Telefon Komórkowy

Czy warto wymienić smartfon z Androidem na iPhone'a z systemem iOS?

Czy wymienisz Androida na iPhone’a? Coraz więcej ManiaKów mówi „tak!”

Android w 2022 roku ciągle jest najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym na świecie. Traci on jednak swoje udziały na rzecz iOS. System od Google ma jeszcze sporą przewagę nad jedynym liczącym się rywalem, lecz rozwiązanie Apple regularnie rośnie w siłę.

Aktualnie na rynku smartfonów mamy dwa liczące się mobilne systemy operacyjne: Android i iOS. Windows Phone już dawno się zawinął, zaś HarmonyOS dopiero raczkuje, bowiem oficjalnie jeszcze nie wyszło poza Chiny.

Zastanawiasz się, jak wyglądała rywalizacja Androida z iOS w ostatnich latach? Poniższe statystyki odpowiedzą Ci na to pytanie.

Android vs iOS: udziały na rynku w latach 2018-2022

Według raportu serwisu źródłowego ⁣strong>w latach 2018-2022 system operacyjny Android osłabł w porównaniu do iOS. Udział tego pierwszego spadł z 77,32% w lipcu 2018 roku do 69,74%. Drugi wzrósł zaś z 19,4% do 25,49%.

Apple zagospodarowało dla siebie 6 p.p. z puli, jaką zgubiło w tym czasie Google. Pozostałe systemy wzmocniły się więc o jedyne 1,58 p.p. To oznacza, że w ciągu ostatnich czterech lat migracja z Androida na iOS przybrała na sile.

Mimo to panowanie Androida nie wydaje się zagrożone. Jego obecność na 7 z 10 telefonów to i tak dominacja nad drugim iOS. Pozostałe systemy to na razie plankton, który może mieć problem z osiągnięciem rynkowego sukcesu.

Trzymam jednak kciuki za jakąś małą rewolucję, gdyż każda konkurencja jest dobra.

Gdzie rządzi Android, a gdzie iOS?

Ciekawie wygląda rywalizacja Androida z iOS na poszczególnych kontynentach. Android dominuje w Europie (69,32%), Afryce, Azji i Ameryce Południowej (tu ma rekordowy, bo aż 90% udział w rynku).

iOS próbuje odgryzać się zielonemu robotowi w Europie (udział wynosi tu 30%), lecz jego prawdziwym domem jest oczywiście Ameryka Północna (+ Oceania), gdzie logo z nagryzionego jabłka znajdziemy na 54% urządzeń, a Androida na 45%.

Apple zyskuje na drogich chińskich flagowcach

Jak widać, Android na wielu rynkach wyraźnie prowadzi z iOS i w większości przypadków nie należy spodziewać się gwałtownych zmian w ciągu kilku najbliższych lat.

Muszę jednak zwrócić uwagę na to, że wśród polskich ManiaKów także zauważyłem przychylniejsze spoglądanie się na iPhone’y w ostatnich miesiącach.

Jak nie trudno się domyśleć, głównie chodzi tutaj o osoby narzekające na gwałtowny wzrost cen flagowców z Androidem, przez co ceny urządzeń Apple nie straszą już tak, jak kiedyś.

Źródło

Android czy iOS – który lepszy? Co wybrać?

Kiedy szukasz nowego smartfona, z pewnością chcesz, aby działał jak najlepiej i sprawdzał się w każdym postawionym przed nim zadaniu. Najprawdopodobniej dosyć prędko napotkasz nieprzerwane starcie Android vs iOS. Obecnie większość urządzeń mobilnych korzysta z jednego z tych dwóch systemów. Każdy z nich posiada zarówno grono zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Osobiste preferencje odgrywają ogromną rolę, ponieważ Android i iOS prezentują zgoła różne podejścia do tego, co telefon powinien zaoferować swojemu użytkownikowi.

Który system wybrać?

Wybór konkretnego rozwiązania znacząco zawęża ofertę modeli wartych Twojej uwagi. Czym różni się iOS od Androida? W pierwszej kolejności urządzeniami, na których pracują. Decyzja dotyczy więc nie tylko samego oprogramowania, ale wręcz klasycznego starcia iPhone vs smartfon dowolnej innej marki, jako że poza Apple niemal wszystkie dostępne na rynku telefony wykorzystują właśnie system operacyjny Android. Wynika to z jego przystosowania do ogromnej liczby urządzeń i łatwej konfiguracji.

Jaki system w telefonie wybrać?

Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, czego oczekujesz od swojego sprzętu. Różnica między iPhonem a smartfonem z Androidem polega w pierwszej kolejności na przesuwaniu balansu między kontrolą nad oprogramowaniem a komfortem użytkowania. Dlatego właśnie tak trudne jest jednoznaczne ustalenie zwycięzcy pojedynku iOS vs Android. Porównanie dwóch systemów przygotowanych z różną myślą rzadko będzie w stanie wskazać ogólną przewagę jednego z nich. Z tego powodu Twoja decyzja powinna być dobrze przemyślana, aby zakup telefonu był trafiony.

Niewiele urządzeń używa oprogramowania zapewnionego przez Apple. Zatem nasuwać się może pytanie: „Dlaczego Android jest lepszy od iOS?”. Tajemnica jego popularności nie tkwi jednak w samej jakości. Ten system współpracuje z większością smartfonów, dzięki czemu nawet kupując zupełnie nowy sprzęt innej marki niż dotychczas używany, bez trudu zdołasz zrozumieć jego działanie oraz przenieść ustawienia i zawartość z poprzedniego urządzenia. Dla wielu klientów to kluczowy aspekt, kiedy decydują, czy wybrać Android czy iOS.

Mimo niewielkiej oferty modeli nie sposób jednak odmówić popularności urządzeniom Apple. Czym różni się iPhone od smartfona z Androidem? Przede wszystkim gwarantuje użytkownikowi płynne, wydajne działanie oraz systematyczne aktualizacje przez długie lata od premiery. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto nie potrzebuje wielu opcji konfiguracji, a zamiast tego woli, aby sprzęt działał szybko i nie wymagał zbyt dużej uwagi. W kwestii przyjazności dla użytkownika porównanie iPhone vs Android zdecydowanie wygrywa ten pierwszy.

Działanie systemu Android

Pod względem większej swobody konfiguracji decyzja o tym, czy postawić na system posiadany przez dowolny wyprodukowany przez Apple smartfon czy Android, wydaje się dość prosta. Dlatego tak wielu zwolenników znalazł właśnie oferowany przez Google Android. Co to jest? Mowa o oprogramowaniu opartym na jądrze Linuxa, pozwalającym na wielozadaniowość i łatwe zarządzanie pamięcią. To rozwiązanie, którego szuka każdy użytkownik oczekujący odrobiny swobody w swoim urządzeniu. Cechuje się ono uniwersalnością i szerokim zakresem działania, dzięki czemu przystosowuje funkcjonalność do każdego smartfona.

Kolejny aspekt pomagający Ci zdecydować, czy wybrać Apple czy Android, to ogromna oferta dodatkowego oprogramowania dostępnego dla użytkowników rozwiązania stworzonego przez Google. Łatwość w zarządzaniu zasobami sprawia, że właściwie każdy może bez trudu przygotować aplikację, którą następnie uruchomi na smartfonie z systemem Android. iOS nie ma aż takiej swobody, przez co użytkownicy często nie mogą skorzystać z wielu udogodnień, jakie oferowane są posiadaczom telefonów innych marek.

Polecane smartfony z systemem Android

Działanie systemu Apple iOS

Skoro znasz już propozycję Google, czas przekonać się, co to jest iOS. Bez wątpienia kolejny krok przed podjęciem decyzji, czy wybrać system iOS czy Android, to poznanie możliwości oferowanych przez oprogramowanie Apple. Przede wszystkim telefony korzystające z tego rozwiązania cechuje ogromna płynność działania i wydajność, której mogą pozazdrościć użytkownicy Androida. Wynika to z faktu, że producent ograniczył opcje ingerencji w wiele funkcji zarządzających działaniem. W zamian otrzymujesz jednak dobrze zoptymalizowane urządzenie.

Historia tego systemu wygląda podobnie jak w przypadku technologii Android. Apple przygotowało to rozwiązanie w oparciu o aplikacje zastosowane wcześniej w komputerach stacjonarnych, dzięki czemu nie masz do czynienia z czymś zupełnie obcym, lecz znanym od lat oprogramowaniem służącym do zarządzania produktami Apple. Z tego powodu, jeżeli miałeś styczność z choć jednym urządzeniem tej marki, z pewnością nie musisz pytać, co to iOS. Samodzielne, sprawne działanie wszystkich funkcji gwarantuje, że otrzymujesz bezcenny komfort i pewność bezawaryjności swojego sprzętu.

Polecane smartfony z systemem iOS

Możliwości konfiguracji Androida

Ustawienie telefonu według własnych preferencji jest jednym z aspektów, które są ograniczone w systemie iOS, a Android oddaje w nich użytkownikowi ogromne pole do manewru. Mowa zarówno o prostych opcjach przystępnych nawet dla laika, jak i tych stworzonych z myślą o zaawansowanych użytkownikach, pozwalających znacząco wpływać na wydajność sprzętu, zarządzanie pamięcią czy działanie procesora. Sprawia to, że nie trzeba zdawać się na aktualizacje od producenta, aby zoptymalizować działanie smartfona, kiedy zaczyna tracić płynność funkcjonowania.

Warte uwagi są ustawienia służące dopasowaniu telefonu do własnych preferencji, oferowane przez system Android. O iOS zapewne można powiedzieć w dużej mierze to samo, jednak nawet jeżeli otrzymujesz dostęp do podobnych opcji, zauważysz, że wachlarz rozwiązań jest znacznie bardziej ubogi. Oprogramowanie Google pozwala spersonalizować nie tylko język, wygląd czy zabezpieczenia, ale również połączyć się z wieloma kontami w różnych portalach czy też sklepem z aplikacjami oraz przygotować kopię zapasową, która będzie kompatybilna z każdym urządzeniem z Androidem.

Personalizacja systemu iOS

Oczywiście opcja dobrania konkretnego stylu, który będzie odpowiadał Twojemu gustowi, jest możliwa w obu oprogramowaniach. iPhone czy Android – bez znaczenia, co wybierzesz, ponieważ tak jeden, jak i drugi spersonalizujesz wedle uznania. System operacyjny iOS pozwala na szersze dopasowanie motywów kolorystycznych wyświetlanych przez telefon, a także prostsze wybranie tapety ekranu blokady oraz głównego. Dzięki tej personalizacji sprawisz, że posiadany przez Ciebie sprzęt w pełni wyrazi Twój wyjątkowy styl.

Wpływ na układ i wygląd centrum sterowania powoduje, że wszystkie funkcje masz zawsze pod ręką, a ich położenie będzie zależne przede wszystkim od Twoich preferencji. Kiedy pada pytanie: „Co jest lepsze – Android czy iOS?”, bardzo częsty argument za systemem Apple to jego estetyka i przejrzystość. Szeroka gama ustawień personalizujących dodatkowe opcje oraz widgety telefonu sprawi, że z łatwością uzyskasz dostęp do bieżących informacji i powiadomień z zainstalowanych w smartfonie aplikacji.

Wady i zalety Androida

Być może posiadasz iPhone’a i zastanawiasz się, czy zamienić system iOS na Androida, lub nadal nie jesteś przekonany, który z tych dwóch będzie dla Ciebie właściwy. Sprawdź zatem, co zyskasz, a z czego musisz zrezygnować, wybierając rozwiązanie od Google. W pierwszej kolejności przychodzi na myśl kompatybilność ze wszystkimi funkcjami tej gigantycznej marki odpowiedzialnej za stworzenie oprogramowania. Otrzymujesz dostęp do szerokiej oferty sklepu z aplikacjami, a budowa systemu powoduje, że ograniczenia nie są zmartwieniem.

Wady rozwiązania Google idą niemalże w parze z jego zaletami. Tym, co posiada Android, czego nie ma iOS, jest uniwersalność. Ta jednak sprawia, że trudniej projektować akcesoria mogące działać ze wszystkimi urządzeniami tego typu. Podobnie będzie z aplikacjami, które przystosowane są do konkretnych wersji systemu, a ten zmienia się wraz z kolejnymi modelami i kompatybilność oprogramowania zależy w dużej mierze od współpracy twórców. Ten szeroki dostęp do działania telefonu czyni go też bardziej podatnym na ataki hakerskie czy zawirusowanie.

Wady i zalety iOS

Jeżeli zastanawiasz się, co ma iPhone, czego nie ma Android, to z łatwością zauważysz garść zalet, których próżno szukać w oprogramowaniu Google. Przede wszystkim iOS oferuje możliwość współpracy z pozostałymi urządzeniami działającymi na sprzęcie tego producenta, co czyni z nich doskonałe narzędzia biznesowe. W połączeniu z technologią iCloud będziesz mieć najważniejsze dane zawsze ze sobą. Ponadto jest to sprzęt prosty w obsłudze i przystępny dla każdego użytkownika.

Niemal najczęściej wspominany aspekt w porównaniach Apple vs Android to cena urządzenia korzystającego z oprogramowania iOS. Czasem spotkasz się z opiniami, że koszty są wręcz nieproporcjonalne do jakości ze względu na niewielkie możliwości ingerencji. Wśród wad wymieniany jest też mniejszy niż w przypadku Androida zasób dostępnych aplikacji oraz uzależnienie sprawnego działania sprzętu od aktualizacji zapewnianych przez producenta.

Czy warto wymienić smartfon z Androidem na iPhone'a z systemem iOS?

Pod względem personalizacji smartfony z Androidem i autorskimi nakładkami systemowymi oferują nieco więcej możliwości niż iOS, choć w wielu przypadkach ustawienia są podobne, a sposoby organizacji menu równie intuicyjne.

W iPhonie najbardziej brakuje mi natomiast wspomnianego widżetu z datą, godziną i prognozą pogody oraz możliwości swobodnego rozmieszczania ikon w dowolnym miejscu ekranu. Aplikacje układają się bowiem automatycznie tak, aby nie zostało żadne wolne miejsce, co uniemożliwia stworzenie na iOS ekranu początkowego przypominającego ekran startowy na Androidzie. Osoby lubiące porządek i organizację przestrzeni w smartfonach, na iOSie mogą skorzystać jedynie z widżetów i możliwości tworzenia folderów.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW