Technologia Wyświetlania

Jak działa projektor i rodzaje projektorów

Jakie są rodzaje projektorów multimedialnych?

Choć jeszcze nie tak dawno projektory multimedialne spotkać można było wyłącznie w szkołach i na uczelniach, albo podczas biznesowych prezentacji, dziś znajdujemy coraz więcej zastosowań dla tego sprzętu. Jednym z nich jest bez wątpienia zbudowanie kina domowego, wykorzystującego projektor do emitowania filmów lub obrazu z gry, w którą zamierzamy pograć. Czym się jednak kierować, wybierając to urządzenie? Jakie rodzaje projektorów multimedialnych znajdziemy na naszym rynku? Przekonajmy się!

Projektory multimedialne - rodzaje

Przygotowując się do zakupu tego typu urządzenia warto wiedzieć jedno – jeśli chodzi o projektor multimedialny, rodzaje dostępnych modeli można podzielić na rozmaite sposoby - przede wszystkim uwzględniając ich przeznaczenie, wbudowane funkcje, czy też wykorzystaną technologię. Zacznijmy od tego, czym właściwie jest projektor multimedialny i co go wyróżnia. Urządzenie to, przez wiele osób nazywane po prostu rzutnikiem, pozwala wyświetlić na suficie, ścianie lub ekranie projekcyjnym dowolny, wybrany przez nas obraz. Jego źródłem może być komputer, smartfon, kino domowe - zastosowań jest wiele, podobnie jak pomysłów na prezentowane treści. Wybierając odpowiedni projektor warto zwrócić uwagę na wybrane parametry urządzenia, by cieszyć się jego możliwościami przez długie lata.

Najważniejsze parametry projektora multimedialnego

Jednym z podstawowych podziałów, jakie można zastosować, jest format obrazu. Do najczęściej spotykanych projektorów z pewnością zaliczymy te, w których wyświetlany obraz ma proporcje 4:3, 16:9 lub 16:10. W przypadku proporcji 4:3 rzutnik najlepiej sprawdza się w przypadku prezentacji multimedialnych, czy też wykładów i konferencji. Format panoramiczny 16:9 doskonale nadaje się do wyświetlania filmów w domowym zaciszu, natomiast obraz o proporcjach 16:10 nierzadko znajduje zastosowanie w biurach, ponieważ za jego pomocą łatwiej przedstawić tabele z danymi.

Inny podział otrzymamy, dzieląc projektory na podstawie rozdzielczości obrazu, jaki mogą wyświetlać. W takiej sytuacji będziemy mieć do czynienia przede wszystkim z projektorami Full HD (czyli 1920 × 1080 pikseli) oraz Ultra HD, czyli tzw. projektorami 4K (czyli 3840 × 2160 pikseli).

Rodzaje projektorów w zależności od odległości od ekranu

Standardowe projektory multimedialne potrzebują odpowiednio dużego dystansu od ekranu projekcyjnego, żeby możliwe było komfortowe odbieranie wyświetlanych treści. Mowa o około 240 centymetrach – nie wszyscy jednak są w stanie pozwolić sobie na zachowanie tak dużego odstępu, dlatego dodatkowo – poza klasycznymi projektorami – wyróżnić można także projektory krótkoogniskowe (Short Throw) oraz projektory ultra krótkoogniskowe (Ultra Short Throw). W przypadku krótkoogniskowych urządzań, odległość od ściany, sufitu lub ekranu projekcyjnego powinna wynosić około metra, choć nawet przy 50 centymetrach powinniśmy osiągać zadowalający nas rezultat. Jeśli natomiast chodzi o projektory ultra krótkoogniskowe, odległość ta zostaje zmniejszona do zaledwie 10-15 centymetrów pomiędzy rzutnikiem a miejscem wyświetlania multimediów.

Jakie są rodzaje projektorów multimedialnych?

Standardowy podział projektorów multimedialnych to wyróżnienie ich rodzaju ze względu na wykorzystywaną przez urządzenie technologię. W tym przypadku mamy do czynienia przykładowo z projektorami LCD (Liquid Crystal Display). Urządzenie ta tworzą obraz za pomocą jednej lub trzech matryc ciekłokrystalicznych (tzw. projektory 3LCD), a ich głównym zastosowaniem jest właśnie dom lub biuro. Projektory LCD cechuje stosunkowo niska cena - zwłaszcza jednomatrycowe. W przypadku trzech matryc, przez które przepuszczane jest światło lampy, cena nieco wzrasta, ale nadal nie jest wygórowana. Modele z ciekłokrystalicznymi matrycami cechują się przede wszystkim cichą pracą i dobrym odzwierciedleniem barw, jednak wiążę się z nimi także brak kontrastu oraz opóźnienia matrycy.

Osobną kategorię stanowią projektory DLP (Digital Light Processing), które pozwalają na wyświetlanie multimediów o bardzo szerokich przekątnych - to właśnie one stosowane są nie tylko w biurach, ale także do grania w gry oraz oglądania filmów i seriali na szerokim ekranie. Zapewniają nie tylko wysoki kontrast, ale również dużą częstotliwość odświeżania obrazu, co pozwala na gwarancję płynności.

Podział projektorów ze względu na zastosowanie

Wreszcie – projektory multimedialne podzielić można na rodzaje, biorąc pod uwagę ich zastosowanie. W przypadku takiej typologii, wyróżnimy projektory dla biznesu i edukacji, które służą głównie do wyświetlania prezentacji multimedialnych lub dokumentów, a także projektory instalacyjne. Następnie, wyróżnić możemy projektory do kina domowego - pozwalające nie tylko na komfortowy seans filmowy w domowym zaciszu, ale także na wyświetlanie obrazu gry komputerowej. Dodatkowo wskazać należy wspomniane już projektory krótkoogniskowe, które znajdą zastosowanie tam, gdzie mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, a także mini projektory, które nierzadko są urządzeniami przenośnymi, a dzięki swoim niewielkim rozmiarom lub wbudowanym akumulatorom mogą znaleźć zastosowanie w różnych sytuacjach, także w podróży.

Podstawowe rodzaje projektorów. Który warto wybrać?

Artykuł partnera

Projektory multimedialne znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko w szkołach, firmach czy centrach konferencyjnych, ale też w domach, gdzie stanowią świetne uzupełnienie rodzinnego centrum rozrywki. Jakie są najpopularniejsze rodzaje projektorów i który warto kupić?

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów projektorów, w tym między innymi projektory DLP, projektory LCD oraz projektory LCOS. Jak można wywnioskować, każde z tych urządzeń ma swoja zalety oraz wady, których poznanie z pewnością ułatwi nam podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu.

Projektory DLP

Projektory DLP, czyli Digital Light Processing, są wyposażone w mikroprocesor, przez który przetwarzany jest obraz. Następnie za pomocą ruchomych, małych luster trafia on do obiektywu, a światło przepuszczane jest przez dodatkowe filtry RGB, co pozwala uzyskać nasycony kolorami obraz. W tego typu projektorach źródłem światła jest silna lampa o mocy oscylującej w granicach 200-300 W. Projektory DLP doskonale sprawdzają się jako element kina domowego lub jako przenośny projektor biznesowy.

Wśród zalet projektorów DLP wyróżnia się wysoki kontrast, bardzo dobre odwzorowanie czerni, płynność obrazu ze względu na dużą częstotliwość odświeżania oraz słabo widoczne pojedyncze piksele. Projektory, które możesz kupić tutaj, mają też z reguły niewielkie rozmiary i wagę, co ułatwia ich przenoszenie. Ich wadą może być jednak wyższa cena, możliwość wystąpienia efektu tęczy oraz możliwość nagrzewania się lampy.

Projektory LCD

W projektorach LCD, czyli Liquid Crystal Display, światło lampy przepuszczane jest przez jedną lub trzy matryce ciekłokrystaliczne. Jest to uzależnione od modelu projektora – w tańszych stosuje się jedną matrycę TFT, natomiast w tych droższych trzech matryc polisilikonowych. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z projektorem 3LCD. Projektory LCD cieszą się dużym powodzeniem jako wyposażenie sal konferencyjnych, gdzie obraz musi być widoczny nawet z odległych punktów pomieszczenia.

Jakie są zalety projektorów LCD? Zalicza się do nich wysoką jakość, ostrość i jasność obrazu, zwłaszcza w projektorach 3LCD, bardzo dobrą głębię koloru oraz przystępną cenę. Na niekorzyść tego rozwiązania mogą przemawiać: niższy kontrast, gorsze oddawanie czerni, duże rozmiary oraz wrażliwość sprzętu na uszkodzenia.

Projektory LCOS

Projektory LCOS, czyli Liquid Crystal on Silicon, są swoistym połączeniem obu wymienionych wcześniej technologii. Wykorzystuje się w nich panele ciekłokrystaliczne, tak jak w modelach LCD, ale światło jest odbijane od powierzchni luster i kierowane do obiektywu, jak ma to miejsce w urządzeniach DLP.

Projektory LCOS mają bardzo wiele zalet: począwszy od bardzo dobrej jakości, nasyconego kolorami, płynnego obrazu, przez wysoką rozdzielczość, wysoki kontrast i doskonałą głębię barw, aż po brak widocznych pikseli czy efektu tęczy. Do ich zakupu może jednak zniechęcać cena – ich ceny wynoszą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak działa projektor i rodzaje projektorów

Jak działa projektor?

Projektor multimedialny jest urządzeniem, które wyświetla obraz na ekranie bazując na dostarczonym sygnale wideo. Źródłem sygnału najczęściej jest komputer, odtwarzacz DVD lub zestawi kina domowego.

Projektor składa się ze źródła światła będącego diodą LED (czasem wspomaganej specjalnym laserem) lub lampą wyładowczą oraz układu optycznego. Dodatkowo projektory wyposaża się m.in. w zestaw złącz czy głośniki.

Rodzaje projektorów

Kluczowym elementem w każdym projektorze jest układ odpowiedzialny za generowanie obrazu i to według tej części nastąpił główny podział obecnych na rynku projektorów.

Obecnie wiodącą rolę obejmują technologie DLP oraz LCD, na których oparta jest konstrukcja zdecydowanej większości projektorów.

Tradycyjne projektory działają w oparciu o technologię DLP. Do obróbki cyfrowej światła służy specjalny mikroprocesor. Układ DLP składa się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel), które kierując promień światła, przechodzący następnie przez kolorowy układ optyczny (koło obrotowe), tworzą właściwy obraz.Źródłem światła w projektorach DLP jest bardzo silna lampa (moc ok. 200-300 W), która jest odpowiedzialna za tworzenie jasnego obrazu. Ze względu na swoje właściwości lampa bardzo mocno się nagrzewa przez powstaje konieczność mocnego schładzania wnętrza projektora oraz wymiany lampy co 2000 – 8000 godz. (w zależności od modelu).

Projektory LCD to stosunkowo młode rozwiązanie. Obraz w większości przypadków generowany jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD odpowiadających za podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. W momencie gdy światło przechodzi przez matryce pojedyncze piksele mogą być otwarte aby przepuścić światło, lub zamknięte aby je zablokować. Dzięki temu następuje dopasowanie jasności obrazu generowanego na ekranie.

Nowość! Technologia LASER & LED

Projektory CASIO wykorzystują źródło światła w postaci laserowo-diodowych lamp hybrydowych Laser&LED. Lampy te są pierwszym na świecie ekologicznym, bezrtęciowym źródłem światła o wysokiej jasności sięgającej 4000 ANSI lumenów. Żywotność oferowanego przez Casio rozwiązania wynosi w przybliżeniu 20 000 godzin. Dla porównania standardowe lampy projekcyjne należy wymieniać co 2000-4000 godzin. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami samej lampy, ale również z kosztami ich utylizacji. Podobnie jak świetlówki, lampy te zawierają rtęć i nie można ich po prostu wyrzucić - są to tzw. elektrośmieci, których utylizacja jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Dodatkowo rtęć jest szczególnie niebezpieczna w przypadku wybuchu lampy w projektorze - powstałe w ten sposób opary są niezwykle toksyczne. Technologia Laser&LED całkowicie rozwiązuje problem utylizacji i szkodliwości lamp rtęciowych.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW