Telefon Komórkowy

Jak namierzyć telefon? Jak sprawdzić czy jesteśmy śledzeni?

Jak się dowiedzieć, czy telefon komórkowy był używany ▷ ➡️ Creative Stop ▷ ➡️

Jak sprawdzić, czy telefon komórkowy był używany

Czy chcesz wiedzieć, czy telefon, który zamierzasz kupić, jest nowy, używany czy używany? Czy zostawiłeś telefon na biurku i chciałbyś wiedzieć, czy ktoś go używał podczas Twojej nieobecności? Żaden problem: w kolejnych akapitach będę mógł podać kilka wskazówek, które pozwolą Ci to zrozumieć jak sprawdzić, czy używany jest telefon komórkowy.

W przypadku zakupu telefon komórkowyMasz pełne prawo wiedzieć, czy urządzenie jest używane, zwracając się o te informacje bezpośrednio do sprzedawcy, czy to sklepu fizycznego, sklepu internetowego czy osoby fizycznej. Powinieneś jednak być świadomy wszelkich nieuczciwych zachowań ze strony kanału, z którym się skontaktowałeś, aby zrozumieć, czy telefon był rzeczywiście używany i być może, jak traktował go poprzedni właściciel.

Czy chciałbyś zagłębić się w ten temat? Tak? Cóż: usiądź wygodnie, poświęć cały czas na przeczytanie kolejnych akapitów i, co najważniejsze, postaraj się wdrożyć „wskazówki”, które Ci dam. Nie mam już nic do roboty, ale życzę dobrej lektury i powodzenia we wszystkim!

Sprawdź wygląd telefonu

Sprawdź IMEI

Sprawdź status gwarancji

Sprawdź stan bateria

Sprawdź statystyki użytkowania

Przed wyjaśnieniem jak sprawdzić, czy telefon komórkowy był używany dam ci trochę informacje wstępne Przyda się to zwłaszcza, jeśli zamierzasz kupić telefon komórkowy.

Przede wszystkim należy pamiętać, że kupując od oficjalne sklepy internetowe producentów smartfonów (na przykład Apple, Huawei, Samsungitp.), możesz mieć absolutną pewność, że sprzedawane urządzenia są fabrycznie nowe. Wyjątki są odnowione lub zregenerowane smartfony, czyli modele używane, które zostały zwrócone z powodu różnego rodzaju usterek i zregenerowane przez tych samych producentów po przejściu różnych testów technicznych (w niektórych przypadkach są to urządzenia, które mają prawie taki sam stan jak nowe).

Nawet kupując od inne sklepy internetowePodobnie jak Amazon i eBay, kupując telefon komórkowy (lub dowolny inny produkt) można mieć pewne bezpieczeństwo, ponieważ te portale integrują system recenzji, który pozwala zrozumieć, jak godny zaufania jest sprzedawca (jeśli pamiętasz, wspomniałem w mój przewodnik, jak bezpiecznie kupować online). A jeśli smartfon kupiony w tych sklepach okaże się używany, mimo że „przechodzi” jako nowy, zawsze można go zwrócić, tak jak wyjaśniłem w poradnikach jak zwrócić na Amazon i jak anulować zakup na ebayu.

Sprawdź wygląd telefonu

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem telefonu komórkowego, jest to również niezwykle ważne sprawdź wygląd telefonu . Jeśli sprzedaje Ci telefon komórkowy, który jest nowy lub używany, musi sam Ci o tym powiedzieć. Tak czy inaczej, możesz być w stanie zrozumieć, jak się sprawy mają, przeprowadzając własne badania.

Patrząc na pakowanie telefonuna przykład powinieneś zacząć być podejrzliwy, jeśli okaże się, że tak jest pomarszczony o wgnieciony a co ważniejsze, jeśli ja plomby ochronne którzy zastosowali producenta, zostali naruszeni.

Jeśli jednak wiesz już, że telefon komórkowy, który zamierzasz kupić był używany, radzę uważnie przyjrzeć się jego wyglądowi, aby zrozumieć Lubię została rozpatrzona i prawdopodobnie zidentyfikuje wady, które mogą spowodować, że nie będziesz go kupować (lub negocjować ceny).

Jeśli telefon komórkowy ma wiele wgniecenia, zadrapanie es otarcia i / lub te oznaki zużycia są bardzo wyraźne, prawdopodobnie jest to urządzenie, które doznało znacznych spadków. Zwróć także uwagę na wszelkie guzy z tyłu urządzenia, co może wskazywać na problemy z baterią. Sprawdź również obecność zadrapania i aureole na aparatach urządzenie, ponieważ mogą znacząco obniżyć jakość wykonywanych zdjęć.

Jeśli nie masz możliwości przeprowadzenia tych kontroli z terminalem w ręku, być może dlatego, że kupujesz go online, dokładnie przeanalizuj zdjęcia opublikowane w ogłoszeniu, które Cię interesują i, jeśli to konieczne, skontaktuj się ze sprzedawcą, aby poprosić o więcej (zwłaszcza jeśli nie możesz zrozumieć stan telefonu na podstawie zdjęć, które zostały już przesłane).

Jeśli sprzedawca odmówi współpracy, może to nie być dobry znak i lepiej byłoby poszukać gdzie indziej.

Sprawdź IMEI

Sprawdź IMEI Ważne jest, aby zrozumieć nie tylko, czy telefon komórkowy był używany, ale, co ważniejsze, czy został skradziony. Jeśli nie wiesz, IMEI to 15-cyfrowy kod który jednoznacznie identyfikuje urządzenie w sieci komórkowej. Gdy urządzenie zostanie skradzione, a właściciel zgłosi kradzież, jest ono blokowane przez operatora sieci, który umieszcza jego IMEI na liście udostępnionej wszystkim operatorom, przez co nie nadaje się do użytku. dzwonić, Wyślij SMS i przeglądaj Internet, ,

Aby dowiedzieć się, jaki jest kod IMEI Twojego telefonu, możesz otworzyć plik marker (ekran do wybierania numerów telefonów) i wybierz kod # dwadzieścia jeden #. Alternatywnie możesz wyświetlić numer IMEI telefonu na następujące sposoby.

Android - udać się Ustawienia> Informacje o telefonie> Stan> Dane IMEI .

- udać się . iPhone - udać się Ustawienia> Ogólne> Informacje, przewiń wyświetlony ekran i znajdź kod IMEI, który znajduje się na dole.

Po odzyskaniu IMEI telefonu komórkowego (więcej informacji tutaj), aby sprawdzić, czy urządzenie nie zostało zablokowane, możesz skorzystać w tym celu z kilku przydatnych usług, takich jak Międzynarodowe plany numeracyjne. Aby z niego skorzystać, przejdź do tej strony, wprowadź Kod IMEI z telefonu w polu tekstowym Wpisz poniżej numer IMEI i naciśnij przycisk analizować.

Teraz sprawdź lokalizację symbolu

| <: je znajduje si w pobli czerwonej cz paska obok elementu uwzgl walidacji imeiurz zosta zablokowane przez operatora. oznacza to telefon nie tylko by ju u ale mo nawet skradziony.>

Aby się zabezpieczyć i uniknąć popełnienia przestępstwa otrzymania skradzionej własności, radzę złożyć skargę Co się stało, gdy jechałem do najbliższej stacji Carabinieri lub policjantzabierając ze sobą całą posiadaną dokumentację zakupu. Telefon komórkowy zostanie oczywiście zwrócony prawowitemu właścicielowi i możesz podjąć próbę uzyskania odszkodowania od osoby, która sprzedała Ci skradziony przedmiot, na przykład z pomocą prawnika.

Sprawdź status gwarancji

Sprawdź status gwarancji umożliwia śledzenie daty zakupu telefonu komórkowego i dzięki temu sprawdzenie, czy jest on naprawdę nowy, czy używany. Aby przeprowadzić weryfikację, o której mowa, należy najpierw uzyskać numer seryjny, który zwykle znajduje się na opakowaniu handlowym urządzenia. Alternatywnie numer seryjny można znaleźć w następujący sposób.

Android - udać się Ustawienia> Informacje o telefonie> Stan> IMEI .

- udać się . iPhone - udać się Ustawienia> Ogólne> Informacje> Numer seryjny.

Po zidentyfikowaniu numeru seryjnego wejdź na stronę producenta telefonu (np. Apple, Huawei, Samsung, Lenovo, Xiaomi itp.) I zlokalizuj pudełko, w którym możesz sprawdzić status gwarancji poprzez IMEI, zwykle znajduje się w redakcji Znajdź gwarancję o Sprawdź gwarancję.

Następnie napisz Kod IMEI lub numer seryjny w odpowiednim polu tekstowym i kliknij przycisk znajdujący się obok niego lub pod nim (np. Sprawdź to, Czek, Czek, Szukajitp.). Jeśli zostaniesz poproszony o wpisanie pliku Kod captcha W celu weryfikacji bezpieczeństwa zgadzasz się to zrobić, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jeśli wszystko poszło dobrze, należy wrócić do informacji o stanie gwarancji telefonu i z tych informacji zrozumieć, czy jest to nowy, czy używany terminal.

Sprawdź stan baterii

Sprawdź stan baterii Może dać ci wyobrażenie o tym, jak często smartfon był używany, a zatem informuje, czy jest to nowe urządzenie, czy nie (o ile nie zostało wymienione, to oczywiste!).

Aby kontynuować Android, biorąc pod uwagę brak funkcji ad hoc do analizy stanu baterii (przynajmniej w zdecydowanej większości urządzeń, które integrują OS mobilny Google), musisz polegać na rozwiązaniach innych firm, takich jak słynny AccuBattery, który oferuje różne funkcje monitorowania stanu baterii.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu AccuBattery upewnij się, że odłączyłeś telefon komórkowy od przewodu zasilającego i postępuj zgodnie z samouczkiem sugerowanym na ekranie (po prostu przesuń palcem od prawej do lewej, aby przewijać różne arkusze informacyjne, a na koniec naciśnij przycisk znacznik wyboru ).

Następnie, aby sprawdzić stan baterii, dotknij karty zdrowie znajduje się na dole i na ekranie, który się otworzy, porównaj dane Szacowana pojemność es Pojemność fabryczna : jeśli pierwsze dane są mniejsze od drugich, oczywiście bateria została wyczerpana, a zatem smartfon był używany. Jeśli nie widzisz żadnych danych na karcie zdrowienaładuj telefon komórkowy. Należy jednak pamiętać, że aby zapewnić wiarygodne statystyki, aplikacja wymaga kilku cykli ładowania.

Jeśli masz iphone 6 (lub nowszy model) wyposażony w iOS 11.3 (lub później), powinieneś wiedzieć, że aby poznać stan baterii, możesz skorzystać z funkcji zawartej „standardowo” w systemie operacyjnym Apple.

Aby z niego skorzystać, przejdź do menu Ustawienia> Bateria i dotknij elementu Stan baterii, aby wyświetlić procentową wartość maksymalnej pojemności baterii. Jeśli wartość jest mniejsza niż 99-100%Oczywiście jest to urządzenie, które nie jest nowe. Więcej informacji tutaj.

Sprawdź statystyki użytkowania

Chcesz sprawdzić, czy był używany telefon komórkowy w tym sensie, że podejrzewasz, że ktoś korzystał z Twojego smartfona podczas Twojej nieobecności i chcesz być tego pewien? Jeśli tak, wiedz, że można to zrobić po prostu sprawdź statystyki użytkowania.

Aby uzyskać dostęp do Android, możesz użyć specjalny kod co umożliwia dostęp do ukrytego menu. Następnie otwórz aplikację Telefondostęp klawiatura numeryczny dotykając przycisku Komponować (Pamiętaj, że słowa mogą się nieznacznie różnić w zależności od używanej wersji Androida) i wprowadź kod * # * # 4636 # * # *. Jeśli to nie zadziała, wypróbuj kody *#*#0 o #7378423#*#*.

Na wyświetlonym ekranie dotknij elementu Statystyki użytkowania i sprawdzaj aktualne statystyki użytkowania aplikacji: poprzez odpowiednie menu rozwijane możesz je nawet sortować według czas użytkowania, zacznij liczyć es nazwa aplikacji.

Z drugiej strony na iPhonie można uzyskać dostęp do statystyk użytkowania, przechodząc do menu Ustawienia> Bateria i sprawdzając różne wyświetlane elementy. Dotykając zakładki Ostatnie 24 godziny można sprawdzić statystyki użytkowania związane ze zużyciem energii przez każdą aplikację, jakie miało miejsce w ciągu ostatniego dnia, wybierając zakładkę Ostatnie 10 dni Możesz przeglądać statystyki obejmujące okres 10 dni.

Co powinieneś sprawdzić przed zakupem używanego smartfona?

Kupując telefon z drugiej ręki powinniśmy uważać na wiele czynników. Używane urządzenia to łakomy kąsek na rynku, który zwraca naszą uwagę ze względu na cenę. Dlatego za nim zapłacimy za takiego smartfona należy go dokładnie sprawdzić. Jak to zrobić?

Rynek używanych smartfonów w dzisiejszych czasach jest bardzo popularny. Wielu klientów często szuka niedrogich telefonów, które jeszcze posłużą trochę jako narzędzia codziennej pracy. Chcąc kupić smartfona z drugiej ręki najczęściej sięgamy do internetu logując się na znanym portalu Allegro. Z używanymi telefonami jest jak z używanym autem, które również wymaga rzetelnego sprawdzenia przed zmianą właściciela. Nie tak dawno na łamach technologicznej Szymon przedstawił nam poradnik jak sprawdzić iPhone’a przed zakupem. Dziś chcielibyśmy Wam zaprezentować jak możemy ustrzec się przed zakupem smartfona z różnymi defektami o, których sprzedawca indywidualny „zapomniał” nas poinformować. Mimo, że mamy możliwość obejrzeć produkt przed zakupem (np.indywidualne spotkanie) to często sprzedawcy z Allegro nie informują nas o przebiegu napraw urządzeń albo zatajają inne informacje dotyczące konkretnego sprzętu. Czy da się to wszystko sprawdzić? Zdradzimy Wam kilka porad jak tego dokonać.

Weryfikacja numer imei jest konieczna

Za pewne wielu z Was słyszało o numerze imei (ang. international mobile equipment identity) w telefonie? Jeśli nie to już wyjaśniamy. Imei to indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego GSM. Każdy smartfon posiada unikatowy numer, który możemy znaleźć bezpośrednio pod baterią lub na pudełku. W przypadku kiedy urządzenie jest nierozbieralne imei możemy odczytać z tylnej pokrywy telefonu.

Jeśli nie możecie znaleźć popularnego imei wystarczy, że na klawiaturze telefonu wpiszemy następujący kod serwisowy: *#06# dzięki czemu numer wyświetli się na ekranie smartfona. Po co to wszystko? Przed zakupem telefonu od drugiej osoby warto poprosić o podanie imei celem dokładnej weryfikacji urządzenia u producenta. Po sprawdzeniu możemy być pewni, że sprzęt jest dedykowany na właściwy rynek, poznamy informacje na temat jakichkolwiek napraw urządzenia w autoryzowanym serwisie producenta. Dzięki takiej czynności możemy również sprawdzić jak zachowa się potencjalny sprzedawca na prośbę podania numer imei. Jest to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków przed zakupem używanego smartfona.

Naprawy serwisowe zostawiają ślady

Nie da się ukryć, że takie naprawy wykonywane, czy to w serwisie producenta, czy w nieautoryzowanych punktach serwisowych zostawiają wyraźne ślady. Zacznijmy od tego, że producent po naprawach okleja dokładnie urządzenia różnymi nalepkami serwisowymi. Zdajemy sobie sprawę, że można je odkleić, ale istnieje szansa, że sprzedawca o nich zapomni. Jakby tego było mało po każdej naprawie (w różnych modelach) producent nakleja wszelkiego rodzaju plomby serwisowe w różnych trudno dostępnych miejscach. Warto zwrócić uwagę, że każde rozkładanie telefonu w serwisie producenta powoduje, że w telefonie zaczynają się pojawiać większe szczelny co jest skutkiem składania urządzenia po naprawie. Nie zawsze wizyta w serwisie musi kończyć się naprawami, często producent stwierdza też uszkodzenia z winy użytkownika poczynając od zalania, po uszkodzenie mechaniczne urządzenia. Chcąc nie chcąc wielu producentów zaznacza na telefonie tego typu uszkodzenia w postaci różnych znaków. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj stawianie czerwonej kropki markerem w smartfonach Samsung na płycie głównej i pod bateria na naklejce identyfikacyjnej (do, której mamy dostęp) gdzie znajduje się również numer imei. Często przy rozbieralnych telefonach widać zabarwione na kolor czerwony wskaźniki zalania/zawilgocenia co powinno zwrócić naszą uwagę.

Warto też obejrzeć dokładnie śrubki pod pokrywą baterii. Dlaczego? Otóż w przypadku większości rozbieralnych smartfonów na jednej (czasem dwóch) śrubce znajduje się biała albo czarna naklejka, która jest uszkadzana w trakcie wbijania śrubokręta w gwint śrubki. Każdy producent po skutecznej naprawie wymienia śrubki na nowe wraz z nową naklejką. W takim przypadku jeśli ktoś dokona naprawy pogwarancyjnej będzie widać czy naklejka jest uszkodzona. Dobrą wiadomość mamy również dla klientów, którzy korzystają z telefonów nierozbieralnych. W przypadku większości tego typu sprzętów odklejana jest tylna pokrywa, która często po niedokładnym montażu w serwisie może mieć ślady źle doklejonej pokrywy z wychodzącymi śladami kleju albo sporymi szczelinami. Co więcej w przypadku telefonów Samsung tylna pokrywa posiada wygrawerowany numer imei, a w momencie naprawy i jej wymiany w serwisie producenta montowane są pokrywy bez numeru imei. Warto zwrócić na to uwagę, bo jest to bardzo wyraźny szczegół.

Brak karty gwarancyjnej wzbudza podejrzenia

Karta gwarancyjna to bardzo ważny dokument dla konsumenta. W takim dokumencie określone są prawa i obowiązki klienta, a dodatkowo znajduje się miejsce na wpisy po naprawach w serwisie. W przypadku braku takiego dokumentu powinniśmy mieć pewne podejrzenia, że ewentualną historie napraw trzeba sprawdzić bezpośrednio u producenta.

Każdy serwis w przypadku naprawy ma obowiązek wpisu do karty (o ile ta jest dostępna) rodzaju naprawy, datę oraz podpis najczęściej poprzez pieczątkę z numerem technika, bądź parafką.

Płatna ekspertyza w serwisie – koszt sprzedawcy?

Za nim kupimy używany telefon zawsze możemy dokonać płatnej diagnozy w autoryzowanym serwisie producenta. Dzięki takiej czynności jesteśmy w stanie sprawdzić dokładnie co w urządzeniu jest uszkodzone albo jakie nieautoryzowane naprawy były przeprowadzane. Koszty takiej ekspertyzy nie powinny przekraczać 100 zł. Mając taką opinie możemy mieć 100% pewność diagnozy urządzenia i w zależności od stanu telefonu możemy żądać zwrotu pieniędzy albo dochodzić swoich praw. W przypadku kiedy sprzedawca nie zgodzi się na przeprowadzenie takiej diagnozy przed zakupem, powinno nam to dać wiele do myślenia. Bardzo podobny system funkcjonuje w przypadku kupna używanych samochodów.

Jeśli macie ciekawe doświadczenia przy zakupie używanych smartfonów, to śmiało podzielcie się nimi w komentarzach.

Jak namierzyć telefon? Jak sprawdzić czy jesteśmy śledzeni?

Pegasus to oprogramowanie, które od kilku lat stało się przestrogą nie tylko polityków i osób wysoko postawionych, ale także zwykłego Kowalskiego. Wielu z nas doświadczyło jego działania na własnej skórze lub zna osobę, którą wspomniany zwierz pozbawił oszczędności życia. A wystarczyło kliknięcie niesprawdzonego linku lub samo wyświetlenie wiadomości z nim. Jak działa ten system? Czy to prawda, że program do śledzenia każdego ruchu w Twoim smartfonie z podglądem "na żywo" jest dostępny niemal dla każdego? Jak się przed nim chronić? Jak sprawdzić, czy inwigilacja ma miejsce w Twoim urządzeniu?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie zgubionego telefonu oraz odszukanie takiego urządzenia, które po prostu chcemy zlokalizować. Pokażę Ci, jak namierzyć Twój lub czyjś telefon. Podpowiem, jak sprawdzić, czy sami nie jesteśmy śledzeni. Przedstawię jedno z najgroźniejszych narzędzi do inwigilacji Twoich haseł, lokalizacji, zakupów i rozmów.

Jak nie dać się śledzić?

Dam Wam małą, ale ważną radę. Nie korzystajcie usług z nieznanych źródeł ani nie pobierajcie z nich aplikacji. Większość z nich to pic na wodę i jest oszustwem. Jeśli chodzi o strony, gdzie proszą Was o podanie numeru telefonu, aby go znaleźć, a następnie wyskakuje komunikat o wysłaniu SMS na konkretny numer, to już w tym momencie zacznijcie się zastanawiać. Jedyna prawdziwa usługa do śledzenia telefonu za pośrednictwem numeru jest u Waszego operatora, o czym wspomnę niżej.

Druga sprawa, jeśli pobierzecie aplikację z takiego źródła, może się okazać, że stracicie wszystkie dane osobiste. Takie aplikacje bardzo często okazują się wirusami ukrytymi pod formą normalnej aplikacji. Dotyczy to nie tylko aplikacji do śledzenia telefonu, ale każdej innej także. Osoba, która stworzy taką aplikację, może mieć dostęp do waszych kont bankowych, kont społecznościowych, danych osobistych w tym zdjęć, filmów, muzyki i SMS.

W ekstremalnych przypadkach może także Was śledzić, a wy o tym się nie dowiecie, bo się na to zgodziliście już przy instalacji. Dbajcie o siebie i swoją prywatność i róbcie dokładny research przed instalacją i skorzystaniem z usługi.

Jak namierzyć lokalizację telefonu?

Kiedy kupujemy nowy telefon, chcemy, aby był z nami jak najdłużej. Nikomu z nas nie zależy, żeby przypadkowo go zgubić. Jeśli jesteśmy rodzicami i chcemy wiedzieć, gdzie jest nasze dziecko w danej chwili, możemy wykorzystać pewną usługę u operatora naszej sieci. Możemy podpisać specjalną umowę z operatorem, która umożliwia nam śledzenie telefonu za pośrednictwem numeru kontaktowego. Bez względu czy jest to smartfon z Androidem, czy z innym systemem operacyjnym.

Dzięki niej nie tylko będziemy mogli śledzić położenie telefonu, ale także możemy przekazywać połączenia na inny numer. Dosyć często taka usługa nosi nazwę np. “bezpieczna rodzina” lub “bezpieczne dziecko” z uwagi na ich główne przeznaczenie. Podlega ona oczywiście dodatkowym kosztom abonamentowym oraz posiada pewną wadę lokalizacyjną, albowiem jej zakres przybliżenia lokalizacji to czasem aż 0.5 km. Co ważne, jest to w 100% legalna usługa.

Istnieją również firmy, które zajmują się pełnieniem usług geolokalizacji, czyli namierzaniem telefonów. Firmy te zazwyczaj nie są powiązane z operatorami i nie wnikają, do jakich celów są wykorzystywane ich programy. W umowie podpisywanej pomiędzy usługodawcą a konsumentem występują odstąpienia od wszelkiej odpowiedzialności. Kiedy podpiszemy taką umowę i płacimy abonament, dostaniemy możliwość pobrania specjalnej aplikacji. Tę aplikację musimy jednak zainstalować już wcześniej na telefonie, który chcemy śledzić.

Kolejną dobrą opcją może być zakup oprogramowania antywirusowego. Aktualnie każdy poważny producent takiego oprogramowania dodaje do swoich pakietów moduły antykradzieżowe. Umożliwiają one zlokalizowanie skradzionego lub zgubionego telefonu komórkowego. Taki moduł posiada np. AVG dla systemu Android. Dzięki tej opcji możesz zlokalizować swój smartfon przez Google Maps, ponieważ współpracuje ona z Google. Dodatkowo zdalnie można zablokować telefon oraz usunąć z niego dane. Takie rozwiązanie jest oferowane przez różne firmy, które mają mobilne antywirusy np. Avast, Avira, Bitdefender, F-Secure i Kaspersky, ale na tym się nie kończy.

Znajdź mój telefon Wujaszku Google

Oprócz samych opcji firm zewnętrznych mamy również pomoc wśród producentów naszego telefonu. Google, Apple, Samsung i inni mają również własne sposoby na odnajdywanie naszego telefonu. Ich pomoc nie polega na samym śledzeniu telefonu, możemy oczywiście zlokalizować urządzenie w danej sekundzie, ale zazwyczaj musi mieć uruchomioną transmisję danych lub być podłączonym stałe do internetu oraz usługę lokalizacji. Bez tego będziemy mogli jedynie zobaczyć, gdzie ostatnio odczytywał swoje położenie. Przedstawię Wam pokrótce jak zlokalizować telefon dzięki darmowym usługom tych producentów.

Wpierw zacznijmy od wujaszka Google. U niego sprawa jest bardzo prosta. Jedyne wymagania, jakie muszą być spełnione to:

musimy być zalogowani na nasze konto Google na telefonie, który zgubiliśmy,

musi być na nim dostęp do internetu,

musi być włączona usługa lokalizacji.

Nie mamy co się przejmować, kiedy nasz zgubiony telefon się rozładuje. Google na bieżąco zapisuje ostatnią lokalizację urządzenia, więc podczas wyszukiwania go w usłudze zobaczymy jego najbliższą ostatnią lokalizację. Oto bardzo prosta i krótka instrukcja:

Do tego celu możemy skorzystać z przeglądarki lub aplikacji na telefonie. Całość wygląda wręcz identycznie. Jedyna różnica jest w tym, że aplikację musimy pobrać. Wpisujemy więc w wyszukiwarkę Google frazę “Znajdź telefon” i wybieramy pierwszy wynik, który ma link

Google poprosi nas o zalogowanie się na to samo konto Google, które jest zalogowane na zgubionym telefonie. Następnie przeniesie nas do wyboru urządzenia, które chcemy zlokalizować. Wybieramy odpowiednie urządzenie oraz potwierdzamy hasłem do konta. Następnie przeniesie nas do wyboru urządzenia, które chcemy zlokalizować. Wybieramy odpowiednie urządzenie oraz potwierdzamy hasłem do konta.

Po wybraniu urządzenia do lokalizacji ukażą się nam dostępne opcje, czyli to, co możemy zrobić urządzeniem. Są to na razie jedynie podpowiedzi od Google co możemy zrobić w związku z utratą telefonu. Po prawej stronie mamy dwie opcje zaznaczone na niebiesko:

Zadzwoń - zdalnie uruchomi dzwonek naszego telefonu

Znajdź - otworzy nam mapy Google z zaznaczona ostatnią lokalizacją telefonu

Gdy wejdziemy już w opcję Znajdź, oprócz samej mapy pokażą nam się 3 opcje:

Odtwórz dźwięk - jest to ta sama opcja co wcześniej Zadzwoń

Zabezpiecz urządzenie - wyloguje nas z urządzenia oraz zablokuje dostęp

Wymaż urządzenie - wymaże wszystkie dane z urządzenia

Samsung natomiast udostępnia nam swoja Aplikację pod nazwą “Find my Mobile”. Schemat całego działania wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku ogólnego namierzania Google. Różnica jest tylko taka, że zamiast na konto Google musimy zalogować się na swoje konto Samsunga. Umożliwia to nam znalezienie jedynie urządzeń spod skrzydeł tego producenta. Plusem natomiast są dodatkowe opcje, jakie daje nam Samsung. Za pomocą tej aplikacji oprócz możliwości uruchomienia dźwięku na naszym telefonie, zablokowania go, a co najważniejsze namierzenia, możemy również:

utworzyć kopię zapasową danych w chmurze,

zablokować funkcję Samsung PAY ,

uruchomić tryb awaryjny, który ograniczy pracę całego telefonu tak, aby bateria wytrzymała jak najdłużej,

przejrzeć historię ostatnich 50 połączeń,

Co więcej, kiedy ustawimy hasło, kod czy szyfr do odblokowania ekranu i przypadkiem go zapomnimy, ta aplikacja umożliwi nam odblokowanie ekranu i zresetowanie blokady telefonu.

Jak znaleźć zgubiony iPhone - Find my iPhone ?

Apple również wyszedł z inną inicjatywą aplikacji znajdującej iPhone`a. Nazywa się oczywiście “Find my [urządzenie]”. Aby była skuteczna, musimy ją wcześniej włączyć na urządzeniu w Ustawieniach. Jeśli tego nie zrobimy, to możemy mieć problem ze znalezieniem telefonu Apple. Najlepiej jest ją uruchomić, ponieważ bardzo ułatwia znajdowanie i zarządzanie zaginionym urządzeniem. Wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto. W przeciwnym razie będziemy musieli trochę pokombinować.

Jak namierzyć iPhone, gdy mam aktywną usługę lokalizacji?

Wpierw logujemy się na stronę internetową: lub używamy aplikacji Lokalizator na innym urządzeniu Apple. Klikamy opcję Znajdź iPhone i wybieramy urządzenie. Pojawi nam się jego położenie na mapie i kilka opcji, w tym odtwarzanie dźwięku. Jeśli znajduje się odpowiednio blisko, ułatwi to szukanie. Możemy oznaczyć nasz telefon jako utracony. W tym momencie zostaje on zablokowany kodem, a na ekranie blokady może wyświetlić się nasz numer telefonu i krótka informacja. Automatycznie ustawi się też śledzenie położenia oraz zostanie zablokowana usługa Apple Pay.

Jeśli jednak nie posiadamy aktywowanej tej aplikacji, powinniśmy zmienić hasła do wszystkich kont, które były zalogowane w telefonie. Przede wszystkim zmieniamy hasło do Apple ID. Dzięki temu nikt nie będzie miał dostępu do naszego iMessage i iTunes. Następnie musimy zgłosić organom ścigania, że urządzenie zostało zgubione lub skradzione. To samo musimy zgłosić operatorowi sieci. Przed zawiadomieniem dobrze jest zapisać sobie w notatkach numer seryjny urządzenia, gdyż funkcjonariusze mogą o niego spytać w celu późniejszego uwierzytelnienia. Tutaj możesz przeczytać o najnowszym lokalizatorze Apple.

Jak sprawdzić, czy nasz telefon jest śledzony albo, czy połączenia są przekierowywane? Uniwersalne kody

Istnieją sposoby do sprawdzenia, czy nasz telefon jest śledzony lub połączenia przekierowywane. Jeden z nich i zarazem najprostszy nie tylko umożliwia nam sprawdzenie tych dwóch rzeczy, ale również innych informacji na temat naszego telefonu. Są to specjalne kody, które wpisujemy w pole wybierania numeru. Są one niezależne od operatora sieci i są ogólnie dostępne na każdym telefonie.

*#21# - umożliwia nam sprawdzenie, czy nasze połączenia, wiadomości lub inne dane były gdziekolwiek przekazywane.

*#62# - pokaże nam, gdzie trafiały nasze połączenia, wiadomości i dane. Jeśli pokaże się jeden bardzo prosty numer np. +48790200200 z dopiskiem Głos, to nie macie się o co martwić. Jest to numer poczty głosowej.

##002# - ten kod zablokuje wszystkie formy przekierowywania, nawet na pocztę głosową. Przydaje się za granicą lub gdy wiemy, że będziemy korzystać z roamingu.

*#06# - pokaże nam numer IMEI. J est to indywidualny numer identyfikacyjny telefonu. Ten jest bardzo przydatny podczas zgubienia lub kradzieży telefonu. Posiadając go mamy dużo większe szanse na odzyskanie urządzenia.

Jak zabezpieczyć telefon przed śledzeniem?

Mamy dostępne aplikacje, które umożliwiają nam zabezpieczenie danych w telefonie. Przede wszystkim takimi aplikacjami są te same oprogramowania antywirusowe, które posiadają moduł antykradzieżowy. Wspomniałem o nich powyżej. Chronią nas przed złośliwymi programami, które przez nasze zagapienie się albo nieumyślność wkradają się do naszego telefonu niepostrzeżenie. Takie programy mogą skraść nasze dane, w tym zdjęcia, kontakty, wiadomości, a nawet konta internetowe i bankowe. Oprogramowanie antywirusowe zablokuje dostęp do wszystkich wymienionych danych.

Czym jest Pegasus? Jak się przed nim bronić? Jak go zidentyfikować?

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące służące do śledzenia wydarzeń, rozmów, zdjęć, filmów na danym urządzeniu. Może dotyczyć to np. Twojego smartfonu, w którym Pegasus z łatwością pozna Twoje hasła, przeczyta Twoje wiadomości, obejrzy Twoje prywatne filmy, a nawet usłyszy Twoje rozmowy. Twórcy podkreślają, że to oprogramowanie stworzone dla celów walki z terroryzmem i nie dotyczy przeciętnego obywatela. Jednak już od kilku lat zewsząd docierają informacje o śledzeniu kampanii wyborczych, podsłuchiwaniu prywatnych rozmów polityków oraz znikającym w niewyjaśnionych okolicznościach budżecie Państwa (więcej o tym w Wikipedii). Chyba nie trzeba szerzej tłumaczyć, że dostęp do tak potężnej broni, jaką jest wiedza, chętnie wykorzystają nie tylko Ci dobroduszni "dbający o pokój na świecie".

Jak sprawdzić, czy mój telefon jest szpiegowany? Jak się bronić przed oprogramowaniem Pegasus?

Pomimo, że wcześniej pisałem o skutecznych programach antywirusowych, z Pegasusem nie jest tak łatwo. To zaawansowany technologicznie system, który jest odporny na niemal wszelkie zabezpieczenia. Pobiera on informacje o każdym Twoim ruchu, który wykonujesz na telefonie, dzięki czemu podąża za Tobą do aplikacji Twojego banku, uczestniczy w rozmowach, kopiuje wiadomości. Tę wiedzę przesyła systematycznie w spakowanych plikach i to prawdopodobnie jest jedyne, co może obudzić Twoją czujność. Zwiększony ruch w tym obszarze może sugerować zainstalowanie Pegasusa.

Zainstalowanie oprogramowania początkowo było łatwiejsze do wykrycia. Po kliknięciu podejrzanego linku lub otwarciu maila z nieznanego źródła w niedługim czasie zwykle z konta znikały pieniądze. To niestety najpewniejszy ze sposobów wykrycia Pegasusa. Jednak jeśli intencją "agenta" nie jest kradzież, możesz o tym długo się nie dowiedzieć.

Co ciekawe, do zainfekowania może dojść nie tylko poprzez kliknięcie nieznanego adresu, ale także przez samo wyświetlenie wiadomości w powiadomieniach. Jak sugeruje portal Niebezpiecznik zapełniona pamięć w Twoim smartfonie może utrudnić lub uniemożliwić swobodny galop "Pegaza", wymaga on do 5% miejsca na dysku.

Aplikacja do wykrywania oprogramowania Pegasus

Amnesty International podjęło próbę walki z oprogramowaniem śledzącym Pegasus. W lipcu 201 opracowało i udostępniło aplikację pozwalającą wykryć ten program na Twoim urządzeniu. Tutaj pobierzesz aplikację do zidentyfikowania Pegasusa: Nazywa się MVT - Mobile Verification Toolkit i należy ją instalować z poziomu opcji programisty - wszystkie informacje w linku.

MVT jest modułowym narzędziem, które upraszcza proces pozyskiwania i analizy danych z urządzeń z systemem Android, a także analizy zapisów z kopii zapasowych i zrzutów systemu plików z iOS, w szczególności w celu identyfikacji potencjalnych śladów śledzenia.

Niektóre funkcje MVT:

Odszyfrowywanie zaszyfrowanych kopii zapasowych systemu iOS.

Przetwarzanie i parsowanie rekordów z licznych baz danych systemu i aplikacji iOS oraz logów systemowych.

Wyciąganie zainstalowanych aplikacji z urządzeń z systemem Android.

Wyodrębnianie informacji diagnostycznych z urządzeń z systemem Android poprzez protokół adb.

Porównywanie wyodrębnionych rekordów z dostarczoną listą złośliwych wskaźników w formacie STIX2. Automatycznie identyfikuj złośliwe wiadomości SMS, odwiedzane strony internetowe, złośliwe procesy i inne.

Generowanie logów JSON dla wyodrębnionych rekordów oraz oddzielnych logów JSON dla wszystkich wykrytych złośliwych śladów.

Generowanie ujednoliconej chronologicznej osi czasu wyodrębnionych rekordów, wraz z osią czasu wszystkich wykrytych złośliwych śladów.

Źródło:

Dowiedz się także:

Jakie akcesoria umilą Ci wakacyjne podróże?

CZY WARTO KUPIĆ SZKŁO HARTOWANE SPIGEN? TEST I OPINIE NA TEMAT SPIGEN GLASS.TR EZ FIT

SAMSUNG GALAXY S22 - CENA, DATA PREMIERY I PIERWSZE ZDJĘCIA. PORÓWNANIE S22 ULTRA 5G I S22 5G

Jakie urządzenia produkuje marka Baseus i czy warto je kupić?

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW