego parametry wciąż się bronią, a urządzenie to ma przystępną cenę i może być świetną opcją dla osoby początkującej. Aparat ten jest kompaktowy i lekki, a jego jedynym sporym mankamentem jest brak możliwości nagrywania wideo w jakości 4K. Najczęściej oferowany jest w pakiecie z obiektywem kitowym Sony 16-50 mm f/3,5-5,6 OSS.

Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Micro 3/4, Max. rozdzielczość wideo: 4K, Megapiksele: 20,3 MP.

To jeden z popularniejszych aparatów w swej klasie cenowej. Łączy stylowy wygląd, kompaktowe wymiary oraz bardzo dobre parametry. Oferuje możliwość nagrywania wideo 4K, a mocowanie obiektywu Micro 3/4 zapewnia szeroką dostępność różnorodnych obiektywów. Zazwyczaj bywa oferowany w zestawie z obiektywem Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f/3.5-5.6 ASPH.

Najlepszy aparat cyfrowy dla początkujących fotografów – na co zwrócić uwagę?

Jak widzisz, oferta aparatów, które można polecić początkującym użytkownikom, jest bardzo szeroka. Wybrałem tylko 10 z nich, a przecież opcji jest o wiele więcej. Czym się kierować przy zakupie? Na co zwrócić uwagę?

Na cenę aparatu – warto już na wstępie oszacować dostępny budżet i się go trzymać. Gdy dopiero zaczynasz, nie potrzebujesz najdroższego sprzętu. Aparat można wymienić po paru latach, dokupić dodatkowy lub zainwestować w kolejne obiektywy do pierwszego z posiadanych body. Niech nawet skromny budżet Cię nie powstrzymuje – urządzenie możesz kupić z drugiej ręki, wypatrywać promocji lub wybrać jeden z tańszych modeli.

Intuicyjna obsługa – sprawdź recenzje poszczególnych urządzeń i zobacz, co użytkownicy sądzą o obsłudze wybranego urządzenia. Jeśli częstym zarzutem jest kiepski interfejs, to niedobrze – na początek najlepiej wybrać aparat łatwy w obsłudze.

Tryby manualne – wybierając aparat dla osoby początkującej, warto mieć na uwadze, że z czasem umiejętności fotograficzne się rozwiną. Jeśli wybierzesz sprzęt bez trybu manualnego, napotkasz na spore ograniczenia w przyszłości.

Jakość nagrywanego wideo – dziś coraz więcej aparatów i smartfonów nagrywa w jakości 4K. Jeśli planujesz rejestrować nie tylko obrazy, ale też filmy, zwróć uwagę na ten parametr.

Dostępność obiektywów i akcesoriów – wybierając lustrzankę cyfrową lub aparat bezlusterkowy z wymienną optyką, koniecznie sprawdź, czy można do niego bez problemu dokupić inne obiektywy niż w podstawowym zestawie.

Czy warto kupić aparat z obiektywem kitowym?

Osoby z poza branży, które dopiero poszukują swojej pierwszej lustrzanki lub aparatu bezlusterkowego, mogą być zaskoczone określeniem „kitowy” obiektyw. Czy optyka, która oferowana bywa w zestawie z body jest faktycznie do kitu? Oczywiście, że nie. To dość podstawowe obiektywy, które zazwyczaj bywają uznawane za dość uniwersalne i dobre na początek. Czy warto kupić taki komplet?

Zakup aparatu z obiektywem kitowym, gdy jest to sprzęt dla osoby początkującej, to niemal zawsze dobry pomysł. Taki komplet kosztuje mniej niż wówczas, gdy poszczególne elementy byłyby kupowane odrębnie. Obiektywy kitowe są zazwyczaj dość wszechstronne i fajne na etapie nauki – z czasem z pewnością sięgniesz po inną optykę, ale od czegoś trzeba zacząć.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW