Kamera

Na co zwracać uwagę wybierając aparat w telefonie? Co jest najważniejsze w aparacie telefonu?

Jaki aparat cyfrowy kupić – poradnik zakupowy – Strefa Zakupowa

Człowiek od zawsze marzył o tym, aby jak najwierniej uchwycić bieżącą chwilę. Obraz, rzeźba, to tylko jedne z prób "zatrzymania czasu". Jednak prawdziwa rewolucja przyszła w chwili wynalezienia aparatu fotograficznego. Początkowo czarno - białe zdjęcia, a później kolorowe, pozwalały chociaż pozornie zatrzymać dany moment.

Przez bardzo długi czas mieliśmy do czynienia z urządzeniami analogowymi. Jednak technologia w między czasie rozwijała się i aparaty w pewnym momencie przeszły duże przeobrażenie, stając się jeszcze bardziej funkcjonalnymi. Mam tutaj na myśli oczywiście przejście na technologię cyfrową. Prostota obsługi, duża pojemność pamięci, niska cena czy łatwość wykorzystania wykonanych zdjęć (za pomocą zwykłego kabla USB, możemy przesłać zdjęcia na komputer), to tylko przykłady zalet tych urządzeń.

Jak każde nowoczesne urządzenie, tak i "cyfrówka", to dosyć zaawansowany układ. Megapiksele, matryca, czy zoom, to tylko kilka pojęć, jakimi posługujemy się próbując określić właściwości tych urządzeń. Dlatego jeżeli chcesz sprawnie poruszać się w świecie tego typu technologii, to zachęcam do zapoznania się z poradnikiem poniżej. Znajdziesz tam opis wszystkich najważniejszych parametrów, dowiesz się jakie zabiegi marketingowe stosują sprzedawcy, a przede wszystkim jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Dobry aparat cyfrowy. Jaki wybrać i ile trzeba wydać? Aktualny Ranking i Opinie

Wybór aparatu cyfrowego tylko z pozoru jest prostą sprawą. Ze względu na różnorodność typów i dostępnych funkcji sytuacja się komplikuje. Jak wybrać najlepszy aparat cyfrowy? Oto kilka wskazówek

Mimo, że wiele osób robi zdjęcia w dużej mierze smartfonami, to popularność aparatów cyfrowych wciąż jest duża. Wybierając aparat cyfrowy ważne jest, aby uświadomić sobie, do czego będziemy go wykorzystywać. Czy będzie wykorzystywany sporadycznie, czy może codziennie.

Ważne jest również to, jakie zdjęcia chcemy robić – portretowe, w ruchu, martwej naturze. Kiedy odpowiemy sobie na pytanie o nasze preferencje związane z aparatem cyfrowym, możemy zastanowić się nad jego wielkością i rodzajem.

[ Aktualizacja zestawienia - grudzień 2022 ]

Tanie aparaty cyfrowe do 1000 zł – Aktualny Ranking

Zestawienie TOP 5 najchętniej wybieranych aparatów cyfrowych w cenie do 1000 zł.

Aparat kompaktowy czy lustrzanka?

Chcąc spróbować swoich sił w fotografii, musimy wybrać odpowiedni model aparatu – kompakt lub lustrzankę.

Aparat kompaktowy to konstrukcja o niewielkich rozmiarach, którego obsługa jest bardzo uproszczona. Przeznaczony jest, przede wszystkim, dla początkujących fotografów. Sięgają po niego również osoby, które nie dysponują dużym budżetem.

Zalety aparatu kompaktowego:

poręczny,

możliwość robienia szybkich zdjęć,

łatwy w użyciu,

tani.

Wady aparatu kompaktowego:

brak zaawansowanych ustawień,

kiepska precyzja robienia zdjęć,

nieduża matryca.

Aparaty kompaktowe są idealne dla osób, które robią zdjęcia sporadycznie, najczęściej na rodzinnych imprezach czy podczas spotkań ze znajomymi. Kompakt zmieści się w torebce i nie obciąży nadmiernie walizki z bagażem na wakacje.

Lustrzanka przeznaczona jest dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z fotografią na poważnie i zależy im na dobrej jakości zdjęć. Lustrzanka ma wiele opcji, które umożliwiają zrobienie zdjęć, jest często ciężka i mało poręczna.

Zalety lustrzanki:

zaawansowana optyka;

możliwość wymiany obiektywów’

dobra jakość matryc,

szybka praca.

Wady lustrzanki

wielkość;

duża cena,

wymagają wiedzy na temat fotografowania.

Na co zwrócić uwagę wybierając aparat cyfrowy?

Jeśli zdecydujemy się na konkretny rodzaj aparatu, przy jego wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę kilka opcji.

Matryca. Rozdzielczość matrycy ma wpływ na jakość zdjęć. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość fotografii. W przypadku aparatów kompaktowych, które będą wykorzystywane sporadycznie, wystarczy wybrać aparat 10-15 megapikselowy. Osoby, które myślą poważnie o fotografii, powinny zwrócić uwagę na większą rozdzielczość.

Rozdzielczość matrycy ma wpływ na jakość zdjęć. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość fotografii. W przypadku aparatów kompaktowych, które będą wykorzystywane sporadycznie, wystarczy wybrać aparat 10-15 megapikselowy. Osoby, które myślą poważnie o fotografii, powinny zwrócić uwagę na większą rozdzielczość. Ergonomia. To, jak aparat dopasowuje się do dłoni, wpływa na jakość zdjęć. Wybierając model aparatu, musimy sprawdzić czy dobrze leży nam w dłoni i nie jest za ciężki. Zbyt duża waga aparatu cyfrowego może powodować, że będzie nam się trzęsła ręka i wówczas zdjęcia nie wyjdą precyzyjnie. Ważna jest również obudowa aparatu, powinna być wykonana z materiałów, które nie spowodują wyślizgnięcia się sprzętu podczas pracy.

To, jak aparat dopasowuje się do dłoni, wpływa na jakość zdjęć. Wybierając model aparatu, musimy sprawdzić czy dobrze leży nam w dłoni i nie jest za ciężki. Zbyt duża waga aparatu cyfrowego może powodować, że będzie nam się trzęsła ręka i wówczas zdjęcia nie wyjdą precyzyjnie. Ważna jest również obudowa aparatu, powinna być wykonana z materiałów, które nie spowodują wyślizgnięcia się sprzętu podczas pracy. Stabilizacja obrazu. Znajduje zastosowanie w przypadku robienia zdjęć w dużym przybliżeniu czy robionych nocą. Pozwala utrzymać stabilny obraz, nawet w przypadku drżenia ręki.

Znajduje zastosowanie w przypadku robienia zdjęć w dużym przybliżeniu czy robionych nocą. Pozwala utrzymać stabilny obraz, nawet w przypadku drżenia ręki. Lampa błyskowa. Wybierając aparat, warto sprawdzić czy lampa błyskowa załącza się automatycznie czy mamy możliwość jej włączania i wyłączania według naszych potrzeb.

Wybierając aparat, warto sprawdzić czy lampa błyskowa załącza się automatycznie czy mamy możliwość jej włączania i wyłączania według naszych potrzeb. Zoom. Dla fotografa ważniejszy jest zoom optyczny, niż cyfrowy. Optyczny zoom działa niczym lornetka – przybliża obraz. Producenci podają informację o zoomie w postaci krotności, np. 10 lub poprzez podanie zakresu ogniskowych, np. 18-51. Dobrze, by dolny zakres był jak najmniejszy, wówczas mamy do czynienia z aparatem szerokokątnym, a górny – jak największy – wtedy mamy największe przybliżenie.

Dla fotografa ważniejszy jest zoom optyczny, niż cyfrowy. Optyczny zoom działa niczym lornetka – przybliża obraz. Producenci podają informację o zoomie w postaci krotności, np. 10 lub poprzez podanie zakresu ogniskowych, np. 18-51. Dobrze, by dolny zakres był jak najmniejszy, wówczas mamy do czynienia z aparatem szerokokątnym, a górny – jak największy – wtedy mamy największe przybliżenie. Wyświetlacz i bateria. Jasny wyświetlacz LCD to ważna kwestia każdego aparatu. Ważna jest również pojemność baterii. Im większa, tym lepiej. Zapewni nam to odpowiednio długi czas pracy aparatu cyfrowego. Standardowo, na jednej baterii powinno wykonać się do 300 zdjęć.

Wybierając aparat cyfrowy warto zwrócić również uwagę na takie parametry jak:

kamera w aparacie,

czytelność menu,

tryby aparatu,

akcesoria i oprogramowanie

Jeśli wybierzemy aparat dostosowany do naszych potrzeb, wówczas możemy cieszyć się robieniem fotografii.

Gdzie można zamontować aparat cyfrowy?

Własny aparat na dronie – rzadziej spotykana konfiguracja, jednak chętnie wykorzystywana przez fotografów pasjonatów, którzy wolą wykorzystywać swój wybrany sprzęt zamiast wbudowanych rozwiązań. Należy pamiętać, aby przed zakupem i instalacją aparatu sprawdzić, jakie parametry nośności posiada dron. Warto zawsze brać pod uwagę pewien zapas i margines błędu, zwłaszcza gdy chcemy wykorzystać do fotografowania drogi sprzęt;

– rzadziej spotykana konfiguracja, jednak chętnie wykorzystywana przez fotografów pasjonatów, którzy wolą wykorzystywać swój wybrany sprzęt zamiast wbudowanych rozwiązań. Należy pamiętać, aby przed zakupem i instalacją aparatu sprawdzić, jakie parametry nośności posiada dron. Warto zawsze brać pod uwagę pewien zapas i margines błędu, zwłaszcza gdy chcemy wykorzystać do fotografowania drogi sprzęt; Aparat z montażem na teleskopie – chętnie wykorzystywane rozwiązanie wśród pasjonatów astrofotografii. Na potrzeby wykonywania zdjęć nocnego nieba może nadać się do tego nawet wbudowany aparat w smartfonie (dobre rozwiązanie dla początkujących). Najczęściej wybieranym wariantem montażu jest umieszczenie „cyfrówki” na tubusie teleskopu równolegle do osi optycznych za pomocą specjalnej złączki, osoby bardziej zaawansowane decydują się również na połączenie okularu lunety z lustrzanką, wykorzystując do tego adapter;

– chętnie wykorzystywane rozwiązanie wśród pasjonatów astrofotografii. Na potrzeby wykonywania zdjęć nocnego nieba może nadać się do tego nawet wbudowany aparat w smartfonie (dobre rozwiązanie dla początkujących). Najczęściej wybieranym wariantem montażu jest umieszczenie „cyfrówki” na tubusie teleskopu równolegle do osi optycznych za pomocą specjalnej złączki, osoby bardziej zaawansowane decydują się również na połączenie okularu lunety z lustrzanką, wykorzystując do tego adapter; Połączenie aparatu cyfrowego z komputerem – najczęściej stosuje się takie rozwiązanie (przewodowo lub bezprzewodowo, często za pomocą dedykowanego oprogramowania) celem zdalnego sterowania ustawieniami aparatu fotograficznego, co może się okazać bardzo wygodną opcją – przede wszystkim ze względu na różnice w wielkości wyświetlacza w „cyfrówce” a ekranu komputera;

– najczęściej stosuje się takie rozwiązanie (przewodowo lub bezprzewodowo, często za pomocą dedykowanego oprogramowania) celem zdalnego sterowania ustawieniami aparatu fotograficznego, co może się okazać bardzo wygodną opcją – przede wszystkim ze względu na różnice w wielkości wyświetlacza w „cyfrówce” a ekranu komputera; Aparat ze stabilizatorem obrazu – jeżeli zależy nam na efektywnym redukowaniu wszelkich drgań, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gimbala. Ten elektroniczny stabilizator świetnie nadaje sprawdzi się tam, gdzie chcemy wykorzystać nasz sprzęt fotograficzny do wykonywania zdjęć panoramy czy też nocnego nieba;

– jeżeli zależy nam na efektywnym redukowaniu wszelkich drgań, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gimbala. Ten elektroniczny stabilizator świetnie nadaje sprawdzi się tam, gdzie chcemy wykorzystać nasz sprzęt fotograficzny do wykonywania zdjęć panoramy czy też nocnego nieba; Kask z dedykowanym lub wbudowanym aparatem – cenione przez rowerzystów albo narciarzy rozwiązanie, najczęściej stosowane na potrzeby nagrywania filmów (wykorzystanie kamery) niż fotografowania krajobrazu. Nowoczesne kaski sportowe posiadają niekiedy wbudowane aparaty, dysponujące przyzwoitymi parametrami.

[ Aktualizacja zestawienia - grudzień 2022 ]

Aktualny ranking aparatów cyfrowych

Przedstawiamy Ranking TOP 10 najchętniej wybieranych aparatów cyfrowych.

Na co zwracać uwagę wybierając aparat w telefonie? Co jest najważniejsze w aparacie telefonu?

Na co zwracać uwagę wybierając aparat w telefonie? Co jest najważniejsze w aparacie telefonu?

Jak wybrać telefon, jeżeli szczególnie zależy nam na zdjęciach? Jakie są najlepsze aparaty w telefonach? Na co jakie parametry patrząc, wybierając telefon z aparatem?

Aparat w smartfonie jest dla nas od jakiegoś czasu już taką oczywistością, że tylko najwięksi pasjonaci fotografii decydują się na kupno do niej osobnego urządzenia. Obiektyw umieszczony w telefonie wystarczy do większości typowych zainteresowań. Korzystamy z niego robiąc pamiątkowe zdjęcia z wyjazdów, rodzinnych imprez czy innych ważnych wydarzeń.

Oczywiście aparaty w telefonach różnią się między sobą i mogą oferować lepszą lub gorszą jakość zdjęć. Na co zwrócić uwagę, kupując nowy telefon, by mieć pewność, że będzie wykonywał lepsze zdjęcia? Które parametry aparatu są najważniejsze?

Megapiksele – wcale nie najbardziej istotne

Podstawowym parametrem, określającym jakość aparatu cyfrowego, są megapiksele. Określają one liczbę punktów (pikseli), z których “składana” jest fotografia cyfrowa po “wyłapaniu” obrazu przez obiektyw i matrycę światłoczułą. W teorii więc im więcej megapikseli – tym bardziej szczegółowy obraz i w efekcie lepszej jakości zdjęcia. Tak przynajmniej było przez wiele lat rozwoju fotografii cyfrowej.

Problem w tym, że parę lat temu doszliśmy do granicy tego, co potrzebne większości użytkowników i dalszy wyścig zbrojeń w tym zakresie przestał mieć sens. Obecnie sprzedaje się telefony z aparatami 12 megapikseli, nawet 16 megapikseli, gdzie w istocie większość użytkowników nie zobaczy między nimi różnicy w stosunku do “starych” 8 megapikseli.

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, jeżeli umieszczona w telefonie matryca światłoczuła nie jest również odpowiednio duża, nic nam z tych wszystkich pikseli. Aparat z większą liczbą megapikseli może czasami robić nawet słabsze zdjęcia niż ten z mniejszą ich ilością, jeżeli korzystają z takiej samej matrycy światłoczułej.

Po drugie – megapiksele to, dokładnie rzecz biorąc, nie tyle jakość zdjęcia, co po prostu jego wielkość. Ma więc znaczenie dla tych, którzy fotografie drukują lub chcą mieć możliwość ich kadrowania (z większego zdjęcia łatwiej wyciąć fragment, pozostawiając jego wysoką ostrość). Ale jeżeli oglądamy je na ekranie komputera, telewizora czy samego telefonu, to już 8 megapikseli (czyli rozdzielczość 3264 x 2448) przekracza maksymalną rozdzielczość większości używanych powszechnie ekranów. Bez telewizora bądź monitora 4K (3840 x 2160) nawet tych wszystkich pikseli naraz nie zobaczymy.

Matryca światłoczuła – im większa, tym lepiej

Matryca światłoczuła odpowiada za przetwarzanie obrazu, padającego na obiektyw, na sygnał elektryczny. Od jej wielkości zależy to, jaka ilość światła “pada” na poszczególny piksel. Im większe piksele na matrycy światłoczułej, tym więcej światła są w stanie wychwycić i tym samym skutkują lepszej jakości obrazem (przeciwnie do obrazu wynikowego, na którym chcemy mieć zazwyczaj jak najmniejsze piksele).

Matryce w aparatach smarftonów mają typowo wielkość od 1/3.6 cala do nawet 1/1.7 cala. Im większa matryca, tym w większości wypadków jest w stanie “obsłużyć” więcej megapikseli. Jak już wspominaliśmy wyżej, w przypadku dwóch telefonów z taką samą matrycą jakość zdjęć może być nawet lepsza na tym, który ma mniej megapikseli.

Apertura – szczególnie ważna przy słabszym oświetleniu

Wiele telefonów – nawet jeżeli robi zupełnie dobre zdjęcia przy świetle dziennym – kompletnie nie radzi sobie przy słabszych warunkach oświetleniowych. Zależy to właśnie od apertury – czyli średnicy otworu, przez który do soczewki wpada światło dzienne. Im większa, tym więcej światła wpuszcza, więc poradzi sobie przy słabszym oświetleniu.

Aperturę opisuje się typowo w formie f/2, f/2.8, f/4 itd. Im mniejsza liczba w tym zapisie, tym do soczewki wpada więcej światła. Apertura f/1.6 będzie więc lepsza od f/2.4 w warunkach niskiego oświetlenia.

Aparat w telefonie – jaki wybrać?

Oczywiście nawet najlepiej opisane i zrozumiane przez użytkownika parametry nie powiedzą wszystkiego o efekcie końcowym. Współczesne telefony wyposażone są w dodatkowe mechanizmy, przetwarzające zdjęcie dla uzyskania jak najlepszego efektu końcowego. Niektóre mają oddzielne procesory, wykonujące wyłącznie to zadanie. Ich wpływ na jakość zdjęcia może być kolosalny.

Dlatego najlepiej nawet po uzyskaniu całej potrzebnej wiedzy na temat aparatu wypróbować go jeszcze w działaniu samodzielnie. Osobiste porównanie jakości zdjęć wykonanych kilkoma telefonami pozwoli nam najlepiej ocenić, który z nich odpowiada nam najbardziej.

0 0 votes Article Rating

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW