Technologia Wyświetlania

Jak wybrać projektor lub rzutnik multimedialny ?

Jakie są rodzaje projektorów oraz jak działa to urządzenie?

Jakie są rodzaje projektorów oraz jak działa to urządzenie?

Będąc pracownikiem biurowym, uczniem, studentem, a nawet sporadycznym uczestnikiem różnego rodzaju konferencji, częściej lub rzadziej spotykamy na swojej drodze projektory, dzięki którym wyświetlana jest nam treść multimedialna. Jednak, nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób działa klasyczny rzutnik oraz jakie są jego rodzaje.

Tak naprawdę, projektory są sprzętami wielozadaniowymi. Doskonale sprawdzą się w szkołach i na uczelniach wyższych oraz na szkoleniach czy też kursach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby sprawić sobie projektor do domu. W końcu co może być lepszego, niż przeglądanie zdjęć z wakacji, czy też oglądanie filmu na ogromnym ekranie – prawie jak w kinie!

Działanie projektora

Najprościej rzecz ujmując, projektor multimedialny to urządzenie wyświetlające na ekranie obraz, wykorzystując dostarczany sygnał wideo. Najczęściej to komputer jest źródłem tego sygnału, aczkolwiek niekiedy też odtwarzacz DVD, bądź też kino domowe.

Projektor posiada układ optyczny, lampę wyładowczą bądź diodę LED, która jest źródłem światła, (a niekiedy wspomagana jest też laserem). Aby móc wzmocnić przekaz dźwiękiem, rzutnik bywa też wyposażony w głośniki, czy też zestaw złącz.

Projektory – jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Jako główny element dosłownie każdego rzutnika multimedialnego, jawi się specjalny układ, który odpowiada za generowanie obrazu. Jest to część, wedle której stosuje się podstawowy podział projektorów, które obecne są na rynku.

Aktualnie, wśród wszystkich urządzeń tego typu, przodują technologie LCD i DLP, na których bazuje większość dostępnych projektorów.

Wszystkie tradycyjne rzutniki, w większości przypadków działają w oparciu o technologię DLP. W takiej sytuacji, to specjalny mikroprocesor odpowiada za obróbkę cyfrową światła. DLP jest układem złożonym z wielu milionów luster mikroskopijnych rozmiarów – jedno na każdy z pikseli. Kierują one promień światła, który przechodzi kolejnie przez kolorowy układ optyczny, czyli tzw. koło obrotowe. Dzięki temu, finalnie powstaje obraz właściwy.

Jeżeli mowa o projektorach DLP, to niezwykle silna lampa jest tutaj źródłem światła, jej moc to od 200 do 300 W. To właśnie ona jest odpowiedzialna za wytwarzanie jasnego obrazu. Jako, że bardzo często dochodzi do nagrzewania się lampy. Wymaga się dość regularnego schładzania wnętrza urządzenia, a także wymiany lamp co 2000 – 8000 godzin – wiele zależy tutaj od tego, z jakiego modelu projektora korzystamy.

Trzeba przyznać, że rzutniki wykorzystujące technologię LCD to rozwiązanie dość młode. W zdecydowanej większości modeli, obraz jest tutaj generowany dzięki trzem matrycom ciekłokrystalicznym LCD, które będą odpowiadać za kolory podstawowe (niebieski, zielony oraz czerwony). W czasie, kiedy światło przedostaje się przez matrycę, każdy piksel z osobna może zostać otwarty po to, aby przepuścić światło lub zamknięty by je blokować. W związku z tym, dochodzi do dostosowania jasności obrazu, który generowany jest na ścianie bądź na specjalnym ekranie.

Co ma znaczenie podczas wyboru projektora?

Chcąc dokonać wyboru najlepszego projektora na swój własny użytek, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Wiadomy jest fakt, że kiedy kupujemy rzutnik cena będzie zawsze istotna, natomiast na oszczędność najlepiej postawić w momencie, gdy będzie on nam służył do domowego użytku. Niestety, za profesjonale sprzęty należy zapłacić więcej. Głównym kryterium powinien być zawsze czas pracy, czyli żywotność danego projektora i o na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Projektor – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ten artykuł dotyczy Projektor (rzutnik projekcyjny). Zobacz też: inne znaczenia.

Projektor, rzutnik projekcyjny – urządzenie optyczne służące do wyświetlania na ekranie projekcyjnym obrazu nieruchomego lub ruchomego.

Projektor składa się ze źródła światła i układu optycznego, formującego wiązkę światła. Nowoczesne rzutniki projekcyjne jako nośnika obrazu używają równoległej wiązki światła.

Dzięki rozbieżności strumienia światła oraz umieszczaniu przedmiotu blisko źródła światła, uzyskuje się znaczne powiększenie obrazu na ekranie.

Rodzaje projektorów [ edytuj | edytuj kod ]

Podział ze względu na tradycyjne podłoże przedmiotu

episkop, w którym podłoże jest nieprzezroczyste – wyświetlany obraz powstaje dzięki odbiciu promieni światła od przedmiotu, którym może być np. rysunek na papierze;

diaskop, w którym podłoże jest przezroczyste – wyświetlany obraz tworzą promienie światła przechodzące przez przedmiot, np.: lampa kolorofonowa rzutnik pisma (przedmiotem jest rysunek lub wydruk na folii), rzutnik przeźroczy

epidiaskop; urządzenie ma dwa tryby pracy – łączy cechy diaskopu i episkopu

Podział ze względu na użytkowe podłoże przedmiotu projektor filmowy; przedmiot na błonie filmowej projektor telewizyjny; przedmiot obrazu telewizyjnego projektor komputerowy; przedmiot na matrycy sterowanej komputerowo, urządzenie na jeden z dwu trybów pracy (odbijanie lub przenikanie światła), np. raster pikselowy na matrycy z ciekłych kryształów.

Zobacz też [ edytuj | edytuj kod ]

Linki zewnętrzne [ edytuj | edytuj kod ]

Jak wybrać projektor lub rzutnik multimedialny ?

Projektor multimedialny stał się nieodłącznym narzędziem do prezentacji, używanym w czasie przedstawiania ofert, szkoleń, targów, seminariów, konferencji oraz lekcji szkolnych.

Maja również zastosowanie w kościołach, domach kultury, a także w rozrywce, barach, dyskotekach i w kinie domowym. Przed zakupem projektora multimedialnego należy zadać sobie pytanie. Jaki rzutnik będzie najbardziej odpowiadał i spełnił wszystkie oczekiwania.

Przedstawimy Państwu ważne informacje, pomagające w dokonaniu wyboru idealnie dopasowanego projektora multimedialnego.

Rzutnik multimedialny (nazywany również projektorem multimedialnym i projektorem video) jest urządzeniem służącym do prezentacji obrazu na ekranie, przy pomocy sygnału otrzymywanego. Źródłem tego rodzaju sygnału może stać się komputer stacjonarny, laptop, magnetowid, kamera, odtwarzacz DVD, tuner satelitarny i inne urządzenia.

Wybierając projektor multimedialny do biura, szkoły lub rzutnik do kina domowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na pięć najważniejszych parametrów: technologię przetwarzania obrazu, rozdzielczość, jasność, kontrast oraz żywotność lampy.

Inne właściwości umożliwiające wybór optymalnego urządzenie to wielkość rzucanego obrazu, odległość projekcji, korekcja efektu trapezowego, poziom hałasu oraz waga całkowita urządzenia.

Przeznaczenie - projektor multimedialny:

kino domowe, sale konferencyjne, przenośne, multimedialne.

W zależności od przeznaczenia rzutnika trzeba zdecydować się na odpowiednie i dopasowane do potrzeb rozwiązanie. Idealny projektor multimedialny do kina nie będzie spełniać swoich funkcji w salach konferencyjnych, podobnie jak rzutnik przenośny nie najlepiej będzie funkcjonował przy wyświetlania multimediów. Koniecznością jest określenie zakresu działania ponieważ, poszukiwanie półśrodków mija się całkowicie z celem. Dodatkowo niezwykle ciężko znaleźć projektor multimedialny, który będzie uniwersalny i sprawdzi się w każdych warunkach i różnych okolicznościach.

Proporcje wyświetlania: 16:9, 16:10 i 4:3

Proporcje wyświetlania wiążą się bezpośrednio z rodzajem projektora. Dla kina domowego wybiera się format 16:9 czyli panoramiczny (filmy DVD, nowoczesne konsole do gier funkcjonują w tego rodzaju formacie). W biznesie najczęściej zastosowanie znajduje format 4:3 ponieważ, dużą część projektorów o przeznaczeniu biznesowym jest kompatybilna z komputerami PC, mającymi właśnie tego rodzaju proporcję boków. Nowością na rynku stało się wprowadzanie przez producentów projektora multimedialnego o proporcjach 16:10. Wiąże się to z laptopami i tym, że teraz ogromna większość (nawet modeli biznesowych) to komputery z panoramicznymi matrycami, właśnie o takim aspekcie.

Jasność

Jasność lampy jest jednym z najważniejszych czynników, które bierze się pod uwagę. Określany jest ilością ANSI lumenów. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta: projektor do kina domowego jest najciemniejszy ponieważ, projekcje prawie zawsze wykonywane są w pomieszczeniach zaciemnionych w części lub przy całkowitej kontroli ilości światła. Kolejno wraz ze wzrostem "wymagań" zwiększa się również jasność: rzutniki przenośne i do multimediów plasują się pośrodku skali jasności, natomiast projektory stacjonarne przeznaczone do sal, są najjaśniejsze, gdyż muszą niezwykle często wyświetlać obraz w zupełnie jasnych aulach. Wyposażenie do kina mieści się w przedziale 1000-1500 ANSI lumenów (około 1000 dla ekranów 80-100" i około 1500 dla ekranów 120" i większych), urządzenia przenośne oraz multimedialne 1500-2750, natomiast powyżej 3000 to już w pełni dedykowane rozwiązania stacjonarne, które idealnie pracują i zapewniają najlepszą jakość.

Kontrast

Następną ważną cechą, w szczególności istotną w projektorach kina domowego jest kontrast. Współczynnik ten odpowiada za to, jakiej jakości kolory zostaną wyświetlone, jak głębokie czernie będziemy w stanie uzyskać podczas wyświetlania obrazu. W przypadku i innego typu projektorów nie ma to już tak dużego znaczenia ponieważ, prezentacje w PowerPoincie jak i również tabele Excela nie powinny być zbyt kolorowe i mocno nasycone. Należy także zwrócić uwagę na to, iż wraz z większą jasnością można zauważyć wprost proporcjonalny spadek kontrastu (lub znaczny wzrost ceny urządzenia). W przypadku kina domowego nie ma górnej granicy, po prostu im więcej tym lepiej, natomiast dobrze będzie jak projektor multimedialny charakteryzuje się kontrastem na poziomie nie mniejszym niż 6000:1-7000:1. W przypadku biznesu kontrast rzędu 500:1 staje się już całkowicie wystarczający i na pewno spełni stawiane przed rzutnikiem wymagania.

Rozdzielczość

Projektor multimedialny do kina domowego powinien oferować co najmniej rozdzielczość natywną 1280x720 (WXGA). Urządzenia tego typu zazwyczaj umożliwiają wyświetlanie sygnałów 1080i oraz dodatkowo gwarantują wspaniałe wrażenia w połączeniu z jednym ze źródeł obrazu HD (dekodery telewizji cyfrowych, odtwarzacze BluRay, konsole next-gen). Idealnym rozwiązaniem będzie projektor multimedialny, natywnie wyświetlający FullHD. Dla innego typu sposobów wykorzystania w zupełności wystarczy rozdzielczość XGA czyli 1024x768, a w przypadku wyższych modeli SXGA czyli 1280x1024. Panoramiczne rzutniki multimedialne wykorzystywane do prezentacji mają rozdzielczość 1280x800 (czyli mocno zbliżoną do 720p). Należy pamiętać, żeby zwracać uwagę tylko i wyłącznie na rozdzielczość natywną. Prawie zawsze podana przez producenta rozdzielczość kompresowana oznacza, że projektor multimedialny będzie przyjmował tego rodzaju sygnał, ale później przeskaluje go w dół do rozdzielczości natywnej. Efektem będzie znacząca utrata jakości obrazu (w przypadku sygnałów 1080i nie ma to żadnego znaczenia, bo sygnał ten ma 1080 linii, ale z przeplotem).

Żywotność lampy

Jeżeli projektor będzie intensywnie wykorzystywany, to należy zwrócić szczególną uwagę na żywotność lampy. Warto przyjrzeć się nie tylko ilości godzin, gwarantowanych przez producenta, ale także sprawdzić z jakim kosztem wiąże się nabycie nowej lampy (przy codziennej pracy trwającej kilka godzin, nowa lampa będzie potrzebna już po dwunastu miesiącach). Koniecznie trzeba podkreślić, że na żywotność lampy ogromnie wpływają, warunki codziennej pracy projektora multimedialnego. Jeżeli często jest przenoszony czy eksploatowany w zadymionych pomieszczeniach, zaleca się czyszczenie filtrów co kilkaset godzin. Pozwoli to na utrzymanie urządzenia w jak najlepszej kondycji. Duża część projektorów multimedialnych, niezależnie od rodzaju posiada w standardzie lampy wystarczające na około 2000h normalnej pracy lub 3000h w trybie ekonomicznym (ciemniejszym), ale można znaleźć także modele, mogące świecić nawet dwa razy dłużej od ogólnie obowiązujących standardów.

Zoom cyfrowy i optyczny

Zoom czyli przybliżenie znajduje się praktycznie we wszystkich projektorach multimedialnych. Różnicą jest jedynie jego zakres. Zawsze należy pamiętać o tym, że bez strat w jakości można używać tylko i wyłącznie zoomu optycznego, cyfrowy zawsze stanie się "sztucznie" powiększonym obrazem, który nie będzie już tak ładny, jak w wielkości oryginalnej.

Lens Shift

Niezwykle ważna funkcja, pozwalająca na przemieszczenie obrazu jak rzutnik multimedialny nie znajduje się wręcz idealnie naprzeciwko ekranu. Cała czynność odbywa się bez jakichkolwiek straty w jakości wyświetlanego obrazu. Przydatnym dodatkiem może okazać się funkcja korekcji trapezu, w przypadku wystąpienia drobnych zniekształcenia w wyświetlanym obrazie. Ogromne znaczenie ma to także jeżeli chodzi o "offset". Mówiąc najprościej jest to dość specyficzna cecha projektorów multimedialnych, nie świecących na wprost, lecz lekko w górę (lub w dół jeśli są podwieszone pod sufitem pomieszczenia). Offset jest wyrażonym w procentach podniesieniem dołu ekranu (lub obniżeniem od sufitu w przypadku instalacji górnej). Dla przykładu: jak wysokości obrazu wynosi 100cm, a offset rzutnika wynosi 125% to oznacza, że dół (góra) ekranu będzie 25cm powyżej (poniżej) linii środka soczewki w projektorze.

Obecne złącza

Istotnym czynnikiem stają się złącza, w przypadku planowania, podpięcia do projektora wielu, różnych źródeł obrazu. Ważna staje się też popularność portów - dla kina domowego jest to HDMI lub component, a w przypadku biznesu i prezentacji VGA i S-Video. Nie można zapominać o odległości rzutnika od źródła: im większa tym bardziej powinno się postawić na złącza cyfrowe lub pamiętać o kupnie odpowiednich kabli analogowych wysokiej jakości. Pozwoli to na zminimalizowanie możliwości wystąpienia uszczerbku w jakości obrazu.

Dodatki

Dodatkami są wszystkie akcesoria, które sprawiają, że projektor multimedialny nie jest już urządzeniem przeciętnym. Na przykład wbudowany moduł WiFi, pozwalający połączyć komputer PC z projektorem bez używania jakichkolwiek kabli. Ciekawymi akcesoriami są czytniki kart pamięci czy port US, umożliwiające wykonanie i wyświetlenie prezentacji bez koniecznośći noszenia laptopa ze sobą.

DLP czy LCD

Konkurujujące ze sobą technologie, znajdujące zastosowanie w rzutnikach multimedialnych. Całkowicie inne podejście, które w efekcie końcowym daje tak naprawdę tki sam wynik. Jeszcze kilka lat temu różnice między tymi technologiami były dość mocno uwidocznione. Jednak teraz granice zostały zatarte i wskazanie bardziej wydajnej technologii jest praktycznie niemożliwe. Liczy się raczej kwestia osobistych preferencji, jednak fakty wskazują że ogromna większość osób uczestnicząca w projekcji, nie da rady stwierdzić z jakim projektorem ma do czynienia. Możńa wyróżnić mocne strony w LCD, o wiele lepsze kolory w jasnych obiektach, mniejszy zapotrzebowanie na prąd (czyli mniej intensywne grzanie) oraz brak tak zwanego "efektu tęczy". Wadami są intensywniej widoczne piksele, większe gabaryty i również mniejszy kontrast (i gorsza czerń). Jeżeli natomiast chodzi o DLP to duzym plusem będzie płynny, bardziej "filmowy" obraz i delikatnie lepsze czernie. Minusami są natomiast nasycenie kolorów, potrzebna staje się większa jasności w przypadku pomieszczeń oświetlonych. Ale jednak dość wyraźnie należy zaznaczyć: w obecnie występującym poziomie rozwoju i zawansowania obu technologii różnice, wynikające z wad i zalet stają się tak naprawdę marginalne i przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

Polecamy również zapoznanie się z wielofunkcyjnym kalkulatorem projekcji, ze strony Projector Central. Po dobraniu producenta i modelu projektora, istnieje możliwość sprawdzenia czy z wybranej odległości zostanie uzyskana zadowalająca wielkość obrazu. Dodatkowo możliwe będzie sprawdzenie funkcji zoom-u i odległość oglądającego od ekranu. Nie można zapominać o takich rzeczach, odpowiedni dystans jest jednym z najważniejszych czynników, zapewniających odpowiedni odbiór całej prezentacji.

W przypadku wystąpienia dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu z naszymi handlowcami : biuro@abcprezentacji.pl, tel : 22 848 15 01

Materiały zebrane i opracowane przez ABC PREZENTACJI

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW