Telefon Komórkowy

Jak sprawdzić używany telefon przed zakupem

Różnica między smartfonem a iPhone’m – w czym jest inny od androida?

Różnica między smartfonem a iPhone’m – w czym jest inny od androida?

Zakup nowego telefonu wiąże się z podjęciem niełatwego wyboru. Jaki sprzęt wybrać, aby był wydajny i nowoczesny? Jeśli szukamy odpowiedniego urządzenia, to w przeważającej większości przypadków trafimy na dwie możliwości.

Są nimi telefony z systemem operacyjnym Android lub iOS. Jakie mają cechy? Czym w zasadzie różni się iPhone od Androida? Wskazuję Ci, jaka jest różnica między iPhonem a smartfonem.

Smartfon kontra iPhone

Na początku trzeba uściślić, że pojęcie „smartfon” jest bardzo szerokie. Można uznać, że jest nim każdy telefon łączący w sobie funkcje komórki i komputera. Oznacza to, że telefon od Apple oczywiście również zmieści się w tej definicji. Dokładnie tak samo, jak urządzenia z systemem Android.

Być może jest to oczywiste, ale warto o tym tutaj napisać: iPhony to też smartfony – a nie jakaś odrębna kategoria urządzeń. Choć pewnie firma z Cupertino bardzo chciałaby, żeby było inaczej.

Reklama

Wbrew pozorom jednak między tymi telefonami jest jednak sporo różnic. Najbardziej oczywistą z nich jest system operacyjny, czyli wgrane oprogramowanie. Sprzęty od amerykańskiej firmy korzystają z własnego systemu o nazwie iOS. Z kolei komórki z Androidem, np. modele od firmy Samsung, Xiaomi, Sony, Huawei czy Oppo, pracują na systemie android od firmy Google. Więcej o tym przeczytasz trochę dalej.

Apple jako innowator

iPhone to smartfon, który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2007 roku. Steve Jobs, założyciel firmy Apple, przedstawił wówczas niezwykle (jak na tamte czasy) nowoczesny telefon. Pierwszy iPhone nie miał klawiatury i posiadał technologię multi-touch.

Z przodu iPhone poznasz po notchu, a z tyłu – po układzie aparatów

Było to absolutnym przełomem w dziedzinie mobilności. Żadne z wcześniej wyprodukowanych urządzeń nie posiadało tych dwóch rozwiązań. Firma Apple została napędzona tym sukcesem. Już kilka lat później wypuściła tablet o nazwie iPad, który także okazał się strzałem w dziesiątkę.

Od tamtej pory korporacja wiodła prym w dziedzinie innowacji. Z żalem można patrzeć jednak, jak oddaje palmę pierwszeństwa swojej konkurencji.

Reklama

Warto tutaj dodać że iPhone to tylko linia modeli telefonów od Apple. Amerykańska firma produkuje także inne rodzaje sprzętów, np. iMac -komputer konkurencyjny dla tych z systemem Windows.

Popularność i ceny – Android vs iOS

Ponad 90% dostępnych obecnie telefonów korzysta z tych dwóch najpopularniejszych środowisk mobilnych. Android jest stosowany w różnych telefonach – zarówno tych prestiżowych, jak i tych dla najmniej zamożnych klientów.

Nie jest zatem zaskoczeniem, że to androidy mają największy udział w rynku. Urządzenia mobilne z tym systemem mają większą grupę potencjalnych odbiorców. Pojedynczy nowy produkt można zakupić już za kilkaset złotych. W przypadku nowych produktów Apple, ich cena praktycznie zawsze wynosi kilka tysięcy.

Od kilku lat obserwujemy jednak dość intrygujące zjawisko. Otóż flagowe, najlepsze telefony z androidem, cenowo osiągnęły już pułap najdroższych iPhone’ów. Przykładowo, kwota zakupu poszczególnych sprzętów wynosiła w połowie 2022 roku (klikając w link sprawdzisz aktualną cenę):

Reklama

Produkty Apple’a pozostają mimo to w topie, jeśli chodzi o ich wartość rynkową. I tracą ją znacznie wolniej niż najlepsze urządzenia z Androidem. Jeśli zatem zakupisz iPhone, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odsprzedasz go za zadowalającą cenę, np. po roku użytkowania.

System Android oraz system operacyjny iOS – czym się różnią?

Wiesz już, że iOS jest instalowany na urządzenia Apple. Użytkownicy doceniają ten system za wygodę użytkowania i dużą ochronę przed zagrożeniami. Według ekspertów iOS jest znacznie lepiej zabezpieczony i trudniejszy do złamania przez cyberprzestępców.

System od Apple’a jest także zamknięty, a każda dostępna aplikacja musi zostać szczegółowo sprawdzona przez zespół techniczny. Jest przez to bardziej spójny i posiada więcej funkcji bezpieczeństwa. Wiodącą z nich jest Apple ID. Z kolei Android jest systemem otwartym, gdzie duży udział w jego rozwoju mają sami użytkownicy.

Jak można się domyślać, przygotowanie sprawnie działającego oprogramowania na tysiące modeli telefonów jest niełatwym wyzwaniem. iOS tego problemu nie ma – co roku wydawane jest tylko kilka modeli iPhonów.

Reklama

Płynność działania

Ta w przypadku telefonów z logiem jabłka jest bardzo dobra. To zasługa odpowiedniej optymalizacji systemu i dużej wydajności komponentów. W Internecie praktycznie brak narzekań na przycinanie się interfejsu czy zawieszanie systemu. Można stwierdzić, że iPhone to pod tym względem telefon z wyższej półki.

Nie można tego powiedzieć o każdym Androidzie. Duża część tanich lub starszych telefonów nie będzie w stanie płynnie obsługiwać aplikacji. Mało tego, nawet we flagowych androidach zdarzają się niedopracowania, które skutkują niższą płynnością animacji. Ciężko dobrze zoptymalizować każdy model telefonu, jeśli rocznie produkuje się kilkadziesiąt różnych modeli. Było to przez ostatnie lata bardzo widoczne w przypadku sprzętów od Xiaomi.

Co ciekawe, wiele osób zwraca uwagę na to, że nawet na ekranach 60-hercowych, animacje w iOS są bardzo płynne. Mogę potwierdzić to wrażenie. Choć przyznać trzeba, że w przypadku dwukrotnego wzrostu liczby herców, przewagę mają tutaj konkurencji.

Personalizacja systemu

W iOS użytkownik może personalizować wygląd pulpitu, zmieniać motywy i pobierać nowe narzędzia. W Androidzie nadal jednak jest to bardziej rozbudowane, włączając w to dostosowanie funkcji Always on Display pod własny gust.

Reklama

Tryb AOD – ustawienia

Aktualizacje

Apple ma stosunkowo długi czas wsparcia aktualizacji systemowych, który może wynosić nawet 5 lat. Oznacza to, że kupując starszy smartfon i tak otrzymujesz co jakiś czas aktualizacje swojego sprzętu. Poprawia to bezpieczeństwo i sprawia, że ewentualne błędy systemowe mogą być na bieżąco usuwane.

W przypadku androidów nie zawsze wygląda to tak różowo. Jeszcze do niedawna smartfony z tym systemem mogły liczyć na 2 lata update’ów do nowszych wersji. Z biegiem czasu zaczęto ten okres wydłużać. Przykładowo, Xiaomi w 2022 roku zakończył wsparcie dla części swoich produktów z 2019 roku. Z kolei Samsung prowadzi politykę zapewniania aktualizacji przez cztery lata i wypuszczania łatek bezpieczeństwa przez kolejny rok.

Mimo wszystko jednak nie każda firma decyduje się na walkę na tym polu. To stawia androidy na przegranej pozycji.

Ekosystem

W ramach ekosystemu Apple można sprawnie korzystać z wielu urządzeń na jednym koncie. Wystarczy posiadać profil Apple ID. W ten sposób łatwo łączysz telefon z komputerem, tabletem czy inną elektroniką od tego producenta.

Reklama

Możesz tym samym rozpocząć rozmowę na iPhone, by dokończyć ją na innym sprzęcie. Dzieje się to od razu, bez konieczności długiej i problematycznej konfiguracji. Wystarczy, że zalogujesz się na poszczególnych sprzętach do własnego konta Apple ID.

Równie łatwo skomunikujesz iPhone z komputerem Mac. Przerzucisz szybko zdjęcia za pomocą wygodnej aplikacji. Skorzystasz także z dedykowanych narzędzi systemowych, np. Apple TV.

Samsung i Huawei również budują swój własny ekosystem, ale nie jest on mimo wszystko tak intuicyjny. Zbyt duża zależność od zewnętrznych producentów oprogramowania ma negatywne konsekwencje jeśli chodzi o wygodę użytkowania.

Ekran główny w iOS

Wygląd i funkcjonalność – iPhone vs Android

Obecnie produkowane smartfony wyglądają podobnie. Różnice można odczuć po wzięciu ich do ręki. Apple stara się stosować dobrej jakości elementy, które zapewnią odpowiednią trwałość. W przypadku konkurencji jest podobnie, choć nierzadko zdarzało się, że flagowe telefony wykonane były z plastiku.

Reklama

Cechą charakterystyczną starszych modeli od Amerykanów (np. w iPhone 6s) był guzik umieszczony w dolnej części ekranu. Taki przycisk umożliwiał odblokowywanie telefonu za pomocą linii papilarnych. Najnowsze Apple’a nie posiadają już guzika Home – wyjątkiem jest iPhone SE.

Technologię zastąpiła funkcja Face ID. Dzięki niej można np. odblokować ekran twarzą. Wiele telefonów komórkowych z Androidem również posiada podobną opcję, jednak nie jest ona aż tak bezpieczna. W iPhone 13 producent rozbudował ją i pozwala one teraz na rozpoznanie twarzy użytkownika nawet w maseczce.

Trzeba tutaj znów przywołać kwestię innowacyjności. Czytnik linii papilarnych pod panelem dotykowym to obecnie standard w androidowym świcie. Odblokowywanie telefonu twarzą również – choć już rzadko używane są do tego zaawansowane skanery. Smartfony korzystają po prostu z przedniej kamery. Okazało się, że inni producenci nie chcą gonić Apple w tej dziedzinie. Wymaga to zastosowania np. notcha, który nadal jest cechą wyróżniająca telefony z logo jabłuszka.

Pamięć wewnętrzna

Jeśli masz sprzęt od Apple’a, to niestety dysponujesz ograniczoną pamięcią wewnętrzną. Do swojego telefonu nie włożysz małej karty pamięci microSD. To oznacza, że w przypadku kończącego się miejsca trzeba usuwać niepotrzebne pliki albo trzymać je w chmurze.

Reklama

W telefonach Android często można znaleźć slot na kartę, choć od kilku lat droższe telefony nie są wyposażone w taki rarytas. Częściej spotkasz go w budżetowych urządzeniach. Jeśli czasem zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje, to już wyjaśniam.

Tacka na karty pamięci i SIM

Drogi telefon kierowany jest do konsumentów, którzy nie mają problemu z wydaniem dużej kwoty. Można więc przyjąć, że bez większego problemu dołożą pieniądze do większej ilości pamięci. Osoby bez wydatnego budżetu to trudniejszy rynek – oczekują dobrego stosunku funkcjonalności do ceny. Nie są też chętne na dokupywanie akcesoriów, chyba, że te są tańsze niż dopłata do wyższej wersji telefonu.

Stąd w tańszych telefonach zabraknie również ładowania bezprzewodowego, do którego musisz dokupić ładowarkę, ale znajdziesz port jack 3,5mm, bo odbiorcy posiadają już słuchawki na kablu i nie chcą ich wymieniać.

Bateria w smartfonie Apple

Znaczna część użytkowników uważa, że w przypadku iPhone’a nie można mówić o wydajnej baterii. Przykładowo, iPhone 5s posiadał zaledwie 1570 miliamperogodzin. Z kolei iPhone 12 Pro został wyposażony w jednostkę o pojemności 2775 mAh. Większość telefonów z Androidem ma o wiele większą baterię. Często dwukrotnie potężniejszą.

Reklama

Czy to oznacza, że lepiej mieć smartfona z większą pojemnością ogniwa? Nie do końca. Baterie od Apple posiadają bardzo dobrą optymalizację pracy. Oznacza to, że nawet niewielki akumulator jest w stanie wytrzymać długie godziny użytkowania. Poziom jakości w tym obszarze działa na ogół na korzyść iPhone’a.

Wcięcie w ekranie

W części modeli iPhone’a występuje notch, czyli wcięcie w górnej części ekranu. Jest ono sukcesywnie zmniejszane, gdyż nieco ogranicza miejsce na wyświetlaczu. W najbliższych latach ten panel może zostać całkowicie zlikwidowany, choć stosowanie go w najnowszych komputerach Apple niekoniecznie potwierdza, że to się stanie.

Port do ładowania

Telefon iPhone ma złącze Lightning zamiast popularnego USB typu C. Być może w Europie ulegnie to zmianie w wyniku niedawnego wyroku sądu. Niektórzy komentatorzy twierdzą jednak, że prędzej Apple zrezygnuje z jakiegokolwiek wejścia niż usunie swój autorski pomysł.

Kabelek ze złączem Lighting – czy odejdzie w zapomnienie?

Złącze słuchawkowe

W sprzętach od Apple nie ma także wejścia słuchawkowego. Ostatnim modelem wyposażonym w jack 3,5 mm był iPhone 6s oraz SE. Z kolei duża część androidów cały czas go posiada i można do nich podpiąć słuchawki przewodowe. Do iPhone musisz najpierw podłączyć przewody i przejściówki, które zapewnią łączność audio.

Reklama

Oczywiście nadal istnieje możliwość słuchania muzyki na słuchawkach bezprzewodowych.

Dodatkowy przycisk do głośności

iPhony mają intuicyjny przełącznik trybu cichego. Znajduje się on na boku obudowy. Dzięki niemu możesz bardzo szybko wyciszyć telefon albo aktywować tryb głośny.

Jedynymi telefonami z androidem z podobną funkcją są telefony OnePlus.

Brak ładowarki w pudełku

Apple sukcesywnie ogranicza także ilość akcesoriów dodawanych bezpośrednio do kartonika. W 2020 roku zrezygnowano np. z dodawania ładowarki i słuchawek. Przykładowo, w opakowaniu iPhone 13 Pro Max znajduje się wyłącznie kabel Lightning i papierowa instrukcja. Dla części konsumentów może być, sporym zaskoczeniem, że nie ma w środku wtyczki do kontaktu.

Reklama

Świat systemu od Google nie odstaje jednak w tym aspekcie, widocznie uważając, że jest to w jakiś sposób innowacyjne. Flagowe urządzenia popularnych producentów coraz rzadziej dostają do zestawu ładowarki. Niektóre nawet nie mają tam kabla.

Na szczęście nadal duże grono producentów idzie w przeciwnym kierunku, dorzucając nawet bardzo szybkie adaptery. To się chwali.

Współpraca z urządzeniami innych producentów

O ile w przypadku androidów mamy możliwość bezproblemowego używania większości dostępnych na rynku gadżetów, o tyle iOS często się z nimi nie lubi. Smartwatche Samsung Watch 4 w ogóle nie łączą się z iPhone’ami. Inne sprzęty lubią płatać figle albo oferować ograniczoną funkcjonalność.

Weź to pod uwagę, jeśli chcesz zakupić smartfon od amerykańskiego giganta. Może się okazać, że wkrótce wymienisz nie tylko telefon, ale też smart zegarek, opaskę czy słuchawki bezprzewodowe.

Reklama

Podsumowanie różnic między Apple iPhone a innymi smartfonami

Element iPhone Inne smartfony Cena Od ponad 2 tys. zł Od kilkuset zł Wcięcie w ekranie Tak Wybrane modele System operacyjny iOS Android z nakładką producenta Personalizacja systemu Ograniczona Zazwyczaj rozbudowana Budowa Szkło i metal Szkło, metal i/lub plastik Obsługa kart pamięci Nie Wybrane modele Ładowarka w pudełku Nie Większość modeli Ładowanie bezprzewodowe Tak Część urządzeń Certyfikat odporności Tak Część urządzeń Always on Display Nie Większość modeli Złącze słuchawkowe Brak Część modeli Aktualizacje 5 lat Zazwyczaj od 2 do 4 lat Głośniki stereo Tak Część modeli Port ładowania Lighting Zazwyczaj USB-C

Co kupić? Iphone’a czy inny smartfon?

Pomijając kwestię ceny, wszystko zależy od osobistych preferencji. Jeśli wspomniane wyżej różnice przemawiają dla Ciebie bardziej na korzyść jednej strony, zapewne warto ją wypróbować.

Ja osobiście nie jestem fanem telefonów of Apple. Przyczyna jest prosta – uważam, że w tej cenie są lepsze opcje. Zazwyczaj znajduję na promocji wydajny telefon z androidem, którego mogę sprzedać za rok z niewielką stratą lub nawet bez niej. Codziennie używam Always on Display, którego iOS nie ma.

Na ekosystemie mi nie zależy – korzystam z Windowsa. Brak ładowarki w pudełku to dla mnie złodziejstwo. To tak, jak by sprzedać samochód i nie zapewniać do niego możliwości zatankowania. Ceny akcesoriów mnie odstraszają. Obecność dużej dziury w ekranie to nie jest coś, co mi się podoba.

Są jednak zwolennicy drugiej strony, dla których wspomniane rzeczy nie są wadami. A czasem może są, ale przymykają na nie oko – w końcu posiadanie iPhone’a to nadal dla wielu osób oznaka prestiżu czy wyższego statusu materialnego. Poza tym osoby, które posiadają komputer czy inną elektronikę od Apple na pewno skłonią się bardziej w kierunku powiększenia elementu ekosystemu.

Reklama

Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest to, że wybór istnieje i wszyscy możemy mieć szansę kupić to, co najbardziej nam pasuje.

Czy Android jest lepszy niż iPhone – ponad 11 powodów, dla których warto się przełączyć (2022)

Czy Android jest lepszy niż iPhone? Nie pukamy iPhone'ów, ale są pewne obszary, w których smartfony z Androidem przewyższają iPhone'y. W tym artykule omówimy 12 zalet Androida w porównaniu z iPhonem.

Czy telefon z Androidem jest lepszy od iPhone'a?

To długa debata, w której użytkownicy Androida twierdzą, że ich urządzenie przewyższa iPhone'a w grach, a iOS użytkownicy argumentujący coś przeciwnego.

Pamiętaj, że te dwa typy smartfonów są szerzej używane na całym świecie niż jakikolwiek inny telefon. Zacznijmy od tego, że Android nie jest w stanie zrobić wiele, czego iPhone nie może zrobić i na odwrót.

Uważamy jednak, że Android jest lepszy dla użytkowników, którzy potrzebują nowego telefonu, jak pokażemy w tym artykule.

Nawet jeśli Apple nadal dodaje funkcje podobne do Androida do iOS, użytkownicy Androida nadal mają znaczną przewagę nad użytkownikami iPhone'a.

Niektóre z funkcji, które właściciele Androida mogą uznać za własne, obejmują możliwość korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie, programów uruchamiających i więcej możliwości dostosowywania. Poniżej wymieniono zalety Androida nad iPhonem.

Ale nie martw się.

W ten sam sposób potraktowaliśmy Androida, podkreślając zalety iPhone'a nad Androidem – tam, gdzie są lepsze.

Android ma kilka zalet w porównaniu z iPhonem.

Oto 12 powodów, dla których smartfony z Androidem są lepsze od iPhone'ów.

1. Rozsądny koszt

Najważniejszą przewagą Androida nad iPhonem jest jego koszt.

Ponieważ jest tak wielu producentów urządzeń z Androidem, dostępna jest szeroka gama smartfonów w różnych przedziałach cenowych. Tylko najpotężniejsze i najdroższe smartfony z Androidem zbliżają się do ceny Apple produktów.

Wiele osób na całym świecie korzysta z Androida, ponieważ jest tani.

2. Masz więcej opcji sprzętowych Androida

Telefony z Androidem są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, kształtów, zestawów funkcji i przedziałów cenowych.

Nowe telefony z Androidem są wypuszczane w różnych porach roku. Bez względu na budżet, istnieje duża szansa, że ​​znajdziesz urządzenie z Androidem, które spełni Twoje potrzeby lub będzie oferować unikalne funkcje.

Jeśli chodzi o iPhone'a, Apple wypuszcza tylko maksymalnie cztery urządzenia rocznie, z których wszystkie były wcześniej drogie w momencie premiery, zanim zostały obniżone w kolejnych generacjach. iPhone 13 mini, który kosztuje 699 USD i ma wyświetlacz o przekątnej 5.4 cala, jest jednym z najtańszych nowych Apple Phones.

Android ma wiele opcji na każdy budżet, podczas gdy iOS jest droższy i pasuje tylko do niektórych budżetów.

Chociaż niektóre marki, takie jak Samsung, mają droższe modele iOS, nadal istnieją modele, które są dostępne w różnych budżetach. Galaxy S20 FE kosztuje tyle samo, co Galaxy S20, ale ma 6.5-calowy ekran 120 Hz, teleobiektyw i znacznie dłuższą żywotność baterii.

iPhone SE, AppleNajbardziej przystępny cenowo iPhone to oszałamiające urządzenie o doskonałej wydajności za jedyne 400 USD, chociaż jego konstrukcja jest przestarzała, a ekran może być dla niektórych za mały.

3. Rozszerzenie pamięci

Większość telefonów z Androidem ma rozszerzalną pamięć. Oznacza to, że możesz włożyć kartę micro SD do dodatkowego gniazda z boku telefonu, aby rozszerzyć jego pamięć.

Biorąc pod uwagę wygórowane ceny Apple a inni producenci telefonów pobierają podwójne lub poczwórne przechowywanie przy zakupie smartfona, jest to ogromna korzyść.

Po co wydawać dodatkowe 100 do 150 USD na nowy telefon, aby uzyskać dodatkowe 128 GB lub 256 GB pamięci (której nie jesteś pewien, czy wykorzystasz), skoro możesz po prostu wydać 70 USD na kartę o pojemności 512 GB później?

Co więcej, Dysk Google zapewnia użytkownikom Androida 15 GB bezpłatnego miejsca, podczas gdy iCloud zapewnia tylko 5 GB.

4. USB typu C

Świat Androida przeszedł na standard USB-C, który jest znacznie bardziej zaawansowany i trwały. Prawie każdy komputer korzysta teraz z USB-C, w tym laptopy Microsoft, Lenovo, Dell, a nawet Apple.

Kompletujemy wszystkie dokumenty (wymagana jest kopia paszportu i 4 zdjęcia) potrzebne do AppleKabel Lightning to powrót do czasów, kiedy każda firma technologiczna czuła się zmuszona do stworzenia własnego, zastrzeżonego złącza, USB-C stanowi idealne rozwiązanie z jednym portem, do którego dąży branża. Umożliwia również szybsze ładowanie technologii.

Na przykład OnePlus 9 Pro może naładować od zera do 61 procent pojemności baterii w zaledwie 15 minut. Po 30 minutach bateria powinna być naładowana w 99 procentach.

W porównaniu do iPhone'a 13, który wciąż korzysta ze Lightninga, nawet się do niego nie zbliża. Ponadto, Apple nie zawiera już ładowarki z urządzeniem.

5. Gniazdo słuchawkowe

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z iPhone'a, jesteśmy pewni, że podłączyłeś parę słuchawek tylko po to, by zdać sobie sprawę, że gdzieś zapomniałeś o swoim kluczu słuchawkowym. Ponieważ iPhone nie ma gniazda słuchawkowego, nie można go podłączyć do standardowych słuchawek.

Wiele telefonów z Androidem nadal ma gniazda słuchawkowe, które były popularną funkcją, która Apple usunięta z telefonów w 2016 roku. Osoby, które nadal wolą słuchać muzyki, podcastów lub audiobooków przez słuchawki przewodowe, będą rozczarowane.

6. Nie musisz korzystać z iTunes.

Użytkownicy Androida nie potrzebują iTunes, ponieważ mają znacznie więcej opcji usług muzycznych i zakupów.

Coraz więcej usług pojawia się na Androidzie, w tym filmy, programy telewizyjne, gry i wiele innych. Apple jest znany z innowacyjnego sprzętu i oprogramowania, ale iTunes, który jest wymagany do przesyłania muzyki z iPhone'a na komputer, to żmudny bałagan.

Tak trudno to odinstalować Apple zawiera szczegółowy przewodnik, jak całkowicie usunąć iTunes z komputera.

7. Aplikacje uruchamiające

Program uruchamiający, znany również jako zamiennik ekranu głównego, to aplikacja, która zmienia projekt oprogramowania i funkcje systemu operacyjnego telefonu z Androidem bez wprowadzania trwałych zmian.

Launchery można pobierać, instalować i używać tak samo, jak każdej innej aplikacji z Google Play. Te aplikacje pozwalają całkowicie zmienić sposób interakcji z ekranem głównym telefonu, szufladą aplikacji, a nawet ikonami aplikacji. Korzystanie z programu uruchamiającego na telefonie z Androidem pozwala dostosować prawie każdy aspekt wyglądu i funkcji telefonu, dzięki czemu jest całkowicie osobisty.

Trudno sobie wyobrazić Apple pozwalając, aby coś takiego stało się z iPhonem, chociaż wydaje się, że firma rozluźnia kontrolę nad tym, jak bardzo użytkownicy iPhone'a mogą dostosować swoje ekrany główne.

Chociaż zarówno iOS, jak i Android ewoluowały z biegiem czasu, Android zawsze był znany jako platforma dla użytkowników, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad wyglądem swojego smartfona. Użytkownicy Androida mogą dostosować wszystko, w tym układ ekranu głównego, do przejść między stronami, efektów, a nawet gestów za pomocą programu uruchamiającego na ekranie głównym, coś, co iPhone dopiero niedawno dogonił w systemie iOS 14.

Jeśli więc lubisz majstrować przy swoich urządzeniach i dostosowywać je, smartfon z Androidem jest najlepszym rozwiązaniem.

8. Wielozadaniowość

Wielozadaniowość na Androidzie przeszła kilka znaczących zmian dzięki Google.

Na smartfonie z Androidem możesz podzielić ekran i korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie. Na przykład możesz jednocześnie oglądać wideo z YouTube i odpowiadać na wiadomości WhatsApp.

Krótko mówiąc, tryb podzielonego ekranu w systemie Android poprawia wielozadaniowość i może pomóc zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku, jeśli jest używany prawidłowo. Nie jest jasne, dlaczego Apple nie dodał jeszcze tej funkcji do iPhone'a, ale może to mieć coś wspólnego z mniejszymi oknami aplikacji iPhone'a w porównaniu z większym wyświetlaczem iPada.

Możesz spierać się o wszystko, co chcesz, że wielozadaniowość iOS. Chociaż przełączanie aplikacji w tę iz powrotem pozwala robić wiele rzeczy naraz, nie zbliża się do poziomu wielozadaniowości oferowanej przez niektóre telefony z Androidem.

9. widgety

Android od dawna ma znaczną przewagę nad iOS pod względem widżetów. Możesz dodać różne widżety do ekranu głównego na Androidzie. Na przykład Dark Sky wyświetla pogodę, zegar, alarmy, latarkę, pocztę e-mail, połączenia i wiele więcej na ekranie głównym, które możesz ustawić w dowolny sposób.

Apple wcześniej odmówił umieszczania widżetów na którymkolwiek z głównych ekranów głównych, ale wraz z wydaniem iOS 14 w 2020 r., Apple w końcu zdecydował się umieścić widżety na ekranie głównym.

Wadą jest to, że są one bardzo ograniczone i pojawiają się tylko w obszarze powiadomień. W tej dziedzinie prym wiedzie Android.

10. Fizyczny przycisk powrotu

Przycisk Wstecz na Androidzie pozwala na szycielessly przełączaj się między aplikacjami. Jest to standardowy element projektowania Androida, który zna większość użytkowników. Jeśli klikniesz link na Facebooku i zostaniesz przeniesiony do przeglądarki Chrome, możesz użyć przycisku wstecz, aby powrócić do aplikacji mediów społecznościowych.

11. Sklep Play ma wiele darmowych aplikacji i gier

Możesz włączyć instalację aplikacji z nieznanych źródeł na Androidzie, włączając przełącznik. Pozwala to na instalowanie aplikacji ze źródeł innych niż Google Play, sklep z aplikacjami Google. Możesz zainstalować aplikację z innego miejsca, nawet jeśli Google jej nie zatwierdzi. Ponadto własny sklep z aplikacjami Google ma mniej ograniczeń.

Aplikacje można pobierać tylko z AppleApp Store na iOS. Nie będziesz mógł korzystać z aplikacji, jeśli Apple odmawia zatwierdzenia lub usuwa go ze sklepu z aplikacjami. Apple, na przykład, nie zezwala na emulatory gier wideo, klientów BitTorrent i wiele innych aplikacji, które uważają za kontrowersyjne.

12. Personalizacja

Poziom dostosowania Androida jest jedną z jego najsilniejszych funkcji. Android pozwala dostosować telefon do własnych upodobań, w tym animowanych tapet i klawiatur.

Podczas gdy niektórzy producenci, tacy jak Motorola z Moto Maker, LG z wymiennymi skórzanymi tylnymi płytami i inni, pozwalają na złożoną personalizację sprzętu, Apple nigdy nie zrobię tego za ciebie. Apple chce zachować kontrolę nad domyślnymi aplikacjami, aby zachować spójność oprogramowania i sprzętu.

Kolejną zaletą Androida nad iPhonem jest to, że możesz całkowicie dostosować swój ekran główny. Chociaż możesz teraz dodawać widżety do ekranu głównego i używać niestandardowych ikon aplikacji, aby urozmaicić ogólny wygląd, ApplePodejście do ekranu głównego jest nadal zablokowane, aby umieścić wszystkie zainstalowane aplikacje w sztywnej siatce.

Z drugiej strony ekran główny na urządzeniach z Androidem nie jest zgodny z układem siatki, co pozwala umieszczać aplikacje w dowolnym miejscu. Możesz tworzyć foldery zawierające grupy aplikacji na obu platformach.

Zaletą metody Androida jest to, że możesz spersonalizować ekran główny, układając ikony aplikacji w dowolny wzór.

Owijanie w górę

Teraz wiesz, dlaczego Android jest lepszy niż iPhone.

Oto niektóre z zalet Androida w porównaniu z iPhonem. Android jest bardziej wyzwolony, ponieważ daje więcej opcji: ile pieniędzy chcesz wydać, jakich funkcji sprzętu i oprogramowania potrzebujesz oraz jak organizujesz i personalizujesz swoje doświadczenia. Jeśli zależy Ci na technologii, której używasz, Android może być bardziej atrakcyjny. Ale ostatecznie upodobania i preferencje każdego z nas są inne.

Często zadawane pytania na temat Androida przez iPhone'a

Co jest lepsze, Samsung czy Apple?

Chociaż AppleSpójność pozostaje jego mocną stroną, a wrażenia z korzystania z aparatu w smartfonach Samsung są znacznie bardziej wyrafinowane, zabawne i wszechstronne. Telefony Samsung są idealne dla tych, którzy lubią eksperymentować ze swoimi aparatami i wypróbowywać nowe funkcje aparatu.

Czy przejście z Samsunga na iPhone'a jest trudne?

Przejście z telefonu z Androidem na iPhone'a jest trudne, ponieważ musisz nauczyć się nowego systemu operacyjnego. Jednak dokonanie zmiany zajmuje tylko kilka kroków i Apple stworzył nawet specjalną aplikację, która Ci pomoże.

Dlaczego iPhone kosztuje więcej niż Android?

Bezpieczeństwo to jeden z głównych powodów Apple produkty są tak popularne, a iPhone jest tak drogi. Klienci ufają Apple ponieważ utrzymują ścisłe bezpieczeństwo we wszystkich swoich produktach.

O autorze Autor: Daniel Łukasz Daniel jest projektantem stron internetowych WordPress z ogromnym doświadczeniem w pracy z różnymi motywami WordPress, co pozwala mu porównywać i kontrastować różne motywy, rozumieć mocne i słabe strony, aby opracowywać oparte na faktach, rzeczywiste recenzje.

Jak sprawdzić używany telefon przed zakupem

Zakup używanego smartfona to zawsze duże ryzyko, zwłaszcza gdy kupujesz go od kogoś, kogo nie znasz, dlatego odradzamy kupowanie używanego telefonu. Niewiele jest naprawdę dobrze działających smartfonów z drugiej ręki.

Smartfon to urządzenie z zaawansowaną elektroniką, które posiada najszerszy zakres funkcjonalności. Nawet jako ekspert w bieżących gadżetów, pozostaje wysokie ryzyko zakupu substandardowej używanego smartfona. Po pierwsze, trudność w identyfikacji problemów w używanych urządzeniach sprowadza się do ukrytych wad i odnowionych urządzeń.

Ukryte wady używanego smartfona mogą nie rzucać się w oczy podczas testu, na przykład: okresowe samoczynne restartowanie się gadżetu, bateria pracująca tylko 4 godziny w trybie czuwania, czy wadliwy moduł nawigacji, który może początkowo pokazywać prawidłową trasę, ale w trakcie jazdy zupełnie nie radzi sobie z jej prawidłowym wyznaczeniem. Pozwoli to na sprawdzenie, czy urządzenie było narażone na wilgoć lub czy zostało mocno upuszczone, co może prowadzić do wewnętrznych uszkodzeń i późniejszego nieprawidłowego działania.

Te odnowione telefony komórkowe są również duży biznes dla pozbawionych skrupułów dealerów i oszustów. Sprzedawcy opowiadają legendę, że telefon jest używany kilka miesięcy lub nowy, nie był naprawiany, jest w idealnym stanie, gotowy do każdej kontroli, a kupujący, ufając fałszywym słowom, kupuje "problem", zamiast telefonu. Po naprawie pojawiają się urządzenia regenerowane. Na przykład, jeśli ekran został wymieniony w urządzeniu, nie ma gwarancji na jakość naprawy i samego ekranu. Warto wziąć pod uwagę, że oryginalne wyświetlacze producenta są drogie, więc bardzo często są wymieniane na nieoryginalne, które nie wspierają prawidłowej pracy. Praktyka pokazuje, że większość regenerowanych smartfonów nie działa regularnie w zadowalający sposób.

Cóż, jeśli nadal jesteś gotowy, aby dokonać zakupu używanego smartfona, biorąc na siebie całe ryzyko i rozumiejąc, że w 95% przypadków nie będzie w stanie zwrócić towar do sprzedawcy w przypadku problemów, spójrz na kilka zaleceń:

1. Preferuj urządzenie, które posiada pudełko, w którym zostało sprzedane. Wybierz *#06# i słuchawkę w smartfonie, a numer IMEI pojawi się na ekranie. Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy numer IMEI na ekranie jest zgodny z tym na pudełku. Powinny one pasować do siebie w 100% przypadków. Rzecz w tym, że podczas reflashowania/naprawiania skradzionego lub odnowionego smartfona, czasami numer IMEI "przemycony" wewnątrz telefonu może ulec zmianie. Ale, niestety, zgodność numerów nie jest wskazówką, że "wszystko jest w porządku", a jest tylko jednym ze sposobów sprawdzenia;

Niewątpliwie zakupiony używany telefon musi być sprawdzony przez kupującego w pełnym zakresie, a sprzedawca nie może robić wyjątków z braku czasu. Pięciominutowy test nie jest kompletny i jest równoznaczny z kupnem "świni w pokrowcu". Nie wierz słowom sprzedawcy - wierz tylko własnym oczom i wynikom swoich testów. Te kwestie powinny być podnoszone wszelkimi sposobami:

2. Wykonaj połączenie wychodzące i przychodzące, trwające dłużej niż 30 sekund, w ten sposób sprawdzisz jakość głośnika i komunikacji;

3. Przejrzyj każdą pozycję menu na swoim smartfonie. Kiedy to robisz, sprawdzasz m.in. responsywność matrycy, odwzorowanie kolorów, migotanie ekranu oraz obecność smug, zacieków na ekranie. W przypadku najmniejszego zauważenia słabych parametrów ekranu, należy odrzucić zakup;

4. sprawdź sieć 4G i Wi-Fi osobno, pożądane jest sprawdzenie Wi-Fi w sieciach publicznych, z logowaniem. W ostatnich czasach, są uwagi na temat awarii do łączenia Wi-Fi w niektórych smartfonów z sieci publicznych, a problem nie może być rozwiązany albo reflashing lub resetowania ustawień. Czasami pierwsza rejestracja w sieci wi-fi i użycie jest w porządku, ale jeśli rozłączysz się i spróbujesz zalogować się ponownie za kilka minut, sieć nie jest podłączona;

5. Przetestuj działanie słuchawek i wejścia słuchawkowego - odtwórz krótki fragment utworu do odsłuchu, wykonaj połączenie i sprawdź mikrofon;

6. Sprawdź złącza urządzenia, nic nie powinno być uszkodzone lub poluzowane;

7. Należy sprawdzić działanie zasilacza, a w przypadku braku gniazdka, przynajmniej sprawdzić przez ładowarkę samochodową w samochodzie lub przez przenośną baterię zasilającą;

8. Sprawdzenie aparatu fotograficznego i kamery wideo. W tym momencie należy sprawdzić operację ustawiania ostrości i nagrywania dźwięku dla wideo. Zwróć uwagę na integralność obiektywu aparatu i brak zmętnienia na zdjęciu.

Zakupione używane urządzenie powinno być przywrócone do ustawień fabrycznych i nie zawierać plików i pobranych programów użytkownika. To w tym przypadku, testowanie będzie bardziej poprawne, wszystkie programy firm trzecich są usuwane i nie będzie blokad, co jest niezbędne dla przyszłego korzystania z gadżetu, jak również. Urządzenie musi być całkowicie wyzerowane i odłączone od kont użytkowników Google lub Apple ID. Przywrócić ustawienia fabryczne, a tym samym wyzerować system, jeśli nie zostało to zrobione wcześniej.

9. Musisz porównać konkretną instancję, którą kupujesz z oryginałem sprzedawanym w sklepie; aby to zrobić, poświęć swój czas przed domniemanym zakupem używanego gadżetu i przestudiuj oryginalne urządzenie w jakimś oficjalnym punkcie sprzedaży - potrzymaj je w ręku, spójrz na krzywizny ciała i ekranu, włącz je i spójrz na elementy sterujące i prędkość, strukturę menu, funkcje, które Cię interesują. Następnie wykonaj lub pobierz zdjęcia oryginalnego urządzenia, w tym końcówek, tylnego panelu i złączy. Dlaczego? Twoim celem jest porównanie oferowanego Ci urządzenia z oryginałem, nie tylko po to, aby wykluczyć podróbkę, ale także aby spróbować wykluczyć wadę lub wcześniejszą ekspozycję. Zakupione używane urządzenie powinno mieć w 100% identyczny wygląd, nie powinno mieć żadnych powiększonych szczelin ani elementów różniących się od oryginału. Przykładowo, jeżeli telefon posiada mocowania obudowy, śruby widoczne dla oka, nie powinno być śladów odkręcania tych śrub, ponownie, mocowania i śruby mogą być tylko identyczne, w przeciwnym razie świadczy to o tym, że urządzenie było otwierane wcześniej w celu sprawdzenia i naprawy, co automatycznie wskazuje na odrzucenie transakcji.

Sprawdzanie używanego smartfona

W ramach uwagi warto dodać, że badanie gadżetu powinno odbywać się w miejscach, gdzie jest stabilne połączenie komórkowe, internetowe i Wi-Fi. Tak więc, spotkanie w podziemnym metrze lub w miejscach o słabej sieci nie jest dobrym pomysłem. Sprzedawca powinien dać Ci tyle czasu, ile potrzebujesz na testy, bez żadnych "spieszę się" lub "nie chciałbym, abyś włożył kartę SIM do testu". Każdy ukryty wpływ psychologiczny, który uniemożliwia przetestowanie urządzenia pochodzącego od sprzedawcy, powinien być traktowany jako wątpliwy, co jest absolutnie niedopuszczalne w kontekście ryzykownej transakcji. Nie polecamy kupowania używanych smartfonów, niestety, nawet przy maksymalnych testach, nie da się w pełni ocenić wydajności nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie używanych telefonów.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW