Kamera

Aparat fotograficzny dla początkujących – top 5 aparatów

Jak wybrać najlepszy aparat cyfrowy?

Kupić kompakt czy lustrzankę? To pierwszy dylemat, przed którym stajemy, decydując się na zakup aparatu cyfrowego. Potem dopiero zastanawiamy się, na jakie konkretnie elementy zwrócić uwagę i jak dobrać akcesoria. W niniejszym poradniku podpowiemy czym powinniśmy się kierować.

5670458.png

Na początku musimy odpowiedzieć na pytanie, czy z fotografią mamy zamiar związać się na dłużej, bawiąc się nią i zgłębiając tajniki tego rzemiosła, czy też wystarczy nam po prostu zwykłe „pstrykanie” fotek na wakacyjnych wyjazdach, imprezach i spotkaniach.

Jeżeli wybierzemy opcję numer dwa, to idealnym dla nas wyjściem będzie zakup małego i poręcznego kompaktu, który z łatwością włożymy do kieszeni, zwykłego plecaka, czy torebki. Nie będziemy musieli również męczyć się z dobieraniem właściwych parametrów, gdyż wszystkim zajmie się automat. Dobrej jakości zdjęcia wykonamy więc stosunkowo szybko, po prostu włączając aparat i naciskając spust migawki.

Jednak gdy czujemy, że fotografia zaczyna nas wciągać, a zwykły kompakt to za mało, by rozwinąć skrzydła – warto pomyśleć o zakupie lustrzanki cyfrowej (na początek – amatorskiej, do nauki), której główną zaletą jest szybkość oraz możliwość zabawy głębią ostrości.

Przyjrzyjmy się zatem, czym dokładnie różnią się te dwa typy aparatów:

Aparat kompaktowy - wersja ekonomiczna

mały, lekki, zgrabny, zmieści się w kieszeni;

potrzebne jest etui;

brak wymiennej optyki (choć wbudowany obiektyw jest zwykle dobrej klasy);

mała szybkość pracy, nieduża precyzja;

duża głębia ostrości;

stosunkowo niewielki koszt;

małe ryzyko zabrudzenia matrycy (ponieważ nie zmieniamy obiektywów);

uchylny i obrotowy ekran LCD;

automatycznie dobierane parametry zdjęcia;

Lustrzanka

duży rozmiar i ciężar;

potrzebna jest osobna torba lub plecak fotograficzny, który zmieści również obiektyw(y) i akcesoria;

wymienna optyka;

lustro i matówka – precyzyjnie odzwierciedlające obraz na matrycy;

duża szybkość pracy i precyzja;

w porównaniu z kompaktem – koszty wyższe, dodatkowo nieuchronne koszt rozbudowy aparatu o następne obiektywy;

możliwość sterowania głębią ostrości;

kadrowanie za pomocą precyzyjnego celownika optycznego (wizjera) – mimo, że większość lustrzanek posiada sporej wielkości ekrany LCD z podglądem LiveView;

możliwość manualnego dobrania wszystkich parametrów zdjęcia.

Jeżeli już zdecydujemy, który typ aparatu bardziej nam odpowiada, warto również wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając konkretny model.

Dostosuj rozmiar matrycy

Liczy się przede wszystkim jej wielkość, a nie ilość pikseli (czyli rozdzielczość), która powinna być dostosowana właśnie do rozmiarów matrycy. Upychanie ogromnej ilości pikseli na stosunkowo małej powierzchni może skutkować jedynie pogorszeniem jakości zdjęcia, które i tak nie będziemy powiększać do takich rozmiarów, by wszystkie piksele wykorzystać (np. 10 Mpix odpowiada mniej więcej formatowi A3!)

W kompaktach najczęściej wykorzystywanym typem matrycy jest CCD 1/2.5", gdzie średnica koła wpisującego się w ten prostokąt (o bokach 4:3) wynosi 7,2 mm – wystarczy nam więc 6, góra 8 Mpix.

Lustrzanki natomiast wykorzystują matryce APS-C lub DX o proporcji boków 3:2 i przekątnej odpowiednio 27,1 i 27,5 mm – tutaj więc w zupełności wystarczy nam 10 Mpix (większy format przyda się podczas obróbki zdjęcia). Większa rozdzielczość (np. 14 Mpix) sprawdzi się natomiast dla matrycy pełno-klatkowej, odpowiadająca rozmiarem klatce filmu małoobrazkowego 35mm.

Wybierz ergonomiczny model aparatu

Zarówno kompakty, jak i lustrzanki, muszą dobrze leżeć w dłoni i mieć wygodnie rozłożone przyciski i pokrętła. O ile w kompaktach typu „slim” (czyli w tych wąskich i najbardziej poręcznych, ale za to z bardzo ograniczoną ilością funkcji) ma to małe znaczenie, bo aparat wyciągamy z kieszeni tylko po to, żeby szybko zrobić zdjęcie, o tyle w większych cyfrówkach i lustrzankach ma to bardzo duże znaczenie.

Przyciski menu i wszelkie pokrętła powinny być na tyle intuicyjnie rozmieszczone, by np. patrząc przez wizjer, można było spokojnie ustawiać wszelkie parametry. Uchwyty natomiast powinny być wystarczająco duże i wykonane z materiałów, które zapobiegać będą łatwemu wyślizgnięciu się korpusu z dłoni. Warto więc przed zakupem wziąć do ręki aparat i zrobić nim parę zdjęć, sprawdzając, czy komfortowo nam się z nim pracuje.

Sprawdź zoom/ogniskową w aparacie

W przypadku lustrzanek zagadnienie doboru obiektywu opisaliśmy szczegółowo w odrębnym artykule. W przypadku kompaktów – krotność ogniskowej najczęściej określamy mianem zooma. Powszechnie wyrażana opinia, że im większy zoom, tym lepiej, jest błędna.

Prawdziwe jest bowiem twierdzenie, że im większy zoom, tym większe zniekształcenia obrazu na największych przybliżeniach. Tak więc 24-krotny zoom może okazać się znacznie gorszy od zoomu 8-krotnego. Musimy więc wybrać, czy bardziej zależy nam na dobrym zdjęciu, czy na fotografowaniu obiektów znajdujących się w znacznej odległości, nawet kosztem jakości obrazu. Zoom powinien być przede wszystkim optyczny, nie cyfrowy – gdyż cyfrowy jedynie wycina z większego zdjęcia mniejszy fragment i go powiększa, co skutkuje dużą ziarnistością i brakiem ostrości obrazu, czasem nawet do tego stopnia, że można policzyć poszczególne piksele.

Wybierz model ze stabilizacją obrazu

Przede wszystkim powinna być optyczna (IS), nie cyfrowa (DS). Jaka jest różnica? Na stabilizację optyczną składa się układ soczewek (ruchomych) kompensujących drgania aparatu, co sprawia, że obraz rzutowany jest na matrycę w jednym miejscu, nie powodując efektu "poruszenia". Natomiast stabilizacja cyfrowa polega na tym, że cały obraz przesuwany jest o jeden lub kilka pikseli – i o ile to rozwiązanie sprawdza się podczas kręcenia filmików video (ponieważ niweluje zbyt mocne "skakanie" obrazu), o tyle podczas fotografowania DS daje bardzo słabe efekty.

Szukaj szybkiego modelu aparatu

Szybkość aparatu warto rozważać w dwóch ważnych aspektach:

• Włączenie aparatu – trwa od ułamka sekundy w lustrzankach do nawet 3-4 sekund w kompaktach (ponieważ trzeba doliczyć jeszcze czas na wysunięcie obiektywu);

• Liczba klatek na sekundę – średnio w amatorskich kompaktach i lustrzankach są to 1-3 kl./s, choć ten parametr jest trudny do oszacowania, gdyż zależy od światła i jasności obiektywu (im jaśniej, tym krótszy czas naświetlania i tym szybciej pracuje autofocus), od szybkości samego AF oraz od prędkości zapisu zdjęć na karcie pamięci.

Ta ostatnia wartość nie ma znaczenia przy 1-3 klatkach na sekundę, jednak źle dobrana karta pamięci (o zbyt wolnym zapisie) w szybkiej lustrzance (np. 7 kl./s) może zdecydowanie spowolnić aparat, sprawiając, że nie wykorzystamy wszystkich jego możliwości. Wybierając więc kartę pamięci, musimy sprawdzić średnią wielkość zdjęć przez nas wykonywanych i szybkość aparatu (w kl./s) i jak pomnożymy te wartości, będziemy już wiedzieli, jaką prędkość zapisu powinna mieć karta, by bufor się nie zatykał. Obecnie najszybsze karty zapisują obraz z prędkością 30-40 MB/s.

Generalnie pod względem szybkości lustrzanki nie mają sobie równych, ponieważ zdjęcia można robić niemal równocześnie z naciśnięciem spustu migawki, co w kompaktach jest raczej rzadko spotykane, gdyż wtedy dopiero aparaty te zaczynają dobierać automatycznie wszystkie parametry.

Zwróć uwagę na jasność obiektywu

O tej wartości w kontekście lustrzanek piszemy w osobnym artykule, ponieważ nie dotyczy ona samego korpusu, a jedynie obiektywu. W przypadku aparatów kompaktowych powinniśmy sprawdzić, jaka minimalna wartość przysłony (wyrażona jako f/x, gdzie x to właśnie ta wartość) widnieje na układzie optycznym. Bardzo dobry kompakt ma jasność określoną na poziomie f/3.0 lub niższą – ale ich cena jest stosunkowo wysoka. Jest to jednak bardzo ważny parametr, gdyż wpływa na szybkość pracy autofocusa i tym samym całego aparatu (ponieważ wystarczą krótsze czasy naświetlania).

Zakres ISO - jaką wybrać?

Czyli czułość aparatu – ilość światła potrzebna do dostatecznego naświetlenia matrycy. Większa rozpiętość daje nam większe możliwości uchwycenia szczegółów na zdjęciu, gdy nie ma wystarczająco dobrego oświetlenia. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencją podwyższania tej wartości jest zwiększona ziarnistość obrazu – jednak można tutaj wybrać złoty środek, operując (ale tylko w lustrzance!) przysłoną i długością naświetlania. Standardowo zakres ISO powinien wynosić od 100 do 3200, czasem dochodzi do 6400, a nawet do 12800!

Szczelność aparatu - czy ma znaczenie?

Ważna jest przede wszystkim w aparatach z wymienną optyką – z racji mikroszczelin, jakie powstają między korpusem a obiektywem aparatu, przez które matryca narażona jest na zabrudzenia. Niejednokrotnie ciężko je usunąć bez udziału profesjonalnego serwisu – trzeba bardzo uważać, aby nie zarysować delikatnej powierzchni. Warto więc zapytać innych użytkowników danego modelu, jak oceniają szczelność swojego sprzętu, ponieważ takiej informacji niestety nie otrzymamy od producenta.

Możliwość rozbudowy aparatu

Również ma znaczenie tylko w lustrzankach i hybrydach (z wymienną optyką, oferujących większe możliwości samodzielnego ustawiania parametrów aparatu, jednak nie posiadających lustra). Trzeba zwrócić uwagę na producenta danego aparatu, ponieważ musimy mieć świadomość, że różne firmy produkujące obiektywy, projektują różne mocowania – niekoniecznie pasujące do naszej lustrzanki (choć wyjściem może być użycie przejściówki). Dlatego warto zorientować się wcześniej, jakie będziemy mieć możliwości rozbudowy sprzętu.

RAW do obróbki zdjęć

Jeżeli chcemy obrabiać nasze zdjęcia w programie graficznym – warto zadbać o to, by aparat oferował opcję zapisu obrazów w formacie RAW, który pozwala na obróbkę fotografii bez uszczerbku na jakości.

Video HD - do kamerowania

Do niedawna kręcenie filmików było głównie domeną kompaktów, teraz w tę opcję wyposażone są również niektóre lustrzanki. Jeżeli więc chcemy kręcić filmy dobrej jakości, koniecznie trzeba się rozejrzeć za aparatem filmującym w rozdzielczości HD (High Definition).

Wi-Fi i Bluetooth do przesyłania fotek

Pozwalają na bezprzewodowy transfer plików do komputera lub drukarki. Wi-Fi dodatkowo umożliwia przesyłanie zdjęć do komputera od razu po ich zrobieniu. Jeżeli więc cenimy sobie wygodę – możemy zainwestować w te funkcje, by nie musieć korzystać z kabla USB.

GPS do określania lokalizacji

Przyda się, jeżeli interesuje nas geolokalizacja i chcemy wiedzieć, gdzie dokładnie było dane zdjęcie zrobione. Możemy ukryć naszą lokalizację we właściwościach pliku lub automatycznie zapisywać ją na obrazie.

Jakie akcesoria wybrać do aparatu?

Gdy już kupimy konkretny aparat, warto zaopatrzyć się w odpowiednie dla niego akcesoria: wodoodporne etui, torbę lub plecak z osłoną przeciwdeszczową, statyw, zestaw do czyszczenia optyki oraz grip (do lustrzanki) – czyli dodatkowy uchwyt, dzięki któremu aparat lepiej trzyma się w pionie, często posiadający również spust migawki, najpotrzebniejsze przyciski i zbiorniczek na dodatkowy akumulator. Oprócz tego, bardziej zaawansowanym fotografom przyda się zewnętrzna lampa błyskowa, a tym, którzy chcą uwiecznić podwodny świat lub robią zdjęcia w bardzo mokrych i wilgotnych miejscach – wodoodporna obudowa.

Wiemy już, czym charakteryzują się lustrzanki, a czym aparaty kompaktowe i na co zwrócić uwagę przy ich kupnie. Jeżeli jednak w dalszym ciągu szukamy złotego środka, zawsze wybrać możemy pół-manualną hybrydę z wymienną optyką, oczywiście, zwracając uwagę na wyżej wymienione elementy. Życzymy udanych zakupów.

Jak kupować sprzęt fotograficzny? (cz.1)

Jak kupować sprzęt fotograficzny (cz. 1)

Jak kupować sprzęt fotograficzny? Każdy amator zdjęć staje przed takim wyzwaniem. Wszak wybór właściwego sprzętu to nie lada dylemat. Poza tym zakup aparatu to raczej spory wydatek i chcielibyśmy aby posłużył nam na lata. Spotkałem się z tym problemem gdy sam stawiałem pierwsze kroki w fotograficznym świecie i totalnie nie miałem na ten temat pojęcia. Śmiało mogę powiedzieć, że pracując na co dzień w branży fotograficznej bardzo często spotykam się z klientami, którzy przypominają mi siebie samego z sprzed 11 lat. No bo na co tutaj należy zwracać uwagę?

Jak kupować sprzęt fotograficzny i nie zwariować?

Muszę przyznać, że mnogość sprzętu fotograficznego i co raz to nowe modele nawet nas ekspertów wprawiają w osłupienie. Co dopiero człowieka, który nie ma na ten temat pojęcia. Bo jak tutaj nie zwariować tyle oznaczeń, obiektywów, jakieś stabilizacje itp. A przede wszystkim odwieczne pytanie – co jest lepsze, kompakt czy lustrzanka? A teraz pojawiły się jeszcze jakieś “bezlusterkowce”!? Tego jest za dużo… pomocy!

Zapytam sąsiada

Kiedyś zdarzyło mi się usłyszeć od pewnego klienta taką opinię: “Poproszę ten aparat bo sąsiad ma i chwali, a najlepiej jakiś lepszy – że jak mnie sąsiad zobaczy to zzielenieje z zazdrości”. W takich sytuacjach prawda często wygląda tak, że sąsiad niekoniecznie ma pojęcie o fotografii a wybór od razu lustrzanki albo zaawansowanego kompakta to niekoniecznie dobry wybór dla amatora.

Ok – fajnie zawiesić dla lansu piękny korpus na swojej szyi ale później, jak przychodzi do fotografowania to niestety pojawiają się problemy: bo aparat nie ma trybu “Auto”, bo jak to taki dobry aparat i zdjęć dobrych nie robi? To nie aparat robi zdjęcia tylko my – trzeba o tym pamiętać. Aparat to narzędzie którego używa się podobnie gitarę używa gitarzysta – niekoniecznie każdy, kto posiada gitarę będzie od razu drugim Hendrixem.

Najbardziej pasjonujące jest to, że jedyne co nas ogranicza to wiedza i wyobraźnia – także każdy z nas ma szanse odkryć swój talent w danej dziedzinie podobnie jest z fotografią. Potrzeba tylko czasu i praktyki. Jak kupować sprzęt fotograficzny? Z głową, bo przecież to Ty sterujesz aparatem, a nie on Tobą.

Jak kupować sprzęt fotograficzny – temat na fora internetowe

Dużo klientów właśnie tam poszukuje pomocy – muszę przyznać, że jeszcze parę lat temu było to bardzo dobre rozwiązanie, jednakże czytając obecnie fora fotograficzne często jestem świadkiem opinii na temat sprzętu, które nie mają związku z prawdą – często nawet mam wrażenie, że niektórzy użytkownicy licytują się między sobą doświadczeniem i wiedzą zamiast służyć pomocą. Laik czytając takie forum ma wrażenie jeszcze większego zamętu. Specjalistyczne fora fotograficzne tworzone przez użytkowników danego sprzętu to dobre rozwiązanie – tylko musimy uważnie czytać treści w nich zawarte – trzeba “oddzielić ziarno od plew”.

Dobrze jest też przejrzeć specjalistyczne serwisy fotograficzne poświęcone tylko sprzętowi – to rozjaśni Ci nieco temat “Jak kupować sprzęt fotograficzny”, a poza tym, można tam porównać aparaty, zobaczyć testy i przykładowe zdjęcia otrzymane z danego modelu aparatu.

Artykuły w takich serwisach mogą być bardzo pomocne, ponieważ na ogół pisane są zrozumiałym – nawet dla laika, językiem.

Określ, co chcesz fotografować

Najlepiej przed udaniem się do sklepu określić sobie priorytety:

co nas interesuje i co będziemy najczęściej fotografować,

chcesz nagrywać filmy w bdb jakości i robić zdjęcia panoramiczne?

czy faktycznie chcesz się uczyć fotografii, czy po prostu potrzebujesz dobrego aparatu w sam raz na wakacje, podróże i zdjęcia pamiątkowe?

Jeżeli uda Ci się już określić, co chcesz fotografować to zawsze możesz się udać do najbliższego salonu FOTOJOKER, gdzie fachowa kadra pomoże Ci wybrać odpowiedni model aparatu.

Pierwszy zakup – lustro czy kompakt?

Jeżeli już znasz odpowiedzi na jedno z powyższych pytań to bardzo dobrze. Obecnie jeżeli myślisz poważnie o fotografii i wiesz co to przysłona, czas naświetlania, ISO, – dobrym rozwiązaniem byłby zakup lustrzanki cyfrowej z segmentu amatorskiego – obecnie na rynku jest bardzo dużo takich aparatów. Jeżeli już zdecydujesz się na taki aparat to koniecznie sprawdź jak “leży w rękach” odwiedzając sklep możesz poprosić sprzedawcę aby pokazał Ci model, wziąć go do rąk i samemu się przekonać czy trzyma się pewnie w ręce, czy palcami bez problemu możesz zmieniać parametry na pokrętłach.

Na początek lepiej zacząć właśnie od lustrzanek amatorskich, nawet gdy nabierzemy większej wprawy w tworzeniu fotografii, mamy jeszcze naprawdę dużo możliwości rozbudowy takiego aparatu. Wiedząc, co chcemy fotografować możemy dokupić w późniejszym czasie odpowiednie obiektywy.

Jak kupować sprzęt fotograficzny, który nada się do obsługi wesel, przyjęć czy też fotografii ciemniejszych pomieszczeń? Lampa w lustrzance jest za słaba? Zawsze możesz swoją lustrzankę wyposażyć w dodatkową lampę zewnętrzną. Zakup lustrzanki to przeważnie zakup na lata – z całą gamą możliwości.

Kompakty

Jeśli szukasz po prostu dobrego aparatu, który będzie robił dobre zdjęcia ale nie masz zamiaru uczyć się fotografii. Aparat potrzebujesz, żeby utrwalić ważne dla Ciebie chwile – narodziny dziecka, pierwszy psiak w domu, rodzinna wycieczka do zoo czy wakacje nad morzem to idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie aparat kompaktowy.

Nie trzeba wymieniać żadnych obiektywów czy też ustawiać parametrów. Aparaty kompaktowe na ogół posiadają gotowe ustawienia, tzw. programy tematyczne, które wybieramy w zależności od odpowiedniej sceny – resztę robi za nas już automatyka aparatu. Jeżeli efekt nie będzie zadowalający, możemy wybrać inny program. Kompakty również są podzielone na 3 segmenty – amatorskie, zaawansowane, i tzw. hybrydy czyli z tzw. klasy ultra zoom.

Wow… Znowu kolejny podział i dalej nie wiem co mam wybrać?

Najprostsze aparaty kompaktowe są bardzo łatwe w obsłudze. Nawet starsi ludzie, którzy nie mają pojęcia o technice bez problemu takimi aparatami wykonają pamiątkowe zdjęcia. Ponadto kompakty amatorskie dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych – w sam raz dla dzieci. Lubicie robić zdjęcia na plaży? Są też kompakty które są odporne na piasek, wodę, pyły i przede wszystkim możecie z nimi pływać i nurkować. W sam raz na lato. Takie aparaty też są bardzo odporne na upadki więc jeżeli szukasz aparatu dla swojego dziecka a boisz się uszkodzeń tego sprzętu to taki aparat będzie idealny.

Wybór aparatu kompaktowego jest dobry dla ludzi, którzy nie chcą dźwigać ze sobą dodatkowych bagaży – niestety lustrzanka i kilka obiektywów to dodatkowy, niekoniecznie wygodny bagaż.

Znam wielu ludzi, którzy mają opanowane podstawy fotografii, co więcej – niektórzy z nich mają naprawdę bogatą wiedzę fotograficzną, ale właśnie aspekt “wagi” samego sprzętu, to ile miejsca zajmuje ma dla nich kluczowe znaczenie. Dla takich ludzi powstały rozbudowane kompakty zaawansowane, które na ogół są wyposażone w świetnej jakości niewymienne, jasne obiektywy, niekoniecznie o dużym przybliżeniu.

Kompakty zaawansowane można w skrócie porównać do takiego technicznego kompromisu wobec lustrzanki. Ponieważ aparaty te, praktycznie posiadają bardzo rozbudowane opcje ustawień manualnych – zupełnie jak w lustrzance – po to abyśmy mogli wedle naszego zamysłu tworzyć idealne i przemyślane zdjęcia.

Rozbudowany kompakt?

Rozbudowany kompakt to idealny wybór dla kogoś, kto nie ma zamiaru robić zdjęć w trybie automatycznym, co więcej niektóre z nich posiadają dodatkowo tzw. gorącą stopkę na zamontowanie dodatkowej lampy błyskowej czy też gwinty przy obiektywie, aby móc zamocować dodatkowe akcesoria lub też filtry.

Kompakt rozbudowany to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto ceni sobie możliwości i wygodę użytkowania. Można rzec, że to również idealne uzupełnienie do lustrzanki – bo są czasami takie miejsca, gdzie lustrzanka jest postrzegana jako sprzęt profesjonalny – a kompakt niekoniecznie. Technologia poszła tak do przodu, że jakość zdjęć pomiędzy kompaktami zaawansowanymi a lustrzankami się zaciera.

Osobiście, wyjeżdżając gdzieś dalej na urlop – wolę zabrać ze sobą właśnie kompakt rozbudowany. Świadomość przenoszenia się z miejsca na miejsce bez dodatkowego noszenia ze sobą całego plecaka obiektywów i innych akcesoriów, do tego stres związany z tym, czy aby przypadkiem w pociągu ktoś mi nie ukradnie takiego sprzętu bo jednak rzuca się w oczy. To nie urlop.

Te niepozorne aparaty to prawdziwy cud techniki.

Cenisz sobie przygodę i zwracasz uwagę na szczegóły

Szczegóły, szczegóły, szczegóły… one tworzą nasze życie, nasz świat. Lubisz zwracać uwagę na takie elementy, lubisz fotografować zwierzęta, oddalone znacząco od Ciebie sceny, chcesz być bliżej takich wydarzeń?

Dla takich ludzi jak Ty powstały właśnie takie aparaty jak kompakty hybrydowe tzw. ultrazoom.

Są to kompakty, które wyglądem przypominają małe lustrzanki – ale nie posiadają lustra i nie można w nich wymieniać obiektywów.

Podobnie jak zwykłe aparaty kompaktowe, odznaczają się bardzo intuicyjnym menu, posiadają bardzo dużo programów tematycznych – praktycznie są stworzone dla amatorów.

Jak kupować sprzęt fotograficzny do zdjęć makro? To co odróżnia dedykowane ku temu aparaty od innych, np. zwykłych aparatów kompaktowych, to olbrzymie przybliżenie. Można powiedzieć, że z zoomem optycznym 60x lub 100x możemy robić zdjęcia z naprawdę olbrzymich odległości – fotografowanie dzikich zwierząt czy też wydarzeń na meczu nie powinno być problemem. Ponadto, większość z takich aparatów posiada funkcję nagrywania bdb jakości filmów. Przeważnie większość z nich posiada ruchomy tylny wyświetlacz, co sprawdza się gdy chcemy robić fotografie ponad tłumem ludzi, np. na koncercie czy fotografując w trybie makro.

Aparaty do makro – komu polecam?

Te aparaty polecam przede wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią i dużo podróżują. Idealnie sprawdzają się one w podróżach – obiektywy, które są tam zamontowane (hybrydy posiadają niewymienny obiektyw), nie tylko dają nam genialne przybliżenie ale przede wszystkim mają uniwersalny zakres. Przy pomocy takiego aparatu bez problemu sfotografujemy piękny krajobraz (na ogół posiadają szeroki kąt obiektywu – oznacza to że ze stosunkowo bliskiej odległości możemy objąć w kadrze wiele elementów np. robiąc zdjęcie grupowe czy fotografując w pomieszczeniach). Nie na darmo nazywane są hybrydami. Posiadają wiele możliwości i niemalże uniwersalne zastosowanie. W dodatku posiadają również dość rozbudowane ustawienia manualne – rodem przeniesione lustrzanek.

Być może to dużo podstawowej wiedzy jak na jeden raz, mam jednakże nadzieję, że ta wiedza okaże się dla Was pomocna przy wyborze pierwszego aparatu. W drugiej części tego poradnika postaram się Wam przybliżyć nieco jeszcze jeden typ aparatów o których tutaj nie wspominałem czyli tzw. bezlusterkowców, które są ostatnio prawdziwym hitem. W kolejnej części poradnika opiszę również, na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie aparatu.

Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos

Jak kupować sprzęt fotograficzny? Drugą część tego tematu znajdziesz TUTAJ.

Aparat fotograficzny dla początkujących – top 5 aparatów

Zakup odpowiedniego aparatu dla początkującego fotografa to nie lada wyzwanie. Wybierając odpowiedni sprzęt amator staje przed wieloma dylematami dotyczących różnych parametrów technicznych oraz ceny. Jeśli więc zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z fotografią, zajrzyj do tego artykułu. Znajdziesz w nim kilka propozycji modeli, które będą stanowić dobry sprzęt podczas pierwszych kroków w fotografii.

Spis treści:

Lustrzanka – idealny aparat początkującego fotografa Bezlusterkowce dla początkujących fotografów – małe aparaty z wielkimi możliwościami Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu dla początkujących?

Lustrzanka – idealny aparat dla początkującego fotografa

Lustrzanki kojarzą się głównie z wyborem dla profesjonalistów, choć nie do końca słusznie. Pośród bogatej oferty znajdziecie zarówno sprzęt dla profesjonalistów, jak i dla amatorów. Jeżeli chcesz nauczyć się jak najszybciej i jak najwięcej na początek sprawdzi się podstawowa lustrzanka.

Ciekawą propozycją dla amatora jest Nikon D3300. Aparat jest niewielki i waży 430 g, a do tego wskazuje bardzo dobrą ergonomię, dzięki czemu sprawdzi się w rękach osoby początkującej. Posiada wbudowane łącze WI-FI i oferuje nagrywanie filmów Full HD, świetnie radzi sobie z szumami, a dzięki 24-megapikselowej matrycy jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę dobrej jakości zdjęcia.

Kolejną lustrzanką, na którą warto zwrócić uwagę jest Canon EOS 250D. Aparat posiada matrycę CMOS, która redukuje szumy podczas kręcenia filmów. Wzbogacony jest o odchylany ekran dotykowy, który umożliwia podgląd obrazu na żywo. Posiada samowyzwalacz, a także Bluetooth, który umożliwia szybką komunikację.

Nikon D5600 to aparat przeznaczony dla początkującego fotografa, jednak z ambitnymi zamiarami. Posiada wysoki zakres czułości ISO od 100 do 256 000, który pozwala na fotografowanie po zmroku, w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. W robieniu zdjęć pomaga uchylany ekran LCD oraz 39-polowy autofocus.

Bezlusterkowce dla początkujących fotografów – małe aparaty z wielkimi możliwościami

Bezlusterkowce w ostatnich latach zdominowały rynek. Aparaty oferują bardzo dobrej jakości obraz i są świetną alternatywą dla lustrzanek.

OLYMPUS OM-D E-M10 MARK III to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych bezlusterkowców wśród amatorów. Nic dziwnego, w parze z oryginalnym designem idą zaskakujące możliwości. Ogromnym atutem tego modelu jest 5-osiowa stabilizacja i wydajny system AF, oparty o 121 czujników, korzystając z dotykowego spustu, aparat wyzwala migawkę w momencie wskazania punktu ostrości palcem na ekranie. Posiada także całkiem niezły wizjer cyfrowy o rozdzielczości 2,36 Mp.

Sony A6100 + PZ to kolejny z modeli, który w szczególności upodobali sobie początkujący fotografowie. Posiada szybki i precyzyjny autofokus, dzięki kombinacji innowacyjnych technologii pozwala na uchwycenie ulotnych chwil w zachwycających szczegółach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu dla początkujących?

Dobry aparat dla początkującego fotografa to decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana. Przed zakupem powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi parametrami, które sprawdzą się w różnych warunkach podczas robienia zdjęć. Najważniejszym z nich, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest matryca, czyli element czułego światła, odpowiedzialnego za rejestrowanie jakości obrazu.

Wasielewski Konrad

LEAVE A REVIEW